Czujniki zbliżeniowe - główne obszary ich zastosowania

Materiał zewnętrzny Image

Czujniki zbliżeniowe znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Zależnie od potrzeb, dostępna na rynku oferta proponuje rozwiązania różnego rodzaju, przystosowane do pracy, którą mają wykonać. Jakie są ich rodzaje? Jakie branże chętnie korzystają z ich zalet?

Czym są czujniki zbliżeniowe?

Zadaniem czujników zbliżeniowych jest wykrywanie elementów w sposób bezkontaktowy. Stanowią nieodzowny element zautomatyzowanego przemysłu, w ramach którego wykrywają obecność obiektu, a także jego położenie, przemieszczenie oraz poziom. Istnieje szereg różnych rodzajów czujników zbliżeniowych, wśród których możemy wyróżnić:

• indukcyjne

• optyczne

• ultradźwiękowe

• pojemnościowe

• magnetyczne

• mechaniczne

• do etykiet

Każdy z nich znajduje swoje zastosowanie w określonych branżach i zadaniach, jakie muszą wykonać, aby cały system pracował prawidłowo i wydajnie.

Zastosowanie

Zastosowanie czujników zbliżeniowych to obszar, któremu można z powodzeniem poświęcić cały, odrębny artykuł. Tutaj jednak zajmiemy się podstawowymi obszarami najpopularniejszych rodzajów sensorów. Oczywiście są to jedynie pewne schematy dotyczące ich użyteczności, ponieważ ostatecznie ich przydatność ustala ten, kto będzie z nich korzystał i nic nie stoi na przeszkodzie, by były to formy ich wykorzystania inne niż podane tutaj.

Czujniki indukcyjne wykorzystywane są w znacznej mierze w funkcjach kontrolnych, dotyczących weryfikacji jakości. Sprawdzają np. obecność kapsli na butelkach lub odpowiadają za kontrolę podania warstwy materiału. Z kolei czujniki optyczne służą do zliczania obiektów na taśmie produkcyjnej, a także pomiaru poziomu cieczy i materiałów sypkich. W tych ostatnich zadaniach sprawdzają się również czujniki pojemnościowe. Na taśmie produkcyjnej, obok czujników optycznych, sprawdzą się również czujniki ultradźwiękowe, które będą zliczać przesuwające się po niej obiekty. Jeśli chodzi natomiast o czujniki do etykiet, to sama nazwa już wskazuje na zakres ich pracy. Praca liczarek, przewijarek i krajarek etykiet wymaga wykorzystania tego rodzaju sensorów.

Dzisiejszy, wysoko zautomatyzowany przemysł nie może obyć się bez urządzeń z pozoru tak prostych, jak czujniki dotykowe. Praktycznie każdy etap produkcji w takim systemie wymaga zastosowanie odpowiednich sensorów, które będą wykrywały prawidłowość wykonywanej przez maszyny pracy. Warto jednak wspomnieć, że zakłady przemysłowe to tylko jeden, choć bez wątpienia podstawowy, obszar zastosowania. Również produkty tych zakładów wyposażane są w odpowiednie rodzaje sensorów, warto tu wspomnieć o samochodach - współczesne modele mają wiele systemów informujących np. o zapięciu pasów lub odległości od innego auta.

Czujniki zbliżeniowe to bez wątpienia użyteczne narzędzie, które przydaje się w wielu branżach. Należy brać pod uwagę, że ich użyteczność nie ogranicza się wyłącznie do wielkich zakładów przemysłowych, ale z powodzeniem sprawdzą się również w mniejszych przedsiębiorstwach, które chciałyby usprawnić swoje funkcjonowanie. Jeśli poszukujesz sensorów do Twojego zakładu, koniecznie zapoznaj się z ofertą Newtech Engineering.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =