Zasiłek Kindergeld – ile wynosi w 2023 i jak go pozyskać?

Materiał zewnętrzny Image

Skomplikowane konstrukcje prawne sprawiają, że samodzielne dochodzenie do tego, komu, jaki zasiłek się należy jest praktycznie niemożliwe. Po lekturze kilkudziesięciu zapisów prawnych, obejrzeniu wielu filmów na ten temat wciąż nie wiesz, czy przysługuje Ci niemiecki zasiłek rodzinny Kindergeld? Możesz go pozyskać bez włóczenia się po urzędach. Jak pozyskać zasiłek rodzinny z Niemiec w łatwy sposób? O tym w dzisiejszym artykule. Zapraszamy!

Zasiłek rodzinny w Niemczech – limity wiekowe dzieci

Kindergeld to zasiłek rodzinny przypominający w swym funkcjonowaniu polski dodatek "500+". Państwo niemieckie wypłaca go poprzez Familienkasse. To urząd mający zapewnić odpowiednie warunki do wychowywania dzieci. Zasady przyznawania zasiłku są stosunkowo proste. Jest jednak jedna znacząca różnica względem polskiego "500+". Nasz krajowy program obejmuje swoim działaniem dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia. Kiedy dziecko stanie się pełnoletnie, dodatek "500+" z automatu przestaje być wypłacany. W przypadku niemieckiego zasiłku rodzinnego Kindergeld wygląda to nieco inaczej. Świadczenie również jest wypłacane na każde dziecko przed 18 rokiem życia, bez względu na inne okoliczności. Natomiast jest możliwość kontynuacji pobierania zasiłku rodzinnego Kindergeld również po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności. Zasiłek Kindergeld obejmuje osoby z przedziału wiekowego 18–21 lat, które są bezrobotne. Zasiłek rodzinny w Niemczech może być wypłacany nawet do 25 roku życia dziecka, jeśli dziecko kontynuuje naukę. Dzieciom niepełnosprawnym zasiłek Kindergeld przysługuje nawet po osiągnięciu 25 lat.

Ile wynosi zasiłek rodzinny Kindergeld w 2023 roku?

Wysokość zasiłku wylicza się na podstawie liczby dzieci kwalifikującej się do jego uzyskania. W obecnym 2023 roku zasady wyliczania się nieco zmieniły względem roku ubiegłego. W 2022 roku Kindergeld wynosił 219€ na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko otrzymywało się 225€. Natomiast na czwarte i każde następne dziecko przysługiwało 250€ zasiłku rodzinnego Kindergeld. W 2023 roku zasady wyliczania zostały nieco ujednolicone. Obecnie zasiłek wynosi 250€ na każde dziecko. To stawka miesięcznego świadczenia Kindergeld.

Zasady przyznawania zasiłku Kindergeld. Jak to wygląda w praktyce?

Również w obszarze zasad przyznawania Kindergeld zaszły pewne zmiany względem ubiegłych lat. Do niedawna niemiecki zasiłek rodzinny obejmował dzieci pracowników delegowanych, mających potwierdzenie pobytu w Niemczech na okres dłuższy niż 6 miesięcy, którzy podlegali nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Obecnie jednak świadczenie Kindergeld nie obejmuje dzieci pracowników delegowanych do Niemiec przez polskich pracodawców, na które taki pracownik pobiera dodatek "500+" bądź zasiłek rodzinny w Polsce. Taka zasada nie wyklucza jednak pobierania Kindergeld. Polskie świadczenie jest wypłacane do 18 roku życia dziecka. Jeśli więc Twoje dziecko przekroczyło tę granicę i nie otrzymuje polskich dodatków – nic nie stoi na przeszkodzie, abyś otrzymywał na nie zasiłek rodzinny w Niemczech.

Warunkiem uzyskania świadczenia Kindergeld jest posiadanie legalnego zatrudnienia u niemieckiego pracodawcy, który będzie odprowadzał za Ciebie odpowiednie składki w Niemczech. Zatrudnienie nie jest jedyną opcją na otrzymanie zasiłku. Zasiłek otrzymują również osoby prowadzące niemiecką działalność gospodarczą. Podsumowując, o świadczenie Kindergeld mogą starać się osoby posiadające obowiązki podatkowe w Niemczech. O przyznanie zasiłku Kindergeld mogą się więc starać osoby, które:

• są zatrudnione na niemiecką umowę o pracę,
• pracują w niemieckich firmach pośredniczących,
• są oddelegowane do pracy Niemczech i za które pracodawca odprowadza podatek do niemieckiego fiskusa,
• mają działalność gospodarczą w Niemczech,
• pobierają w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych / zasiłek macierzyński / zasiłek chorobowy,
• są zameldowane z dziećmi w Niemczech (bez względu na zatrudnienie, czy inne zasiłki).

Pamiętaj jednak, że prawo zasiłkowe dynamicznie się zmienia. Najłatwiejszym sposobem na zdobycie wiedzy oraz świadczenia Kindergeld jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się tym na co dzień. Taka firma ogranicza Twoje obowiązki do minimum, załatwiając za Ciebie wszelkie formalności. Kliknij link powyżej i sprawdź, jak łatwe może być uzyskanie zasiłku Kindergeld z pomocą profesjonalistów.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o Kindergeld?

Zestaw dokumentów niezbędnych do wnioskowania o Kindergeld różni się w zależności od pewnych okoliczności. Jeśli zamierzasz wnioskować o zasiłek rodzinny w Niemczech – przygotuj:

• unijny akt urodzenia dzieci i małżeństwa,
• zaświadczenie o polskim meldunku, które uzyskasz w Urzędzie Miasta/Gminy,
• decyzję o przyznaniu bądź nieprzyznaniu zasiłku w innym państwie Unii Europejskiej,
• zaświadczenie o nauce dziecka w razie ukończenia przez nie 18 roku życia,
• kopię wpisu do Gewerberegister, jeśli prowadzisz działalność w Niemczech,
• orzeczenia sądowe poświadczające rozwód lub separację, jeśli masz taką sytuację rodzinną,
• zaświadczenie o niemieckim meldunku (dokument opcjonalny),
• roczne zestawienia od pracodawcy dla pracujących na podstawie umowy o pracę,
• ostatnie niemieckie decyzje podatkowe.

Z takim zestawem dokumentów możesz rozpocząć starania o Kindergeld. Pamiętaj, że kwestia niezbędnych dokumentów zależy od Twojej, indywidualnej sytuacji. Zebranie dokumentacji bez profesjonalnej pomocy jest trudne i czasochłonne. Z firmą TimeTax szybko zbierzesz dokumentację i zyskasz prawo do świadczenia Kindergeld. Sprawdź sam!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =