Dlaczego strona internetowa od freelancera nie zawsze jest najtańszą opcją?

Image

Spis treści: Poprawki mogą być droższe niż sama strona…, Koszty dodatkowe, Porównaj stawkę freelancera z ceną agencji, Co mówią eksperci?

Wielu przedsiębiorców przymierzających się do zamówienia swojej pierwszej firmowej strony www niejako naturalnie zakłada, że zleci jej wykonanie freelanerowi. Powód jest oczywisty: ma być tanio i nic innego się nie liczy. Abstrahując od tego, że nie jest to dobra motywacja, to warto również zdać sobie sprawę z tego, że strona internetowa od freelancera wcale nie musi być najtańszą dostępną opcją. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Eksperci radzą:

„Nawet tania strona www za 100 czy 200 złotych musi być wypełniona treścią. Jeśli udało Ci się zaoszczędzić na usłudze programistycznej i graficznej, to zwiększ budżet na copywriting. Dobre teksty mają kluczowy wpływ na prawdopodobieństwo pozyskania klienta z Internetu. Wspierają również proces budowania atrakcyjnej marki przedsiębiorstwa.” Źródło: https://bizneo.pl/budowa-marki,ac84/tania-a-funkcjonalna-jaka-powinna-byc-strona-internetowa-na-start,1951

Poprawki mogą być droższe niż sama strona…

Najtańsi freelancerzy produkują strony w zawrotnym tempie (nawet kilka witryn dziennie), co oczywiście znacząco zwiększa ryzyko popełniania podstawowych błędów. Normą są sytuacje, w których klient otrzymuje stronę od razu wymagającą wprowadzenia poprawek.

Problem w tym, że zlecenie tego osobie, która popełniła proste błędy, kłóci się z logiką (nie wspominając o tym, że freelancer może nie być zainteresowany poprawieniem strony).

Może się więc okazać, że konieczne będzie skorzystanie z usługi agencji, co – jak wiemy z doświadczenia – zwykle jest kompletnie nieopłacalne i korzystniej wyjdzie zaprojektować stronę od podstaw. Tutaj kłania się stara zasada: biednych nie stać na tanie rzeczy.

Koszty dodatkowe

Co prawda zdarza się, że freelancer zapewnia swojemu klientowi kompleksową realizację projektu, jednak jeśli priorytetem jest dla Ciebie jak najniższa cena, to musisz się przygotować na szereg kosztów pobocznych.

Za kilkaset złotych nie da się zaprojektować sensownej strony, wypełnić jej treścią, a przy tym jeszcze wykupić domeny i hostingu. Zwykle więc okazuje się, że cena zaproponowana przez freelancera to tylko cześć większego budżetu, jaki trzeba sobie przygotować.

Korzystając z usługi agencji część wymienionych kosztów możesz otrzymać w cenie lub też skorzystać z atrakcyjnych rabatów, dzięki czemu sumaryczny koszt wykonania gotowej witryny nie będzie istotnie wyższy w porównaniu z freelancerem.

Słabej jakości treści? Eksperci Google odradzają:

„Zasady dotyczące spamu szczegółowo opisują zachowania i działania, które mogą prowadzić do obniżenia pozycji strony lub całej witryny albo jej całkowitego pominięcia w wyszukiwarce Google. Witryny, które starają się dostarczać użytkownikom najlepsze treści i zachowywać zgodność z naszymi zasadami, będą zapewne wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania Google.”
Źródło: https://developers.google.com/search/docs/essentials?hl=pl

Porównaj stawkę freelancera z ceną agencji

Sprawdzenie cen stron internetowych w kilku czy kilkunastu agencjach interaktywnych zajmie Ci może pół godziny. Naprawdę warto poświęcić ten czas na zapoznanie się ze stawkami obowiązującymi na rynku usług webmasterskich, nie zakładając z góry, że opcja z freelancerem na pewno będzie najtańsza.

Przykładowa oferta agencji reklamowej na tanią stronę www:

„Setki razy słyszałeś, jak ważne we współczesnym biznesie jest posiadanie profesjonalnej strony internetowej firmy. Nie będziemy Cię tym ponownie zanudzać. Zamiast tego zadamy Ci proste pytanie: ile byłbyś w stanie przeznaczyć na produkcję witryny, która rzeczywiście wyróżni Twoją firmę na rynku i będzie elementem budującym zaufanie do marki wśród klientów? 2000 złotych? 5000 złotych? 10000 złotych? Zwolnijmy. Przygotowaliśmy dla Ciebie specjalną propozycję. Teraz możesz mieć znakomitą stronę internetową od 690 złotych netto i ani złotówki więcej! Zainteresowany? W takim razie przekonaj się, że opcja Strona Internetowa Ekonomiczna jest najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie.”
Źródło: https://soluma.pl/cenniki/cennik-tworzenia-stron-www/strona-www-biznes

Biorąc pod uwagę kompleksowość obsługi zapewnianą przez agencję, gwarancję końcowego efektu, bardzo dobry kontakt z przydzielonym do Twojego zlecenia project managerem oraz dostępnością usług dodatkowych, które i tak będą Ci potrzebne, może się okazać, że skorzystanie z oferty profesjonalnej agencji będzie najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =