Najlepsze żłobko- przedszkole w Polsce otwarte. Zobaczcie jak wygląda w środku

Image

1 września, przy ul. KEN, otwarto integracyjne żłobko- przedszkole z basenem, wykonane w technologii pasywnej. W tym ważnym wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości, w tym marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, parlamentarzyści i samorządowcy.

Przedszkole i żłobek jakiego jeszcze nigdy nie było

W lipcu 2021 roku ruszyły prace przy budowie nowoczesnego żłobko- przedszkola z basenem. Budynek składa się z dwóch kondygnacji. Parter dedykowany jest oddziałowi przedszkolnemu. Znalazło się tam 5 sal przedszkolnych, duża sala wielofunkcyjna o powierzchni 159 m2, sala polisensoryczna, basen o niecce 82 m2 oraz duża kuchnia. Na piętrze mieści się 5 oddziałów żłobkowych. Każdy z nich ma swoją sypialnię przynależną do jednej sali. Ponadto przewidziano też pomieszczenia na administrację, pralnię, gabinet logopedy, psychologa i pedagoga. Budynek powstał w technologii pasywnej, co daje ogromne efekty ekonomiczne, nie tylko oszczędności na rachunkach za energię, ogrzewanie, ale również ma pozytywny efekt oddziaływania na środowisko.

W obiekcie przygotowano miejsca dla 100 przedszkolaków i 95 maluchów w wieku żłobkowym. Budynek już jest używany, bo niedawno przeniosły się do niego dzieci z Przedszkola nr 12. Najmłodsi mieszkańcy miasta rozpoczną swoją przygodę ze żłobkiem za miesiąc.

W Polsce coraz więcej nowoczesnych żłobków i przedszkoli

Żłobko- przedszkole zostało otwarte „po dziecięcemu”, bo to w końcu obiekt dla najmłodszych, a nie dorosłych. Był więc prezent wypełniony balonami, otwarty radośnie przez dzieciaki. Kokardki rozsupłać pomogli marszałek Sejmu Elżbieta Witek i prezydent Lucjusz Nadbereżny. Później uroczystości przeniosły się do sali widowiskowej, gdzie wszystkich gości przywitała dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 12 w Stalowej Woli Urszula Cacaj wraz z dyrektor nowego żłobka Karoliną Szyk. W otwarciu żłobko- przedszkola uczestniczyli m.in.: marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart, senator RP Janina Sagatowska, starosta Powiatu Stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, radni miejscy: Dariusz Przytuła, Karolina Paleń, dyrektorzy stalowowolskich szkół i przedszkoli, urzędnicy, nauczyciele, rodzice. Przed zgromadzoną widownią wystąpiły przedszkolaki.

Dyrektor Przedszkola nr 12 Urszula Cacaj podkreśliła, że historia przedszkola, którym kieruje rozpoczęła się w 1979 roku w budynku typu szwedzkiego, który jeszcze kilka dni temu stał przy ul. Okulickiego. W 1993 roku przedszkole zostało przekształcone w placówkę integracyjną. Od 2007 roku rozpoczęto starania o przebudowę, bądź budowę nowego obiektu.

- Nasza, w tej chwili nieistniejąca już „Dwunastka”, która miała nam służyć 25 lat, służyła aż 44. Po 16 latach starań nasze marzenia, wizje, plany dotyczące nowego budynku zyskały realny kształt. Panie prezydencie, zapowiedź budowy nowej siedziby przedszkola w 2021 roku, to nie były słowa rzucone na wiatr i za to z głębi serca w imieniu swoim, dzieci i personelu bardzo dziękuję- powiedziała Urszula Cacaj, dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 12 im. Jana Christiana Andersena.

Jak powiedziała Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, w Polsce na przestrzeni ostatnich lat powstało wiele żłobków i przedszkoli i to nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miasteczkach, a nawet na wsiach. Podkreśliła, że nowe żłobko- przedszkole zrobiło na niej ogromne wrażenie. Zaznaczyła przy tym, że jeszcze nie widziała takiego obiektu ani w Polsce, ani za granicą.

- To co zobaczyłam dzisiaj, to jest coś naprawdę wyjątkowego, nie tylko w skali województwa, ale całego naszego kraju. Wszystko co robimy my, dorośli, robimy dla tych najmłodszych. To jest nasza przyszłość. Dzieci to wielkie szczęście, wielka radość. Każdemu rodzicowi zależy na tym żeby dziecko wtedy gdy rodzic idzie do pracy, mogło przebywać w naprawdę bezpiecznych warunkach, w miłym miejscu, w takim, do którego dziecko będzie chciało chodzić. Jeszcze nie tak dawno przedszkoli, żłobków w Polsce po prostu nie było. Rodzice, szczególnie mamy, kiedy chciały wrócić do pracy, nie miały takiej możliwości, bo nie było można zostawić dziecka. Dziś tych żłobków, przedszkoli jest w Polsce bardzo wiele- mówiła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.

Marszałek zwróciła szczególną uwagę na sale sensoryczne, które powstały w tym obiekcie. Podkreśliła, że dzięki takim nowoczesnym miejscom następuje prawidłowy rozwój emocjonalny i psychiczny dziecka, bo przecież te najważniejsze procesy rozwojowe stają się w pierwszych latach po narodzinach. Dobry start rzutuje na lata dorosłe, dlatego tak ważne jest żeby dzieci miały odpowiednie warunki i wykwalifikowaną kadrę. Elżbieta Witek podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy żłobko- przedszkola.

Nasze miasto stawia na najmłodszych

Pod wrażeniem nowego obiektu był również wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, który podkreślił, że to miejsce stworzone jest pod indywidualne potrzeby najmłodszych mieszkańców Stalowej Woli.

- Jest to miejsce bardzo ciepłe, bardzo przyjazne. Tutaj z pewnością najmłodsi będą się czuli jak u siebie w domu. Cieszę się bardzo, że prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przy współpracy z panią dyrektor i wieloma osobami stworzył takie miejsce, aby dzieci w sposób bezpieczny, ale też bardzo nowoczesny, mogły się rozwijać. Wracam pamięcią do otwarcia żłobka miejskiego na początku roku 2017. Pamiętamy wizytę pani premier Beaty Szydło. Było to dosłownie po drugiej stronie ul. KEN, tam też powstał żłobek przy wsparciu rządowym, już z programu Maluch+. Nie wyobrażamy sobie naszego miasta bez tych funkcji opiekuńczo– wychowawczych. Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do budowy bardzo nowoczesnego żłobko– przedszkola w Stalowej Woli- powiedział wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Senator Janina Sagatowska szczególnie podziękowała za to, że tak nowoczesny obiekt mógł powstać- prezydentowi Lucjuszowi Nadbereżnemu. Podkreśliła, że w Stalowej Woli realizuje się wiele nowoczesnych inwestycji, nie tylko w sferze oświatowej, kulturalnej, ale także drogowej, mostowej. Bo rozwój musi być wielokierunkowy żeby przynieść efekty.

- Przez wszystkie moje kadencje w senacie jeździłam do polonii na świecie. Nigdzie nie widziałam takich przedszkoli i szkół i takich miejsc, w których możemy wzrastać i cieszyć się swoim człowieczeństwem, gdzie chce nam się godnie żyć. Nasz wielki papież Jan Paweł II mówił, by poznać godność swoją i tu ją właśnie poznajemy. Te dzieci pod taką cudowną opieką wychowawców będą wzrastać do tej wielkości, żeby budować wielką, cudowną Polskę- mówiła senator Janina Sagatowska.

Bylejakość należy zostawić w tyle

Prezydent Lucjusz Nadbereżny powiedział, że jeśli mamy budować nową rzeczywistość dla dzieci, jeśli mamy tworzyć nową przyszłość dla Polski, to należy ją tworzyć w wysokiej jakości. Staje się to możliwe dzięki dofinansowaniu do różnych zadań, które dostaje miasto od rządu.

- Jesteśmy narodem wyjątkowym, jesteśmy narodem pracowitym, narodem zdolnym, który nie powinien mieć żadnych kompleksów, również pod względem tego, jakie tworzymy narzędzia dla rozwoju i przyszłości dla naszego kraju. To żłobko- przedszkole integracyjne, wybudowane z basenem, jest tego przykładem. Nie bójmy się budować, tworzyć naszą rzeczywistość, nie w drodze na skróty, nie w sposób byle jaki, łatwy. Mamy podejmować się wyzwań ambitnych, odważnych, takich, które będą dawały wzór dla innych. To miejsce takie jest, a również dlatego, że jest dedykowane dla wyjątkowych dzieci, które stworzą piękną przyszłość dla naszego miasta, Stalowej Woli i dla całej Polski- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent na ręce marszałek RP Elżbiety Witek złożył podziękowanie za zmianę filozofii rządzenia, podejścia do problemów mniejszych samorządów, dystrybucji środków do małych i średnich ośrodków. Jak zaznaczył, wcześniej nie było szans na to, by w Stalowej Woli mógł powstać tak nowoczesny obiekt.

Żłobko- przedszkole poświęcono. Ci, którzy przyczynili się do tego by obiekt mógł powstać, otrzymali symboliczne statuetki.

Koszt budowy żłobko– przedszkola to ponad 20 milionów złotych, z czego 65% stanowi dofinansowanie z RPO Województwa Podkarpackiego. Na wyposażenie obiektu i jego utrzymanie samorząd Stalowej Woli aplikował o rządowe środki z programu „Maluch +”.

Przy współpracy z Przedszkole Kinderki

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =