Łazienki w blokach - jak je urządzić?

Materiał zewnętrzny Image

Łazienka w standardowym bloku mieszkalnym to na ogół pomieszczenie o niewielkiej powierzchni. Nie znaczy to jednak, że przy do jej urządzania nie można podejść z rozmachem. Wręcz przeciwnie, takie zadanie to ogromne pole do popisu dla kreatywności. Przed przystąpieniem do projektowania łazienki w blokach trzeba zadać sobie jednak kilka ważnych pytań.

• Łazienki w blokach — na co zwrócić uwagę wykonując projekt łazienki?
• Duże i małe łazienki — jak wykończyć ściany w małej łazience?
• Aranżacja małej łazienki w bloku
• Wanna do małych łazienek

Łazienki w blokach — na co zwrócić uwagę wykonując projekt łazienki?

Podczas aranżacji łazienki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Na pierwszym miejscu warto określić liczbę użytkowników. Jeśli jest przewidziana dla jednej — dwóch osób pozwolić sobie można na więcej akcesoriów i wyposażenia, ustawianego bezpośrednio na posadzce. Jeśli ma z niej korzystać kilkuosobowa rodzina, wypełnienie przestrzeni planować trzeba znacznie oszczędniej. Szczególnym wskazaniem jest też korzystanie z łazienki przez małe dzieci i niemowlęta, ponieważ w tym przypadku pomyśleć trzeba o udogodnieniach i zabezpieczeniach. To samo dotyczy seniorów lub osób niepełnosprawnych — tutaj już w grę wchodzi wyposażenie specjalistyczne.

Duże i małe łazienki — jak wykończyć ściany w małej łazience?

Pominąwszy mieszkanie na parterze, mieszkaniec boku ma zawsze sąsiada z dołu. I dość niezręcznie jest go np. zalać. To nie tylko nadwyrężenie sąsiedzkich stosunków, ale i koszty, których każdy chciałby sobie oszczędzić. Dlatego materiały użyte do posadzki powinny w miarę możliwości uszczelnić tę przestrzeń. W tym temacie warto zasięgnąć opinii specjalisty z zakresu budowlanego, żeby potem nie korzystać z usług specjalisty od spraw ubezpieczeń. A kierując się zasadą "bezpieczeństwo przede wszystkim" dodatkowo zadbać należy o ochronę przed poślizgnięciem.

Aranżując przestrzeń małej łazienki, warto pomyśleć o rozwiązaniach, które ją optycznie powiększą, żeby nie oddziaływała klaustrofobicznie. Na ścianach raczej jasne materiały typu glazura, lustra, przeszklenia, jeśli wzory, to zdecydowanie jeden duży niż wiele malutkich. Dobrze jest również zastosować stonowane odcienie ściennych płytek, aby optycznie zwierzyć przestrzeń.

Aranżacja małej łazienki w bloku

Chcąc urządzić małą łazienkę, dobrze jest zacząć planowanie od umywalki. Zainstalowanie jej na podwieszanej szafce z dużym blatem stwarza już sporo możliwości przechowywania niezbędnych w łazience akcesoriów.

Łazienka w bloku aż prosi się o kabinę prysznicową. Po pierwsze zajmuje on mniej miejsca niż wanna, pozwala więc na wstawienie dodatkowych szafek lub zainstalowanie półek, po drugie już w samej kabinie prysznicowej można przewidzieć różnego rodzaju ciekawe i efektowne rozwiązania pozwalające przechowywać to, z czego pod prysznicem się korzysta. Dodatkowo przestrzeń łazienki obok prysznica można zapełnić np. szafkami stojącymi z pojemnymi szufladami.

Wanna do małych łazienek

W pierwszej kolejności musisz określić, czy wanna ma być wolnostojąca, czy może zabudowana. Pierwsza umożliwia łatwy dostęp do kanalizacji w przypadku awarii, ale wymusza sprzątania trudno dostępnych przestrzeni. Druga znacznie podnosi estetykę, ale w przypadku konieczności wymiany lub naprawy czegokolwiek, zamiast szybkiej akcji mamy remont w pełnym wymiarze.

Mała łazienka w bloku może przynieść użytkownikom wiele radości i stać się miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale i służącym relaksowi jako domowe spa. Warto ją dobrze zaplanować przed przystąpieniem do realizacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Eliza

Ja mieszkanie wynajmuje wiec nie miałam czego urządzać jedynie mogłam dołożyć od siebie jakieś dodatki i zamontowałam deske myjącą uspa na sedesie. Mam problem z zaparciami, więc się przydaje