Poradnia Medycyny Paliatywnej już funkcjonuje! Trwają prace przy budowie hospicjum

Image

W bardzo dobrym tempie przebiegają prace przy budowie hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej. Choć otwarcie tego ważnego ośrodka planowane jest na koniec I kwartału 2024 roku, to już od sierpnia w Ambulatorium świadczone są usługi z zakresu Poradni Medycyny Paliatywnej. Pomocy chorym udziela lekarz onkolog kliniczny, a jednocześnie lekarz medycyny paliatywnej Aneta Słowik.

30 ŁÓŻEK DLA PACJENTÓW HOSPICJUM

Jak zapowiada prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny pod koniec I kwartału 2024 roku, w powstającym właśnie obiekcie hospicjum, znajdować się będzie 30 miejsc dla chorych.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, gdzie w sąsiedztwie funkcjonującego Ambulatorium, prosto z serca, prosto z potrzeby budowania godności i miłości, budujemy obiekt jakim jest hospicjum oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. Jest to projekt zrodzony z wieloletnich obserwacji, potrzeb, głosów mieszkańców. Jest to budynek o zupełnie niespotykanym standardzie, nie tylko na skalę Polską, ale też Europejską. Mury, narzędzia, są bardzo istotne, ale w medycynie paliatywnej, w działalności hospicyjnej, najważniejsi są ludzie, którzy mają odpowiednie kompetencje, a jednocześnie osoby, które charakteryzują się odpowiednią empatią, miłością, podejściem do pacjenta paliatywnego- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W hospicjum będzie znajdować się 14 dwuosobowych (każdy po około 37m2) pokoi dla pacjentów z węzłem sanitarnym. Będą też 2 izolatki. Oprócz pokoi, z których będzie można dostać się na patio powstaną: sala przyjęć, pokój dzienny z ulokowaną po sąsiedzku kaplicą (w razie większej uroczystości będzie możliwe otworzenie drzwi i połączenie tych pomieszczeń). Będą tam znajdować się również: gabinety lekarskie, gabinet psychologa, gabinet zabiegowy, gabinet dietetyka, kuchnia wraz z jadalnią, pomieszczenia magazynowe, dział farmacji z magazynami na leki, sala konferencyjna, 2 pokoje gościnne dla rodzin pacjenta, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Planowany jest także pokój pożegnań dla rodzin pacjentów, którzy odejdą w hospicjum.

DUŻE ZAAWANSOWANIE PRAC BUDOWLANYCH

Prace budowlane i wykończeniowe w hospicjum oraz w Poradni Medycyny Paliatywnej powinny zakończyć się do listopada br. W ostatnim czasie zostały wykonane tynki i wylewki pod specjalne wykładziny PCV. W 90% zakończone są prace związane z tworzeniem wentylacji i klimatyzacji. Na finiszu są zadania elektryczne i hydrauliczne. Trwają roboty montażowe związane z systemem przenoszenia chorych, tak aby system transportowy z łóżka do łazienki odbywał się w sposób jak najbardziej bezpieczny, komfortowy i godnościowym, a zarazem nie obciążający pracowników hospicjum. Wykonywane są zadania związane z systemem odnawialnych źródeł energii, na dachu budynku montowane są panele fotowoltaiczne. Zostały wykonane wykopy studni do pomp ciepła. Powstają też tarasy, patio, podjazdy, trwają prace brukarskie i instalacyjne. Zakończył się montaż instalacji gazów medycznych, które będą umieszczane na wysokości łóżek pacjentów.

Obiekt spełnia bardzo wysokie standardy zarówno pod względem ekologii, ochrony energii, co przełoży się na zmniejszenie kosztów funkcjonowania placówki. Zadbano też o otoczenie hospicjum. Dzięki temu pobyt w tym miejscu będzie lepszy.

