Stalowa Wola ma ulicę Zdzisława Malickiego

Image

Staranie o to by na terenie HSW, zakładu, któremu dyrektorował przed laty Zdzisław Malicki, powstała ulica jego imienia, trwały bardzo długo. Przeciwności była cała masa, ale w końcu udało się.

Zdzisław Malicki był dyrektorem naczelnym Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola w latach 1965- 1982. Był też posłem na Sejm PRL VIII kadencji (1980- 1985). W lokalnym środowisku był znanym i cenionym fachowcem, a za jego czasów Huta rozkwitła.

O nadanie ulicy im. Malickiego zabiegało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, ale nie tylko. Chcieli tego też nasi radni i mieszkańcy Stalowej Woli, którzy dobrze wspominają, zmarłego w wieku 92 lat 1 marca 2020 roku, byłego dyrektora Huty Stalowa Wola. Na przeszkodzie stanął fakt jego przynależności do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i bycie posłem na Sejm PRL. Stalowa Wola wiele zawdzięcza Malickiemu, więc nie było wątpliwości, mimo negatywnej opinii rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, że taka ulica powinna się znaleźć w mieście. Wojewoda Ewa Leniart zaskarżyła wówczas do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta w sprawie nadania im. Malickiego jednej z ulic. Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Ostatecznie skarga została oddalona, a wojewoda nie złożyła wniosku o kasację.

30 września 2023 roku świętowaliśmy więc odsłonięcie tablicy pamiątkowej, honorującej dawnego dyrektora i oficjalne nadanie nazwy ulicy. Wcześniej w Bibliotece Miejskiej wyświetlono film poświęcony Zdzisławowi Malickiemu.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Wiedza, gdybyś ty miał ~Wiedzę, to nie był byś de.ilem, a gacie to świniakom są niepotrzebne i dlatego o nich ciągle wspominasz, ale po co, świniak takie jak ty i tak z gołą d.pą biegają.

~Aksamit

Zdzisław przy nich jawi się jako antysystemowiec, wiernipartyjnym kc mógłby buty wiazać smiech2

~wilk

Ewa Leniart jako Wojewoda Podkarpacki nie zgadzała się z uchwałą Rady Miejskiej o nadaniu nazwy ulicy im Zdzisława Malickiego w Stalowej Woli. Dopiero Sąd uchylił decyzję ...pani Wojewody i mamy w Stalowej Woli ulice Zdzisława Malickiego - naprawdę zasłużonego mieszkańca Stalowej Woli. Przecież do dzisiaj w blokach z wielkiej płyty budowanych za czasów rządów Pana Malickiego w HSW mieszka napływowa ludność ( czytaj wieśniacy ) ściągnięta z okolicznych wioch do pracy w Hucie stalowa Wola. Dobrze byłoby aby ten czynnik ludzki, który wówczas emigrował na furmankach z ościennych wiosek do miasta Stalowa Wola pamiętał o swoich korzeniach i miał w swojej świadomości fakt, ze to nie kto inny TYLKO komuna dała im szansę na rozwój, pracę, cywilizowane życie, mieszkania w blokach, naukę korzystania z bieżącej wody, kanalizacji, wanny, ciepłej wody i wielu innych nieznanych do pewnego momentu urządzeń codziennego użytku. Przypomnijcie sobie swoje lata wczesnej waszej młodości.

~Wiedza

erdusik = ubek, nie zapomnij > gacie + Białoruś

~Stalin

Brawo komuniści!! I PiS brawo!

e2rds

~Obiektywny, ty tyle masz wspólnego z ~Obiektywny-m, co świnia z oglądaniem nieba, nie rób z siebie idioty.

~klon

Czy na uroczystości była Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki ???

~Ulka

Komuniści gnębili moich rodziców i mnie. A teraz ich hołubimy?!? I kościół gnębili.

~ABCDE

Myślę, że najwyższy już czas, należy jeszcze bardziej odmłodzić Radę Miasta i to we wszystkich opcjach politycznych. Wierzę w młodych, którzy są już bez zawiłych pozostałości starego systemu. Młodzi do boju!

~Obiektywny

erdusik, najlepiej jakbyś pojechał na Białoruś lub do Rosji, tam będziesz się wreszcie czuł jak u siebie.

~Obiektywny

erdusik, najlepiej jakbyś pojechał na Białoruś lub do Rosji, tam będziesz się wreszcie jak u siebie.

e2rds

~Tutaj to poniżej to widać , że pisał du.owłaz PiS-uaru.
powiem, bo tam dupolizy nie pozwalają - siemoniak, ty kanalio!

