Miasto zapłaci za nas różnicę podwyżki

Image

Od 1 czerwca 2023 roku Wody Polskie podniosły ceny opłat za odprowadzenie ścieków i dostarczenie wody, ale mieszkańcy nie będą mieć wyższych rachunków.

Zgodnie z wyliczeniami kosztów dokonanymi przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli taryfy opłat zmieniają się. Koszt dostarczenia 1m3 wody jest wyższy o 67 gr, a 1m3 odprowadzanych ścieków, o 54 gr.

- Taryfa wynika z reguł ekonomicznych w sytuacji podwyższonych cen energii, pracy, materiałów, które są wykorzystywane do procesu dostarczania wody do gospodarstw domowych, jak również odbioru ścieków komunalnych. Taryfa została oceniona przez Wody Polskie jako uzasadniona ekonomicznie, biorąc pod uwagę wzrosty cen kosztów prowadzenia działalności przez Miejski Zakład Komunalny i tu nie budzi wątpliwości, że cały proces ze strony MZK został przygotowany w sposób rzetelny i prawidłowy- mówił podczas sesji Rady Miasta Lucjusz Nadbereżny.

Mieszkańcy nie zapłacą jednak więcej, bo prezydent i Rada Miasta uznali, że za mieszkańców różnicę będzie dokładać z pieniędzy publicznych miasto.

- Budżet miasta dopłaci do m3 wody oraz m3 ścieków tą wysokość, która została ustalona w podwyżce, a więc mieszkańcy Stalowej Woli w żaden sposób nie odczują wzrostu cen. W ten sposób będziemy chronić spółkę miejską przed pogorszeniem wyniku finansowego, a jednocześnie niezbędnych działań inwestycyjnych, które prowadzi dziś MZK na rzecz całego wachlarza usług dla mieszkańców Stalowej Woli i dla regionu, a jeśli chodzi o naszych mieszkańców, nie będzie to dla nich skutkować jakkolwiek w budżecie domowym, dlatego że nie będzie wzrostu cen ani na m3 wody, ani na m3 ścieków. Łączna dopłata, która jest proponowana w uchwale to jest 1,21 zł netto- mówi prezydent.

Projekt uchwały nie był przedyskutowany przez miejskie komisje, bo wyższa taryfa została uchwalona przez Wody Polskie końcem maja. Żeby nie robić zamieszania z podnoszeniem, a później obniżeniem opłat, uchwałę wrzucono do porządku obrad już teraz, a że dotyczy korzyści dla mieszkańców, może być zastosowana wstecznie, czyli od 1 czerwca, mimo, że była przegłosowana 2 czerwca. Z budżetu miasta trzeba więc będzie wyjąć 1,2 mln zł. Jak podkreślił włodarz Stalowej Woli, to działanie to wynik zobowiązań jakie zaciągnięto wobec mieszkańców. Chodzi o utrzymanie najtańszych w Polsce opłat komunalnych.

- Chcemy być miastem, które ma najtańsze opłaty komunalne. Dotyczy to zarówno wody, ścieków, jak również śmieci. Podobna zasada obowiązuje w uchwale śmieciowej. Budżet miasta dopłaca do wywozu odpadów komunalnych od mieszkańców- powiedział prezydent.

Zdjęcia uchwały z obrad zażądał radny Damian Marczak. Uznał, że skoro uchwała może działać wstecz, warto ją przedyskutować. Chciał spotkania z przedstawicielami MZK celem porozmawiania o ustalonych taryfach. Jak wyjaśnił prezydent, podwyżki cen są zatwierdzone przez Wody Polskie, nie ma więc sensu odwlekania w czasie tego tematu, zwłaszcza, że wiązałoby się to z późniejszą korektą faktur dla wszystkich mieszkańców, co generowałoby nie tylko dodatkowe koszty administracyjne, ale zrodziło również niepotrzebne zamieszanie wśród mieszkańców. Podkreślił, że uzasadnienie nowych taryf może być jak najbardziej przedstawione przez MZK na forum publicznym. Gdyby uchwała nie była podjęta 2 czerwca, mieszkańcy dostaliby do domów informację o podwyżce cen za wodę i ścieki bez dopisku, że rada podejmie próbę zniwelowania tej podwyżki na kolejnych sesjach. Doprowadziłoby to do niepotrzebnej frustracji. Wzięcie przez miasto na barki różnicy w opłatach jest według prezydenta w pełni uzasadnione, a i przewidziane wcześniej w budżecie gminnym. Jak podkreślił Damian Marczak, uchwała była przygotowywana kilka miesięcy i był czas na dyskusję, niemniej jednak do takich dyskusji nie doszło. Przypomniał też, że mieszkańcy odczują podwyżki na własnej skórze, bo pieniądze na dopłaty będą pochodzić z budżetu. Jeśli pójdą na rachunki, braknie ich na inne zadania.

- Nawet jak nie będą dopłacać bezpośrednio ze swoich portfeli, to albo nie będzie nowego wyposażenia w przedszkolu, nie będzie naprawiony chodnik, albo nie będą podwyżki dla pewnych osób, które będą przeznaczone na tą taryfę, ewentualnie te dodatkowe środki będą pokryte z dodatkowego długu, który też mieszkańcy zapłacą. Proszę nie używać tej retoryki. To obciążenie po prostu będzie przerzucone z ich bezpośrednich portfeli na komfort życia, który oferuje miasto i to trzeba jasno i wyraźnie powiedzieć- mówił Damian Marczak.

Powiedział też, że podwyżek ostatnio mieliśmy naprawdę sporo, a w niektórych dziedzinach sięgnęły nawet 150%, o czym większość mieszkańców dowiedziała się dostając rachunki ze spółdzielni mieszkaniowych. Chodzi tu choćby o cenę ogrzewania. Dlatego, jak przekonywał Damian Marczak, można by na spokojnie przedyskutować podwyżki za wodę i ścieki. Prezydent Lucjusz Nadbereżny zarzucił radnemu brak podstawowej wiedzy na temat opłat komunalnych przyznając, że debata, jak najbardziej się przyda, by pewne kwestie zostały wyjaśnione. Zaproponował też by odbyła się na najbliższej, jeszcze czerwcowej, sesji RM, tak by wszyscy mogli się zapoznać z prawdziwymi informacjami (komisje nie są w Stalowej Woli transmitowane online). Prezydent zaapelował, by uchwała, mimo wniosku radnego Marczaka, jednak została przegłosowana od razu. Prezydent dodał, że uchwała nie wpłynie ani na pomniejszenie czyichkolwiek wynagrodzeń, ani zmniejszenie inwestycji miejskich. Głos zabrała także Renata Butryn. Wyraziła opinię, że prezydent swoimi słowami obraził radnego Marczaka i stosując różne techniki poniżył go. Ostatecznie uchwała nie została zdjęta z porządku obrad.

Tuż przed głosowaniem głos zabrał jeszcze Jerzy Augustyn. Przypomniał, że czasy są ciężkie, a miasto już pomaga dopłacając do śmieci.

- Wiadomo, że pomagamy naszej społeczności lokalnej, bo wiele rodzin jest w różnej sytuacji materialnej, ekonomicznej i dzisiaj wielu ludziom żyje się naprawdę źle. Nie mogą związać końca z końcem, dotyczy to wielu osób samotnych, seniorów, a nawet normalnych rodzin, dlatego, że wzrost ich płac nie następuje tak szybko, a realnie one zdecydowanie spadają. Dlatego musimy być świadomi, że w budżecie na 2024 rok będziemy musieli z góry zabezpieczyć pieniądze na ten 2024 z jednego prostego powodu: będzie się trudno nam wycofać- mówił Jerzy Augustyn, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Czekają nas też zapewne nowe podwyżki. Jak wspomniał radny, nie udało się w ramach rządowej tarczy dofinansować „ciepła” co skutkowało wzrostem cen czynszów od 1 maja br. Dopłaty miejskie są więc „smutną radością”.

Radni miejscy przyjęli uchwałę 17 głosami „za”, przy 2 wstrzymujących się (Damian Marczak, Łukasz Warchoł) i 1 przeciw (Andrzej Szymonik), 1 braku głosu (Paulina Miśko), 2 nieobecni (Jan Sibiga, Franciszek Zaborowski). Uchwała jest czasowo i będzie obowiązywać póki co przez 7 miesięcy, do końca 2023 roku (z możliwością przedłużenia).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~nowaGWIAZDA vel pseudointeligent, ja czasem zastanawiam się, jaki masz cel ośmieszać Prezydenta i takie wydumane idiotyzmy o nim pisać. Ja go znam, jaki jest taki jest, ale aż tak jak ty piszesz o nim to głupi nie jest, to czemu to w tak niewinny sposób robisz ośmieszając go, toć to twój pracodawca i pryncypał cymbale brzmiący.

e2rds

~nowaGWIAZDA vel pseudointeligent, a idiota nadal swoje głosi, cyt: "Gdyby miasto płaciło za mieszkańców pieniędzmi z podatków mieszkańców to nic byśmy od PANA PREZYDENTA L. NADBEREŻNEGO nie dostali. . Ty idioto, to te dopłaty dostajemy z kieszeni PANA PREZYDENTA, to skąd "PAN PREZYDENT MA TYLE KASY" , chyba, że najpierw kradnie z KASY MIEJSKIEJ< A PÓŹNIEJ ODDAJE W FORMIE DOPŁAT. ~nowaGWIAZDA vel pseudointeligent vel najgłupszy du.owłazie na portalu, jeśli miasto dopłaca do mieszkańców, to po pierwsze nie Prezydent i nie z własnej kieszeni, tylko z kasy podatków które wpływają na konto miasta, gdzie się taki idiota jak ty uchował, chyba tylko w UM w Stalowej Woli .

~Staragwiazda

Nowagwiazda....policz ile się wydaje na prywatne leczenie i zabiegi i leki niby darmowe w telewizji.....może tobie się lepiej żyje, mnie nie

~nowaGWIAZDA

Do rst, o jakiej biedzie ty gęgasz ja żadnej biedy w naszym mieście STA LOVE J WOLI w ostatnich 8 latach nie widzę a wręcz odwrotnie POLACY jeszcze nigdy tak dobrze nie żyli jak żyją obecnie. W czasach gdy przy korycie siedziało peło to ludzie jedzenie kupowali na zeszyt taka bieda była jeszcze 8 lat temu. A w czasach nierządu peło ustawiały się kolejki do każdej pergoli w naszym i nie tylko naszym mieście aby coś ze śmietników wygrzebać i spieniężyć zarobić choć 10 złotych na tych śmieciach . Dziś nikt po pergolach za niczym nie chodzi a to o czymś świadczy czyż nie.

~RST

~kefir55
"Mieszkańcy nie zapłacą jednak więcej, bo prezydent i Rada Miasta uznali, że za mieszkańców różnicę będzie dokładać z pieniędzy publicznych miasto"
Czyli zapłacą NASZYMI pieniędzmi z podatków. Panie Nadbereżny czy ma Pan ludzi za idiotów? Czy naprawdę myśli Pan że w tym waszym skansenie mieszka tylko pisowski beton, który bezrozumnie łyknie wszystko jak pelikan?

Tak, ma nas za idiotow i ma rację.
Bieda i głupota idą u nas w parze.
Trzeba iść na wybory.

~nowaGWIAZDA

Do emeryta e 2rds, dziadku gdybyśmy to my sobie za wszystko płacili to by nie było dopłat i bardzo dobrze , że PAN PREZYDENT L. NADBEREŻNY nam takie dopłaty zafundował . Ja wiem , że tobie na nich nie zależy bo dostajesz co miesiąc kasę za darmo ale uważaj bo pycha kroczy przed upadkiem. Ty jak zwykle nie masz o niczym zielonego pojęcia ale gęgać musisz aby szkodzić rządzącym.

~wowa

jakbys lucek powiedział ze płacisz z własnej kieszeni to byłby to jakiś nius. a tak nic nowego. ale w sumie lepiej aby te pieniądze poszły na dopłaty niż na kolejne 'inwestycje' typu ławeczki i beton

~???

Miasto zapłaci za nas??? Kto wymyślił ten durny tytuł? Miasto nie ma własnych pieniędzy! Zapłaci nam podwyżki z naszych pieniędzy!!!

~???

Miasto? Chyba ci co płacą podatki. Kiedy w końcu ludziom przestanie się wciskać kity, że miasto, państwo za coś dopłaci. A dziennikarze chyba powinni być od prostowania pewnych rzeczy, mówienia prawdy a nie powielania banialuk.

~Krzysiu

Miasto zapłaci prawdziwymi pieniędzmi czy tymi tekturowymi, pisowskimi czekami?

~Krzysiu

Miasto zapłaci prawdziwymi pieniędzmi czy tymi tekturowymi, pisowskimi czekami?

~Ziuta

A skąd miasto weźmie te pieniądze?

~Marek

Miasto zapłaci a później odbierze w podwyżkach czynszu i innych podatkach i opłatach, no chyba, że dodrukują pieniędzy jak ten glapowaty z NBP

~marcin

miasto czyli my podatnicy. ale ciemny lud sie cieszy ze nie zaplacą....

~nowaGWIAZDA

Gdyby miasto płaciło za mieszkańców pieniędzmi z podatków mieszkańców to nic byśmy od PANA PREZYDENTA L. NADBEREŻNEGO nie dostali. Czy szrek coś nam dołożył jak płaciliśmy 12 złotych od każdego mieszkańca za wywózkę śmieci? Przecież wtedy mieszkańcy płacili dużo więcej podatków do miasta.

~Zgroza

Przekaz typowy dla pisiorów. Patrzcie jak jesteśmy dobrzy. Płacimy za was te podwyżki. A ciemny lud klaska uszami z zachwytu bo nie wie, że i tak sam sobie to płaci tylko w innej formie.

e2rds

Miasto zapłaci, a od kiedy to "Miasto" ma własne pieniądze, to wszystko to kasa z podatków, różnych, ale podatków, czyli my sobie to będziemy finansować sami.

~kefir55

"Mieszkańcy nie zapłacą jednak więcej, bo prezydent i Rada Miasta uznali, że za mieszkańców różnicę będzie dokładać z pieniędzy publicznych miasto"
Czyli zapłacą NASZYMI pieniędzmi z podatków. Panie Nadbereżny czy ma Pan ludzi za idiotów? Czy naprawdę myśli Pan że w tym waszym skansenie mieszka tylko pisowski beton, który bezrozumnie łyknie wszystko jak pelikan?

~boby

Hi hi !!! mieszkańcy nie zapłacą tylko kto ???

~sid

...może i zapłaci tyle, że naszymi pieniędzmi z podatków. Jest jeszcze druga możliwość, że nasz pan prezydent zaciągnie na to kredycik, który miasto tzn. MY będziemy potem spłacać. Trzeciej możliwości nie ma. Władze miasta nie mają WŁASNYCH PIENIĘDZY !!!!

~Taka Prawda

Olej napędowy ,zboże ceny poszły w dół inflacja rzekomo spada a ceny produktów w sklepach zostały , banda hien i tyle.

~hehe

3 zlote miesiecznie na twarz, ale plus umiech

~Buhahahah

Bańka w tą czy tamtą dla pisowców nie ma to widocznie żadnego znaczenia

~Koniec PiS

Co oni zrobili z tym Krajem za nic nie płacisz a żyje się coraz ciężej .Niech dalej rozdają to jest błędne koło .ŻADNE GOSPODARSTWO SIĘ NIE UTRZYMA JEŚLI BĘDZIE WYDAWAĆ WIĘCEJ NIŻ MA !!IS

~Ubek

O dzięki ci Panie. Tylko dlaczego polskie wody podnoszą ceny przecież inflacja spada według PiS.

~Hontr

Nie zapłacisz z prawej kieszeni tylko z lewej,w sumie i tak zapłacisz za wodę z podwyżką.

~Ukłon

Oczywiście opozycja nie była ZA.
tylko przeciw mieszkańcom

~Woda

Ciekawe czy PO jakby rządziło by takie hojne było
Wątpię...

~Todd

Szkoda że ta informacja nie została podana wcześniej, tylko jakieś głupoty...

Saint

Miasto nie ma swoich pieniędzy, tak samo jak rząd nie ma swoich pieniędzy, tak samo jak nie było i nie ma darmowych przejazdów rowerami miejskimi itd., itd.
I długo by jeszcze wymieniać...