Sanepid wydał wytyczne dla szkół w związku z Legionellozą

Image

Legionelloza wciąż nie odpuszcza. Każdego dnia są nowe zakażenia i nowe ofiary. Sanepid wydał wytyczne dla szkół.

NOWE DANE

Dane z 31 sierpnia br. pokazują, że mamy już 18 ofiar Legionellozy w Polsce. Do tej pory zakażenia bakterią Legionella pneumophilia miały miejsce w 4 województwach: podkarpackim, lubelskim, małopolskim i wielkopolskim. Głównym skupiskiem zakażeń wciąż jest Rzeszów. Od początku wystąpienia choroby stwierdzono 157 zakażonych. Tymczasem za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny. Podjęto więc stosowne kroki celem ochrony uczniów.

Pacjenci z potwierdzonym wynikiem dodatnim:

• w Rzeszowie - 105 pacjentów,
• w powiecie rzeszowskim – 36,
• w powiecie ropczycko – sędziszowskim – 3,
• w powiecie dębickim – 4,
• w powiecie łańcuckim – 2,
• w powiecie jasielskim – 1,
• w powiecie przeworskim – 1,
• w powiecie przemyskim – 1,
• w powiecie kolbuszowskim – 1,
• w powiecie niżańskim – 1,
• w powiecie stalowowolskim – 1,
• w województwie lubelskim, w powiecie opolskim – 2.

Sanepid podał również, że u wszystkich 18 ofiar, które zmarły z powodu zakażenia legionellą, występowały choroby współistniejące. Wśród nich znajduje się 9 kobiet i 9 mężczyzn w wieku od 53 do 98 lat.

ZALECENIA DLA SZKÓŁ

Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie wydała wytyczne dla placówek oświatowo – wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych, w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella.

W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. Dlatego też przed ponownym otwarciem placówek oświatowo - wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody. Sprawujący nadzór nad urządzeniami i wewnętrznymi systemami wodociągowymi powinni zwrócić uwagę na warunki, które w czasie przestoju lub ograniczonej eksploatacji budynku, mogą sprzyjać znacznemu wzrostowi i rozprzestrzenianiu się bakterii z rodzaju Legionella, w tym na bardzo rozbudowany wewnętrzny system wodociągowy, występujące martwe odcinki przewodów, niskie stężenie środków dezynfekcyjnych (w przypadku obiektów, w których stosowana jest dezynfekcja chemiczna), zbyt niską temperaturę ciepłej wody, ograniczony przepływ wody i obecność biofilmu- czytamy w komunikacie Sanepidu.

Zalecenia dotyczą temperatury wody i utrzymania instalacji w odpowiednim stanie, płukania systemów wodociągowych, dokonywania przeglądów stanu technicznego wewnętrznych systemów wodociągowych.

STALOWA WOLA JEST BEZPIECZNA

Tak wynika z zapewnień MZK. Woda badana jest na bieżąco.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli po badaniach stwierdził przydatność wody do spożycia przez ludzi z wodociągi dla miasta Stalowa Wola.

Z przeprowadzonej analizy sprawozdań z badań próbek wody, pobranych w ramach nadzoru sanitarnego w dniu 21.08.2023 r. z wodociągu dla miasta Stalowa Woli, Al. Jana Pawła II 11 oraz Punkt czerpalny wody, w którym woda pobierana jest do napełniania „pojemników” (worków) w Stalowej Woli, ul. Komunalna 1, wykonanych przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Stalowej Woli Oddział Laboratoryjny Pracownię Higieny Komunalnej wynika, iż jakość wody w badanym zakresie odpowiada wymogom określonym w rozporządzeniu ministra- poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli lek. Stanisław Pieprzny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Wiral

Patrząc na te komentarze widzę niedoj...anie umysłowe. Wy nie macie problemu z legionellozą tylko z symetrozą.

e2rds

bzk, przygadywał kocioł garnkowi.

bzk

A ty jak śmieciarz zasmiecasz komentarze.
Zwracam ci uwagę. Dziwne było by żebym założył temat na forum. Gdybyś ty nie zaśmiecać ja bym też nic nie napisał.
Źle podejrzewasz

e2rds

bzk, a ty co robisz, przecież nic nie wnosisz w temacie artykułu, tylko miądlisz jak "stara baba" tylko do mnie, wiec to też tylko śmieci i do tego z konieczności ja też dodaję śmieci polemizując ze "starą babą". Pozdrawiam, tyle w temacie.

bzk

Nie przedrukowales tylko przekopiowales. Nie klam
Trzeba było założysz temat na forum a nie zaśmiecać komentarze

e2rds

bzk, mogłem go wkleić do artykułu o emeryturach, ale jest stary i może go ktoś już nie czytać, a tyle ma wspólnego co twoje pytanie do tego co napisałem, przepraszam, przedrukowałem byś mógł zadać pytanie zaczepne.

bzk

Rds
Wszystko fajnie ale co to ma wspólnego z tematem bakterii i wytycznych dla szkół?

e2rds

Emeryckie eldorado. Ale tylko pozornie - skrócony przedruk.
To jednak i tak nic przy tym, jak mocno skoczyły wydatki na emerytów. Gdy PiS obejmował władze, waloryzacja świadczeń seniorów była symboliczna. Rocznie kosztowała niespełna miliard złotych.
Przy dzisiejszych kwotach brzmi to jak żart. Warto jednak podkreślić, że rekordowe waloryzacje to w dużej mierze zasługa znacznie podwyższonej inflacji. To od niej zależy bowiem poziom wskaźnika waloryzacji.
Wróćmy jednak do konkretów. Koszty waloryzacji od czasu przejęcia władzy przez PiS rosły w tempie wykładniczym. W 2017 r. skoczyły prawie dwukrotnie do blisko 1,7 mld zł. Rok później było to już blisko 6 mld zł, a dalej kolejno 7, 10 i 18 mld zł.
Rekord padł jednak w 2023 r., gdy wskaźnik waloryzacji (znowu: głównie dzięki inflacji) wyniósł 14,8 proc., a koszty marcowych podwyżek dla seniorów pochłonęły z kasy FUS ponad 44 mld zł.
W ciągu ośmiu lat tylko z tego tytułu wydatki wzrosły blisko 50-krotnie. A na tym nie koniec. Po wybuchu pandemii rząd postanowił wprowadzić dla seniorów bonusy — tzw. 13. (od 2020) i 14. (od 2021 r.) emerytury. Ten pierwszy należy się wszystkim, a drugi jest zależny od spełnienia kryterium dochodowego.
To kolejne miliardy ze wspólnej kasy. Świadczeniobiorcy mogli bowiem liczyć na jednorazowy dodatek w kwocie minimalnej emerytury. W zależności od roku sięgał on od 1,2 do 1,5 tys. zł brutto.
Bank rozbił w sierpniu 2023 r. Jarosław Kaczyński, który ogłosił podwyżkę "czternastek" do horrendalnej kwoty 2200 zł netto. Choć później okazało się, że prezes PiS się przejęzyczył i kwota miała być podana brutto.
Tak czy siak, emeryci we wrześniu otrzymają nawet 2200 zł bonusu na rękę, a z "czternastek" skorzystać będzie też mogło ponad 550 tys. więcej osób niż przed zmianami.
Efekt? Wydatki emeryckie w 2023 r. znacząco przebiły te prorodzinne i sięgnęły 80 mld zł (wobec 45 mld zł na świadczenia rodzinne). Same "czternastki" stanowią tu ok. 20 mld zł.
W roku wyborczym wydarzyło się więc coś, co jeszcze niedawno mogło wydawać się nie do pomyślenia. "Wydatkowe nożyce" rozwarły się bardzo szeroko, a koszty wsparcia dla emerytów znacząco przekroczyły te na świadczenia rodzinne.
Nawet gdyby zapowiedziana od stycznia 2024 r. podwyżka 500 plus do 800 zł została wprowadzona rok wcześniej, to i tak wydatki emerytalne byłyby wyższe. Koszt 800 plus oszacowano bowiem na ok. 62 mld zł rocznie.

e2rds

~Vjjj, a ty kim jesteś, takim ~Vjjj-jącym się gó.nem na forum, tylko przynajmniej nie śmierdź.

e2rds

~@wójt, nie rób z siebie idioty, bo pytania referendalne są dla idiotów, takie typu" czy chcesz być biedny, chory i głupi", to tylko jakiś idiota odpowie "tak", no chyba, że "guru" powie, że tak trzeba odpowiedzieć, to członek wierny PiS-uarowi odpowie "TAK".

~Eleni

@Maja
Maju jest to temat dość kontrowersyjny jak na obecne czasy, ale dość, powiedziałbym plastyczny, aby obecna klika 4rp mogła ulepić z niego patriotycznego gniota. Otóż ta, napaść, Tych Niemców, a następnie Sowietów to, konsekwencje polityki ówczesnych mężów stanu 2rp, którzy w popłochu i trosce o własne dopy uciekli porzucając na pastwę Niemca i Sowieta Naród i Polskę. Dzisiaj kochana Maju gdyby, historia chciała się powtórzyć to, jako pierwszy dałby dyla błazen z krakowskiego przedmieścia, a wraz z nim pozostała reszta menażerii 4rp. No, ale reakcja Twoja Maju jak najbardziej poprawna. Może kacyk z mopem na głowie przygotuje coś niecoś na tę okoliczność by motłoch poczuł ducha patriotyzmu.

~Maja

A gdzie artykuł o napaści Niemiec na Polskę moją Ojczyznę?? Halo ? Dziś 1 września!!!!

~Vjjj

Wyborca ćpun I alkoholik ale żółte gwiazdki potrafi wklejać.. ruski troll

~@wójt

W respekcie I poważaniu społeczeństwo hahaha ale przecież tupek zabrania społeczeństwu wypowiedzi w referendum on ma swoich wyborców w głębokim poważaniu tam gdzie słońce nie dochodzi hahaha

~Wójt

Człowiek z Natury swojej jest istotą NIE agresywną, co znaczy, że musi upłynąć jakiś czas w, którym doznaje ucisku, cierpienia, poniżania itp. Wtedy to, jest w stanie przebudzić się w Nim, agresja, wściekłość, opór itp. Życzę Wszystkim takiego Przebudzenia i takiej wściekłości jaką może przejawiać ciemny i nieprzewidywalny motłoch, zdolny do najstraszniejszych rzeczy by, tę garstkę niecnych i zdegenerowanych szumowin przy sterze raz na zawsze unicestwić. A ci, którzy po nich przyjdą, żeby mieli w respekcie i powarzaniu społeczeństwo, które ich wybiera i żywi, gdyż w większości są to osobnicy niezdolni do samodzielnej egzystencji...

wyborca

Kagańce można co najwyżej pod prysznic zakładać, bo bakteria nie przenosi się z człowiek na człowieka.

Niedługo wybory. Na kogo głosujecie?

Dla mnie PiS jest skreślony. Mówię: wyPAD, wyPIS. Przez 8 lat zapominali o młodych i robili dobrze emerytom. Kiedy PiS doszedł do władzy, to stoczyłem się na dno, marnuję swój potencjał, bo musiałem wynajmować pokój z innymi osobami, standard wczesny PRL, bo sytuacja była bardzo niestabilna, likwidacja MDM i zero pomocy od kogokolwiek. Zacząłem pić i brać narkotyki. Spekulacje na mieszkaniach i kupowanie pod najem (bo są ludzie, co mają w cholerę kasy i nie wiedzą, co z nią zrobić, a na giełdzie się nie znają) sięgnęły zenitu za pisiorów. Super, że PO LATACH dostrzegli, że sytuacja wymyka się spod kontroli, że na rynku jest patologia i zaczęli coś z tym robić. Teraz mieszkanie bez wkładu własnego, mieszkanie plus, kredyt 2%, oby faktycznie młodzi z tego skorzystali, ale ja już nie skorzystam i za ostatnie 8 lat wielki środkowy palec.

⭐⭐⭐⭐⭐ ⭐⭐⭐

~szurka

I powtórka straszenie kolejnym świrusem .ciekawe czy będzie tak popularny i modny jak Covidek niewidek . Kagańce zakładać bo legioświrusek szaleje .

Larios

Zaczynają już zliczać i straszyć jak za wirusa było, jak myślicie będą wybory?

e2rds

~Asia, jeszcze jedno, cyt: " nie dorastasz nam do pięt pierdku." i tu się z tobą zgadzam, wy nie macie pięt, macie raciczki.

e2rds

~Asia, nie kwicz, po co ci to.

~Asia

edek pierdek ruski troll znów się ujawnia gdy go jakiś komentarz zaboli hahaha nie dorastasz nam do pięt pierdku.

~Tomasz

Jak na to COŚ będą zdychać kanalie z wiejskiej i szumowina z um to uwierzę...

wyborca

Ludzie zaczęli oszczędzać wodę, więc wymyślono legionellozę, żeby zwiększyć zużycie wody.

~Mykoła

korek wukraiński pewnie ma już pełno w gaciach i czeka na wytyczne od horbana jak żyć smiech2

Info dla kowiszurówci sceptyków samodzielnego myślenia. Bakteria łatwo poddająca się antybiotykoterapii, powszechna w szpitalach od zawsze, umierają osoby starsze z osłabiona odpornoscią. Bo wiecie że wszyscy w końcu umrą, prawda?

Dla kowidian jest dodatkowe zabezpieczenie. Należy przed kąpielą puszczać wodę z kranu przez godzinę, a później zalożyć na kran maseczkę smiech2 Trzymajcie się tam bezpiecznie.

~Pani Szatan

Słyszeliście? Duch Kijowa znowu zginął. Tym razem rozbił się po zderzeniu w powietrzu z innym ukraińskim asem przestworzy. Tak podają czołowe polskie media, więc to na pewno prawda.

e2rds

~Sghdd, zapomniałem, ty w tym czasie byłeś jeszcze paprochem, to byś jako paproch ostał się.

e2rds

~Sghdd, wielka szkoda że w Smoleńsku ciebie nie było, jednego idioty było by mniej i to urzędnika okradającego podatnika.

~EDI

UJ Z COVIDOWĄ CIEMNOTĄ

~EDI

UJ Z CIEMNOTĄ

~EDI

UJ Z CIEMNOTĄ