- W tej chwili prowadzimy rozmowy z sąsiadami odnośnie zagospodarowania zewnętrznego hospicjum. Mamy już wstępne deklaracje sąsiadów. Obok budynku, na naszym terenie, rosną drzewa, gdzie powstanie zielony kącik, mały park, by tam można było sobie usiąść. Także oprócz patio, będzie on do dyspozycji pacjentów- mówi Lucjusz Nadbereżny.

WYPOSAŻENIE OBIEKTU ROZPOCZNIE SIĘ JESZCZE W TYM ROKU

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone postępowania przetargowe związane z wyposażeniem obiektu. Pod koniec br. rozpocznie się dostawa specjalistycznego sprzętu medycznego, urządzanie pokoi, tak by na wiosnę 2024 roku hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej można było otworzyć.

- Hospicjum wraz w Poradnią Medycyny Paliatywnej będzie funkcjonowało w ramach Ambulatorium, natomiast będzie to oddzielny pion wyspecjalizowany w ramach całego organizmu, którym jest nasze Ambulatorium. Jest to podyktowane kwestiami dużego doświadczenia, chociażby w uzyskiwaniu kontraktów przez Ambulatorium, ale również chodzi o obniżenie pewnych kosztów zarządczych związanych z prowadzeniem tego typu jednostek- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Koszt budowy obiektu zamyka się w kwocie 24 mln zł. Do tej sumy należy doliczyć wyposażenie w wysokości ponad 3 mln zł. Miasto z własnych środków wykłada 12 mln zł, pozostałą sumę- 15 mln zł udało się pozyskać z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

PORADNIA MEDYCYNY PALIATYWNEJ

W jednym ze skrzydeł powstającego obiektu będzie znajdować się Poradnia Medycyny Paliatywnej. Obecnie pacjenci by uzyskać pomoc z dziedziny pomocy paliatywnej mogą zgłaszać się do Ambulatorium, gdzie jest wydzielony gabinet lekarski oraz gabinet psychologa. W momencie gdy budynek Hospicjum zostanie oddany do użytku, poradnia zacznie funkcjonować już w nowym miejscu. W poradni będzie m.in. rejestracja, gabinety lekarskie, gabinet psychologa, gabinet rehabilitanta oraz dietetyka, przebieralnia, sala rehabilitacyjna, pokój socjalny.

- Mamy takie założenia, że w poradni będą odbywały się zarówno porady psychologiczne, jak również będą prowadzone grupy wsparcia dla wszystkich osób, które będą tego potrzebowały. Zarówno dla pacjentów, jak również dla rodzin pacjentów, nie tylko w okresie samej choroby, ale również w okresie żałoby. Jeśli będą bliscy, którzy będą potrzebowali tego wsparcia w gabinecie psychologa, będziemy starali się realizować właśnie to wsparcie psychologiczne- mówi Dorota Szymańska, Pełnomocnik Prezydenta ds. utworzenia hospicjum w Stalowej Woli.

CZYM JEST MEDYCYNA I OPIEKA PALIATYWNA?

Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych- w tych przypadkach, kiedy nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza życie chorującego. Medycyna paliatywna ma w miarę możliwości: poprawić jakość życia chorych, zapobiegać bólowi (lub go uśmierzać), zapobiegać innym objawom somatycznym choroby, łagodzić cierpienia psychiczne. Świadczenia zdrowotne w opiece paliatywnej udzielane są przez zespół specjalistów przygotowanych do opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

Do Poradni Medycyny Paliatywnej mogą zgłosić się osoby na różnym etapie leczenia onkologicznego, które:

- zakończyły leczenie przyczynowe, ponieważ wyczerpane zostały możliwości terapeutyczne oferowane przez onkologa,
- są w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia) i odczuwają skutki uboczne prowadzonej terapii,
- nie zostały zakwalifikowane do leczenia onkologicznego z uwagi na zły stan ogólny lub zaawansowanie procesu nowotworowego,
- dla których leczenie objawowe jest jedyną możliwą formą leczenia.

Jak zgłosić się do Poradni Medycyny Paliatywnej?

Rejestracja do poradni odbywa się osobiście i telefonicznie od poniedziałku do piątku (godz. 7:00 -18:00) nr tel. 15 913 54 65 – Ambulatorium ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli. Do poradni niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub lekarza przy wypisie ze szpitala. Potrzebne są również: dokumentacja medyczna dotycząca procesu diagnostyki i leczenia (wypisy szpitalne, wyniki badań np. histopatologicznego), lista aktualnie stosowanych leków z informacją o dawkowaniu, spisane problemy towarzyszące w czasie choroby i stosowanej farmakoterapii.

Opieka paliatywna jest bezpłatna dla osób posiadających ubezpieczenie.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~nowaGWIAZDA

Do emeryta e 2rds, widzisz dziadku złapano niektórych tych co na wizy do POLSKI przybyli w Niemczech bo starali się tam o socjal. Ale niemiecki rząd ich wszystkich do POLSKI deportuje a POLSKA do ich kraju bo złamali prawo imigracyjne po prostu skłamali tych co im te wizy przyznali. Każdy obcokrajowiec co dostaje polską wizę dostaje ją na określonych warunkach a jak te warunki złamie to czeka go deportacja do jego kraju. Jak się skończy niemiecki socjal dla uchodźców z AFRYKI i AZJI MNIEJSZEJ to skończy się najazd na EUROPĘ. Poza tym jak się ci ludzie starają o wizę to wszyscy na wszystko się zgadzają a jak trafią do nas i trochę popracują to nagle im robić się nie chce i kombinują jak do Niemiec się dostać po socjal [ pieniądze za darmo, od niemieckiego podatnika].A podatnik niemiecki już tak znienawidził tych AFRYKANÓW, że wszyscy zaczynają tam popierać prawicę i na to czeka nasz rząd, rząd PiS.

~nowaGWIAZDA

Do emeryta e 2rds, odejdź od telewizora a jak nie potrafisz to przełącz go na stacje TVP a może zmądrzejesz a nie tylko brednie i bzdury bez przerwy produkujesz nazywane wypocinami. Gdybyś mnie nazwał polaczkiem to byś musiał się z tego miasta gdzieś wyprowadzić i ukrywać. Dla mnie polaczkami to są byli komuchy i donosiciele. Każdy człowiek popierający prawicę to najlepszy polski patriota. Nareszcie mamy rząd PiS co potrafi walczyć o nasze interesy wszędzie dlatego oszołomy go nie szanują. Jak człowiek daje się wykorzystywać to wszyscy go lubią a jak się nie daje wykorzystać to wszyscy go nie lubią. Chyba dziadu to dobrze rozumiesz ale tvn24 ci tego nie powie bo gdyby tylko o tym mówili to opozycja nigdy do koryta by się nie załapała. Ja się bardzo cieszę ,że Niemcy nas nie lubią bo to znaczy , że nie udaje się im nas wykorzystywać.

e2rds

~nowaGWIAZDA, widzisz kretynie, Polak to Polak, a to polaczki z PiS-uaru okradali migrantów w kasy obiecując wizy, tak jak ty codziennie okradasz podatnika pisząc te wypociny w godzinach służbowej pracy urzędnika państwowego. Wy nie jesteście Polakami, wy jesteście polaczkami działającymi na szkodę kraju zasrańcu PiS-uarowski, trollu i hejterze, takimi dziadami grabiącymi kraj i ośmieszającymi go na arenie międzynarodowej. Tylko, że taki kretyn jak ty tego nie kuma i dalej jest zachwycony, kiedy ty zmądrzejesz.

~nowaGWIAZDA

Do emeryta e 2rds, śmieciu stary dziadu nie nazywaj POLAKÓW polaczkami bo wpisujesz się niemiecką propagandę. A ty dziadu zapytaj bardzo wielu POLAKOW którzy nie dostali wizy do STANÓW a za te wizy zapłacili. Jak się starasz o wizę do STANÓW to najpierw płacisz a potem rozmawiasz z konsulem o tą wizę ale komu ja to tłumaczę jak idiota w dup..ie był i tylko czarne gó..no widział. Czy dostaniesz tą wizę czy nie musisz dziadku za nią zapłacić. [ do USA tak kiedyś było].

e2rds

~nowaGWIAZDA, a, i 7 nie kradnij, a 8 bierz ile się da z kasy podatnika.

e2rds

~nowaGWIAZDA przestań idiotę z siebie robić i spytaj Wawrzyka jak to się robi, a później kawalera z kotem w podartych butach jak to zatrzymać pod publiczkę w referendum i kto zwróci kasę tym co zapłacili, a nie otrzymali wiz od polaczków kręcących interes wizowy.

~nowaGWIAZDA

Do emeryta , e 2rds, dziadku co ty porównujesz uchodźców z AFRYKI i AZJI MNIEJSZEJ do pracowników z PAKISTANU czy INDII co pierwsi nie najeżdżają unii Europejskiej za robotą ale tylko po socjal. Mi nikt kto do pracy w POLSCE przyjeżdża nie przeszkadza ale nierobów POLSKA nie potrzebuje bo byś dziadu tylko dużo większe podatki płacił aby ci uchodźcy mogli dostawać 600 euro socjalu co miesiąc. Skoro popierasz sprowadzanie tych Afrykanów do POLSKI to ilu ich weźmiesz do swojego mieszkania i będziesz ich utrzymywał. To referendum jest potrzebne aby w przyszłości żadnemu rządowi w POLSCE nie przyszło do głowy sprowadzać z Niemiec tych uchodźców bo Niemcy tych najgorszych chcą do POLSKI wygonić. To już było w historii POLSKI przerabiane kiedy to Niemcy ale nie tylko Niemcy wygonili najbiedniejszych naszych braci w starszej wierze i ile z tego powodu do dziś mamy problemów. Pytania referendalne to nie pomysł PANA PREMIERA JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO ale troska o POLAKÓW. Naucz sie emerycie rozróżniać uchodźców od emigrantów zarobkowych którzy nie wyciągają ręki po socjal a biorą się za ciężką robotę i chcą wrócić do swojego kraju z kasą. POLACY tez w latach 70 czy 80 lecieli do STANÓW ciężko pracować aby się szybciej dorobić bo dolary miały w POOLSCE sztuczną cenę i się opłaciło tam pracować. A przy okazji budowali Amerykę i musieli się bać aby amerykańskie władze imigracyjne ich na tej robocie nie złapali bo zostali by deportowani do POLSKI. Bo nikt tam nie leciał na wizie pracy tylko turystycznej z zakazem pracy w STANACH. Ale ty d w du..pie byłeś i tylko czerne gó..no w swoim marnym życiu widziałeś.

e2rds

~nowaGWIAZDA, a ty nadal idiotę z siebie robisz, to po co to referendalne pytanie kawalera w podartych butach o migrantach zasrańcu jak to takie dobro dla nas. To Wawrzyka należy uhonorować za jego zasługi w krzewieniu polskich wiz na świecie. Kiedy ty zmądrzejesz.

~Lucek

Nowa gwiazda gdzie te nowe osiedla mieszkaniowe ? Gdzie ta ekstraklasa w piłce nożnej w Stalowej Woli

~nowaGWIAZDA

Do e 2 rds, emerycie czy ty całkiem rozum straciłeś ? Ty porównujesz emigrantów zarobkowych z BIAŁORUSI , UKRAINY , INDII czy PAKISTANU do uchodźców z AFR YKI i AZ JI MNIE SZEJ. Przecież ci z wizami nie przylecieli do POLSKI po socjal tylko do roboty nawet w STALOVEJ WOLI pracują przy budowie tej największej firmy Koreańskiej. Ludzie bardzo sympatyczni nikomu nie przeszkadzają i płacą jeszcze w POLSCE podatki. Widuję ich na mieście choć jest ich niewielu bardzo mili ludzie umiejący się zachować jak Europejczycy. Ba..nie jakby nie ci co do nas przylecieli z tych krajów to wiele plonów z pola by nie było zebranych bo oni ciężko pracują u nas.

e2rds

~nowaGWIAZDA, czyli zasrańcu wynika z tego, że Wawrzyk działał w porozumieniu z Niemcami, a cały czas głąbie o proniemieckiej polityce prawiłeś o Tusku, widzisz kanalio jakiś przewrotny.

~nowaGWIAZDA

Do stop , masz 100 procent racji dlatego cię hejterzy zaatakowali , wszyscy co znają się na polityce wiedzą , że Niemcy sponsorują transport tych uchodźców do EUROPY.

maszynista

Kiedy otwarcie kasy biletowej na dworcu w Rozwadowie? Otwarcie bylo ale dworca a kasa dalej jest zamknieta.PIS nie daje rady z kasą biletową ,dlatego trzeba ich wymienic przy wyborach.Ludzie na otwarciu dworca widzieli ze kasa biletowa jest zamknieta,ale nikt nie mial odwagi powiedziec ze tak jest i zapytac co z kasa biletowa,Kiedy bedzie czynna?

~Kobieta

Apeluję i będę apelować i prosić wszystkich polskich mężczyzn. Chłopaków mężów ojców braci i dziadków : brońcie polskich kobiet ! nie pozwólcie żeby nam się tu zjechały byki z afryki. Abyśmy mogły spokojnie pójść na spacer lub pojeździć na rowerze. Macie koleżanki dziewczyny żony córki siostry matki babcie.. zagłosujcie w referendum ! wtedy niezależnie kto wygra będziemy musiały być chronione!..
18 ! latek czarny byk recydywista podejrzany o zgwałcenie siostry chodzący na wolności brutalnie zgwałcił 29 letnią kobietę we Francji.. nie dość że ja zgwałcił to jeszcze poranił ja kijem od szczotki przebijając jej jelita. lekarze i pielęgniarki udzielający jej pomocy nie wytrzymali psychicznie zostali objęci pomocą psychologa... I co ? Musiało być cicho sza żeby aby nikt się o tym nie dowiedział... Tak się chroni zwyrodnialców.. bo to przecież biedni ludzie i trzeba ich tu spraszac a później rozlokować... Myślę że to Polska dostanie tych najgorszych

~Do stop

Tak stop takiemu kretynizmowi który prezentujesz.. .Ciebie powinno się zesłać na Madagaskaru tony cię tamte małpy przeflancowaly.

~Stop

Mhm bo Szwedzi i Francuzi są bardzo zadowoleni z polityki byków tu sprowadzania... Nie mówiąc o Włochach.. teraz wyszło że rząd Niemiec dofinansowywał przemytników co by do Włoch tych czarnych byków przypływali... Dla kogo grają Niemcy bo na pewno nie dla Europejczyków raczej z putinem jedna ręka. My możemy się przed tym obronić oddając głos w REFERENDUM !!! Dlatego jest taki krzyk bo o Polskę tu chodzi!!!!

~Do pisiorow

Wam całkowicie we łbach się poprzewracała. Żaden kraj nie sieje takiego defetyzmu z imigracja jak pisuary.. Ale żaden rząd ich tyłu nie sprowadził oczywiście przy okazji napychając sobie kieszenie. Tak że Kaśka i Monika i ta Kobieta w górę kiecę.

~Kasia

Ktoś ma pomysł na zagładę Europy... Ciekawe kto??!!

~Hmm???

Czy dziewczyny Trzaskowskiego lgbt+ nie boją się najazdu tych muzułmańskich panów??

~jon

Ten podróbka podpisujący się kobieta ma tyle wspólnego z prawdziwą kobietą co kot napłakał.

~Kobieta

A ta 29 latka byłam ja. A jelita to mi naruszył swoim dużym.

~Kobieta

Apeluje może znajdzie się chłop z afrykańskim dużym , bo mam chcieć

~Kobieta

Apeluję i będę apelować i prosić wszystkich polskich mężczyzn. Chłopaków mężów ojców braci i dziadków : brońcie polskich kobiet ! nie pozwólcie żeby nam się tu zjechały byki z afryki. Abyśmy mogły spokojnie pójść na spacer lub pojeździć na rowerze. Macie koleżanki dziewczyny żony córki siostry matki babcie.. zagłosujcie w referendum ! wtedy niezależnie kto wygra będziemy musiały być chronione!..
18 ! latek czarny byk recydywista podejrzany o zgwałcenie siostry chodzący na wolności brutalnie zgwałcił 29 letnią kobietę we Francji.. nie dość że ja zgwałcił to jeszcze poranił ja kijem od szczotki przebijając jej jelita. lekarze i pielęgniarki udzielający jej pomocy nie wytrzymali psychicznie zostali objęci pomocą psychologa... I co ? Musiało być cicho sza żeby aby nikt się o tym nie dowiedział... Tak się chroni zwyrodnialców.. bo to przecież biedni ludzie!

maszynista

Kiedy otwarcie kasy biletowej na dworcu w Rozwadowie? Otwarcie bylo ale dworca a kasa dalej jest zamknieta.PIS nie daje rady z kasą biletową ,dlatego trzeba ich wymienic przy wyborach.Ludzie na otwarciu dworca widzieli ze kasa biletowa jest zamknieta,ale nikt nie mial odwagi powiedziec ze tak jest i zapytac co z kasa biletowa,Kiedy bedzie czynna?

~Kobieta

Apeluje bo spotkała mie osobista krzywda . Czarny imigrant rozkochał mię ,i po tym jak mu się oddalam, porzucił. Zostałam sama nie do końca zaspokojona, bo nasi chłopcy to mają za małego..Dlatego apel mój aby nikt nie doznał tego co ja.

~Gxhxhfhch

"Widziałem domy walące się i dzieci włoskie, które płakały. To wyglądało jak atak niewiernych na Europe " o. Klimuszko.
Poczytajcie sobie jego przepowiednie.

~Kobieta

Apeluję i będę apelować i prosić wszystkich polskich mężczyzn. Chłopaków mężów ojców braci i dziadków : brońcie polskich kobiet ! nie pozwólcie żeby nam się tu zjechały byki z afryki. Abyśmy mogły spokojnie pójść na spacer lub pojeździć na rowerze. Macie koleżanki dziewczyny żony córki siostry matki babcie.. zagłosujcie w referendum ! wtedy niezależnie kto wygra będziemy musiały być chronione!..
18 ! latek czarny byk recydywista podejrzany o zgwałcenie siostry chodzący na wolności brutalnie zgwałcił 29 letnią kobietę we Francji.. nie dość że ja zgwałcił to jeszcze poranił ja kijem od szczotki przebijając jej jelita. lekarze i pielęgniarki udzielający jej pomocy nie wytrzymali psychicznie zostali objęci pomocą psychologa... I co ? Musiało być cicho sza żeby aby nikt się o tym nie dowiedział... Tak się chroni zwyrodnialców.. bo to przecież biedni ludzie!

~Mewa

No bo przecież ci emigranci to jak twierdzi Tusk" biedni ludzie szukający swojego miejsca na ziemi" Więc niepoprawnie jest odchodzić od tego nurtu i mówić że ten "biedak" kogoś skrzywdził czy prawie doprowadził do śmierci".. jeszcze by się ludzie oburzyli i trzeba by było ich nie wpuszczać do Europy...

~Stefan

Ty jesteś od muszek a nie od świń. Czcos ci się poje b ało w tym pisowskim łbie.

~Czarny

Noi ddobrze, niech budują