Pieniądze z Województwa na drogi do pól

Image

W sumie 410 tys. zł dofinansowania przekazał samorząd wojewódzki gminom z powiatu stalowowolskiego na budowę i remonty dróg prowadzących do terenów rolnych. Stosowne umowy samorządowcy podpisali 26 czerwca 2023 r. w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Umowy na dofinansowania dla gmin ze środków budżetu województwa podkarpackiego, będących dochodem z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej podpisała i wręczyła wójtom gmin: Bojanów, Pysznica, Radomyśl nad Sanem oraz Zaleszany, a także burmistrzowi Zaklikowa, Ewa Draus – wicemarszałek województwa podkarpackiego. – To ważny temat, ponieważ w dzisiejszych czasach rolnictwo jest mocno zmechanizowane, a więc rolnicy potrzebują dobrych dróg, aby dotrzeć maszynami do swoich upraw. W całym województwie przeznaczyliśmy w tym roku na ten cel w sumie 12,3 mln zł – mówiła wicemarszałek podczas, zwołanej z okazji podpisania umów, konferencji.

Gmina Bojanów otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł i jak zapowiedział wójt Sławomir Serafin, zostanie ono przeznaczone na remont drogi prowadzącej do pól uprawnych w miejscowości Maziarnia. Całe zadanie ma kosztować ponad 100 tys. zł.

Gmina Pysznica również otrzymała dofinansowanie w wysokości 80 tys. zł, a wójt Łukasz Bajgierowicz powiedział, że zostanie ono wykorzystane do budowy przedłużenia ulicy Kopernika w miejscowości Jastkowice. Z jednej strony pomoże ona dotrzeć rolnikom do pól uprawnych, ale jednocześnie połączy ulicę Kopernika z ulicą Bukową, co z pewnością ucieszy tamtejszych mieszkańców. Cała inwestycja ma kosztować ok. 180 tys. zł.

Identyczną kwotę, czyli 80 tys. zł otrzymała gmina Radomyśl nad Sanem i zgodnie z zapowiedzą wójta Jana Pyrkosza, środki te zostaną przeznaczone na remont drogi prowadzącej do pól uprawnych w miejscowości Witkowice, gdzie – jak podkreślił są ziemie dobrej klasy i dlatego ta droga ma duże znaczenie dla rolników. Inwestycja ma kosztować 120 tys. zł.

W przypadku gminy Zaklików, która tak, jak pozostałe – również otrzymała 80 tys. zł, dofinansowanie zostanie przeznaczone na przebudowę dwóch dróg: w miejscowości Zdziechowice Pierwsze, a także Zdziechowice Drugie. Łączna wartość zadania to ok. 280 tys. zł.

Nieco wyższą kwotę od pozostałych gmin, bo 90 tys. zł dofinansowania otrzymała gmina Zaleszany. Wójt Paweł Gardy stwierdził, że środki te zostaną wykorzystane na inwestycję wartą prawie 200 tys. zł, jaką będzie przygotowanie na razie jeszcze w technologii szutrowej – ulicy Lawendowej w miejscowości Pilchów.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, który był gospodarzem całego wydarzenia, przypomniał, że to już kolejny raz, gdy z budżetu województwa przekazywane są gminom środki na drogi dojazdowe do terenów rolnych. – W ostatnich latach samorządy w naszym kraju otrzymują ogromne pieniądze na budowę dróg. I jak widać, są to nie tylko pieniądze na budowę dróg wojewódzkich i powiatowych, ale nawet na budowę dróg do gruntów rolnych. To fantastyczna sprawa i bardzo to wsparcie doceniamy – mówi starosta Janusz Zarzeczny.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =