Legionella za miedzą? Niestety, nie tylko: są już przypadki z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego!

Image

Legionellę stwierdzono u mieszkańców powiatu stalowowolskiego i niżańskiego!

Każdego dnia mieszkańcy Stalowej Woli odwiedzają stolicę Podkarpacia, wielu z nas pracuje tam i dojeżdża czy to autobusem, czy samochodem. Niepokojący jest więc fakt, że z przyczyn wystąpienia Legionelli, głównie w Rzeszowie, zmarło już kilka osób, a niemal setka jest hospitalizowana. Czy coś grozi mieszkańcom Stalowej Woli, zwłaszcza, że zakażenie dotyczy i naszych obywateli.

Zakażeni zameldowani w kilku powiatach, także stalowowolskim i niżańskim

Z 76 chorych, 68 jest hospitalizowanych w Rzeszowie, 2 w Dębicy. O tych osobach wiadomo, że pracowały w Rzeszowie. 1 pacjent jest leczony w Przemyślu. Tymczasem jak się okazuje, chorzy pochodzą też z powiatu stalowowolskiego i powiatu niżańskiego.

Objawy Legionelli są typowe dla chorób układu oddechowego. Mogą przypominać grypę, Covid, zapalenie płuc. Wywołuje je bakteria (Legionella pneumophilia), a nie wirus. Do objawów należą: bóle głowy, gorączka, dreszcze, wymioty, biegunka, kaszel. Występują zmiany w płucach podobne do tych, które powodował SARS-CoV2. Zapalenie płuc jest męczące i kończy się często hospitalizacją. Występuje niska saturacja i osłabienie. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie jest dość proste, polega na podawaniu antybiotyków. Kwestia taka, by antybiotykoterapia została wdrożona jak najwcześniej.

Jak można dowiedzieć się z doniesień prasowych osoby, które zmarły (5- dane z godz. 10:30 z dnia 24.08. 2023), to osoby z wieloma chorobami współistniejącymi, w tym objęte leczeniem nowotworowym). Choroba przyszła do stolicy Podkarpacia nie wiadomo skąd. Nie roznosi się tak prosto jak grypa czy Covid, ale przez aspirację skażonej wody lub aerozolu.

Zagrożeniem woda

W Rzeszowie nie działają mgiełki wodne, ale zakazić można się było wszędzie, wciąż nie wiadomo gdzie. Wszędzie tam gdzie jest woda, a jej drobinki unoszą się w powietrzu, mogło dojść do zakażenia. A aerozol jest tam, gdzie działa choćby klimatyzacja (centra handlowe, galerie, zakłady pracy, hotele, ośrodki), tam, gdzie rozpylana jest woda (np. z węża na masowych imprezach, obiektach sportowych, zieleńcach) itd. W Rzeszowie wyniki badań mają być znane w najbliższy poniedziałek. Pobrano już 56 próbek z punktów poboru wody oraz z domów zakażonych pacjentów. W mieście powołano sztab kryzysowy. W środę w nocy w trybie pilnym spotkali się z władzami Katarzyna Sójka- minister zdrowia oraz Krzysztof Saczka- główny inspektor sanitarny. Na najbliższy weekend 26- 27 sierpnia, zaplanowano dezynfekcję rzeszowskiej sieci wodociągowej, uprzedzając mieszkańców, że mogą wyczuwać w wodzie większą ilość chloru.

Czy mieszkańcy Stalowej Woli są bezpieczni?

Mieszkańcy Stalowej Woli boją się i wczytują w ogólnopolskie doniesienia prasowe. Dzwonicie do nas, piszecie maile i pytacie czy jesteście bezpieczni. Część lekceważy problem uważając, że ktoś tu nam robi kolejną pandemię, a sprawy póki co nie ma, bo chorobą trudno się zakazić i na razie nie wychodzi ona zbyt mocno poza Rzeszów, choć niestety, są już przypadki z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego o czym rzadko kto wie. Martwią się też właściciele psów, do których wysyłane są drogą pantoflową informacje, że nie należy podawać wody psom i kotom, tej bezpośrednio z kranu. W naszym mieście woda jest bezpieczna, badana na bieżąco. Można by wyłączyć mgiełki i dmuchać na zimne, można też unikać skupisk ludzkich i pić wodę butelkowaną, a nie surową z kranu. Profilaktyka zawsze jest lepsza od leczenia, zwłaszcza, że i u naszych mieszkańców już stwierdzono zakażenia.

Obecnie zakażeni (76 osób) to chorzy zamieszkali w:

• Rzeszowie- 54 pacjentów
• powiecie rzeszowskim - 15 pacjentów
• powiecie ropczycko-sędziszowskim - 1 pacjent
powiecie niżańskim -1 pacjent
• powiecie dębickim - 3 pacjentów
powiecie stalowowolskim - 1 pacjent
• powiecie przemyskim - 1 pacjent

To dane Sanepidu.

Edit: Na dzień 25 sierpnia osób zmarłych: 7.

- Informujemy, że badania realizowane przez laboratoria zewnętrzne oraz wewnętrzne spółki potwierdzają, że woda podawana do sieci w Stalowej Woli spełnia wymagane standardy jakości wody w tym zakresie i nadaje się do spożycia- informuje MZK.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mieszkaniec

W miesiącu marcu 2023 roku KE wszczęła przeciwko Polsce kolejna procedurę naruszenia , czego dot. ona? a no legionelli. Polska nie wprowadziła norm i odpowiednich procedur w celu zapobieżenia legionelli w Polsce. BRAWO pisowska władzo !!! Tylko kasa i stołki. Ochłapy i srebrniki dla pozostałych.

~Yurij

Uwaga bo rząd robi na nas kolejny eksperyment medyczny żeby pozbyć się osób chorowity u i w podeszłym wieku. Wcześniej robili eksperyment kowid 19.Nieudany bo tak planowali.

~Anna

Uwaga na mięso w Biedronce. Zatrułam się łopatką.

~Proktolog

Zabawne jak stalowowolscy ortopedzi i ich pomoc medyczna sami sobie wystawiają opinie. Jest to żenujące

~Baltazar

Spirala strachu idzie w ruch. Nie jest żadną tajemnicą, że USA-WHO chcą na jesieni znowu ruszyć z jakimś zagrożeniem. Tylko od ludzi zależy czy znowu pójdą na łańcuch jak poprzednio czy to oleją. A z tą Legionellą sprawa wygląda tak-
Prof. Milanowski wyjaśnił, że Legionella pneumophila wszechobecnie występuje w przyrodzie, szczególnie w wodzie, np. w rzekach, jeziorach, basenach, jacuzzi, fontannach, klimatyzacji czy w wodociągach. Podkreślił, że bakterie namnażają się w temperaturze od 20 do 40 stopni Celsjusza. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie zakażonego aerolozu, który dostaje się do płuc. Nie można się zakazić poprzez picie skażonej wody czy od innego człowieka. „Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonność do zachorowania u ludzi z grup ryzyka” – powiedział pulmonolog.

e2rds

~Fgddd, nie przejmuj się, ty jesteś na razie tak niedorozwinięty, że nie rozumiesz polityki ani t.ska, ani guru.

~Fgddd

t.sk=bff putka......
.
(best friend forever putka=najlepszy przyjaciel na zawsze putka) ściskał się ze zbrodniarzem i dobrze wiedział już wtedy że to zbrodniarz jeszcze przed Ukrainą... niepojęte!!!

e2rds

~jan
Powiem wam wszystkim całą prawdę, jesteś bardzo głupi ~jan.

~jan

Powiem wam wszystkim całą prawdę tusek = to największe Bezrobocie w Polsce.

~lekarz

Wpuście do Polski ciapowatych a co drugi Polak umrze na tą chorobę.

~HIHIH

Toż to się obudzili dopiero z tą legionellą. Przecież ona cały była, jest i będzie. Szpital nasz wielokrotnie z nią walczył.

~Bam

Szczęki hamulcowe! Tam jest podejrzany osad.

~Szmi

Ciekawe jak rzetelnie przeprowadzana jest konserwacja klimatyzatorów .....

~Mieszkaniec

Prezesem rod 1 został kotulski a Jan od.lucjusza stary dziad -wiceprezes wsadził go na konia heheh.

~Oskar

DLACZEGO SIE NIE BOICIE??? POWINNIŚCIE SIE BAĆ!!!!

e2rds

~Mua mua jak jedna nawiedzona baba plebana po rękach całowała to jeden pan radził jej jeszcze w d..ę by spróbowała. Nie mam nic przeciw byś ty też to zrobiła obu premierom i Mateuszkowi i Jarusiowi.

~Bobo

Jak najszybciej wścieklizna u was postępuje umiech umiech

~mieszkaniec

A kiedy ruszają szczepienia ?

~Asder

Jest dyżurny troll robi tłum i wkleja hahaha

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Wert

@mua mua
Aaa to ty pogryzlas du.. Mateusza w Kolbuszowej razem z jednym doktorem co zwiozl pracowników????

~Hdhjnb

Czyżby ruskie trolle są po pracy? Od 17 ileś ani jednego żałosnego wpisu. Hahaha widzicie ludziska jak próbują Wami manipulować? Tego Polacy nie piszą...

~Dziękuję

"Polskę szczególnie umiłowałem..." - Jezus Chrystus . . . . . . . .nie ma większego wyróżnienia!

~Kasia

gehhe ruskość bije z ciebie na odległość ruski trollu.. nigdy nie dorównacie Nam Polakom w niczym.. całe wieki niweczymy wasze podboje i terror.. myślisz że ktoś się złapie na te wasze głupie wywody? Hahaha jesteście żałośni..