Chrońmy jeże

Image

Jeże są niezwykle pożyteczne i zasługują na naszą uwagę i ochronę. Pełnią ważną rolę w ekosystemie, biorąc udział w utrzymaniu równowagi biocenotycznej, rozprzestrzenianiu się roślin i kontroli populacji tzw. szkodników. Jeże nie ograniczają swojej obecności wyłącznie do parków, lasów i podwórek międzyblokowych. Zauważa się je również na terenach przy drogach, np. w pasie przy ulicy Mickiewicza.

Tak jak inne dzikie zwierzęta jeże migrują w celu zdobycia pokarmu, poszukiwania miejsc schronienia oraz rozrodu. Przemieszczając się przekraczają drogi, co niesie wysokie ryzyko kolizji z pojazdami. Są to zwierzęta relatywnie powolne, które zdezorientowane i oślepione światłem reflektorów nie uciekają, lecz przyjmują pozycję obronną. Śmierć każdego jeża oznacza dużą stratę dla populacji. Dodatkowo w przypadku śmierci samicy, jej młode zostają osierocone i często nie mają szansy na przeżycie.

Obecność w mieście dzikich zwierząt jest dodatkową wartością miasta. Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w ochronę naszych małych mieszkańców. Szczególnie apelujemy do kierowców o zwiększenie uwagi na obecność jeży na drogach – zwłaszcza w nocy, gdy wyruszają na poszukiwanie pożywienia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~lucjuszkotek

a pozatym w osiwiecimiu jurz postawili znak uwaga jerze

~lucjuszkotek

a pozatym w osiwiecimiu jurz postawili znak uwaga jerze

~lucjuszkotek

no curz jusz lepiej pszejechaci jerza nirz spowodowaci pszez niego wypadek

~bogcek

"Mer Paryża Anne Hidalgo, krytykowana za dużą liczbę szczurów w stolicy, powoła grupę roboczą ds. „wspólnego życia” z tymi gryzoniami – informuje dziennik „Le Figaro” w piątek."
Do kretów nic nie mam, ale szczury?

e2rds

Pewnie tylko wszystko chronic ani mysle, stwierdzenie " mysle" nie prawdziwe.

~Tygrees 23

Pewnie tylko wszystko chronic ani mysle

~Leokadia

A szczury to trujom, też dzikie zwierzenta

~wiśnia

Pod ochrona w Stalowej Woli powinien być jeszcze Lucjusz.

~Boo

Jakie ładne zdjęcieumiech