Wysokość trawy na miejskich i przyblokowych terenach zielonych bije wszelkie rekordy

Image

W tym roku znacznie później niż w latach ubiegłych rozpoczęły się prace związane z koszeniem traw. W niektórych miejscach trawy, a raczej wysokie chwasty, sięgają nawet metra. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jerzy Augustyn wnioskuje o to, by jak najszybciej zajęto się tym tematem.

Ręce opadają. Jest prawie połowa maja, a wysokość trawy na miejskich i przyblokowych terenach zielonych bije wszelkie rekordy. Przykładem jest cała ulica osiedlowa Aleje Jana Pawła II. W innych dzielnicach jest podobnie albo jeszcze gorzej. Czy został ogłoszony jakiś konkurs na czyim terenie będzie najwyższa trawa? Nic mi nie wiadomo. To, co mi wiadomo, to gospodarzy terenów zielonych w mieście jest wielu: tereny miejskie – MZK Spółka z o.o.; tereny przyblokowe – Spółdzielnia Mieszkaniowa i Zakładowa Spółdzielnia Budownictwa Mieszkaniowego; tereny przyblokowe – Zarządcy Wspólnot Mieszkaniowych, w tym największy MZB Spółka z o.o. i osoby prywatne. A to co widać gołym okiem słusznie nasuwa wniosek, że gospodarza nie ma nigdzie. Skąd ta opieszałość, to opóźnienie w koszeniu trawy, a tym samym dbałości o jakość terenów zielonych i estetykę otoczenia przyjemną dla mieszkańca- czytamy w interpelacji wiceprzewodniczącego RM Jerzego Augustyna.

Jerzy Augustyn jest zdania, że po to mamy tereny zielone, aby o nie dbać, by były chlubą naszego miasta. Wiceprzewodniczący przypomina również, że corocznie z budżetu miasta przeznacza się coraz większe środki finansowe dla MZK na utrzymanie trenów zielonych w mieście. W jego przekonaniu efekty dbałości o nie widać gołym okiem.

Płacimy za to wszyscy, jako mieszkańcy i lokatorzy, wymagając jedynie prawidłowego zarządzania, odpowiednich decyzji w stosownym czasie i wypełniania rzetelnie przyjętych na siebie obowiązków- postuluje Jerzy Augustyn.

Problem nie dotyczy tylko Stalowej Woli, ale wielu miejscowości. Ostatnio w Rzeszowie toczyła się dyskusja, czy miasto wojewódzkie jest zaniedbane, czy wprost przeciwnie- zadbane. Tam też mieszkańcy zwrócili uwagę na to, że łączki, a pastwiska, gdzie wysokie chwasty kładą się na ziemię i usychają, to dwie różne sprawy. Prawdziwe łąki to średniej wysokości trawy poprzetykane różnobarwnymi kwiatami. Chwastowisko na pewno nie jest ładne i nie spełnia swoich funkcji, jest jedynie udręczeniem osób zmagających się z alergią. Za prezydenta Tadeusza Ferenca zmierzano bardziej ku trawnikom brytyjskim, teraz zdecydowano się na naturę, stąd głosy oburzenia, że Rzeszów jest zaniedbany. W wielu miastach, zgonie z nowym trendem, często wycinane są jedynie pobocza i okolice przejść dla pieszych, place zabaw i obszary wzdłuż ścieżek rowerowych. Według ekologów trawników nie powinno się dotykać do początków czerwca, a najlepiej wcale. A Wy jakie trawniki chcielibyście oglądać w Stalowej Woli?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Martyna

Powoli stalowskie żule się zaczynają skarżyć, że nie mają misje, gdzie mogliby prowadzić debaty na wysokim poziomie, bo im plac zarósł.

~ku ba

To nie tylko trawa i inne rośliny , ale cały system ekologiczny dotyczący owadów i innych żyjątek. Wczesne koszenie zabija całe życie rozpoczynające się wiosną. Pierwsze koszenie powinno odbywać się po kwitnieniu większości flory na danym terenie. Skorzystają na tym wszelakiego rodzaju owady .

~Buhahah

Ty jako błazen nie jako ekolog się przedstawiaj bierzesz kosiarke i do roboty uczciwej nierobie

~el-ektryk

@ ekolog: dlatego wskazana jest wymiana benzynowych gruzów na el-samochody. Im szybciej, tym lepiej.

