Fotografia produktowa – klejnot w koronie dobrego sprzedawcy. Co warto o niej wiedzieć?

Materiał zewnętrzny Image

Zanim klient podejmie decyzję o zakupie produktu, nierzadko coś musi go do tego zachęcić. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że do sprzedaży nie zawsze dochodzi wyłącznie w wyniku potrzeby; często robimy zakupy emocjonalnie, bazując na sile przyciągania spowodowanej przez atrakcyjność konkretnych produktów. Większość konsumentów to wzrokowcy – nic więc dziwnego, że jednym z najważniejszych elementów w marketingu jest sposób prezentacji towaru, do którego często wykorzystuje się zdjęcia. Właśnie tu pojawia się fotografia produktowa, czyli wykonywanie wysokiej jakości, profesjonalnych zdjęć towarów przeznaczonych do sprzedaży. Polega ona na organizowaniu specjalnych sesji zdjęciowych, podczas których zamiast modeli przed kadrem znajdują się poszczególne produkty. Co może być przedmiotem fotografii produktowej? Właściwie wszystko, począwszy od kosmetyków, sprzętów sportowych, ubrań i akcesoriów, przez zabawki czy przedmioty kuchenne, kończąc na roślinach i produktach codziennego użytku. Zakres działań fotografa produktowego jest bardzo szeroki, jednak cel zawsze jest taki sam – wykonać zdjęcia, które wywołają w odbiorcy poczucie, że musi posiąść fotografowany produkt.

Poznaj główne rodzaje fotografii produktowej!

Fotografię produktową można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od tego, w jaki sposób przedstawia się dany produkt na zdjęciach. Zważywszy na rozwój technologiczny i zmiany w preferencjach konsumentów, fotografia produktowa stale ewoluuje. Mówiąc o rodzajach fotografii produktowej, wyróżnia się:

• zdjęcia-duchy → ich cechą charakterystyczną jest koncentrowanie się na prezentowaniu ubrań; podczas sesji zdjęciowych duchów robi się zdjęcia odzieży założonej na manekiny, których jednak nie widać po finalnej obróbce zdjęcia; ubranie sprawia więc wrażenie założonego na ducha, dzięki czemu klient może zobaczyć, jak dana koszula, spodnie czy inny element garderoby wyglądają założone na ciele; zdjęcia-duchy są bardzo efektowne, a jednocześnie uznaje się je za wysoce praktyczne;

• packshoty → ten typ zdjęć prezentuje wyłącznie produkt, który ma być swoistym centrum skupienia uwagi klienta; zazwyczaj dany przedmiot znajduje się na jednolitym tle, a odpowiednia operacja światłem pozwala podkreślić wszystkie jego szczegóły; w zdjęciach typu packshot produkt wygląda niczym zawieszony w powietrzu, ponieważ na zdjęciu nie widać, na czym konkretnie jest postawiony;

• still life → jedna z najbardziej kreatywnych metod fotografii produktowej, obejmująca zaaranżowanie produktu w taki sposób, by zwracał on bezpośrednio na siebie uwagę klienta; zdjęcia typu still life często są bardzo złożone, a do ich stworzenia niekiedy nie wystarczy wyłącznie fotograf, lecz również grupa pomocników. Przykład sesji w stylu still life stanowi reklama fotograficzna perfum o kwiatowym zapachu – można umieścić flakon w wannie wypełnionej kolorową wodą i płatkami róż czy wkomponować go w bukiet pełen żywych roślin.

W fotografii produktowej wszystkie chwyty są dozwolone – ważne, by zdjęcie było przede wszystkim nieszablonowe i aby potrafiło zatrzymać na sobie wzrok przechodniów, budząc w nich potrzebę zakupu danego produktu.

Po czym poznać udane zdjęcie produktowe?

Choć fotografowanie produktów z pozoru wydaje się proste, w rzeczywistości jest to bardzo wymagająca sztuka. W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku jest bardzo wysoka, więc aby wyróżnić produkt poprzez zdjęcie, należy przede wszystkim skorzystać z pomocy profesjonalisty. Dobre zdjęcie produktowe powinno być przede wszystkim ostre, a jego rozdzielczość pozwalać na spore przybliżenie i jednoczesne przyjrzenie się produktowi z bliska. Rozmazane fotografie nie wchodzą w grę! Na zdjęciu powinien widnieć cały produkt, najlepiej znajdując się w centralnym kadrze. Zagłębiając tajniki fotografii produktowej, nie można zapominać o tle – powinno ono uatrakcyjniać produkt, będąc częścią całej aranżacji. Przykładowe rodzaje teł do zastosowania podczas sesji produktowych znaleźć można między innymi w sklepie Bingoland. Jak wspominaliśmy, fotografia produktowa wciąż się rozwija; warto śledzić kolejne trendy i na podstawie kampanii reklamowych wielkich marek odkrywać upodobania klientów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =