Kandydaci Konfederacji przedstawili swój program

Image

W Parku Miejskim lokalni kandydaci Konfederacji do Sejmu i Senatu mówili na temat założeń swojego programu, tego co chcieliby zmienić m.in. w sferze edukacji i służby zdrowia.

Przybyłych na konferencję dziennikarzy przywitał lekarz Artur Burak, który w naszym regionie oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą partii Konfederacja. Jak podkreślił to co wyróżnia Konfederację spośród innych partii, to profesjonalizm. Należy przypomnieć, że to właśnie to ugrupowanie jako pierwsze miało bardzo dobrze i szczegółowo opracowany, liczący aż 123 strony program wyborczy pn. „Konstytucja Wolności”. Znajduje się w nim część poświęcona diagnozie obecnej sytuacji, są również rozwiązania i gotowe recepty jakie zmiany i ulepszenia należy wprowadzić w kraju. Konfederacja jest zainteresowana kompleksową zmianą Polski. Jej zwolennicy prawdopodobnie jako jedyni deklarują chęć poparcia rządu mniejszościowego, czyli rządu, który będzie chciał realizować ustawy Konfederacji, bez udziału w tym rządzie ich ministrów, wiceministrów z ramienia Konfederacji. To samo dotyczy zasiadania w spółkach Skarbu Państwa.

Artur Burak jest lekarzem medycyny pracy, konserwatystą, liberałem, przedsiębiorcą oraz działaczem społecznym. Jest żonaty i ma 3 synów. Startuje na Senatora RP z okręgu 54 (obejmującego powiaty: leżajski, niżański, stalowowolski, tarnobrzeski oraz M. Tarnobrzeg). Tematami bliskimi jego sercu jest służba zdrowia i edukacja.

- Jeśli chodzi o służbę zdrowia, to obecna ekipa rządząca wpadła na pomysł zwiększenia jej finansowania. Podniesiono podatki przedsiębiorcom. Rzeczywiście wydatki na służbę zdrowia podniesiono, ale czy to realnie poprawiło jej funkcjonowanie? Moim zdaniem, nie. Długi szpitali wzrosły z 10 mld zł do 20 mld zł, a więc mamy znaczące pogorszenie w ciągu ostatnich lat. Czy uległy skróceniu kolejki do lekarza? Każdy może sobie na to odpowiedzieć. Ostatnio czytałem artykuł, że do psychiatrów dziecięcych w niektórych województwach kolejka trwa 5-6 lat. W tym czasie, zanim te dzieciaki otrzymają pomoc, staną się dorosłe. Jeśli wiadro jest dziurawe, to ile nie wlejemy do niego wody, to ta woda zawsze wycieknie, na różne sposoby, na biurokrację, na marnotrawstwo, na złe zarządzanie- mówi kandydat na Senatora Artur Burak.

Jak podkreśla Artur Burak, w Polsce służba zdrowia jest zmonopolizowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Gdyby taka sytuacja przeniosła się np. na rynek paliw i w naszym kraju nie byłoby konkurencyjności, to ceny poszybowałyby w górę, a jakość usług byłaby niższa. Konfederacja proponuje podział Narodowego Funduszu Zdrowia na kilka mniejszych struktur, które zaczęłyby ze sobą konkurować.

- Obecnie wzrasta sprawozdawczość, lekarze generują coraz więcej dokumentów. I w szpitalu, i w przychodniach są zatrudnieni ludzie, którzy wyłącznie zajmują się jedną rzeczą, generowaniem dokumentów dla Narodowego Funduszu Zdrowia, a w funduszu są odpowiednie komórki, które te dokumenty czytają i analizują. Jest to ewidentne marnotrawstwo pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia- mówi Artur Burak.

Za edukację odpowiedzialne jest nasze państwo, które przekazuje środki samorządom by te prowadziły szkoły, a dzieje się to za pomocą subwencji oświatowej. Jak zauważa Artur Burak w ostatnich latach wysokość subwencji wzrosła o około 20-25%, jednak jest to za mało w stosunku do rosnącej inflacji oraz kosztów życia. Efekt tego jest taki, że samorządy by utrzymać szkołę, a jest to ich obowiązek, muszą przesuwać środki z innych wydatków by dofinansować szkoły, bo gdyby oprzeć ich finansowanie tylko na subwencji, to doszłoby do bankructwa instytucji edukacji.

- Samorządy bogatsze, powiedzmy jak stalowowolski, są w stanie z tym jakoś sobie poradzić, ale są samorządy gminne, które mają z tym olbrzymi problem. Cóż robią w takiej sytuacji wójtowie? Próbują zamykać szkoły ogłaszając zamknięcie szkoły w danej miejscowości. W tym momencie rodzice podnoszą wielkie larum, że dzieje się źle i mówią, że chcą by ich dzieci miały blisko do szkoły. Następnym krokiem jest powoływanie na szybko stowarzyszenia, żeby tylko tę szkołę utrzymać. Te stowarzyszenia są zwykle mocno niedefiniowane, więc kolejny krok to jest ultimatum dla nauczycieli: albo pracują za najniższe wynagrodzenie, albo tracą pracę. Nie muszę mówić, że w małych miejscowościach mamy starszych nauczycieli, którzy nie za bardzo mogą na tym rynku pracy znaleźć zatrudnienie, więc by do emerytury dotrwać, godzą się na tę sytuację. Naszym rozwiązaniem tego problemu jest bon edukacyjny. Polega on na tym, że państwo musi policzyć ile kosztuje edukacja, przeliczyć tę kwotę na każdego ucznia i za tym uczniem idą pieniądze, więc gdy rodzice decydują, że ich dziecko ma do tej szkoły chodzić, to ta szkoła dostaje pieniądze. Te szkoły, które funkcjonują gorzej, źle, nie starają się dobrze uczyć, siłą rzeczy będą tracić uczniów, a te szkoły, które działają dobrze, będą zyskiwać. To spowoduje wzrost jakości nauczania- mówi Artur Burak.

Pochodzący ze Stalowej Woli Kacper Szeląg, który obecnie jest na VI roku Wydziału Lekarskiego w Rzeszowie, kandyduje do Sejmu z miejsca nr 9.

- Myślę, że nie ma lepszego miejsca by mówić o problemach ludzi młodych jak w Stalowej Woli, czyli w takim młodym mieście. Jednym z tematów, który nurtuje młodych ludzi jest temat mieszkalnictwa. Każdy młody człowiek, młoda rodzina, chce mieszkać na swoim. Jakby nie patrzeć wszystkie partie w Polsce skupiają się na aspekcie tego jak budować więcej. Jedni proponują jakieś kredyty 2% albo 0%, inni proponują programy budownictwa mieszkań, my mówimy „w drugą stronę”. Należy obniżyć koszty budowy mieszkań, zaczynając od aspektu odrolnienia działek rolnych pod kątem budowy. Ciekawostką jest to, że połowa gruntów wchodzących w skład miasta Kraków, to są to prawnie tereny rolne. Mówimy również o aspektach czysto regulacyjnych, aby znieść część regulacji nałożonych na deweloperów. Nie wpłynie to na bezpieczeństwo budowy, a pozwoli na obniżenie kosztów- mówi kandydat na posła Kacper Szeląg.

Kacper Szeląg poruszył również temat podatkowy. Zaznaczył, że mamy w kraju wiele dziwnych, a nawet nieetycznych podatków. W jego przekonaniu podatek Belki łupi obywateli z oszczędności. Polacy szukają bezpiecznego miejsca by ulokować swoje pieniądze. Tymczasem rząd zabiera im aż 19% z oszczędności.

- W przypadku podatku cywilno-prawnego jest on o tyle paradoksalny, że np. kiedy dana osoba kupuje auto traci pieniądze, a do tego trzeba jeszcze zapłacić podatek. Jaka jest celowość tego podatku? Rząd Prawa i Sprawiedliwości nałożył bardzo wiele różnych zły, szkodliwych podatków, które nie spełniają założeń, które miały spełniać np. podatek cukrowy dla niepoznaki nazywany opłatą. Takowe opłaty nie wpływają na spożycie napojów wśród populacji, a z drugiej strony drastycznie podwyższają koszty napojów słodzonych cukrami- mówi Kacper Szeląg.

Kolejnym kandydatem z regionu, który startuje z 28, ostatniego miejsca na liście Konfederacji jest Bogusław Tofilski. Jest on urzędnikiem samorządowym, związanym ze Stalową Wolą. Służy w 32 Batalionie Lekkiej Piechoty w Nisku Wojsk Obrony Terytorialnej gdzie jest instruktorem, podoficerem, dowódcą sekcji. Nie należy do żadnej partii politycznej.

- Mnie szczególnie interesują dwie kwestie: szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego i problemu migracji i emigracji. Dzisiaj większość samorządów, różnego rodzaju środowisk biznesu, stowarzyszeń, prześciga się na potęgę, ile to ukraińskich rodzin nie ściągnięto, ilu to osobom z Ukrainy udzielono pomocy. A ja się pytam z tego miejsca, ile miasto Stalowa Wola w ostatnich latach sprowadziło polskich rodzin z Kazachstanu, z Syberii, spod Władywostoku, Nachodki? Obawiam się, że żadnej rodziny nie sprowadzono, a tutaj w tej chwili zaczyna się robić w Stalowej Woli mały Kijów. Już nie mówię o innych aglomeracjach miejskich, tam jest jeszcze gorzej. Zastanówmy się co jest dla nas ważniejsze: czy nie Polska rodzina, polska krew, która gdzieś tam płynie? Ci ludzie nie pojechali tam na wycieczkę i tam zostali. Oni brutalnie zostali wywiezieni, w skandalicznych, zbrodniczych warunkach. Dzisiaj mówienie, że dba się o Polskę, mówienie, że dba się o wartości patriotyczne, to dla mnie pachnie hipokryzją. Ściąga się Ukraińców, którzy się z nami nie asymilują. Mamy w Polsce deficyt na rynku pracy. Można tych Polaków ściągnąć, dać im pracę, mieszkanie, a daje się to komuś innemu. Ściąga się obcy element i później będą problemy, które pojawiają się w dużych miastach, konflikty- mówi kandydat na Posła Bogusław Tofilski.

Bogusław Tofilski wyraził ubolewanie, że niewielu młodych ludzi garnie się do armii. W jego przekonaniu, jeśli nie zostaną wprowadzone szersze i skuteczniejsze rozwiązania, nie będziemy zbyt dobrze przygotowani do sytuacji kryzysowych.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~nowaGWIAZDA

Tylko naiwniacy zagłosują na Konfe.

~taka prawda

Do nowa gwiazda, dla ciebie wszyscy powinni należeć do pis.

~nowaGWIAZDA

Widziałem tego chłopaka SZ. jeszcze niedawno w telewizji TVP 1 w programie jeden z dziesięciu , nawet dostał się do finału ale nie wygrał. Wydawał mi się dość mądry ale jak wstąpił do Konfy to rozwiał wszelkie wątpliwości. Miejsce młodych mądrych POLAKÓW to tylko w PiS jest.

~przybysz

jedyny program Konfrderacji to wprowadzenie do sejmu i senatu cale rodziny od zon po prababki

~nowaGWIAZDA

Jeżeli to jest prawdziwa partia prawicowa to po wyborach tylko z PiS powinna się zjednoczyć w rządzeniu POLSKĄ.

~magia

JAKIE NAZWISKO TAKI KANDYDAT-pytanie czerwony czy cukrowy ?

TakNie

"Te szkoły, które funkcjonują gorzej, źle, nie starają się dobrzeA uczyć, siłą rzeczy będą tracić uczniów, a te szkoły, które działają dobrze, będą zyskiwać. To spowoduje wzrost jakości nauczania"

A co z jakością leczenia? Tu doktor nie widzi problemu?

~zaniepokojona

Mam pytanie do pana Buraka. Jak to jest, że podpisuje pan zaświadczenia do prawa jazdy nie weryfikując czy dana osoba nie straciła poprzedniego przez jazdę po pijaku i nadal nie pije. Taki delikwent zrobi sobie kurs reedukacyjny zrobi nowe prawko ale nadal pije i może zagrażać innym. Czy tak trudno jest zerknąć na wyniki badań takiego kandydata na kierowcę i zorientować się czy aby alkohol ni wyżarł mu już wątroby? Znam takiego co po pijaku miał zabrane prawko, nadal chla dzień w dzień i znowu sobie zrobi prawko bo mu pan doktor podpisał, że się nadaje nie widząc wyników badań. Przecież pan doktor chyba odpowiada za to co podpisuje? Czy nie odpowiada? Warto przeanalizować ostatni rok ilu alkoholikom podpisał pan zgodę na odzyskanie prawka bez weryfikacji ich badań.
Drugie pytanie. Co z emeryturami jeśli chcecie zlikwidować ZUS?

~e2rds

A ja to na Hołownie głosować bede bo on mi obiecał elektryczną ciężarówke. No i cfajne to jest.

~Jarek

@JASIO
A co Tusk może na ciebie Jasiu, albo na mnie donosić Niemcowi, albo Ruskiemu? To co mógłby donieść oni już dawno wiedzą. Polska dla obydwu to pas byforowo-sanitatny oddzielający Wschód od Zachodu. Polacy zaś to tania siła robocza, maszynki do spożywania tego co zachód wyprodukuje. Ruski natomiast Jasiu wie że jak Palaciek sprowadzi od Niemca starego dieselka i trochę € ze zbiorów szparagów to w dopie ma patriotyzm. Jasiu jeden i drugi sera na Polskę, dla nich dobrze jest jak jest. Tyś głupi Jasiu, prawdziwy Polak.

~wikary

Do JASIO
...i na kudłatego oraz nauczyciela ze starostvva, że nasze miasto zadłużają. Aaaa i na tych co się pastwią nad tymi nieszczęśnikami uchodźcami na granicy z Białorusią, a innym za tysiące dolarów wizy dają. Amen.

