Styl preppy w pigułce. Za co pokochał go cały świat?

Materiał zewnętrzny Image

Moda na konkretne dodatki i stylizacje bardzo lubi wracać do nas jak bumerang. Styl preppy, który przywołuje na myśl amerykańskie uczelnie związane z Ligą Bluszczową, kampusy studenckie, biblioteki uniwersyteckie pełne starych książek czy ekskluzywne sporty, swoje początki miał w latach 30. XX wieku. Styl preppy jest ściśle związany z ubiorem amerykańskich studentów z elitarnych uczelni USA takich jak Princetown, Yale czy Harvard. Klasyczny uniform po czasie zaczął być traktowany jako element mody codziennej – stało się tak na początku lat 70., gdy młodzież z niższych sfer zaczęła naśladować styl ubierania się bogatszych rówieśników prosto z prestiżowych szkół wyższych. Słowo „preppy” w języku angielskim oznacza kursy przygotowawcze na amerykańskie uczelnie. Współcześnie styl prosto z gmachów szkół należących do Ligi Bluszczowej jest dla każdego, kto tylko chciałby poczuć się niczym wieczny student z elitarnej amerykańskiej placówki.

Sportowa elegancja, czyli styl preppy w codziennym wydaniu

Stylowi takiemu jak preppy bardzo blisko do klasycznej elegancji. Schludność, czystość oraz prostota łączy się jednak ze sportem, a zwłaszcza z dyscyplinami uważanymi za ekskluzywne – mowa tu o żeglarstwie, golfie, tenisie czy strzelectwie. Preppy to także naturalne tkaniny o wysokiej jakości, nieskomplikowane kroje i standardowe łączenia kolorów takich jak biel, czerń, granat, szarość i burgund. W zależności od płci, akcesoria w stylu preppy prezentują się nieco inaczej; zawsze jednak są do siebie dopasowane i nie ma w nich przytłaczającej przesady.

• Męskie wydanie stylu preppy opiera się na kilku podstawowych elementach garderoby, jakie każdy student Ligi Bluszczowej posiadał niegdyś w swojej szafie. Mowa oczywiście o bawełnianych czy tweedowych marynarkach, bardzo często zdobionych naszywkami uczelni oraz klubów, spodniach chinosach, prostych szortach oraz koszulkach polo i koszulach. W sezonie jesienno-zimowym miłośnicy stylu preppy nie mogą obejść się bez swetrów, bezrękawników oraz eleganckich płaszczy ze stójką. Ubrania zachowane w tym stylu do dziś tworzone są przez znakomitych projektantów pokroju Tommy'ego Hilfigera. Wysokogatunkowe koszule spod skrzydeł amerykańskiego projektanta można zakupić w polskim sklepie Royal Shop (https://royal-shop.pl/odziez-meska/koszule-meskie/tommy-hilfiger).

• Damski styl preppy to przede wszystkim wełniane marynarki oraz swetry w romby. Nie mogło zabraknąć tu miejsca dla plisowanych spódnic, kardiganów, a także koszul i koszulek polo. Miłośniczki elegancji, które cenią jednocześnie luz i wygodę, na pewno zakochają się w półbutach oraz długich płaszczach w odcieniach beżu, które skutecznie podkreślą każdą stylizację!

Preppy kiedyś i dziś – współczesne wydanie stylu elit

Podstawą upowszechnienia się stylu preppy była książka, jaka ukazała się w 1980 roku. Autorka z założenia miała na celu stworzenie pewnego rodzaju parodii wyśmiewającej styl życia elitarnej części społeczeństwa, jednak wiele młodych ludzi z niższych sfer wzięło publikację bardzo poważnie do serc, odnajdując w niej dla siebie niemałą inspirację. Dziś mówiąc o preppy mamy na myśli przede wszystkim styl ubierania się – kiedyś był to również styl życia. Określone maniery, sztywne zasady, elementy przynależności...wszystko to fascynowało, jednak z czasem zaczęło wydawać się bardzo hermetyczne. Zwłaszcza w obliczu zupełnie nowych subkultur i stylów, które dawały większą wolność i swobodę. Współcześnie styl preppy ma się doskonale, a wszystko przez liczne ewolucje i odmiany, które uczyniły go bardziej casualowym i ogólnodostępnym. Wprowadzenie w stylu większej ilości swobody i kreatywności sprawiło, że po dziś dzień cieszy się on sporą popularnością wśród kobiet i mężczyzn z całego świata.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =