Pasym – noclegi w najstarszym mieście na Mazurach

Materiał zewnętrzny Image

Pasym to niewielkie, liczące około 2,5 tys. mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim, najstarsze na Mazurach. Ze względu na położenie, walory przyrodnicze i krajobrazowe jest popularne wśród turystów, którzy chcą wypocząć w pięknej, cichej okolicy. Co ważne, można tam w dobrej cenie zorganizować naprawdę komfortowe noclegi – Pasym pod tym względem nie ustępuje większym mazurskim kurortom.

Pasym – noclegi w mieście z historią

Pasym to miasteczko położone na Pojezierzu Olsztyńskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Liczy około 2,5 tys. mieszkańców, więc z pewnością nie zalicza się do metropolii, ale za to może pochwalić się długą i ciekawą historią. Początkowo na terenie obecnego Pasymia istniało Henrykowo – wieś należąca do biskupów warmińskich. W 1386 r. na miejscu wsi – na mocy dekretu wielkiego mistrza krzyżackiego – ulokowano miasto o nazwie Bassenheim, od nazwiska komtura elbląskiego Zygfryda Walpota von Bassenheima. Później nazwa ta ewoluowała do postaci Passenheim, a z biegiem lat całkowicie ją spolszczono i miasto stało się Pasymiem. Na stałe włączono je do Polski po zakończeniu II wojny światowej.

Obecnie Pasym to popularna miejscowość wypoczynkowa i turystyczna. Ma na to wpływ położenie wokół kilku mazurskich jezior (m.in. Sasek Wielki, Kalwa i Kośno) oraz wśród imponujących lasów. Bogata jest także baza noclegowa, jaką dysponuje Pasym – domki, apartamenty, pokoje i kwatery czekają tam na turystów przez cały rok.

Pasym – domki wśród pięknej mazurskiej przyrody

Jak już wspomniano, do wypoczynku w Pasymiu i jego okolicach zachęcają przede wszystkim walory krajobrazowo-przyrodnicze regionu. Na noclegi Pasym bardzo chętnie decydują się m.in. wędkarze – wody tamtejszych jezior są bogate w różne gatunki ryb, w tym szczupaki, leszcze, płocie oraz okonie. Liczące setki lat potężne lasy sosnowe to prawdziwy raj dla miłośników pieszych wędrówek, podczas których można spotkać m.in. sarny, łosie, dziki, lisy, borsuki oraz wiewiórki.

Trzeba również wspomnieć o możliwości podglądania życia ptactwa. Pasym przyciąga co roku wielu ornitologów-amatorów, którzy u brzegów jezior mogą z ukrycia obserwować m.in. łabędzie, rybitwy, żurawie, dzikie gęsi, kormorany, czaple siwe oraz perkozy dwuczube. Najwięksi szczęściarze mogą też dostrzec szybującego nad wodami jezior orła bielika.

Noclegi Pasym – urlop na dwóch kółkach

Jakie inne grupy turystów chętnie odwiedzają to miejsce? Pasym noclegi często wybierają także miłośnicy jazdy na rowerze. Okolica jest stworzona do tego, by poznawać ją „na dwóch kółkach” – biegnie przez nią kilka tras, z reguły dość prostych, dzięki czemu bez problemu pokonują je nawet rodziny z dziećmi.

Popularnością wśród cyklistów cieszy się trasa o nazwie „Czarci kamień”. Liczy 20 km i prowadzi z Pasymia przez Rudziska Pasymskie, wokół jeziora Uroczysko, obok tzw. czarciego kamienia, gdzie – jak głosi legenda – swoje pazury piłował ze złości wysłannik diabła Czarny Jan, oraz obok tzw. czarciej miotły, czyli charakterystycznego świerku z kulistym czubem. Miłośnikom historii spodoba się z kolei trasa „Pasymskie bunkry”, licząca 30 km. Po drodze mija się pozostałe po II wojnie światowej bunkry, okopy i zasieki (uwaga: część z nich znajduje się na posesjach prywatnych i można je zwiedzać tylko za zgodą właścicieli).

Pasym – noclegi z dostępem do najważniejszych zabytków miasta

Gdy masz zarezerwowany nocleg w Pasymiu, powinieneś oczywiście poznać również najważniejsze zabytki miasteczka. Na szczęście jest ono na tyle niewielkie, że bez problemu zwiedzisz je wszystkie podczas relaksujących spacerów. Do zabytków należy m.in. budynek ratusza – powstał w 1855 r. w miejscu poprzedniego, spalonego w 1583 r. Pod względem architektonicznym jest wzorowany na bryle zamku w Babelsbergu. Interesujące są także znajdujące się w Pasymiu pozostałości murów obronnych powstałych w XV wieku jako część fortyfikacji ówczesnego miasta.

Warto również udać się na spacer do dwóch pasymskich kościołów. Kościół ewangelicko-augsburski należy do najcenniejszych w całym regionie. Przesądzają o tym głównie zabytkowe elementy jego wyposażenia, w tym ołtarz z 1673 r., ambona z 1680 r. oraz prospekt organowy z 1705 r. Pod koniec XIX w. w Pasymiu wybudowano i poświęcono natomiast kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – powstał on dzięki współpracy społeczności ewangelickiej oraz katolickiej zamieszkującej okolicę.

Pasym to niewielkie miasteczko, położone jednak pośród pięknej mazurskiej przyrody. Można tam spędzić naprawdę udany urlop z dala od wielkomiejskiego zgiełku – polecamy!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =