Stalowa pszczoła nie istnieje

Image

VIII Forum Pszczelarskie pt. „Stalowa pszczoła nie istnieje” zgromadziło rzeszę osób związanych z pszczelarstwem. To wydarzenie rokrocznie jest bardzo wyczekiwaną inicjatywą.

22 września 2023 r. do Stalowej Woli z południowo- wschodniej Polski przybyło wielu miłośników pszczelarstwa by wziąć udział w specjalnej, tematycznej konferencji.

- Zainteresowanie jest bardzo duże, przyjeżdżają do nas pszczelarze nie tylko z powiatu, ale i ościennych województw. Myślę, że jest takie zapotrzebowanie. Pisząc scenariusz do tych spotkań staram się zawsze dobierać wykładowców, którzy mówią o tematach na bieżąco interesujących pszczelarzy. Nasze spotkania wielokrotnie odzwierciedlają aktualną sytuację, jeśli chodzi o choroby. Również jeśli chodzi o jakość miodu. Miód ma właściwości zdrowotne, niemniej jednak przez fakt, że jest to żywność, podlega badaniom i tym m.in. zajmują się weterynaria, badając grupy reprezentatywne miodu wprowadzanych na rynek pod kątem pozostałości. Pomimo starań producentów, zawsze jest jakieś ryzyko, że ze środowiska może coś się dostać do miodu. Stąd monitoring prowadzony regularnie, adekwatnie do ilości produkowanego miodu w danym terenie- mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stalowej Woli, pszczelarz praktyk, ale też inicjator i współtwórca forum pszczelarskiego.

W tegorocznym programie znalazły się prelekcje na temat leków weterynaryjnych dopuszczonych do stosowania u pszczół w Polsce, mówiono też o pozostałościach substancji farmakologicznie czynnych w produktach pszczelich, były rozmowy o chorobach pszczół, ich zwalczaniu i profilaktyce, kontroli jakości produktów pszczelich itp. Do miasta przyjechały osoby znane w świecie pszczelarstwa, naukowcy, badacze, diagności, lekarze weterynarii, dziennikarze czasopism pszczelarskich.

- Co trzecia łyżka żywności, którą zjadamy pochodzi z pracy pszczół. Jeżeli pszczół nie będzie, na pewno nasza dieta będzie dużo, dużo uboższa. Na pewno nie będzie tak smacznie, ani tak dobrze. Większość roślin entomofilnych wymaga pracy pszczół. To jest najbardziej efektywny, najłatwiejszy do wyhodowania i bardzo powszechny zapylacz. Jeżeli go nie będzie, to stracimy owoce twarde, miękkie, bawełnę i zostaną nam trawy, zboża. To człowiek stworzył tak nieprzyjemną sytuację, że mamy kłopot z pszczołami, bo jeszcze 30 lat temu pszczelarze tracili 1% pszczół. Dzisiaj, jeżeli stracą 20%, to nie jest źle. Straty średnioroczne dochodzą do 30% w pasiekach intensywnych na świecie. To jest już duży kłopot. Przez to, że staliśmy się globalną wioską, roznieśliśmy patogeny po świecie charakterystyczne dla tropików, Azji i przynieśliśmy to do Europy, one się tu zadomowiły. Pojawiła się chemia rolna i zmiany w strukturach rolnictwa i pszczołom stało się ciężko. Dzisiaj, co ciekawe, pszczoły mają lepiej w mieście niż na wsi. W mieście na balkonach wszyscy mają kwiatki, są ogródki, a na wsi mamy zielony trawniczek i tuje. I co pszczoły mają jeść? To jest wielki kłopot. Nie ma miedz, zadrzewień śródpolnych, tych rzeczy, które pszczołom zawsze pomagały. Stąd pszczelarze też mają spory kłopot żeby utrzymać swoje pszczoły na odpowiednim poziomie- mówi prof. Paweł Chorbiński, Wydział Weterynarii, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych, Pracownia chorób owadów użytkowych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

Pszczoły atakuje około 70 wirusów. Najczęściej zauważane choroby to warroza i zgnilec amerykański. Ochrona pszczół to obecnie ogromne koszty.

Organizatorem wydarzenia był Powiat Stalowowolski we współpracy z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli oraz Powiatowym Związkiem Pszczelarzy w Stalowej Woli, a partnerowali im m.in.: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z/s w Krośnie, Podkarpacka Izba Lekarsko-Weterynaryjna w Przemyślu oraz Gmina Zaleszany.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Adam

Login, nie plotę tylko się wypowiadam. Wy pisowcy inaczej rozumujecie

~Login

Adam , tobie też daleko do rozumnego bo temat jest o pszczelarstwie a ty coś pleciesz o Kaczyńskim.

e2rds

~Inż. Artur, nie ma innej opcji. Prawdopodobieństwo trafienia w żądany skład wysokojakościowej stali bez świeżenia (inaczej konwertorowania) jest zerowe i dlatego konieczne jest wypalenie części węgla i całkowite wypalenie siarki i fosforu. Niewiele gatunków stali ma w swoim składzie siarkę i fosfor, natomiast węgiel owszem w różnym procencie. Węgiel jest natomiast konieczny w różnego rodzaju żeliwach i to reguluje się w większości jakością złomu.

~Klaudia

Mam rodzinę za granicą i mówili mi że Niemcy może by się jeszcze obronili przed buntem nielegalnych emigrantów ale Francja to już nie ma szans. Lepiej żeby tego u nas nie było.. mamy spokój niech tak zostanie... Ci co pracują w końcu przecież wyjadą..

~Kobieta

Apeluję i będę apelować i prosić wszystkich polskich mężczyzn. Chłopaków mężów ojców braci i dziadków : brońcie polskich kobiet ! nie pozwólcie żeby nam się tu zjechały byki z afryki. Abyśmy mogły spokojnie pójść na spacer lub pojeździć na rowerze. Macie koleżanki dziewczyny żony córki siostry matki babcie.. zagłosujcie w referendum ! wtedy niezależnie kto wygra będziemy musiały być chronione!..

~Kobieta

Apeluję i będę apelować i prosić wszystkich polskich mężczyzn. Chłopaków mężów ojców braci i dziadków : brońcie polskich kobiet ! nie pozwólcie żeby nam się tu zjechały byki z afryki. Abyśmy mogły spokojnie pójść na spacer lub pojeździć na rowerze. Macie koleżanki dziewczyny żony córki siostry matki babcie.. zagłosujcie w referendum ! wtedy niezależnie kto wygra będziemy musiały być chronione!..

~Adam

Słucham Kaczyńskiego i myślę, jakim nierozumnym trzeba być by wierzyć w te głupoty co on wygaduje?!?

~Adam

Słucham Kaczyńskiego i myślę, jakim nierozumnym trzeba być by wierzyć w te głupoty co on wygaduje?!?

~jon

Do hanssolo, widzisz z myśleniem u ciebie bardzo kiepsko , chyba to aluminium ci bardzo zaszkodziło. Wszystkie firmy poza Alutekiem przylegają do miasta, zwłaszcza Ozetu . A ta firma z Korei jest najdalej od miasta oddalona i nikt nic od tej firmy nawet jakby coś puścili nie poczuje.

~HansSolo

@jon, Ja się myje-proszę mnie nie mierzyć swoją miarą umiech uważasz, że miedziany moloch Lucjusza będzie mniej śmierdział od aluminium? To powodzenia. W sumie jeden pierwiastek w te czy w te wdychany więcej nie powinien ci zrobić różnicy.

~Inż. Artur

Do 2rds, a może czysty, jakościowy złom nie poprawiłby sytuacji?

~Justyna

Hałas... a nie można wybudować ekranów na kilkanaście metrów?

~jon

do hanssolo, weź prysznic i nic ci nie będzie śmierdziało a swoja drogą podziękuj szrekowi za te aluminiowe firmy co tu sprowadził. Gdyby była informacja o tej fajnej imprezie to ten plac wszystkich by nie pomieścił.

~Merc

Jak zwykle ładne zdjęcia. I jak dużo. Jeszcze by się filmiki przydały, jak np na echu.

e2rds

~Dr. T., ~Frank Zappa, jeszcze chciałem dodać, że ten proces istnieje odkąd w Hucie wytwarza się stal jakościową, tylko kiedyś były wokół lasy i ten hałas był mniej uciążliwy. Trzeba wyciąć jeszcze trochę lasu, wybudować osiedle Leśna i będzie lepiej słychać, coś za coś.

e2rds

~Dr. T., ~Frank Zappa, gdybyście się znali na procesie wytwarzania stali, to byście nie pytali. To tak zwane świeżenie stali, czyli wypalanie z płynnej stali zbędnych składników które ją zanieczyszczają, nie ma innej metody.

kenir

Że będzie taka impreza to nie miał kto poinformować.

~HansSolo

W tym mieście śmierdzi a Lucek wycina wszystko wszędzie w pień, to co ma istnieć?

~Maćkowa Ruda

Wiele trzeba by było dopowiedzieć, aby konsument był świadomy co kupuję, bo są pszczelarze z zamiłowania ale są też producenci miodu. Kupujcie miody skrystalizowane aby minimalizować ryzyko nieuczciwych praktyk. Pszczoła w mieście wcale nie ma lepiej, bo np pelargonia zwabi owada ale nic mu nie da. W mieście nie ma żadnych dużych pożytków a tylko masa samochodów - metali ciężkich, które osadzają się na przydrożnych pasach zieleni. W Polsce mamy około 500 gatunków owadów zapylających a wielu posiadaczy pasiek dostrzega tylko pszczołę miodną.

~Niesiołowski

@ mieszkaniec
Czy nawet pod takim artykułem opozycyjny hejterze musisz i wypisywać swoje mądrości?
Człowieku idź na oddział na Wyszyńskiego. Może jest dla ciebie jeszcze jakiś ratunek.

~Frank Zappa

Pani Joasiu Proszowska, co tak okropnie huczy? To przecież niezdrowe. Może Pani coś tu pomóc?

~Jacek

Huczy Pszczoła

~rokokoko

Pszczoła stalowa, coś niebywałego,
Z metalu zrobiona, nie z tego, co żywego.
Dzień i noc, bez przerwy brzęczała,
Nektar z kwiatów niezmordowanie zbierała.

Pewnego dnia, coś się stało,
Krok zrobił but, przygniótł jej stalowe ciało.
Deszczyk pada, wietrzyk wieje,
Stalowa pszczoła nie istnieje.

~ Tygrees

Po co komu te owady potrzebne,muchozor zalatwia sprawe u mnie

~Jogin

Impreza specjalistyczna. Można też było skosztować i zakupić różne miody.

~Duhddghhb

Mieszkaniec Pan Weber mnie tam reprezentował bo na niego głosuję i może się pojawiać wszędzie bo wszędzie jest mile widziany.

~Dr. T.

Co tak huczy od kilku dni? Przecież ten hałas nas zabija!

~Dr. T.

Co tak huczy od kilku dni? Przecież ten hałas nas zabija!

~Dr. T.

Co tak huczy od kilku dni? Przecież ten hałas nas zabija!

~mieszkaniec

polityków tam nie powinno być ponieważ to są mordercy wszystkiego co dobre, polskie, zdrowe i żywe. Kampania idzie i się pokazują. Wszyscy od prawa do lewa. Po wyborach nie będą mieć czasu i zrobią wszystko by uprzykrzyć a nie pomóc