Co można kupić za bitcoiny? Które sklepy umożliwiają płatność kryptowalutami?

Materiał zewnętrzny Image

Rozwój technologii cyfrowych sprawia, że świat staje się mniejszy, a nawet można śmiało powiedzieć, że mieści się w kieszeni. Posiadając smartfona, można załatwić niemal wszystko. Dokumenty w formie elektronicznej są coraz powszechniej akceptowane, kupony rabatowe i karty lojalnościowe mieszczą się w aplikacji, kontakt z innymi ludźmi na świecie jest niemal nieograniczony i coraz niższe są jego koszty, portale społecznościowe umożliwiają poznawanie ludzi z odległych zakątków kuli ziemskiej, a zakupy można robić poprzez jedno kliknięcie. Także transakcje finansowe stają się coraz łatwiejsze i coraz dostępniejsze, dzięki rozwojowi bankowości elektronicznej. Natomiast rewolucją w zakresie finansów w środowisku cyfrowym jest bitcoin.

Płatność bitcoinem powszechnie dostępna

Bitcoin jest najszybciej rozwijająca się kryptowalutą, która daje coraz większe możliwości. Można ją z łatwością nabyć przez bezpieczne serwisy transakcyjne takie jak exmo.com/pl/buy-bitcoin. Za pomocą BTC można dokonywać płatności niemal na całym świecie. Dzięki temu, że jego emitentem nie jest żadne państwo, a emisja bitcoina jest zdecentralizowana, jest on pewnego rodzaju uniwersalną walutą. Umożliwia dokonywanie płatności zarówno w sieci jak i podczas zakupów w realnym świecie. Dokonywanie płatności odbywa się oczywiście przez internet z naszego portfela elektronicznego, jako przelew środków z naszego portfela na portfel odbiorcy. W płatnościach internetowych jest to forma bardzo zbliżona do tradycyjnej płatności on-line. Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku zakupów stacjonarnych. Wówczas potrzebna jest specjalna aplikacja, w której płatność odbywa się przez zeskanowanie kodu QR. Istnieje także alternatywa w postaci specjalnych kart płatniczych.

Płatność BTC w sklepach

Coraz więcej firm umożliwia transakcje w BTC. W Bydgoszczy funkcjonuje kawiarnia, która pozwala na płatności w bitcoinach. Możliwa jest zatem płatność nawet niewielkich kwot w tej walucie. Poza tym BTC akceptują także takie firmy jak Tesla, Playboy, Travala.com, AirBaltic, a w samej Polsce Pyszne.pl, pizzaportal.pl, Play, Orange, ePlus, Heyah, Virgin, Lycah, Steam, Playstation, Amazon, Hotels, Zalando, Spotify, empik, HM. Lista sklepów i firm, które akceptują płatność kryptowalutą BTC, jest otwarta i trudno byłoby ja na bieżąco aktualizować z uwagi na szybkie tempo rozwoju kryptowalut. Coraz więcej firm decyduje się na akceptowanie tego środka płatniczego z uwagi na jego dostępność oraz korzyści, które oferuje swoim posiadaczom.

Bitcoin otwiera coraz więcej drzwi, przebojem wdziera się na salony wielkich korporacji, a także małych rodzinnych przedsiębiorstw. BTC stanowi nie tylko środek płatniczy, ale także doskonałe narzędzie inwestycyjne. W dobie rosnącej inflacji i niestabilnej sytuacji PLN może to stanowić zabezpieczenie kapitału przed utratą wartości. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju rynku kryptowalut, nie jest wykluczone, że w przyszłości to właśnie bitcoin stanie się uniwersalnym środkiem płatniczym, akceptowanym na całym świecie, a niewielkie koszty emisji w porównaniu z tradycyjnymi walutami sprawią, że stanie się on ekonomicznie słusznym rozwiązaniem z punktu widzenia systemów gospodarczych, uznających ta kryptowalutę.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Tomcio

Chciałbym kupić trochę tego bitcoina. Mam portfel, ale nie wiem jak kupić bez bolesnej prowizji. Może ktoś zorientowany w temacie podpowie.

wyborca

Na czym polega potwierdzanie transakcji - na dołączeniu jej do bloku przez górników. Do jednego bloku trafia ograniczona ilość transakcji (im wyższą prowizję zapłacisz, tym szybciej zostanie zaakceptowana).

Nowy blok powstaje średnio co 10 minut. To zależy, jak szybko górnikom uda się odnaleźć liczbę "nonce".

Kopanie tak naprawdę to zabezpieczenie sieci, a nowe bitcoiny są emitowane jako nagroda za wykopanie bloku.

wyborca

Z płatnościami bitconem jest ten problem, że na zaakceptowanie transakcji trzeba poczekać czasem kilka minut, czasem kilka godzin, czasem kilka dni (zwłaszcza po wprowadzeniu NFT na sieci, co przeciążyło całą sieć).

W Salwadorze rządowa aplikacja korzysta z sieci Lightning, gdzie sprzedawca otwiera kanał do przyjmowania płatności od klientów i na koniec te wszystkie płatności trafiają do sieci jako jedna transakcja. Poza Salwadorem mało aplikacji
mobilnych obsługuje ten protokół, co czyni bitcoina nieużywalnym w realnym świecie.

wyborca

No i nie można zapomnieć o Salwadorze, gdzie bitcoin stał się oficjalną walutą.

wyborca

W Pyszne zlikwidowali płatności bitcoinem. Pozostałe sklepy z listy chyba też. Tesla może zacznie znów akceptować. Jak kogoś to interesuje, to w sieci można znaleźć aktualne mapy sklepów akceptujących kryptowaluty.