Fake news o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł

Image

Wyrównanie świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do grudnia 2023 r. to fałszywa informacja, która krąży w internecie – wskazuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W ostatnim czasie w internecie pojawiły się fałszywe doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia wychowawczego z kwoty 500 zł do 800 zł za okres od sierpnia 2023 r. do końca tego roku. Do ZUS-u zgłaszają się klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P). ZUS wyjaśnia: zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 r. to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się w 800+. Nastąpi to automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS- informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podkarpackiego.

Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 r. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~piekny

dO TEN. TY CHYBA JESTES TAK WIELKII JAK CI Z METRA CIECI KARAKANY OBSRANCU. TROSZKE SZACUNKU DO Pana Doonalda Tuska.

~Ten

Rudy obiecał wyrównanie od czerwca

b.l.u.e.

Wyborca, nie zlikwidować tylko zmienić zasady. Minimum jeden rodzic pracujący i to on ma prawo do świadczenia plus górna granica jakieś 10 000 miesięcznie zarobków.

maszynista

Ludzie z pisu juz dostaja wyrownania od stycznia 2023 800 plus ,pozostali raczj nic nie dostaną.

~kierowca

do wyborca, ale po obiecało w kampanii wyborczej wszystkim dzieciom do lat 18 pieniądze nawet więcej niż 800 plus, zobaczymy czy to były obiecanki, cacanki dla naiwnych ich wyborców.

~dojna zmiana+

500+ do likwidacji ,ewentualnie w innej formie. a nie na alkohol,papierochy i tatuaże.

~Jaskier

Nie zdziwiłbym się jakby się okazało że cześć tlenionych, puszystych madek to wyrównanie już przehulało umiech

wyborca

500+ należy zlikwidować.

Greg91

Niestety takie pokolenie nam rośnie. Wszędzie tylko daj i daj. Jednak co się dziwić jak rząd ma bekę z ludzi bo kosi ich na podatkach aż miło, a później daje 800+, dopłaty do prądu, węgla i tak dalej i tak dalej. Ludzie już mają podejście, że wszystko im się należy.

~Taka Prawda

skoro madki p0lki sie łapią na takie numery to zastanówcie się jakie to pokolenie 500+ będzie XD.