~Koniczyna

Niech rośnie

~ekolog

Ja jako ekolog obawiam się tylko jednej rzeczy kiedy w lipcu ta wyższa trawa podeschnie to jakiś kretyn hejter rzuci zapałkę na tą trawę i spowoduje w naszym mieście wielki pożar bo od tej trawy zapalą się samochody blisko parkujące a samochodach jest benzyna więc nie trudno sobie wyobrazić co nastąpi.

~ekolog

Wpuście tram kozę emeryta e 2rds , ona zadba o nasze wszystkie trawniki.

~Recepta

Wypuście Zielonych na trawniki to wyjedzą.

~Grzegorz

Chwast
Nie masz racji .
Pozwól się rozrosnąć i rozsiać kwiatom a zobaczysz ja piękna jest dzika łąka. Bieszczady się kłaniają.

~Chwast

Iskra, ty nie masz racji! To nie jest trawa tylko ogromne chwasty! Kup torebke nasion trawy i posiej sobie w doniczce, zobaczysz jak wygląda trawa.....chwasty Ci się podobają?Z trawy też się chwasty wyrywa

jacky108

Osiedla? Całe miasto!!! Nawet błonia. Odkąd MZK tym zarządza jest tragedia. Ja nie wiem czy oni mają jednego chipa i jedna kosiarkę i bidulek się nie wyrabia?

~Edmund

Ja się nie znam więc zapytam..... Czy jest sens jednego dnia odkomarzać za ciężkie pieniądze a następnego kosić????

~Kod

Wysokie trawy to siedlisko kleszczy

~Tymcio2708

Fakt jest masakra z tymi trawami na Poniatowskiego za stacją energetyczna zawsze problem trawa sięga 2 metry

~SABA

Fajnie przynajmniej wrony niemaja gdzie lądować,,babki osiedlowe przestały wynosić chleb zdomu i rzucać po trawniku ,i przyciągać ptactwo i robactwo ,,ale takjej nie pszemuwi do rozumu ,,

~zalamka

i takich własnie mamy radnych...

~jasio

jak ja lubiem w wysokiej trawie bo som czsami takie momenty ze je sie czego czymac

~Radzio

Cały czas od kilku dni nic tylko koszenie, już głowa boli od tej pseudo ekologii. Ocieplili bloki i jerzyków brak, skandal

~Oladudek

Dawaj Ola na traktora czas wykosić kaczora pisiora Chj mu w dpe chj mu w cyce czas go kopnąć w potylice

~Oladudek

Dawaj Ola na traktora czas wykosić kaczora pisiora Chj mu w dpe chj mu w cyce czas go kopnąć w potylice

~Zgoda

Ekoterror ma się dobrze to oczywiście początek

~Zgoda

Ekoterror ma się dobrze to oczywiście początek

~Sinus

No, nie ociągać się z przelewem. Przygłupi troll w komentarzach nie wystarczy. Piniąszki i jedziemy z propagandą sukcesu smiech2

~boby

Wysoka trawa - ładna, proszę kosić tylko w jesieni......

~Hess

Jest tak jak chciał stalowowolski ekoterror i miłośnicy łąk kwiatowych...

~Wala

Oho, chiba przelewik nie dotauł bo zaczęło się kąsanie największego naświecie świetlistego menadżeuła, już niedługo bułmistsza. A to nie prawda że dach przeciekał gdyż prawie wcale nie padało.

~PSI

Te mądrale z MZK jak się dorwą do kos spalinowych, albo tych traktorków to z obłędem w oczach tną wszystko bez zastanowienia. Na własne oczy widziałam jak "równając" żywopłot "wyrównali" też krzaki bzu za nim rosnące i specjalnie nie zrobiło to na nich wrażenia

~Piko

Tak, tak, niech wykoszą na zapałkę, zaraz będzie szaro i buro bo trawa zwiędnie a przy pierwszej lepszej nawałnicy będzie "łolaboga bo kanały burzowe nie wyrabiają" i znowu zalane wszystko. Ja wiem że obecne władze i urzędasy to są niskich lotów, ale to nawet oni powinni wiedzieć ze wyższa trawa = szybsze wchłanianie wody i mniej zniszczoną warstwę wierzchnią

~mieszkaniec

ekoterror ma się dobrze, a będzie jeszcze lepiej !

~Pop

A mnie się taka wysoka trawa bardzo podoba. W mieście jest bardzo zielono, pięknie