I Wojewódzki Sejmik Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

Image

To ciekawe wydarzenie, które odbyło się w Stalowej Woli. Były pokazy, prezentacje i trochę nauki w panelach tematycznych. Wszystko to po to, by stworzyć podwaliny przyszłego pożarnictwa.

Program spotkania przewidywał 3 panele tematyczne, prezentacje i pokazy Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, pokaz pierwszej pomocy medycznej z wykorzystaniem defibrylatora AED, dyskusje, wymianę doświadczeń oraz integrację drużyn pożarniczych. To bardzo ważna inicjatywa, dająca silną podstawę przyszłym strażakom. W tym zawodzie najważniejsza jest wiedza, umiejętności i doświadczenie. Tym bardziej cieszy fakt, że zainteresowanie sejmikiem było duże. Wśród uczestników mieliśmy wielu lokalnych miłośników pożarnictwa.

- I Wojewódzki Sejmik Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych odbywa się 16 września. Pomysł na Sejmik zrodził się na początku roku. Ma na celu próbę połączenia drużyn, próbę sprawdzenia tego, jak działają drużyny, wymianę poglądów, doświadczeń, organizacji, bo różne jednostki OSP różnie realizują swoje zadania odnośnie drużyn młodzieżowych i dziecięcych. Myślę, że porozmawiamy o tym w czasie Sejmiku i ustalimy, w którą stronę powinny iść działania z tym związane. Wiemy, że idzie to w dobrą stronę, ale chcemy żeby szło w jeszcze lepszą. To wszystko robimy dla nich, oni są przyszłością wszystkich jednostek, czy to Ochotniczych, czy Państwowych Straży Pożarnych. Myślę, że wymiana doświadczeń i poglądów stanowi dobrą podwalinę do stworzenia później fachowej kadry- mówi prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzewicach Mateusz Wiśniewski.

Tematy I Wojewódzkiego Sejmiku Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych dotyczyły głównie kwestii prawnych, zasad na jakich organizowane są drużyny dziecięce i młodzieżowe, jak prowadzić zajęcia z drużynami, jak zdobywać środki finansowe na działalność.

- Na tym sejmiku chcemy też przedstawić jak mają wyglądać halowe zawody i dziecięcych, i młodzieżowych drużyn w myśl tego, co w Stalowej Woli już robimy od 3 lat. Chcemy aby ten regulamin, który jest opracowany wszedł w życie, działał, funkcjonował, nie zamierzamy wyważyć otwartych drzwi, a to, że tutaj, na tym Sejmiku będzie przedstawiona konkurencja toru przeszkód dla dziecięcej drużyny i młodzieżowej drużyny będzie doskonałym przykładem tego, jak wcielić to, co na papierze, w życie- mówi prezes Wiśniewski.

Zgłoszonych na I Sejmik zostało 59 Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z 20 powiatów województwa podkarpackiego, w tym z powiatu stalowowolskiego drużyny: ze Zbydniowa, z Jastkowic, Skowierzyna, Stalowej Woli- Charzewice.

Z tego, że Sejmik udało się zorganizować cieszy się Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podkarpackiego Jan Pac.

- Tak się złożyło, że za naszej kadencji te Sejmiki zaczęły się tworzyć w kraju i my również podjęliśmy tę rękawicę, żeby zgromadzić tutaj przedstawicieli wielu drużyn na tym ważnym, dużym wydarzeniu. Drużyn w województwie mamy około 650, tak więc na Sejmiku jest ich jedynie część- mówi Prezes Jan Pac.

I jak zapewnia, będą kolejne Sejmiki.

- Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie, a zależy to od tej młodzieży, która tutaj jest zgromadzona, jakie zechcą tematy żeby były poruszane na takich Sejmikach, czego chcą się dowiedzieć. Wiadomo, że działanie w tego typu drużynach jest ograniczone wiekowo, część tych osób wstępuje później do OSP, a przychodzą nowi, którzy muszą zapoznać się od początku z działalnością i możliwościami Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zmieniają się też opiekunowie, są więc nowości, a i życie przynosi nowe rozwiązania, dlatego takie Sejmiki powinny odbywać się co jakiś czas na nowo- mówi Prezes Pac.

Do tego praca z dziećmi i młodzieżą nie jest łatwa. Trzeba wiele zrobić żeby zachęcić młodych ludzi do podjęcia tego trudu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy uczniowie mają wiele zajęć nie tylko szkolnych, ale i pozalekcyjnych. Organizowanie więc Sejmików, zawodów, spotkań czyni pożarnictwo atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu i służy zaszczepieniu pasji.

Organizatorami I Wojewódzkiego Sejmiku Dziecięcych i Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych – Stalowa Wola 2023 były: Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Podkarpackiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna Stalowa Wola – Charzewice. Partnerami wydarzenia są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~do ponizej

Koryto może się skończyć a później cela+

~Niuniek

Ten Weber jest po prostu niesamowity. Teraz wziął się nawet za gaszenie pożarów!

~Do miejscowy

Tobie to pi..ą zarosły oczy z nienawiści do PiS.

~Miejscowy

Nawet dzieci wykorzystują politycy PiSuaru do lansowania się przed wyborami.