Rehabilitacja Neurologiczna w Stalowej Woli

Udar mózgu – kiedyś dotykał głównie osób starszych, ale dzisiaj do szpitali z takim rozpoznaniem trafia coraz więcej młodych osób. Niezależnie od wieku pacjenta, niezwykle istotną częścią leczenia jest rehabilitacja. To właśnie dlatego, w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli utworzono Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej.
– Niestety udarów jest coraz więcej, obok nowotworów oraz chorób serca, to najczęstsza przyczyna śmierci wśród osób dorosłych. A wielu chorych, którym udaje się przeżyć udar, zmaga się później z inwalidztwem oraz niepełnosprawnościami. W leczeniu udaru mózgu kluczowy jest czas reakcji. Im szybciej od jego wystąpienia zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa na uniknięcie powikłań i niepełnosprawności. Bardzo duże znaczenie w powrocie do zdrowia ma również rehabilitacja rozpoczęta natychmiast po zdarzeniu wystąpienia udaru mózgu. I właśnie dlatego uruchomiliśmy w naszym szpitalu Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej – mówi Monika Pachacz-Świderska, dyrektor SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.
Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej funkcjonuje w naszym szpitalu od niedawna, bo od dnia 1 lutego 2023 roku. Znajduje się na nim 12 łóżek, a personel stanowią: lekarze, pielęgniarki, logopedzi, psychologowie, fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi.
– Jeśli rehabilitacja ma być skuteczna, musi być prowadzona przez cały zespół rehabilitacyjny. To dlatego, że z jednej strony na każdego pacjenta trzeba spojrzeć w sposób indywidualny, a z drugiej – zapewnić mu kompleksową opiekę. Terapia poudarowa obejmuje więc zarówno leczenie farmakologiczne, jak i rehabilitację – tłumaczy Małgorzata Gierczak-Zdunek – koordynator Pododdziału Rehabilitacji Neurologicznej w stalowowolskim szpitalu.
Oddział jest wyposażony w wysokospecjalistyczny sprzęt przeznaczony zarówno do prowadzenia terapii funkcji ruchowych, jak też funkcji mowy oraz funkcji poznawczych. Terapię funkcji ruchowych prowadzą fizjoterapeuci, wykorzystując do tego m.in. taki sprzęt jak: tory i schody do nauki chodzenia, stoły pionizacyjny oraz stół do terapii ręki itp. Terapię zaburzeń mowy prowadzą logopedzi, a wykorzystują w swojej pracy m.in. program komputerowy AfaSystem z monitorem dotykowym, ułatwiającym pracę z pacjentem. Natomiast do rehabilitacji zaburzeń poznawczych służy system RehaCom, który pomaga w rehabilitacji zaburzeń uwagi, pamięci i postrzegania. Tu również wykorzystywane są nowoczesne monitory dotykowe, a terapię prowadzą psycholodzy.
– Ale to nie wszystko, ponieważ w zespole mamy jeszcze terapeutę zajęciowego, którego zadaniem jest nauka czynności samoobsługowych i usprawnianie funkcji fizyczno-umysłowych naszych pacjentów. Pamiętajmy przecież, że celem rehabilitacji neurologicznej jest przywrócenie pacjentom utraconych funkcji w zakresie narządu mowy, ruchu i funkcji poznawczych oraz uzyskanie przez nich jak największego stopnia samodzielności w czynnościach życia codziennego, a nawet powrót do aktywności zawodowej – mówi Małgorzata Gierczak-Zdunek.
Rehabilitacja osób chorych w stalowowolskim Pododdziale Rehabilitacji Neurologicznej prowadzona jest w dwóch turach – przed i po południu oraz w soboty. Realizacja programu rehabilitacji wymaga zaangażowania ze strony pacjenta, dlatego kwalifikowani do niej są ci, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach ruchowych oraz współpracować podczas terapii zaburzeń mowy oraz funkcji poznawczych. Do rehabilitacji w PRN nie kwalifikują się pacjenci m.in. z: otępieniem, zaburzeniami psychicznymi, nietolerancją wysiłku oraz z głębokimi deficytami ruchowymi, którzy nie rokują powrotu do samodzielności.
Z racji swej specyfiki, Pododdział Rehabilitacji Neurologicznej jest integralną częścią Oddziału Neurologicznego i Oddziału Udarowego w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.
Komentarze
"Udar mózgu – kiedyś dotykał głównie osób starszych, ale dzisiaj do szpitali z takim rozpoznaniem trafia coraz więcej młodych osób..."
- i chyba wszyscy już wiedzą dlaczego jest teraz tyle udarów wśród ludzi..?
Z tego szpitala to wszyscy odchodzą bo starzy nie dają im rozwijać oddziałów!! Tragedia Pani Dyrektor tragedia ze dopuszcza Pani takie sytuacje
jakby nie Czcigodni Lekarze Seniorzy, to cała Polska leży chora i kwiczy.... sorry,... kwacze
okres oczekiwania 10 lat ,jak ktoś wypadnie z kolejki
Haha Kardiologów było dużo zanim za dobrej władzy odeszło większość. Właśnie odchodzi kolejne 4 osoby ;) w tym 3 z 4 Kardiologów przyjmujących w Poradni na NFZ . Zostaje Senior C.
Nie ten ordynator ,to inny.Kardiologów w tym szpitalu jest dużo,a do przychodni na fundusz dostać się nie można !
Kiedy oficjalne zamknięcie obu Kardiologii? Czy pacjenci już wiedzą, że obaj Ordynatorzy odchodzą? Trzeba być wyjatkowo niezłym managerem, aby tak sprawnie rozmontować dwa Oddziały naraz.
czekam półtora roku