3,4 mln dni zwolnień lekarskich

Image

Ponad 313 tys. zwolnień lekarskich na łączną liczbę 3,4 mln dni – to bilans absencji chorobowej osób ubezpieczonych w ZUS w 1 kwartale br. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zauważalny jest wzrost zarówno samej liczby wystawionych zwolnień jak i łącznej liczby dni przebywania na nich. Najwięcej zwolnień lekarskich zostało wystawionych z tytułu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła, zatok, migdałków, bólu układu kostno-szkieletowego, splotów nerwowych, chorób wywołanych stresem. Znaczna liczba zwolnień to także zwolnienia w okresie ciąży.

- Każda osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim musi się liczyć z możliwością kontroli przeprowadzanej przez ZUS czy pracodawcę – uprawnienie do kontrolowania chorych wynika bezpośrednio z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

W 1 kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w woj. podkarpackim przeprowadził kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich 406 osób. W konsekwencji – wobec 65 osób cofnięto zasiłki na łączną kwotę 78,8 tys. zł. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy - na ich skutek 573 osoby zostały uznane za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto świadczenia na łączną kwotę ponad 78 tys. złotych.

Osoba która jest niezdolna do pracy i przebywa na zasiłku chorobowym może być skontrolowana na dwa sposoby:

• Kontrola orzekania prowadzona przez lekarza orzecznika ZUS – lekarz sprawdzi czy poprawnie została orzeczona niezdolność czyli czy lekarz leczący miał podstawy do wystawienia zwolnienia. Taka kontrola może być przeprowadzona poprzez wezwanie chorego do Lekarza Orzecznika, który przeprowadzi badanie lekarskie i sprawdzi czy chory jest nadal niezdolny do pracy albo poprzez sprawdzenie przez Lekarza Orzecznika ZUS dokumentacji medycznej znajdującej się u lekarza leczącego. Jeśli lekarz orzecznik po przeprowadzeniu badania uzna, że osoba przebywająca na zwolnieniu nie jest chora wystawia ZLA/K które skraca okres niezdolności do pracy – dzień badania jest ostatnim dniem zwolnienia. Zgodnie z ustawą zasiłkową poniesione przez ubezpieczonego koszty przejazdu na badania kontrolne Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca do wysokości kosztów przejazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

• Kontrola wykorzystywania prowadzona przez płatnika zasiłku – czyli przez ZUS albo przez pracodawcę. Kontrola taka sprawdza co robimy w czasie chorobowego czy poprawnie wykorzystujemy zwolnienie od pracy lub czy nie wykorzystujemy innej pracy zarobkowej. Pracodawca może skontrolować pracownika na chorobowym zawsze w okresie pierwszych 33 dni w danym roku lub 14 dni w przypadku osób które ukończyły 50 rok życia. Za ten okres pracodawca wypłaca pracownikowi wynagrodzenie za czas choroby. Od 34 dnia lub odpowiednio od 15 dnia choroby w danym roku kalendarzowym każdy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli zakład pracy jest uprawniony do wypłaty zasiłków to sam przeprowadza kontrole swoim pracownikom – wszystkim pozostałym osobom czyli m.in. pracownikom z małych zakładów pracy i osobom prowadzącym działalność gospodarczą kontrole przeprowadza ZUS. Kontrolować można również osoby które korzystają z zasiłku opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. Jeśli kontrola stwierdzi niewłaściwe wykorzystywanie zwolnienia albo wykonywanie pracy zarobkowej czyli np. pracownik w czasie zwolnienia lekarskiego zatrudnił się na umowę zlecenie i ją wykonywał albo w czasie zasiłku chorobowego wyjechał na wczasy czy budował swój dom, pracownik traci prawo do zasiłku za cały blankiet zwolnienia tj. za cały okres na który zwolnienie było wystawione.

Bardzo ważne!

Zarówno przy kontroli orzekania jak i przy kontroli wykorzystywania, ZUS i pracodawca będą szukać chorego pod adresem widniejącym na zwolnieniu lekarskim. Nie jest to adres zameldowania czy zamieszkania ale adres pobytu podczas orzeczonej niezdolności. Dlatego przy każdym zwolnieniu musimy zwracać uwagę na adres który wstawił lekarz na zwolnieniu a w przypadku zmiany tego adresu (np. przenosimy się do mamy na okres choroby) musimy w ciągu 3 dni powiadomić o tym fakcie i pracodawcę i ZUS – dodaje rzecznik.

Przykłady nieprawidłowego wykorzystywania zwolnień:

• Podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, kontrolujący odwiedzili miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie stwierdzono, że właściciel będąc na zwolnieniu obsługiwał klientów i przyuczał uczniów podczas praktyk do zawodu.

• Podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia, teść osoby chorej poinformował kontrolujących, że ten pomaga na budowie u szwagra.

• Wykonywanie pracy zarobkowej z tytułu drugiego zatrudnienia,

• Remont domu podczas orzeczonej niezdolności do pracy,

• Wyjazd na zagraniczne wycieczki lub wczasy,

• Wykonywanie prac na gospodarstwie rolnym (np. sadzenie ziemniaków),

• Fryzjerka przebywając na zwolnieniu lekarskim miała otwarty salon i obsługiwała klientów.


Dane statystyczne:

Absencja chorobowa z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jasio

A pamietacie psia grype ?Gdzie wtedy byli kontrolerzy zus ?Paly masowo wtedy szli na chorobowe

~Polak.

Rozdawane są z ZUS miliardy na obcokrajowców, a Polakom już nawet na chorobowe zabierać będą.

wyborca

~kadrowa: zatrucie alkoholowe

~Kelloggs

To jest ta pisoska mityczna walka z mafiami watofskimi? smiech2

~kadrowa

Otrzymuję często L4 na 1 lub 2 dni chorobowego. Pytam się co to za choroba która leczy się w przeciągu 1, 2 dni? Ewidentnie potrzebny był dzień czy 2 dni wolnego bo nijakiej choroby po pracowniku nie widać.

Greg91

Moim zdaniem L4 to trochę głupota. Oczywiście jeśli chodzi o pracownika to plus bo każdy wie, że wystarczy pójść do rodzinnego i ładnie się uśmiechnąć żeby dostać kilka dni wolnego. Jednak dla pracodawcy to może być problem jeśli ktoś notorycznie tak kombinuje. W USA dla przykładu nie ma czegoś takiego. Masz osobny urlop chorobowy który możesz wykorzystywać jak jesteś chory ale nie musisz i wtedy pracodawca na koniec roku wypłaca Ci ekstra gotówke za te nie wykorzystane dni. Dla pracodawcy jest to ten plus, że pracownik raczej nie marnuje urlopu chorobowego na pierdoły, a dla pracownika który nie choruje to dodatkowa pensja w roku.

b.l.u.e.

Dużo ludzi lubi kombinować ze zwolnieniami. Powinni wszystkich sprawdzić i wziąć się że lekarzy kombinatorów.

~obserwator

ZUS niech nie straszy kontrolami tylko zgłosi do rządu aby przyjąc jeszcze więcej uchdźców bez profilaktycznych szczepień. W Polsce już są choroby , które występowały sporadycznie a teraz wracają np. szkarlatyna. Ludzie nie oszukuja tylko naprawdę chorują. Wczoraj w w sklepie LIDL na Poniatowskiego siedziała na kasie strasznie zasmarkana ekspedientka i co chwilę tłumaczyła się alergią. Nie jestem lekarzem ale to nie była alergia tylko mocne przeziębienie. To dowód ,że ludzie chorzy chodą do pracy a nie na zwolnienia. Proszę sprawdzić szkoły, przedszkola.