Przedłużające się starania o dziecko? Nie warto zwlekać z diagnostyką!

Materiał zewnętrzny Image

Z roku na rok rośnie liczba par, w przypadku których podczas starań o dziecko pojawiają się różnego typu problemy. Obecnie ponad 1,5 miliona par w Polsce zmaga się z niepłodnością. Osoby, które zdecydowały się na leczenie, są zgodne co do tego, że nie warto czekać z rozpoczęciem diagnostyki. W wielu przypadkach okazuje się, że przyczyna trudności z zajściem w ciążę jest prosta do wyeliminowania.

Zbyt długie starania o dziecko – po jakim czasie możemy mówić o problemie?

W przypadku większości par pierwszym miesiącom starań o potomstwo towarzyszy ogromny entuzjazm. Problemy zaczynają się, kiedy po kilku miesiącach regularnego współżycia na testach ciążowych nadal pojawia się tylko jedna kreska. Pojawia się pytanie – czy to już problem?

Przyjmuje się, że o problemach z płodnością możemy mówić w momencie, gdy parze nie udaje się uzyskać ciąży, pomimo regularnego współżycia (przynajmniej 2-3 razy w tygodniu). W przypadku kobiet po 40. roku życia, do lekarza można udać się nawet na samym początku starań, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku i czy nie istnieją problemy zdrowotne, które utrudniłyby zajście w ciążę.

Co ważne, w opinii lekarzy w połowie przypadków przyczyną problemów z płodnością leży po stronie kobiety, a w drugiej połowie – po stronie mężczyzny. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby diagnostyka obejmowała obydwie osoby, a nie tylko kobietę. Nawet u około 10-15% par nie można ustalić przyczyny niepłodności i mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej.

Jak wygląda diagnostyka problemów z płodnością?

Kiedy starania o dziecko trwają od co najmniej dwunastu miesięcy, warto rozpocząć diagnostykę. Dalsze próby zajścia w ciążę bez pomocy medycznej mogą stać się bardzo poważnym obciążeniem psychicznym, a stres z pewnością nie sprzyja zapłodnieniu.

Podczas pierwszej konsultacji lekarskiej w klinice leczenia niepłodności, specjalista przeprowadzi z parą wywiad, a następnie zleci niezbędne badania. W przypadku kobiety będą to przede wszystkim badania najważniejszych hormonów czy badanie USG. Mężczyźnie z kolei zlecone zostaną badania nasienia, a także – w zależności od przebiegu wywiadu – badania narządów płciowych.

Dobór odpowiedniej metody leczenia jest kluczowy

W wielu przypadkach podstawowa diagnostyka pozwala na ustalenie, z czego wynikają trudności z zajściem w ciążę. Warto zaufać lekarzowi – w końcu na co dzień zajmuje się on pomaganiem parom, które napotkały trudności na drodze do posiadania potomstwa.

Co istotne, istnieje wiele różnorodnych metod leczenia. Może to być między innymi terapia hormonalna, inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe. Kluczowe znaczenie ma dobór metody leczenia – powinna ona być dopasowana do problemu konkretnej pary.

PARENS Centrum Leczenia Niepłodności – profesjonalne wsparcie w staraniach o dziecko

PARENS Centrum Leczenia Niepłodności to zespół najlepszych specjalistów, którzy od lat zajmują się udzielaniem pomocy parom zmagającym się z problemami z zajściem w ciążę. Lekarze z PARENS są zgodni co do tego, że nie warto zwlekać z rozpoczęciem diagnostyki. Dzięki wsparciu medycznemu szansa na to, że dwie kreski pojawią się na teście ciążowym o wiele szybciej – bez trudnych miesięcy bezskutecznych starań – będzie o wiele większa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Jerzy

Naprotechnololo? Z tym trzeba uważać, bo metada podobno piekielnie skuteczna smiech2

~sąsiad

jak nie ma dziecka pomoc sąsiedzka; dziecko musi być