~ TO JA

nadberezny ty nigdy nie dorownasz inz Zdzislawowi Malickiemu to byl wspanialy czlowiek zrobil ogrom dobrego dla miasta Stalowa Wola ty nigdy nie blysniesz takim blaskiem jak Malicki , a wiesz dlaczego bo ty jestes miernota

e2rds

~Niuniek, bo taki kretyn jak ty miał by z tego sensację, a w tamtych czasach, dokładnie jak obecnie, musiał być w PZPR, jak obecnie wszyscy rządzący i na stanowiskach należą do PZPR głąbie.

~Tutaj to

powiem, bo tam dupolizy nie pozwalają - siemoniak, ty kanalio!

~Mieszkaniec

Przez tego pana nie była Stslowa Wola miastem wojewódzkim, nie chciał być drugim człowiekiem w mieście po Wojewodzie, nie zgodził się na siedzibę Województwa w DMM. Ile Stalowa Wola straciła? Tyle co zyskał Tarnobrzeg, to widać!

~Mark

Do he he to chyba ty nie uczyłeś się historii Okulicki był jedną z trzech osób którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu powstania wbrew logice i sztuce wojennej w wyniku czego zginęło prawie 200 tysięcy ludzi.

~Balbina

Prezydent zachował się godnie .Dzięki Malickiemu i innym to w Stalowej Woli mieszka i pracuje dziesiątki tysięcy ludzi między innymi i Ci co tak psioczą na tamte czasy i opluwają swoich ojców, dziadków i rodziny . Stalowa Wola wygląda pięknie i lepiej w niej żyć i pracować niż w dużej aglomeracji.Huta cały czas wspomagała miasto i wspomaga więc nie opluwajcie ich za tamte czasy bo historia się może powtórzyć.

~he he

mark...ręce opadają jak takie coś sie czyta....co ty skończyłeś ??? twój nauczyciel historii czy oby nie spalił by sie ze wstydu, a a możliwe że podejmowałes nauki na wschodzie u ruskich.

~Z miasta

Napiszcie, w jaki sposób ten pan poszedł w wieku 52 lat na emeryturę, taka możliwość była dopiero później.

~Mark

Jest ulica Malickiego ( za którego rozkwitła huta i miasto ), jest ulica Okulickiego ( przez którego rozkazy zginęło 200 tysięcy mieszkańców Warszawy ) sami porównajcie, który bardziej zasługuje.

~Teresa

Aparatczyk PZPR

~Teresa

Aparatczyk PZPR

~silwer

Wstyd !!! Obraza dla wszystkich uczciwych ludzi.

~Niuniek

Dlaczego na tej pięknej tablicy z jego dokonaniami, brak jest jakiejkolwiek informacji, że był to wieloletni działacz PZPR.

jasio

Rondo Kaczyńskiego mamy teraz kolej na ulicę jego brata i nadbereżnego.
Ps.
Czego te wraki ukraińskie poprzykrywali plandekami? Każdy wie co jest koło Misty na placu

~Login

Do ~ Historia

Z mojej historii mogę Ci przytoczyć przykład takiego kierownika po wyższych studiach który oprócz wiedzy książkowej nie potrafił się odnaleźć w technicznej rzeczywistości . Kiedy zaszła potrzeba kupienia maszyny ( obrabiarki ) w jednym z zachodnich krajów to sfinalizować ten zakup pojechał on , ktoś że zjednoczenia i bodajże jedna osoba z ministerstwa . Ten " uczony " kierownik pojechał odebrać tę maszynę pod względem technicznym . A po jego powrocie i gdy przywieziono i zainstalowano tą maszynę przyszedł do mnie , wziął mnie na bok i zaproponował niezłą jak na owe czasy ( lata PRL -u ) premię za to żebym sprawdził i przetestował tą obrabiarkę bo jak powiedział - " no wiesz , ja się za bardzo na tym nie znam a muszę mieć podkładkę że na miejscu , u producenta dokładnie ją sprawdziłem " ! Czyli wyszło na to że nie jego wiedza akademicka a moja praktyka i doświadczenie zawodowe było cenniejsze !

~Genowefa

Kiedy ulica Hermana Goeringa, który tak dużo zrobił dla HSW?

~taka prawda

@HSW
Sugerował bym, żebyś to, ty sobie zapamiętał tę datę, bo jak PiS pozostanie przy rządzeniu, to ci dopą wody odejdą z tego dobrobytu. A znając mentalność takich jak ty, to zaś będziesz obwiniał Tuska i Komunę. Naród o, którym wspominasz jakoby był w większości mądrzejszy tak naprawdę nigdy nie błyszczał, ani mądrością, ani inteligencją, dowodem na to jest ponad trzydzieści lat niszczenia przemysłu, degradacji gospodarki i rozkradania majątku państwowego. To co Komuna stworzyła w okresie powojennym do 1989 roku twoi idole ze styropianu rozkradli i sprzeniewierzyli. Rzeczywiście masz powód do bycia dumnym.

~RST

Precz z POstkomuną i tuskiem