Mur klasztorny zostanie wyremontowany dzięki dotacjom

Image

Powiat otrzymał dotację na pomoc Kapucynom. Chodzi o ochronę zabytkowego muru klasztornego. Jej wysokość to na razie 1 mln 50 tys. 560 zł, a z dużym prawdopodobieństwem będzie jeszcze kolejna transza pieniędzy.

Zadanie nosi nazwę „Remont konstrukcji części muru klasztornego- ogrodzenia zespołu klasztornego Ojców Kapucynów w Stalowej Woli- Rozwadowie”.

- Złożyliśmy do Polskiego Ładu taki wniosek na zabytki sakralne i otrzymaliśmy dofinansowanie. W pierwszym wniosku jest to nieco ponad 1 mln 50 tys. zł. Złożyliśmy jeszcze jeden wniosek na 400 tys. zł, więc w sumie będzie to prawie 1,5 mln zł. Myślę, że to powinno wystarczyć na remont całego muru- mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Ceny napraw są tak wysokie ze względu na to, że jest to obszarowo duży mur, a ponadto objęty jest ochroną konserwatora zabytków. Jego reperacja będzie wymagała podjęcia specjalistycznych działań, zarówno specyficznych, odpornych na działanie warunków atmosferycznych materiałów, jak i zgodności z historycznym charakterem tego miejsca. Otrzymane dotacje powinny wystarczyć na całe zadanie.

W murze klasztornym od strony północno- wschodniej wciąż znajdują się miejsca po szrapnelach. Pochodzą jeszcze z 1914 roku, z okresu walk między wojskami rosyjskimi a austriackimi. Wówczas to wielu mieszkańców Rozwadowa szukało schronienia w klasztorze. Zniszczono wtedy 156 domów, w tym także uszkodzono kościół i jego mury, zginęło wiele osób.

Dotacja jest przyznawana w trybie i na zasadach określonych w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków oraz URP w sprawie określenia zasad udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =