Bilans wycinek i nasadzeń drzew w Stalowej Woli

Image

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w naszych artykułach szeroko poruszaliśmy tematykę związaną z drzewami w gminie Stalowa Wola.

Dane były związane z planowanymi i zrealizowanymi wycinkami, prowadzoną pielęgnacją czy nowymi nasadzeniami. Wielu mieszkańców zadaje sobie zapewne pytanie, jaki jest bilans wycinek i nasadzeń. Trud zdobycia tych informacji podjęło stowarzyszenie „Nasze Miasto”, które zawnioskowało do tutejszego Urzędu Miasta oraz powiatu stalowowolskiego o dane w tym zakresie. Niestety pomimo, że w poprzednim roku wzrosła liczba nasadzeń, to statystyki z ostatnich 8 lat dają mocno ujemny wynik. Należy przy tym zwrócić uwagę, że dodatkowe informacje o wycinkach, które nie są zamieszczone w danych urzędu miejskiego i powiatu stalowowolskiego jak wycinki na ul. Okulickiego i Przemysłowej, Dąbrowskiego czy Popiełuszki, stanowią odrębną informację. O te dane trzeba było zawnioskować z zapytaniem o wycinki na podstawie przepisów ZRID (tj. usuwanie drzew i krzewów z nieruchomości przeznaczonych pod budowę drogi publicznej). Przepis art. 21 ust. 2 specustawy drogowej przewiduje ekstraordynaryjny tryb usuwania drzew i krzewów z nieruchomości objętych zezwoleniem na realizację inwestycji drogowej. Szczególność tego przepisu polega na wyłączeniu obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów z nieruchomości oraz obowiązku poniesienia opłat z tego tytułu, przewidzianych regulacjami ustawy o ochronie przyrody. Na tej podstawie stowarzyszenie ustaliło, że w ramach przebudowy ul. Dąbrowskiego wycięto 14 dużych drzew, w tym dorodne lipy – na ich miejsce nie posadzono żadnego drzewa, gdyż projekt nie zakładał pasa zieleni. Również na ul. Popiełuszki nie uwzględniono w projekcie pasa zieleni, a wycięto na potrzebę przebudowy drogi 48 dużych drzew. Ostatecznie starosta zdecydował się na posadzenie szpaleru cisów oraz kilka mniejszych drzewek, na wąskim pasku trawnika. Na więcej jednak nie można sobie pozwolić, gdyż pod ziemią ukryto różnego rodzaju sieci. W ramach zrealizowanej niedawno przez gminę Stalowa Wola dużej inwestycji „Budowa drogi gminnej ul. 11 listopada w Stalowej Woli” m.in. w zakresie budowy łącznika drogowego oraz przebudowy ul. Przemysłowej i Okulickiego pod topór poszło około 200 drzew różnej wielkości. W następstwie posadzono 130 dużych drzew oraz 1300 krzewów. Ponadto stowarzyszenie uzyskało informację, że w ramach budowy parku zimnej wody usunięto 44 drzewa, a posadzono 110 nowych. W ramach rewitalizacji Rynku w Rozwadowie wycięto 64 sztuki, a nasadzono 133. Kolejne inwestycje to rewitalizacja zieleni wzdłuż os. Skarpa, gdzie wycięto 70 drzew, a w ramach zagospodarowania Błoni Nadsańskich – 73. W następstwie na tych terenach posadzono łącznie 194 sztuki drzew.
Poniżej przedstawiamy ogólny bilans nasadzeń i wycinek w ostatnich latach:

- Źle to wyglądało do niedawna, ale od poprzedniego roku nastąpiła pewna poprawa. Jednak czy to będzie trend, to będzie można ocenić w perspektywie następnych kilku lat. Nie odnoszę się tutaj do skali wycinek w lasach, które stanowią temat osobnych rozważań i władze miejskie powinny podjąć szeroką debatę w tym obszarze. Zwracam natomiast uwagę, że dużą pracę wykonały panie z Biura Architektury Krajobrazu, ale w mojej ocenie tych pracowników od zieleni powinno być więcej. Druga sprawa, to nasadzenia, które nie przetrwały nawet roku czy dwóch i usychają. Jako stowarzyszenie będziemy to monitorować w najbliższym czasie, ponieważ widzimy, że część jest wymieniona, ale spora część stoi uschnięta. Mam nadzieję, że w kolejnych latach dodatni bilans wycinek i nasadzeń z 2022 roku się utrzyma- mówi Łukasz Banasik ze stowarzyszenia „Nasze Miasto”.

Dane: Starostwo Powiatowe oraz Urząd Miasta:

W 2015 roku posadzono 125 drzew, a zarejestrowano 56 spraw na wycinkę 679 sztuk drzew;

W 2016 roku posadzono 244 drzewa, a zarejestrowano 53 sprawy na wycinkę 1023 sztuk drzew;

W 2017 roku posadzono 368 drzew, a zarejestrowano 36 spraw na wycinkę 594 sztuk drzew;

W 2018 roku posadzono 351 drzew, a zarejestrowano 46 spraw na wycinkę 1646 sztuk drzew;

W 2019 roku posadzono 44 drzewa, a zarejestrowano 56 spraw na wycinkę 399 sztuk drzew.

W 2020 roku posadzono 313 drzew, a zarejestrowano 65 spraw na wycinkę 607 sztuk drzew.

W 2021 roku posadzono 59 drzew, a zarejestrowano 60 spraw na wycinkę 355 sztuk drzew.

W 2022 roku posadzono 593 drzewa, a zarejestrowano 33 sprawy na wycinkę 255 sztuk drzew.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
maszynista

WIDAC ZE TE TOPOLE NIE PRZESZKADZALY W UłOZENIU RUR ,ekolog TWIERDZI ZE TE DRZEWA rosly przy rurach i zostaly wyciete.Nie dajcie nabrac temu oszustowi .Drzewa ostatnie te duze wycieli ,bo chca wkurzyc mieszkancow ,jak bedzie upal to juz nie będzie cienia pod topolami i siedzenie obowiazkowe w domu.

~Producent

Banankowy song cd...

~ekolog

Po co maszynisto robisz ze siebie największego durnia w STA LOVE J WOLI. Rosnąca TOPOLA rozprowadza korzenie wokół siebie na 20 metrów. Te korzenie bo są grubości kilkunastu centymetrów w niedalekiej przyszłości przebiły by te rury przebiegające obok tych pniaków po tych TOPOLACH bo rury położono plastykowe. A gdy takie korzenie przebiją się przez rurę to blokują przepływ wszystkiego co tam w tych rurach przepływa. My to już setki jeśli nie tysiące razy widzieliśmy przy innych rurach w naszym mieście. Dlatego dziś nie wolno byle gdzie drzew sadzić jak to było za komuny. Po co gęgasz jak nie masz o niczym zielonego pojęcia przecież takie inwestycje robią fachowcy a nie laicy bez żadnego pojęcia.

~Piko

Zdzicho, jak ci się drzewa nie podobają to idź nocować pod bramę HSJ.

~UE HUE

Hejterskie stowarzyszenie (tak naprawdę przybudówka lokalnej PO) znowu promowane?
Nie ma tygodnia żebyście ich nie lansowali...

~Frut

Czyli wbrew temu jak nas okłamują lokalni ekoterroryści nasadzono grubo ponad 2000 drzew w ostatnim czasie!!

maszynista

TAK TEZ WIDZIALEM CO TAM LOBUZY ZROBILI ,PELNO DRZEW WYCIELI KTORE ROSLY W GRANICACH DZIALEK LUDZI ZEBY JE UKRAŚĆ.Na skarpie przy drodze Działkowej wycięto dwie duże piękne topole, niby dla potrzeb inwestycji, teraz gdy inwestycja dobiega końca widać , że niepotrzebnie, osoba - urzędnik który podjął decyzje powinien odpowiedzieć karnie za takie barbarzyństwo , powinien zająć się zarośniętym zaniedbanym stawem, ale od lat nie dba się o to co mamy. WIDAC ZE TE TOPOLE NIE PRZESZKADZALY W ULOZENIU RUR ,ekolog TWIERDZI ZE TE DRZEWA rosly przy rurach i zostaly wyciete.Nie dajcie nabrac temu oszustowi ekologowi.

~Ubek

My was też będziemy ciąć.
Obiecuję.

~Kawon1

Na skarpie przy drodze Działkowej wycięto dwie duże piękne topole, niby dla potrzeb inwestycji, teraz gdy inwestycja dobiega końca widać , że niepotrzebnie, osoba - urzędnik który podjął decyzje powinien odpowiedzieć karnie za takie barbarzyństwo , powinien zająć się zarośniętym zaniedbanym stawem, ale od lat nie dba się o to co mamy.

~Zdzicho

Kto kocha drzewa niech się wyprowadzi do lasu. Tu jest miasto. Dodam: miasto przemysłowe!

~Alan

Ale ja nie mam zamiaru podłączać się pod wasz przeciwległy biegun. Mam was wszystkich w tym samym otworze

art2deco

Sztabowi Bezpartyjnych Wolnościowców zacytowałabym Seweryna.

~Alan

Co ty byś bez symetryzmu zrobiła funkcjonariuszko?

art2deco

4-go było wczoraj. Wyluzujcie miłośnicy drzew :-)

maszynista

To duze drzewo w niczym nie przeszkadzalo ,a teraz nic tam nie robia i nie bedzie basenu,jak to urzednicy udawali ze niby bedzie i dlatego drzewo wycięte bylo.TEN bASEN GDZIE MIAL BYC W MIEJSCU WYCIETEGO DRZEWA TO ŚCIEMA BYŁA.na kopach powinni zwolnic z pracy co podpisali wycinkę drzew.

~lalka

Na ulicy Popiełuszki nasadzono rzeczywiście dużo 'drzew" dających cień dżdżownicom, mrówkom i kretom(jeśli tam są!) Tak się dba o zieleń a nad utwierdzaniem społeczeństwa o słusznych decyzjach władzy czuwają dyżurni wazeliniarze magistratu. Ot i cała prawda o ochronie środowiska w mieście i powiecie. Szkoda słów.

~Migdał

@migdał, rozumiem że posiadasz info z instytutu danych z d.upy. Te 10%procent jak bajdurzysz to i tak więcej niż ty masz rozumu, pisi mędrku.

~deco2art

+2097 -5558
słaby bilans, jeśli decyzje powinny zawierać rekompensatę w postaci nowych nasadzeń :(

~jasio

i wtedy zieloni mogli by za darmo pszykuwac sie do drzef łancuchami abo klejem kropelka

~jasio

noi posiadecze tych drzew powinni placic podatek tak jak wlasciciele lasu placom a przechodzomcy obok powinni placic oplate klimatycznom

~jasio

zeby zwiedszyc ilos drzew to trza je sadzic na srodku drogi bo tamedyk nik nie chodzi ani nie jezdzi i nima tam zadnej struktury i sieci

~@Migdał

Nie praw tu bzdurnych komunałów, bo takie wieloletnie drzewo produkuje ledwo 10% tlenu w orównaniu do młodego.
Trzeba jednak o tym gdzieś poczytać WSI24 czy GW ci tego nie powie.

~kosma

Przecież topole to chwasty, a jak uczulają ludzi!!!
A to całe stowarzyszenie jeszcze broni ich...

~twist

Ban_asik! Powiedz wprost będziesz szedł na radnego z list PO... Razem z twoimi kumplami

~Buhahahah

Ekolog parobku zejdź na ziemie nie podniecaj się bo ci żyłka pęknie

~@edziu

Poczytaj komentarze znawców architektury o tym potworku, który powstał na ul. Okulickiego

~JASIO

ŁAPY PRECZ OD DRZEW STALOWA WOLA TO NIE BETONOWY CHLEW TO NIE WASZ FOLWARK PRYWATNY PSYCHOZA BETONOZA SYFOZA POWIETRZA DRWALOZA RESZTEK PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ OTO WASZE OSĄGNIĘCIA PSYCHOZA DO WYNAJĘCIA

~ekolog

Redaktorzyno to jakie drzewa według ciebie powinni żeśmy sadzić. Czy topole 20 metrowej wysokości czy młode piękne drzewa tlenowe czy piękne lipy.

~ekolog

Wycięcie tych dwóch topoli tam na ulicy DZIAŁKOWEJ to ja uważam za największy sukces w naszym mieście bo dzięki tej wycince mogliśmy przeprowadzić pod ziemią , potężne rury do oczyszczalni ścieków. Natomiast na ulicy POPIEŁUSZKI wycięliśmy kilka dużych topoli za co staroście ZARZECZNEMU medal trzeba wręczyć bo wielu mieszkańców naszego miasta STA LOVE J WOLI chorowało na alergie. A teraz ta ulica wygląda jak ulice w dużych miastach aż miło tam jest rowerem się przejechać. Natomiast ulica OKULICKIEGO to przykład jak powinno się rewitalizować wszystkie ulice w POLSCE.

~silwer

Co za głupie porównanie, stare drzewa które rosły kilkadziesiąt lat z nowymi nasadzeniami.