Jak uniknąć pułapek celno-podatkowych przy przesyłkach pocztowych spoza UE

Materiał zewnętrzny Image

Od 1 lipca 2021 roku na terenie całej UE, a więc także w Polsce, zaczęły obowiązywać nowe przepisy dla przesyłek sprowadzanych spoza terytorium Unii nazywane pakietem VAT e-commerce. W wielu przypadkach to Poczta Polska pełni rolę pośrednika, odpowiadając za zgłoszenie formalności celnych w imieniu odbiorcy paczki.

Niemniej jednak mogą nowe regulacje mogą sprawiać kłopoty. Dlatego każdy odbiorca przesyłki pocztowej spoza Unii Europejskiej musi zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe odprowadzenie należności. Sprawdź, jak uniknąć pułapek celno-podatkowych.

Dlaczego przesyłki pocztowe spoza UE mogą być problematyczne?

Przesyłki pocztowe spoza Unii Europejskiej mogą być problematyczne z kilku powodów. Po pierwsze, różnice w przepisach celnych i podatkowych w poszczególnych krajach mogą prowadzić do opóźnień i dodatkowych kosztów. Ponadto kontrole bezpieczeństwa stają bardziej restrykcyjne, co może wydłużyć czas dostawy.

Kolejną kwestią jest obowiązujący od niedawna pakiet VAT e-commerce, który ma na celu między innymi walkę z nieuczciwymi firmami, które unikały płacenia należności celno-podatkowych. W efekcie zostały wdrożone regulacje, które wprowadzają zróżnicowane opłaty w zależności od wartości przesyłki, jej zawartości oraz przeznaczenia. Mnogość przepisów może więc stanowić problem wielu klientów, którzy sprowadzają towar spoza Unii Europejskiej.

Co powinieneś wiedzieć na temat systemu taryfowego i podatkowego?

Najprostszy scenariusz dotyczy przesyłek o wartości niższej niż 45 euro, które nadal mogą być zwolnione z opłaty podatku VAT i ceł. To oznacza, że osoba prywatna, która odbiera tego rodzaju przesyłkę z zagranicy, nie jest zobowiązana do ponoszenia dodatkowych kosztów celnych ani podatkowych w chwili jej dostarczenia.

W takim przypadku konieczne jest jednak, aby przesyłka miała charakter okazjonalny. Oznacza to, że nie może to być regularne zamówienie towarów w celach komercyjnych. Przesyłki o takim charakterze mogą obejmować na przykład prezenty urodzinowe lub świąteczne upominki.

Kolejna kategorię stanowią paczki o wartości do 150 euro. Odbiorca takich przesyłek spoza Unii Europejskiej nie musi podejmować żadnych działań, takich jak kontakt z Urzędem Celnym czy Krajową Administracją Skarbową. Poczta posiada pełnomocnictwo ustawowe, czyli domyślne, które uprawnia ją do zgłaszania celnych formalności w imieniu odbiorcy.


Obrazek


Przesyłki o wartości od 150 do 1000 euro zostaną obciążone podatkiem VAT, opłatami celnymi oraz opłatą pocztową, w stałej wysokości, za dokonanie zgłoszenia celnego. Odbiorca takiej przesyłki musi wcześniej udzielić Poczcie Polskiej pełnomocnictwa do dokonania zgłoszenia celnego.

Jeśli tego nie uczyni, otrzyma pisemne powiadomienie o konieczności udzielenia pełnomocnictwa w urzędzie pocztowym lub jego filii. Pełnomocnictwa udzielane Poczcie Polskiej mogą mieć charakter jednorazowy, terminowy lub stały.

Natomiast osoby chcące dokonać zgłoszenia celnego samodzielnie lub wskazać agenta celnego w przypadku przesyłek o wartości od 150 do 1000 euro, powinny złożyć w placówce pocztowej oświadczenie o rezygnacji z pełnomocnictwa domyślnego.

Z kolei przesyłki o wartości przekraczającej 1000 euro lub zawierające towary akcyzowe nie podlegają zgłoszeniu celnemu przez Pocztę Polską. W takich przypadkach konieczne jest samodzielne przeprowadzenie czynności lub skorzystanie z uprawnionego agenta celnego, np. Bialmich.

Jak Sprawdzić, czy Twoja Przesyłka Podlega Opłatom?

Istnieje na to kilka sposobów. Na przykład można samodzielnie dowiedzieć się u dostawcy lub nadawcy, jaka jest wartość przesyłki. Jednakże, jeśli pojawiają się wątpliwości lub potrzebne są dodatkowe informacje, należy skontaktować się z Pocztą Polską lub odpowiednim urzędem celno-podatkowym.

Warto również wybrać sprawdzonego dostawcę usług logistycznych, takiego jak Bialmich, który zatrudnia wykwalifikowanych pracowników. Taki operator może pomóc w uniknięciu potencjalnych pułapek celno-podatkowych przy sprowadzaniu towaru z zagranicy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =