Owoce w diecie niemowlaka – o czym trzeba pamiętać?

Materiał zewnętrzny Image

Owoce zawierają cenne składniki odżywcze, w związku z czym stanowią ważny element diety małego dziecka. Dostarczają przede wszystkim witaminy C, która wzmacnia odporność organizmu. Owoce powinny pojawić się w jadłospisie malucha możliwie jak najszybciej. Wielu rodziców nie wie jednak, jakimi zasadami kierować się podczas wprowadzania ich do diety. O czym więc trzeba pamiętać?

Kiedy i jakie owoce wprowadzić do diety niemowlaka?

Pierwsze owoce mogą zagościć w jadłospisie dziecka już podczas rozszerzania diety po 4.-6. miesiącu. Najczęściej zaleca się wcześniejsze wprowadzenie do diety warzyw, a po nich – owoców. Najlepiej jest zacząć od tych lokalnych i sezonowych i powoli przechodzić do bardziej egzotycznych. Dobrą porę dnia na podanie owoców stanowi drugie śniadanie oraz podwieczorek. Warto łączyć je ze zbożami i składnikami mlecznymi.

Jaką ilość owoców może spożywać niemowlak?

Dziecko do pierwszego roku życia może w ciągu doby spożyć do 150 g owoców (mowa o każdej ich postaci, również o sokach). Wielkość pojedynczej porcji zależy od tego, o jakiej porze zostanie podana i z czym połączy się owoce. Po obiedzie można dodać 15-45 g owoców np. do kaszki.

Owoce gotowane czy surowe?

Na samym początku rozszerzania diety warto włączyć do jadłospisu owoce gotowane. Mają gładszą konsystencję, a jednocześnie nie są surowe dzięki obróbce termicznej. W II półroczu życia niemowlę może zacząć spożywać owoce sezonowe w surowej postaci, podane jako miękkie i łatwe do pogryzienia kawałeczki. Wyrobi to w dziecku właśnie umiejętność dobrego gryzienia. Nadal można podawać gotowe słoiczki lub musy owocowe, o ile ma się pewność co do ich w pełni naturalnego składu.

Czy istnieją owoce, które mogą wywołać u niemowlaka alergię?

Za najmniej alergizujące owoce uznaje się banany, jabłka, gruszki, śliwki czy porzeczki. Więcej przypadków alergii występowało po spożyciu przez dzieci cytrusów lub truskawek. Nie oznacza to jednak, że owoce trzeba wprowadzać do diety w określonej kolejności. Alergie pokarmowe na owoce zdarzają się dość rzadko, a unikanie alergizujących produktów nie zmniejsza ryzyka. Jest wręcz przeciwnie.

Jak powinna wyglądać proporcja warzyw do owoców w diecie niemowlaka?

Dzieci w wieku szkolnym, nastolatki oraz dorośli powinni jeść 3 razy więcej warzyw niż owoców. Takie zalecenia nie obowiązują jednak w przypadku młodszych dzieci. Tak naprawdę proporcja 50:50 będzie odpowiednia. Stosunek warzyw do owoców powinno się zwiększać stopniowo w 2-3. roku życia. Produkty te powinny znajdować się praktycznie w każdym podawanym dziecku posiłku, a propozycje muszą być urozmaicone i atrakcyjne dla najmłodszych. Więcej przydatnych wskazówek dotyczących rodzicielstwa, ciąży i dzieci można znaleźć w serwisie https://www.babyboom.pl/. To skarbnica wiedzy dla osób, które chcą dobrze przygotować się do wychowania swoich pociech.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z freelancerem SEO. Więcej szczegółów na https://cwierkaja.pl/.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =