Od lipca rusza Poradnia Chorób Płuc dla Dzieci

Image

Mamy doskonałą wiadomość dla wielu małych pacjentów oraz ich rodziców – już od lipca uruchamiamy kolejną poradnię specjalistyczną przy naszym szpitalu – Poradnię Chorób Płuc dla Dzieci

– Bardzo się cieszę, że udało nam się pozyskać pulmonologa dziecięcego i uruchomić tę poradnię. Coraz więcej dzieci wymaga opieki takiego specjalisty i uważam, że maluchy ze Stalowej Woli i całego powiatu stalowowolskiego powinny mieć do niego dostęp u nas – na miejscu, bez potrzeby jeżdżenia na wizyty do Rzeszowa lub innych miast. Dlatego właśnie podjęliśmy starania, aby uruchomić przy naszym szpitalu Poradnię Chorób Płuc dla Dzieci i miło mi ogłosić, że się udało – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Nowa poradnia mieści się w budynku przy ulicy Wyszyńskiego – tym samym, w którym funkcjonują już m.in. Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc, a także Poradnia Dermatologiczna. Lekarzem prowadzącym Poradnię Chorób Płuc dla Dzieci jest Katarzyna Kownacka-Zajączkowska – specjalista pediatra i chorób płuc dzieci. – Niestety mnóstwo dzieci zmaga się dzisiaj z chorobami układu oddechowego. Przyczyn jest wiele: alergie, nieodpowiednia dieta, czy choćby smog, który jest czynnikiem drażniącym drogi oddechowe, co jest już przecież potwierdzone badaniami naukowymi – komentuje Katarzyna Kownacka-Zajączkowska, która w Poradni Chorób Płuc dla Dzieci będzie od lipca przyjmowała tych zarówno kilku-, jak i nastoletnich pacjentów w poniedziałki oraz piątki, w godzinach 13:30 – 16:00.

Kiedy rodzic powinien zgłosić się z dzieckiem do pulmonologa dziecięcego? – Na pewno trzeba zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju powtarzające się i nawracające infekcje – przeziębienia, zapalenia krtani, przedłużający się kaszel, czy całoroczny katar. Podobnie jest ze zmianami skórnymi – atopowym zapaleniem skóry, czy pokrzywkami, które są jednym z elementów alergii, która znowu może być przyczyną astmy. Zaniepokoić powinny nas również duszności u dziecka, bóle w klatce piersiowej, a także jeśli dostrzeżemy, że nasza pociecha słabo znosi wysiłek, męczy się przy nim nadmiernie i kaszle po wysiłku. Przyczyną wizyty u pulmonologa powinien być także świszczący oddech oraz inne problemy z oddychaniem u dziecka – mówi Katarzyna Kownacka-Zajączkowska.

Lekarka podkreśla również, że uruchomienie Poradni Chorób Płuc dla Dzieci w wielu przypadkach pomoże zachować ciągłość leczenia małych pacjentów opuszczających Oddział Pediatryczny stalowowolskiego szpitala. – Dzieci zmagające się z przewlekłymi chorobami płuc, po wypisaniu z oddziału będą pozostawały pod opieką naszej poradni. Będzie to również działało w drugą stronę – w razie potrzeby, dzieci prowadzone przez poradnię będą mogły być kierowane na oddział. To bardzo korzystna sytuacja, ponieważ dzięki temu będzie nam łatwiej diagnozować i leczyć małych pacjentów – tłumaczy specjalista chorób płuc dzieci Katarzyna Kownacka-Zajączkowska.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =