Ceny na targu poszły w górę

Image

Mamy coś na kształt przedłużonego lata. Przyroda zapewne nieco zdezorientowana pozwala na lepsze plony, ale nie odzwierciedlają tego ceny na targu.

Połowa września. Czas więc na zbiory owoców i warzyw, zwłaszcza tych, które będziemy jeść zimą i wczesną wiosną. Upalne słońce maluje jabłka, śliwy i grusze, dodaje im smaku i słodyczy. Na miejskim targowisku, znajdującym się w centrum Stalowej Woli, coraz więcej jest aromatycznych owoców i warzyw. Niestety, ceny nieco podskoczyły w porównaniu z wakacjami i tymi ubiegłorocznymi. Podrożały zwłaszcza ogórki, na które sezon się kończy. Za 1kg wołano 7-8 zł (zwiędnięte i miękkie- 5 zł). Tak więc rozglądając się za promocjami w sklepach możemy zaoszczędzić na ogórkach 2-3 zł. Na targowisku tanie są teraz pomidory, głównie królują Limy, odmiana przemysłowa, nadająca się na przetwory. Miękkie, nadpsute (takie też były) kosztowały 1,5 zł za kg. Pozostałe- 2,2 zł do 4-5 zł/kg. Były też takie po 12 zł. W sklepie malinówki można kupić (oczywiście na promocji) po 3,69 zł (od czwartku w Społem). Na rynku cebula- 3 zł wolska, 4-5 zł sałatkowa. W sklepie spotkaliśmy cebulę za 2,65/kg. Marchewka- 3 zł (sklep- 1,5 zł w promocji). Drogie są w tym roku brzoskwinie. Ceny na targu nawet i 10 zł/kg, nektarynki- 5 i 7 zł/kg. Jabłka rzadko „schodzą” poniżej 3 zł. Są też po 4 i więcej. Staniały za to gruszki. Piękne, duże można było kupić za około 4 zł/kg. Do 19 zł wzrosła cena borówki amerykańskiej. Jeszcze 2 tygodnie temu oferowano ją po 14-15 zł/kg. Unormowała się cena ziemniaków, bo tydzień temu kilku sprzedawców zaczęło wołać za kilogram już nawet i po 3,5 zł. Dziś spotkaliśmy rolnika, który miał ziemniaki po 2,5 zł/kg (w sklepie wiele promocji- 1,5 zł). Papryka na targu po 5-7 zł. W sklepie same promocje- po ok. 3,5 zł/kg.

Wiele osób przerzuciło się z zakupami do sklepów małych i dużych uważając, że na targu spotkać prawdziwego rolnika jest ciężko, bo większość i tak handluje towarem z giełdy. W sklepie można więc kupić warzywa i owoce dobrej jakości z tej samej giełdy lub zakontraktowane wcześniej od rolnika, często w dużo niższej cenie (zwłaszcza na promocji, a tych nie brakuje), a i bez problemu można wybrać sobie co tam się chce bez uwag sprzedawcy (na targu niektórzy mają nawet tabliczki z napisem by nie dotykać towaru). Zwolennicy robienia zakupów w sklepie przekonują również, że nabywają owoce i warzywa przechowywane w odpowiedniej temperaturze, nienarażone na brud i kurz z ulicy i pobliskiej kolei. Każdy więc kupuje tam, gdzie lubi.

A Wy gdzie wolicie robić zakupy owocowo- warzywne? Wolicie targowisko miejskie czy sklepy? Piszcie w komentarzach.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~.......

handlarze nie rolnicy sami zaorzą, ten rynek, rolnik bierze grosze, śmietankę spijają handlarze.

Saint

A kto ma jak nie oni ?
Kto kształtuje politykę rolną jak nie rząd ?
Kto gospodaruje pieniądzem jak nie rząd ?
Tak się kończy ciągłe rozdawnictwo i dotowanie (ktoś za to musi w końcu zapłacić).
Jeśli rzucają pieniądze na rynek to wiadomo, że ceny pójda w górę, jeśli podnoszą minimalne wynagrodzenie (żeby przypodobać się swoim wyborcom) to producent musi przerzucić ten koszt na konsumenta i podnieść ceny.
Ekonomia jest bezlitosna choćby nie wiem jakich czarów używali i czego by ludziom nie wmawiali.
Problemy dopiero się zaczynają, a najlepsze jest to, że właśnie najwięcej zapłacą ci którzy są obecnie beneficjentami tego rozdawania, bo oni największą część budżetu przeznaczają na żywność.

~czort
~Wieko,
pis ma tyle samo do cen co ty swoimi łapkami. Za dużo tefauenu w głowie.

~Nocny zabija

A co, miały iść w dół? ????????????

~Polan

Help, weź się do roboty zamiast pisać głupoty. Kto ci dał komputer?

~Kappa

Biblijna kropla drąży w małym Nisku skałę.Powolutku zagraniczne kebaby wypierają polskie jadłodajnie a i na mieście coraz bardziej kolorowo.

~Help

A fundamentaliści wyznaniowi partii rządzącej nie zauważają inflacji? Wszystko jest wręcz tak tanie prąd, gaz, benzyna, a w sklepach reszty nie biorą jest tak tanio, a i żywią się tylko w restauracjach od śniadania po kolacje. A nadwyżkę pieniędzy która im zostaje zakopują a jak im się skończy miejsce na działce lub przed blokiem to resztę palą! Kraina płynąca już samym miodem i głodem!

~czort

~Wieko,
pis ma tyle samo do cen co ty swoimi łapkami. Za dużo tefauenu w głowie.

~Login

do E2rwpg, coś ty się tej miski ryżu czepił. Bliżej ci do Chińczyków?

~bojar

Karlay, głosuj na trzecią drogę a na pewno w poniedziałek obudzisz się dobrobycie

~Polan

nie kupować, niech sami zużytkują

~Marek

Matematyka to królowa nauk. Dlatego nie wierzę partiom na literę p. Ale dla wielu kwota wolna 60000 to korzyść. Ale wprowadzą to od razu po wyborach? PiS jakoś kombinował z kwotą 30000.Dla mnie to obie partie to cwaniaki.Niestety ale dla ludu pracujácego i średniego szczebla emerytœw to obiecanki ko. kwoty wolnej to dobra korzyść. Ale PiS dużo obiecał ale długo wprowadzał bo korzystał z wiedzy królowej czyli matematyki. Dlatego stara prawda mówi jak nie zobaczę to nie uwierzę. A obiecać można dużo

~von z rudym

haratnij sie gałą w ten pusty swój dzban...poniższy...umiech)))

~Zadonaldem!!

Ludzie jeśli nie wybierzecie Donalda to zamarzniecie w zimie nie będzie was stać nawet na szczaw nie mówiąc o mirabelkach wprowadza dopłaty do kota o psach będziecie mogli zapomnieć zakażą! Niemcy nie będą naszymi przyjaciółmi!!!! Tylko donald jest gwarantem sukcesu wszystkiego też naszych piłkarzy!!! W ramach akcji sympatyków Donalda :przefarbujmy się na rudo!!!

~Grażyna

Jak długo spada POKO tak długo jest nadzieja ze nastapi poprawa.

~Karlay

W tvp mówią, że wszystko tanieje xD
Efekty polityki PiS. Głosujcie dalej na nich to będziecie mieli jeszcze gorzej, ale chyba część ludzi lubi tak

~E2rds

Ze śwagrem zapraszam na działkę gdzie czeka mleko wprost od kozy i śliwki wprost z drzewka a i szczawiu pod dostatkiem. Dasz bór i działka jak mawia śwagier erdeesek.

~do E2rwpg

Albo miska ryżu.

~wopew

jak mamy taki upalny wrzesień jak w tym roku to bazar z zieleniną ma sens do max godziny 13 tej tak jak to jest w krajach południa - kto to handluje owocami na palącym słońcu przy 30 stopniach przecież to jest bezmózgowie, zupełne szaleństwo - przecież to robi się galareta z tego wszystkiego jak jest niższa temperatura to nie ma problemu ale póki co to jest cyrk na tych targowiskach..

~Marek

Ale złotówka staniała

~Marek

Ale złotówka staniała

~E2rwpg

Ktos tu bredzi,ano jerry.
Mirabelki i zupa szczawiowa dobrze by ci zrobiła.

~Wieko

Mamy kolejny pisi sukces smiech2 cyeny rosną jak szalone

~Jerry

@jasiek i lustro, to jedna osoba, komuch nowożytny, który zabierze pracującym dla sobie i swoim towarzyszą partyjnym, a małą cześć rozda nierobom, jak to mawiał Mateuszek miskę ryżu!!! Co do wyjazdów do Anglii to dwa miliony Polaków wyemigrowało w latach 2005 2007 czyli pierwszych rządów komunistów! I jeszcze ten pomysł z handlem przez miasto warzywami, no genialny typowy dla Marksa i lenina w swoim prostactwie autor, tylko wtedy to ziemniaki będą po 10 żyła a marchewkę będziecie kupować tylko na święta i to na raty z bociana! Ale obrodziło komuchami na tym forum!

~Dodek

Burak i znowu zatrudnić z 50 osób żeby to obsługiwać to ile wtedy kosztowały by jarzyny czy owoce bredzisz kiedyś chodziło się na rynek bo było taniej teraz w sklepach taniej jak na rynku drą ile się da bo inflacjia

~buraak

Powiem Tak Prezydent Miasta Stalowej Woli powinien stworzyć giełdę produktów rolnych od prawdziwych rolników, którym chciałoby się i opłacało dostarczyć do Stalowej Woli z Sandomierza i sprzedawać to co Polskie i regionalne nie z zagranicy. To kupimy w marketach a jeśli nie sprzedadzą w Sobotę 50% odkupić i sprzedać na tygodniu lub żeby nie przepadło wykorzystać w placówkach miejskich i powiatowych a tych jest masa. W ostateczności towar przecenić i sprzedawać w czwartek za 1/3 ceny z Soboty w ilości detalicznej by potem nie było spekulacji w Sobotę.

~lustro

szcze..kacze , pamietacie czasy rzadów peło???. jerry wiesz kto to stefek? jak nie to spytaj starszych powiedza ci jak "piniendzy" za peło nie było na nic i nadzieji że coś bedzie.

~jasiek

jerry, przypomnij sobie jak nasi jechali do Anglii czy Irlandii po zarobek i "socjal" na dzieci. Tam też okradała władza i rozdawała dla patoli????? .Tacy jak ty to ciemnogró..d a nie tych co obrazasz.

~Gonzo

To wszystko wina Putina i zgniłego zachodu

~Jerry

Najlepsze są komentarze wyznawców partii rządzącej:, wcale nie jest drogo, bojkot hali i sklepów itd. Bo ciemniakom wmówili, że to wina zachodu i wschodu jak za komuny. A partyjne oligarchy zarabiają miliony łupiąc Polaków drogim prądem, paliwem, gazem, zus i innymi podatkami! Teraz ceni się nieróbstwo 800, 300, 13, 14, dotacje czynszów, kredytów, dopłaty do dopłat, darmowe prąd, wegiel, dosłownie wszytko , a długi rosną i wasze dzieci i wnuki będą je spłacać i was za to ukarają i litości mieć nie będą!

~fakt

Jaka drożyzna????? stefek niesiołek to nam szykował "dobrobyt" gdyby dalej peło rządziło....mirabelki i szczaw!!!!!