Rewitalizacja Placu Piłsudskiego na razie bez wieży widokowej i obiektów kubaturowych?

Image

Jest szansa na to, że miasto w końcu pozyska środki na modernizację Placu Piłsudskiego. Ale zanim się to stanie, plac trzeba przygotować by można było sięgnąć po pieniądze z konkretnych programów.

Radny Damian Marczak skierował pytanie do prezydenta w sprawie przekazania ponad 0,5 mln zł na zmiany na Placu Piłsudskiego. Jak wyjaśnił prezydent, pieniądze potrzebne są na dostosowanie terenu do projektu Polski Wschodniej. Po dokonaniu zmian polegających na „zazielenieniu” obszaru, wypełnieniu go „infrastrukturą błękitną”, będzie można ubiegać się o odpowiednio duże pieniądze.

- Ta kwota jest na projekt wykonawczy. Nie tworzymy w ramach tej kwoty kolejnego programu funkcjonalno- użytkowego, czyli nie dokonujemy zmiany PFU, tylko będziemy zamawiać projekt wykonawczy, który będzie podstawą do ogłoszenia przetargu i prac wykonawczych. W ramach tych działań, które będziemy prowadzić już na dokumentacji docelowej, technicznej, wykonawczej będą tam dokonane zmiany w zakresie większej ilości terenów zielonych, terenów, które mają wykorzystanie retencji wody. Ten projekt nie obejmuje budowy obiektów kubaturowych, a więc budynków i wieży, które są zaplanowane w ramach koncepcji PFU. Dotyczą zagospodarowania przestrzeni placu od ulicy Niezłomnych, Dmowskiego w stronę torów kolejowych, całego parku, natomiast te sektory pozostają niezagospodarowane na ewentualne późniejsze środki, które pozwoliłyby na budowę obiektów kubaturowych- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Miasto docelowo do tego właściwego zadania mogłoby uzyskać dofinansowanie w wysokości 20 - 25 mln zł. Jak podkreśla włodarz Stalowej Woli projekt mógłby obejmować wcześniejsze założenia, czyli wyłączenie ul. 1 Sierpnia z ruchu poprzez połączenie Placu Piłsudskiego z obecnym parkingiem przed torami. Część placu od strony Miejskiego Domu Kultury miałaby w dalszym ciągu zachować swój charakter. Duże zmiany czekałyby teren parkingu. W tamtym miejscu miałyby powstać deptaki, ścieżka rowerowa, fontanna. Początkowo planowano, że stanie tam roślinność w donicach, które na okres zimy byłyby wywożone na rzecz lodowiska. Od tego pomysłu ostatecznie odstąpiono, a nasadzenia mają zostać wykonywane w gruncie. Oznaczałoby to, że nie można by tam planować żadnych tymczasowych instalacji. Nie będzie również, mimo zapowiedzi, fontanny posadzkowej, podobnej do tej, która pojawiła się na rozwadowskim rynku. Za to ma pojawić się fontanna z niecką, oparta na zasadach retencyjnych. Ma ona umożliwiać organizację pokazów multimedialnych.

- Chcemy być gotowi, aby w tym roku, jeżeli ruszą nabory, taki projekt złożyć. Jeżeli miasto Stalowa Wola otrzymałoby takie dofinansowanie, patrząc optymistycznie, to pewnie w drugim kwartale przyszłego roku moglibyśmy ogłaszać przetarg, a ponieważ mielibyśmy w ramach tych środków dokumentację wykonawczą z pozwoleniami na budowę, wykonawca od razu przystąpiłby do realizacji, a więc w perspektywie do 2025 roku zagospodarowanie Placu Piłsudskiego byłoby zakończone- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Alfred

Fontanny nie potrafimy uruchomić?

e2rds

Jak kasy nie ma to rozpisze się nowe obligacje i będzie, jak NIE-RZĄD może to i miasto może, byle dzisjaj, a o przyszłość to niech się młodsi martwią.

maszynista

Po co rewitalizacja placu jak kasy na to nie ma.Jest tylko kredyt.Wiec jak nie bedzie rewitalizacji to nie trzeba bedzie brac kolejnego kredytu i nie wzrosnie nam zadluzenie ktore i tak nigdy nie splacimy.

~lagata

Po co komu ta wieża "widokowa" skoro miasto nie ma widoków na rozwój? Po co zbyteczny wydatek, nikomu z tego tytułu dobrobytu nie przybędzie! Czy nie lepiej kasę przeznaczyć na coś prorozwojowego? Dlaczego w mieście nie ma "budżetu obywatelskiego"? Czy mieszkańcy muszą być skazani na prowadzenie ich za rękę przez człowieka nie chcącego przyjmować ich choćby raz w tygodniu tylko wyręczanie się... urzędnikami? Przecież to nie jest samorząd a samouwielbienie. Tak być nie powinno!

~Opindol

Panie bułmistszu, co to za język? Taki niemeułytoułyczny. Pod wełną się zagrzało? smiech2

~Melon

Do Zks
nowaGWIAZDA udał się na spotkanie prawych i sprawiedliwych szubrawców, Sypał kocie chrupki przed prezesem...

~???

Te plany, przetargi na projekty od lat już tyle kosztowały, że te ławki i kilka alejek już dawno byłyby zrobione. A tak tylko marnotrawione są pieniądze nie wiadomo po co, pokazywane piękne tekturki i miasto jak nie miało centralnego placu tak dalej nie ma. Plan robi się na możliwości miasta a nie wymyśla nierealne , niepotrzebne nikomu pierdoły.

~Zks

Ty nowa gwiazda pachołku gdzie jesteś

~nowaGWIAZDA

Do kolega, ten ''nowaGWIAZDA'' ma więcej rozumu w paznokciu niż ty w tej twojej pustej pale. Tacy jak ty to powinni ''nowejGWIEŹDZIE '' buty pastować codziennie.

~Kolega

Część Edziu vel KIBIC, nowa GWIAZDA...
A już myślałem, żeś na występ Duqy się wybrał i z pisania bredni ni chuchu.

~nowaGWIAZDA

Do kolega, hejterze kogo ty próbujesz bronić jak wszyscy mieszkańcy wiedzą kto zabetonował ten plac PIŁSUDSKIEGO i w jakich latach. A to, że ten plac w czasach komuny wyglądał jak pół du..pek za krzaka to też wszyscy mieszkańcy naszego miasta wiedzą. Ja osobiście nawet nie mam pretensji doi szreka za zabetonowanie naszego miasta bo wszyscy chcą chodzić po równych chodnikach i jeździć po dobrych drogach bo żyjemy w 21 wieku. Kiedyś te płyty co układali za komuny to strach było po nich chodzić aby się na tych chodnikach nie zabić. Dziś nasze miasto [dzięki PANU PREZYDENTOWI L. NADBEREŻNEMU] jest całe zrewitalizowane i wszyscy nam zazdroszczą , że mieszkamy w tak pięknym mieście STA LOVE J WOLI.

~Mechanika

Łajzy odkręciły kurek z g.wnem i teraz udają wraźliwych i urażonych.

~?????

Do Jacki
Schlebiasz tym jak ich nazywasz totalnym.
Osobiście olewam totalnych, PiS i Ciebie. PiS, totalni i reszta to jeden ch. Integracja piszesz? A z gówenem byś się zintegrował?

~Gruby

To co ten Marczak radny i nic nie wie ?

~jan

.... to nic.... będzie mniej, ale będzie piękne, potrzebne i ,,edukacyjne"..... wszystko co władza ludowa robi jest genialne i wizjonerskie, służy mieszkańcom i przynosi chwałę towarzyszom z jedynie słusznej partii, .... ale to nie koniec, szuflady pełne są nowych ,,pomysłów", kartonów, wizualizacji, wstęg do przecięcia .... a malkontentom przypominam że to PARTIA decyduje co dla mieszkańców jest dobre ....

~Jacki

Nikt ci tak Polaku źle nie życzy jak Totalni.
Niespotykany brak zdolności integracyjnych.

~Propaganda

Poliki i Polacy przez ostatnie 8 lat ……?tylko opowieści letniej treści z mchu i paproci.

maszynista

A gdzie skocznia narciarska tyle obiecywana,miala stanąć na skarpie ,drzewa wycieli i nic nie robia .TO może metro zrobią do Tarnobrzega i Niska ,będziemy drugim miastem z metrem po Warszafce.

~Mięso

Misteuł fantazja w foułmie smiech2

~Ubek

Już się Rozwadów znudził?

~Senior

Miasto Stalowa Wola powstało w 26 miesięcy i 100 dni od projektu do wybudowania osiedli robotniczych, szkół, dróg, zakładów. Więcej w Muzeum. Dzisiaj kilku fircyków nie wymieniam z funkcji i stanowiska wmawia mieszkańcom Stalowej Woli swoje chore wizje zagospodarowania miasta... Panowie szpagatowa elito 4rp chlewiki, obory i szalety publiczne co najwyżej możecie projektowac w waszych pustych głowach...

art2deco

Gdy nowy park przemysłowy ruszy to pewnie szybka komunikacja by się przydała z Niska na Stalowa przez nowe tereny przemysłowe.

maszynista

A gdzie szybki tramwaj jadacy przez Nisko do Stalowej Woli?

~Kabul

W lustro patrzyliscie towarzyszu wodorek? Nie za czerwono od poświaty? Najgłośniej krzyczycie, a niczym się nie różnicie. Rzekłbym że wy stachanowcy na tym odcinku.

~Wodorek

Człowiek odpoczął troszkę od jazgotu POKO w Warszawie. Towarzysze juz wrócili pełni zapału

~Gagarina

Drugi czaskoski. Będzie ulice wielkim mieszkańcom zamykał.

~Ewka

Wielki projekt umiech) kolejny plac zabaw dla gawiedzi !!

~Parowóz

Niech sie gonią, tankisty i libki nie nawrócisz

~Mieszkaniec

To naprawdę wielki projekt. Targowica juz drze japę jak w Warszawie ;-)

~Mieszkaniec

Ekolog i Nowa gwiazda masz jakiś problem śmieciu?