~A wczoraj

Była chyba obława na platfusów, bo dużo milicji krążyło po naszym miasteczku.

~JASIO

WIECZNE POTĘPIENIE I PIEKIELNE MĘKI DLA BANDY TUSKA CO POLSKĘ ZDRADZA DONOSI DO NIEMCA I RUSKA !!!!

~JASIO

WIECZNE POTĘPIENIE I PIEKIELNE MĘKI DLA TUSKA CO POLSKĘ ZDRADZA DONOSI DO NIEMCA I RUSKA !!!!

~LULA

heheheh Kacper ma już człowieka do trzymania tablicy - także parte zapędy są... Wydział Lekarski w Rzeszowie - cóż za znamienita i renomowana uczelnia :/ Oklaski Kacper!

Didimos

Żadna to alternatywa

~Narodowcy

Trzeba głosować na nich, oni są alternatywą na ten ciągły POPIS lub PISPO

wyborca

Olo, prawda czy fejk? Możesz więcej?

~PIELĘGNIARKA

To nazwisko mówi wszystko.

~olo

Podobno jest już pierwsze pozwolenie na budowę meczetu w Stalowej Woli, czyżby konferedaraci stoją za tym??

~Struś

Ludzie kogo my tutaj mamy? Lekarz to jeszcze ujdzie, ten młodociany też, ale ten trzeci? Toż to, po jego buzi i ustach widać, że jak się przyssie do koryta, to go nawet obuchem od niego nie uwolni. Jeżeli tacy ludzie garną się do takich miejsc jak Sejm i Senat to, jest to jakiś kabaret skeczów nienormalnych. Widuję często takich mężów stanu pod wiejskimi sklepami GSu.

~Gienek

Ta faszystowska i homofobiczna organizacja powinna być zdelegalizowana. W trudnych chwilach zawsze skrajności zyskują, ale na Boga to dno i dwa metry mułu. Jak pisuary...

~Ja.

Panie doktorze!!! Najpierw popraw Pan swoją punktualność, bo to co Szanowny Pan wyprawia w tym obszarze to kpina. Po półtorej godziny spóźnienia!!! Proszę odpuścić sobie temat Służby Zdrowia. Ech...

~TikTak3

PiSuary montują z Konfederacji potencjalnego koalicjanta na wypadek przegranej w wyborach. Jak się okaże, że trzeba montować koalicję, to Konfederacja będzie jak znalazł. To samo z Kukizem było. Konfederacja sama może wielkie G. Kolejna przystawka dla Kaczyńskiego.

~Jjjkkk

Widząc, kto się garnie do rządzenia, a nie mam tu, na myśli Buraka, ale tego pana Tofilskiego to, pozostaję przy swoim stanowisku, że udział w wyborach zwyczajnie daruję sobie. Ponad trzydzieści lat tej, jak ją zwą demokracji w naszym kraju dowiodło, że do władzy garnie się coraz to, mniej szlachetny sort. Ktoś kiedyś powiedział , że prawda o człowieku maluje się na jego twarzy... Dziękuję bardzo, popatrzę z daleka.

~Szeryf

Czy ten młody człowiek mógłby najpierw zdobyć trochę doświadczenia albo wziąć się za naukę zanim wejdzie w to bagno do którego pcha się za wszelką siłę.

~Adam

Chciałbym mieć taką dniówke jak człowiek trzymający tablicę z imieniem i nazw. kandydata

~Sfghjjj

Czy ten Kołodziej..k to następca Si.ko.rskie.go? ponieważ każdy wie kim był Sik.ors.ki to teraz wystawili tego. Hahaha mogli mu stworzyć inny image bo takiego idi.ote w Polsce nikt nie kupi.. ru.sk.i myślą że my takie same tę.pe jak i oni?

~pysk

Z ostatniej chwili. We wtorek w Rzeszowie Szymon Marciniak "szkolił" podkarpackich sędziów piłki nożnej. Dzielnie asystował mu niejaki Złotek Mariusz, który podczas wykładu często trzymał ręce w kieszeniach spodni. Co to oznacza??? Myślę, że dzięki obecności takiej persony poziom sędziowania na podkarpaciu znacznie się "podniesie". Było wesoło i chyba tylko tyle z tego będzie. Młodzi sędziowie - nie miejcie zbytnich nadziei na sukces, chyba, ze macie co inwestować, bo bez tego to się nie da. Ci co już byli, powinni wam o tym opowiedzieć. A mają co. Oj mają.

~Erikson

strasznie nieprzyjemny gość ten burak, widać w medycynie pracy na co dzień....