Legionella za miedzą? Niestety, nie tylko: są już przypadki z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego!

Image

Legionellę stwierdzono u mieszkańców powiatu stalowowolskiego i niżańskiego!

Każdego dnia mieszkańcy Stalowej Woli odwiedzają stolicę Podkarpacia, wielu z nas pracuje tam i dojeżdża czy to autobusem, czy samochodem. Niepokojący jest więc fakt, że z przyczyn wystąpienia Legionelli, głównie w Rzeszowie, zmarło już kilka osób, a niemal setka jest hospitalizowana. Czy coś grozi mieszkańcom Stalowej Woli, zwłaszcza, że zakażenie dotyczy i naszych obywateli.

Zakażeni zameldowani w kilku powiatach, także stalowowolskim i niżańskim

Z 76 chorych, 68 jest hospitalizowanych w Rzeszowie, 2 w Dębicy. O tych osobach wiadomo, że pracowały w Rzeszowie. 1 pacjent jest leczony w Przemyślu. Tymczasem jak się okazuje, chorzy pochodzą też z powiatu stalowowolskiego i powiatu niżańskiego.

Objawy Legionelli są typowe dla chorób układu oddechowego. Mogą przypominać grypę, Covid, zapalenie płuc. Wywołuje je bakteria (Legionella pneumophilia), a nie wirus. Do objawów należą: bóle głowy, gorączka, dreszcze, wymioty, biegunka, kaszel. Występują zmiany w płucach podobne do tych, które powodował SARS-CoV2. Zapalenie płuc jest męczące i kończy się często hospitalizacją. Występuje niska saturacja i osłabienie. Dobrą wiadomością jest to, że leczenie jest dość proste, polega na podawaniu antybiotyków. Kwestia taka, by antybiotykoterapia została wdrożona jak najwcześniej.

Jak można dowiedzieć się z doniesień prasowych osoby, które zmarły (5- dane z godz. 10:30 z dnia 24.08. 2023), to osoby z wieloma chorobami współistniejącymi, w tym objęte leczeniem nowotworowym). Choroba przyszła do stolicy Podkarpacia nie wiadomo skąd. Nie roznosi się tak prosto jak grypa czy Covid, ale przez aspirację skażonej wody lub aerozolu.

Zagrożeniem woda

W Rzeszowie nie działają mgiełki wodne, ale zakazić można się było wszędzie, wciąż nie wiadomo gdzie. Wszędzie tam gdzie jest woda, a jej drobinki unoszą się w powietrzu, mogło dojść do zakażenia. A aerozol jest tam, gdzie działa choćby klimatyzacja (centra handlowe, galerie, zakłady pracy, hotele, ośrodki), tam, gdzie rozpylana jest woda (np. z węża na masowych imprezach, obiektach sportowych, zieleńcach) itd. W Rzeszowie wyniki badań mają być znane w najbliższy poniedziałek. Pobrano już 56 próbek z punktów poboru wody oraz z domów zakażonych pacjentów. W mieście powołano sztab kryzysowy. W środę w nocy w trybie pilnym spotkali się z władzami Katarzyna Sójka- minister zdrowia oraz Krzysztof Saczka- główny inspektor sanitarny. Na najbliższy weekend 26- 27 sierpnia, zaplanowano dezynfekcję rzeszowskiej sieci wodociągowej, uprzedzając mieszkańców, że mogą wyczuwać w wodzie większą ilość chloru.

Czy mieszkańcy Stalowej Woli są bezpieczni?

Mieszkańcy Stalowej Woli boją się i wczytują w ogólnopolskie doniesienia prasowe. Dzwonicie do nas, piszecie maile i pytacie czy jesteście bezpieczni. Część lekceważy problem uważając, że ktoś tu nam robi kolejną pandemię, a sprawy póki co nie ma, bo chorobą trudno się zakazić i na razie nie wychodzi ona zbyt mocno poza Rzeszów, choć niestety, są już przypadki z powiatu stalowowolskiego i niżańskiego o czym rzadko kto wie. Martwią się też właściciele psów, do których wysyłane są drogą pantoflową informacje, że nie należy podawać wody psom i kotom, tej bezpośrednio z kranu. W naszym mieście woda jest bezpieczna, badana na bieżąco. Można by wyłączyć mgiełki i dmuchać na zimne, można też unikać skupisk ludzkich i pić wodę butelkowaną, a nie surową z kranu. Profilaktyka zawsze jest lepsza od leczenia, zwłaszcza, że i u naszych mieszkańców już stwierdzono zakażenia.

Obecnie zakażeni (76 osób) to chorzy zamieszkali w:

• Rzeszowie- 54 pacjentów
• powiecie rzeszowskim - 15 pacjentów
• powiecie ropczycko-sędziszowskim - 1 pacjent
powiecie niżańskim -1 pacjent
• powiecie dębickim - 3 pacjentów
powiecie stalowowolskim - 1 pacjent
• powiecie przemyskim - 1 pacjent

To dane Sanepidu.

Edit: Na dzień 25 sierpnia osób zmarłych: 7.

- Informujemy, że badania realizowane przez laboratoria zewnętrzne oraz wewnętrzne spółki potwierdzają, że woda podawana do sieci w Stalowej Woli spełnia wymagane standardy jakości wody w tym zakresie i nadaje się do spożycia- informuje MZK.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =