Oddaj krew latem

Image

Sezon letni to okres wyjazdów, urlopów, wzmożonej aktywności fizycznej. Zasoby krwi zmniejszają się ze względu m.in. na wzrost wypadków oraz wakacje, na jakich przebywają honorowi krwiodawcy. Dlatego tak ważne jest, aby mobilizować się i zgłaszać do punktów krwiodawstwa także w okresie wakacyjnym.

W szpitalach wciąż przebywają pacjenci, którzy wymagają leczenia krwią lub jej składnikami. Koncentrat krwinek czerwonych, czyli składnik krwi, najczęściej wykorzystywany w lecznictwie, można przechowywać jedynie przez 42 dni. Krew to życie, krew to coś, czego wciąż nie da się zastąpić, krew potrzebna jest także w czasie wakacji. Kto może, niech więc się zgłasza i ratuje ludzkie życie.

Jak czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie najbardziej brakuje grup krwi: 0Rh+, 0Rh-, ARh+, ARh-, BRh-, ABRh-. Stan średni odnotowano przy grupach: ARh-, ABRh-.

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stalowowolskiego szpitala mogą zgłaszać się chętni w godz. od 7.00-12.30. Zarejestrować się można osobiście lub telefonicznie (15 842-14-55). Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów.

Niezdecydowanych uspokajamy: oddanie krwi jest bezpiecznym procesem. Na wszystkich etapach używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nikomu nie grozi zakażenie czynnikami chorobotwórczymi. Jednorazowy ubytek krwi nie szkodzi również zdrowiu.

Przy każdym pobraniu u krwiodawcy wykonuje się rutynowo następujące badania:

• stężenie hemoglobiny,
• test kiłowy,
• antygen HBs,
• DNA-HBV,
• przeciwciała anty-HCV, • RNA HCV,
• przeciwciała anty-HIV oraz RNA HIV,
• grupę krwi układu ABO
• grupę krwi układu Rh, a przy kolejnych donacjach również inne układy grupowe.

U osób systematycznie oddających krew dodatkowo raz w roku oznacza się morfologię krwi i wzór odsetkowy krwinek białych (tzw. rozmaz). Wyniki wykonanych badań można odebrać bezpłatnie kilka dni po oddaniu krwi (także wyniki badań wirusologicznych i odczynu kiłowego). Jeżeli Twoje wyniki testów markerów zakaźnych wyjdą dodatnie, powiadomi Cię o tym lekarz i wraz z wynikami badań wystawi Ci skierowanie do lekarza specjalisty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =