Centrum Zdrowia Psychicznego rozszerza działalność

Image

W sierpniu minął rok funkcjonowania Centrum Zdrowia Psychicznego w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli. Udziela ono szybko oraz bezpłatnie opieki psychiatrycznej i psychologicznej mieszkańcom powiatów stalowowolskiego, a także niżańskiego.

CZP uruchomiono w sierpniu 2022 roku w ramach ogólnopolskiego Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, według założeń którego, jedna taka jednostka przypada na populację wynoszącą od 50 do 200 tysięcy mieszkańców i oferuje pacjentom szeroką paletę świadczeń zdrowotnych.

– Populacja powiatów stalowowolskiego i niżańskiego liczy łącznie około 150 tysięcy osób, a utworzone przez nas CZP, zapewnia wszystkim potrzebującym mieszkańcom obu powiatów wsparcie psychiatrów, psychologów oraz terapeutów. Okazuje się, że uruchomienie go było niezwykle potrzebne, czego najlepszym dowodem są zgłaszający się tu codziennie pacjenci. Z każdym miesiącem jest ich coraz więcej – mówi Monika Pachacz- Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Stalowowolskie Centrum Zdrowia Psychicznego zapewnia pacjentom kompleksową opiekę psychiatryczną i psychologiczną, polegającą na diagnostyce, leczeniu oraz rehabilitacji. Co niezwykle ważne, pomoc jest udzielana pacjentom szybko, bez skierowania i bezpłatnie, w tym również osobom nieubezpieczonym.

Przypomnijmy, że w ramach CZP powstał w ubiegłym roku przy szpitalnej Poradni Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli, Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny (PZK), który działa od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00-18:00. To właśnie tu – w PZK, dyżurują koordynatorzy, którzy przeprowadzają wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się po pomoc psychologa, psychiatry lub terapeuty, a także uzgadniają wstępny plan postępowania. Koordynator decyduje, gdzie osobę potrzebującą pomocy dalej kierować i to właśnie tu uzgadniany jest termin przyjęcia oraz wskazywane jest miejsce uzyskania niezbędnego świadczenia. Co istotne, pomoc jest udzielana nie później, niż 72 godziny od zgłoszenia.

W związku z tym, że po pomoc psychiatryczną i psychologiczną zwraca się do stalowowolskiego szpitala coraz więcej pacjentów, a tutejsze Centrum Zdrowia Psychicznego ma ją zapewniać również mieszkańcom powiatu niżańskiego, w sierpniu tego roku uruchomiono w jego strukturze kolejny po Stalowej Woli Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, tym razem w Nisku.

– Działamy od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30-18:00. Jeśli ktoś potrzebuje pilnej konsultacji u lekarza psychiatry, kierujemy go do Stalowej Woli.

Ważny jest również fakt, że poza godzinami pracy obu Punktów Zgłoszeniowo-Koordynacyjnych, a także stalowowolskiej Poradni Zdrowia Psychicznego, pomocy pacjentom w pilnych sytuacjach udziela lekarz dyżurny stalowowolskiego Oddziału Psychiatrii w izbie przyjęć, w formie pomocy doraźnej. Centrum Zdrowia Psychicznego w Stalowej Woli działa od roku i udziela pomocy wielu pacjentom, ale wciąż są mieszkańcy, którzy potrzebują tego rodzaju wsparcia, a nie mają świadomości, że jest w tym mieście miejsce, gdzie mogą szybko otrzymać fachową pomoc.

– Dlatego mamy apel do lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek środowiskowych, aby informowali swoich pacjentów o CZP. Chory może nie zdawać sobie nawet sprawy, że potrzebuje pomocy psychologa czy psychiatry, albo jeśli nawet czuje że powinien do niego trafić, to nie wie, gdzie tej pomocy szukać. Podobny apel mamy do bliskich takich pacjentów – jeśli widzimy, że na przykład żona, mąż, czy rodzic ma problemy natury psychicznej – depresję czy jakąś nerwicę, zachęćmy taką osobę, aby zgłosiła się po pomoc. Czym szybciej zostanie ona udzielona, tym lepiej – namawia Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

To warto wiedzieć:

Wszystkie osoby poszukujące porady, pomocy oraz informacji związanych z udzielaniem opieki psychiatrycznej i psychologicznej, mogą zgłaszać się do stalowowolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego osobiście lub nawiązać kontakt telefoniczny. Poniżej niezbędne dane:

Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny w Stalowej Woli i gabinet koordynatora mieści się w Poradni Zdrowia Psychicznego (budynek Oddziału Psychiatrycznego) przy ulicy Staszica 4. Kontakt telefoniczny: 510 039 819 oraz 519 342 519

– Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny w Nisku i gabinet koordynatora mieści się w tym samym budynku, co Ośrodek Pomocy Społecznej, czyli przy ul. Fryderyka Chopina 31. Kontakt telefoniczny: 519 342 551 oraz 519 342 557.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Marcin

Stalowa Wola to chore miasto. Nie jesteśmy wyjątkiem, chora jest cała Polska i świat... Wiem, że jest recepta jak to naprawić. Pieniądze i władza to groźny wróg systemu miłości, który będzie systematycznie wdrażany, czy to się komuś podoba czy nie. Granice mają być zniesione i powstanie jednolita wioska globalna, na której zapanuje szacunek do drugiego człowieka, i... miłość ????. Ktoś może uznać, że jestem chory, ...nie pomyli się, bo tak jak pisałem wcześniej nie jestem wyjątkiem, co nie oznacza mojej chęci bycia zdrowym... Życzę spokoju, spełnienia w życiu i miłości wszystkim mieszkańcom Stalowej Woli oraz całego globu.

~Bis!

@ww2 nie bluzgają zwolennicy PiS? Koń by się uśmiał! Bo nie muszą, ponieważ bluzgają ich bożki w szczujni, bluzgają różne zera na tweeterach i inne Janusze, Jaszczembie i Krystyny bluzgają, plują, ujadają ministry, posły, bluzga sam ten malutki! Wielbiciele dojnej zmiany nie muszą więc bluzgać tylko potakiwać i przyklaskiwać bluzgającym! Pozdrowienia i miłego leczenia kompleksów!

~ww2

A nie zastanawia Was wielbiciele KO, że zwolennicy PIS-u nie bluzgają cały czas na forach i nie obrażają innych zwolenników? Czyżby jakaś różnica mentalności? A może kultura osobista? Kultura dysputy politycznej? A przecież jesteśmy w większości, przynajmniej w tym regionie.

~Taka Prawda

Po otrzymaniu recepty od lekarza jak zobaczyłem to 6 leków płatne 100 % 2 leki 50 % a 2 leki bezpłatne te najtańsze takie mamy bezpłatne leki dla nas seniorów po 70 roku życia przez kochany Rząd , tylko można trafić do psychiatry z tych pięknych obiecanek Emeryt.

~:-)

skończą się rządy, wielu pisiorów tam pójdzie leczyć swoją sprzedajną duszę....

~DrLegutko

Kiedy przebadamy wszystkich pisiaków?

e2rds

~~ (tylda), nie martw się, świńskie gó.no na pewno nigdzie nie dostanie zaproszenia, wszak gó.no to tylko gó.no i tylko śmierdzi.

~Ubek

Rząd przekazuje 850 mln zł dla przedsiębiorstwa Bumar-Łabędy w Gliwicach na produkcję Krabów - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
Środki te mają być przeznaczone na wyposażenie nowych hal produkcyjnych, po to, aby w najbliższym czasie wyprodukować około 50 Krabów w zakładach Bumar-Łabędy.
Armatohaubice Karb to sztandarowe dzieło zakładów Huta Stalowa Wola. 3

~Marcin

Zdrowie psychiczne to mit...

~

E2RSEDES dostałeś już zaproszenie ?

~Realista

Coś nie za bardzo z realizacją tematów psychiatrycznych ,skoro w mieście tylu zwolenników kaczora. A to bardzo ciężkie uszkodzenie psychiki.

~Penetrator

Brawo można marudzić ale w PiSowskim mieście zapewne kolejki będą na lata

~Ubek

Nowy hotel i spa dla PiS budują