Nowatorski system nauczania z wykorzystaniem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości wdrożony na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej

Materiał zewnętrzny Image

Obrazek

Wydział Mechaniczno-Technologiczny w Stalowej Woli stworzył nowoczesne laboratorium z przemysłowymi systemami wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR i AR). Inwestycja była możliwa dzięki środkom z projektu "MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA - Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli". W ramach działania wdrożono nowatorski system do nauczania z wykorzystaniem m.in. okularów do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Ilustrując złożone problemy naukowe w 3D, wykładowcy prowadzą zajęcia w nowoczesny i kreatywny sposób, co pomaga uczącym się osiągać szybciej lepsze wyniki w nauce. Dzięki rzeczywistości mieszanej, wizualizowaniu przestrzennemu możliwe stało się uproszczenie złożonych dyscyplin, takich jak mechanika, chemia molekularna, projektowanie inżynierskie. Nowe laboratorium dało możliwość przeprowadzenia ciekawych zajęć popularnonaukowych dla młodzieży szkolnej oraz praktycznych zajęć dla studentów.

Zakupiony sprzęt pozwolił na modyfikację planu studiów prowadzonych na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. Dzięki temu studenci w ramach zajęć "Systemy wirtualne" będą mieli możliwość zapoznać się z najnowszymi technologiami z zakresu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Duża liczba zajęć praktycznych z wykorzystaniem okularów VR i AR pozwoli studentom poznać od podszewki wirtualny świat.

Aplikacje rzeczywistości mieszanej pozwalają uczyć się, przez praktykę, z dowolnego miejsca na ziemi, dzięki możliwości korzystania z instrukcji holograficznych i dokonywania oceny przy użyciu holografii. Wielu użytkowników może widzieć się i wchodzić ze sobą w interakcje w tym samym środowisku rzeczywistości mieszanej. Studenci mają możliwość tworzenie środowisk mix reality (MR) w czasie rzeczywistym dla wielu użytkowników jednocześnie, w tym wspólnych obszarów roboczych, spotkań, a nawet gier kooperacyjnych. To wiedza, którą zdobędą absolwenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego przygotowująca do pracy w nowoczesnej firmie.

Jeśli zatem interesują Cię techniczne zagadnienia związane z wirtualną rzeczywistością, to zachęcamy do skorzystania z rezultatów projektu finansowanego ze środków norweskich w ramach studiów na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji w Stalowej Woli.

Więcej informacji na stronie: www.wmt.prz.edu.pl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona