Poradnia Medycyny Paliatywnej już funkcjonuje! Trwają prace przy budowie hospicjum

Image

W bardzo dobrym tempie przebiegają prace przy budowie hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej. Choć otwarcie tego ważnego ośrodka planowane jest na koniec I kwartału 2024 roku, to już od sierpnia w Ambulatorium świadczone są usługi z zakresu Poradni Medycyny Paliatywnej. Pomocy chorym udziela lekarz onkolog kliniczny, a jednocześnie lekarz medycyny paliatywnej Aneta Słowik.

30 ŁÓŻEK DLA PACJENTÓW HOSPICJUM

Jak zapowiada prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny pod koniec I kwartału 2024 roku, w powstającym właśnie obiekcie hospicjum, znajdować się będzie 30 miejsc dla chorych.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, gdzie w sąsiedztwie funkcjonującego Ambulatorium, prosto z serca, prosto z potrzeby budowania godności i miłości, budujemy obiekt jakim jest hospicjum oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. Jest to projekt zrodzony z wieloletnich obserwacji, potrzeb, głosów mieszkańców. Jest to budynek o zupełnie niespotykanym standardzie, nie tylko na skalę Polską, ale też Europejską. Mury, narzędzia, są bardzo istotne, ale w medycynie paliatywnej, w działalności hospicyjnej, najważniejsi są ludzie, którzy mają odpowiednie kompetencje, a jednocześnie osoby, które charakteryzują się odpowiednią empatią, miłością, podejściem do pacjenta paliatywnego- mówi Lucjusz Nadbereżny.

W hospicjum będzie znajdować się 14 dwuosobowych (każdy po około 37m2) pokoi dla pacjentów z węzłem sanitarnym. Będą też 2 izolatki. Oprócz pokoi, z których będzie można dostać się na patio powstaną: sala przyjęć, pokój dzienny z ulokowaną po sąsiedzku kaplicą (w razie większej uroczystości będzie możliwe otworzenie drzwi i połączenie tych pomieszczeń). Będą tam znajdować się również: gabinety lekarskie, gabinet psychologa, gabinet zabiegowy, gabinet dietetyka, kuchnia wraz z jadalnią, pomieszczenia magazynowe, dział farmacji z magazynami na leki, sala konferencyjna, 2 pokoje gościnne dla rodzin pacjenta, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Planowany jest także pokój pożegnań dla rodzin pacjentów, którzy odejdą w hospicjum.

DUŻE ZAAWANSOWANIE PRAC BUDOWLANYCH

Prace budowlane i wykończeniowe w hospicjum oraz w Poradni Medycyny Paliatywnej powinny zakończyć się do listopada br. W ostatnim czasie zostały wykonane tynki i wylewki pod specjalne wykładziny PCV. W 90% zakończone są prace związane z tworzeniem wentylacji i klimatyzacji. Na finiszu są zadania elektryczne i hydrauliczne. Trwają roboty montażowe związane z systemem przenoszenia chorych, tak aby system transportowy z łóżka do łazienki odbywał się w sposób jak najbardziej bezpieczny, komfortowy i godnościowym, a zarazem nie obciążający pracowników hospicjum. Wykonywane są zadania związane z systemem odnawialnych źródeł energii, na dachu budynku montowane są panele fotowoltaiczne. Zostały wykonane wykopy studni do pomp ciepła. Powstają też tarasy, patio, podjazdy, trwają prace brukarskie i instalacyjne. Zakończył się montaż instalacji gazów medycznych, które będą umieszczane na wysokości łóżek pacjentów.

Obiekt spełnia bardzo wysokie standardy zarówno pod względem ekologii, ochrony energii, co przełoży się na zmniejszenie kosztów funkcjonowania placówki. Zadbano też o otoczenie hospicjum. Dzięki temu pobyt w tym miejscu będzie lepszy.

- W tej chwili prowadzimy rozmowy z sąsiadami odnośnie zagospodarowania zewnętrznego hospicjum. Mamy już wstępne deklaracje sąsiadów. Obok budynku, na naszym terenie, rosną drzewa, gdzie powstanie zielony kącik, mały park, by tam można było sobie usiąść. Także oprócz patio, będzie on do dyspozycji pacjentów- mówi Lucjusz Nadbereżny.

WYPOSAŻENIE OBIEKTU ROZPOCZNIE SIĘ JESZCZE W TYM ROKU

W najbliższym czasie zostaną ogłoszone postępowania przetargowe związane z wyposażeniem obiektu. Pod koniec br. rozpocznie się dostawa specjalistycznego sprzętu medycznego, urządzanie pokoi, tak by na wiosnę 2024 roku hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej można było otworzyć.

- Hospicjum wraz w Poradnią Medycyny Paliatywnej będzie funkcjonowało w ramach Ambulatorium, natomiast będzie to oddzielny pion wyspecjalizowany w ramach całego organizmu, którym jest nasze Ambulatorium. Jest to podyktowane kwestiami dużego doświadczenia, chociażby w uzyskiwaniu kontraktów przez Ambulatorium, ale również chodzi o obniżenie pewnych kosztów zarządczych związanych z prowadzeniem tego typu jednostek- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Koszt budowy obiektu zamyka się w kwocie 24 mln zł. Do tej sumy należy doliczyć wyposażenie w wysokości ponad 3 mln zł. Miasto z własnych środków wykłada 12 mln zł, pozostałą sumę- 15 mln zł udało się pozyskać z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych.

PORADNIA MEDYCYNY PALIATYWNEJ

W jednym ze skrzydeł powstającego obiektu będzie znajdować się Poradnia Medycyny Paliatywnej. Obecnie pacjenci by uzyskać pomoc z dziedziny pomocy paliatywnej mogą zgłaszać się do Ambulatorium, gdzie jest wydzielony gabinet lekarski oraz gabinet psychologa. W momencie gdy budynek Hospicjum zostanie oddany do użytku, poradnia zacznie funkcjonować już w nowym miejscu. W poradni będzie m.in. rejestracja, gabinety lekarskie, gabinet psychologa, gabinet rehabilitanta oraz dietetyka, przebieralnia, sala rehabilitacyjna, pokój socjalny.

- Mamy takie założenia, że w poradni będą odbywały się zarówno porady psychologiczne, jak również będą prowadzone grupy wsparcia dla wszystkich osób, które będą tego potrzebowały. Zarówno dla pacjentów, jak również dla rodzin pacjentów, nie tylko w okresie samej choroby, ale również w okresie żałoby. Jeśli będą bliscy, którzy będą potrzebowali tego wsparcia w gabinecie psychologa, będziemy starali się realizować właśnie to wsparcie psychologiczne- mówi Dorota Szymańska, Pełnomocnik Prezydenta ds. utworzenia hospicjum w Stalowej Woli.

CZYM JEST MEDYCYNA I OPIEKA PALIATYWNA?

Jest to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych- w tych przypadkach, kiedy nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza życie chorującego. Medycyna paliatywna ma w miarę możliwości: poprawić jakość życia chorych, zapobiegać bólowi (lub go uśmierzać), zapobiegać innym objawom somatycznym choroby, łagodzić cierpienia psychiczne. Świadczenia zdrowotne w opiece paliatywnej udzielane są przez zespół specjalistów przygotowanych do opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

Do Poradni Medycyny Paliatywnej mogą zgłosić się osoby na różnym etapie leczenia onkologicznego, które:

- zakończyły leczenie przyczynowe, ponieważ wyczerpane zostały możliwości terapeutyczne oferowane przez onkologa,
- są w trakcie aktywnego leczenia onkologicznego (chemioterapia, radioterapia, immunoterapia) i odczuwają skutki uboczne prowadzonej terapii,
- nie zostały zakwalifikowane do leczenia onkologicznego z uwagi na zły stan ogólny lub zaawansowanie procesu nowotworowego,
- dla których leczenie objawowe jest jedyną możliwą formą leczenia.

Jak zgłosić się do Poradni Medycyny Paliatywnej?

Rejestracja do poradni odbywa się osobiście i telefonicznie od poniedziałku do piątku (godz. 7:00 -18:00) nr tel. 15 913 54 65 – Ambulatorium ul. Kwiatkowskiego 2 w Stalowej Woli. Do poradni niezbędne jest skierowanie wystawione przez lekarza (rodzinnego, onkologa lub innego specjalisty) lub lekarza przy wypisie ze szpitala. Potrzebne są również: dokumentacja medyczna dotycząca procesu diagnostyki i leczenia (wypisy szpitalne, wyniki badań np. histopatologicznego), lista aktualnie stosowanych leków z informacją o dawkowaniu, spisane problemy towarzyszące w czasie choroby i stosowanej farmakoterapii.

Opieka paliatywna jest bezpłatna dla osób posiadających ubezpieczenie.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =