Potrzebna zmiana nawierzchni w „lasku”

Image

Nawierzchnia w „lasku” (targ miejski) na przestrzeni ostatnich lat mocno się zniekształciła. Wiedzą o tym zwłaszcza osoby starsze, które przychodząc na ryneczek na zakupy ciągną za sobą wózki na kółkach. Trudno się tam chodzi także osobom poruszającymi się o lasce, a i niejeden sprawny fizycznie potknął się na wystających z ziemi elementach.

Radny Dariusz Przytuła złożył interpelację dotyczącą wykonania chodnika na terenie „lasku”.

Mieszkanka mojego Osiedla Centralnego uległa wypadkowi potykając się o krzywe, dziurawe płyty na targowisku w lasku przy kioskach handlowych. Tam też odbywa się handel. Zwracam się z prośbą w imieniu mieszkanki, ale i innych starszych osób, dbając o ich bezpieczeństwo, aby w miarę możliwości wykonać w lasku ścieżki bez betonowych płyt, które teraz tam się znajdują- wnioskuje radny Dariusz Przytuła.

W odpowiedzi na interpelację radnego czytamy, że nawierzchnia tego placu została celowo dobrana ze względu na rosnące tam drzewa oraz brak sieci kanalizacji deszczowej. Zapewniono w ten sposób możliwość utrzymania w ładzie tej części lasu poprzez zabezpieczenie odpowiednich warunków powietrzno- wodnych oraz ograniczenie zagęszczenia gruntu w obrębie systemu korzeniowego drzew.

Niestety rozrastające się korzenie spowodowały deformację ułożonej nawierzchni z płyt. Zmiana tej nawierzchni na kostkę brukową lub płytki chodnikowe spowoduje konieczność redukcji części sytemu korzeniowego i osłabienie drzew. Wykonanie nawierzchni z kruszywa spowoduje natomiast wzrost nacisku oraz nadmierne zagęszczenie gleby w obrębie systemu korzeniowego. W skrajnych przypadkach takie działanie może doprowadzić nawet do obumierania drzew- czytamy w piśmie.

Urząd Miasta zapewnił, że zostanie zlecona opinia dendrologiczna, mająca na celu określenie obecnego stanu fitosanitarnego drzew oraz możliwości prowadzenia robót budowlanych w tym terenie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Login

ekolog? Zmieniłeś nicka na nowaGWIAZDA?

zło_2_0

@tymcio: no ale jak ty byś bez wycinki tak wymienić... jakby kto nie zrozumiał to była ironia, jakby kto nie wiedział co to to w googlach niech se poszuka.

~hsahsa

Przytuła kiedy coming out?

~Tymcio2708

Potrzebna zmiana i to od dawna oby tylko drzew nie wycieli

jacky108

Pójdą sosny pod topór!!!

~Co to

Trzeba te brzozy wyciąć i będzie spokój.

Stalówek123

Ten targ ma swój urok.Zamiast zrobić lokale podobne jak między torami a CECH-em to wybudowali halę świecącą pustkami generującą koszty.W lasku faktycznie przeglądnąć drzewka i jeśli będzie taka potrzeba a mam nadzieję że nie,wyciąć chore lub zagrażające,wyrównać teren kładąc kostkę w miejscach gdzie najmniej ingerują korzenie drzew,resztę terenu utwardzić.Problemem wizualnym przed wszystkim są budki faktycznie szpecące okolicę ale z tym nic się nie da zrobić.Miasto musiałony dostać ogromną dotacje żeby móc pozwolić sobie na przebudowę całego terenu żeby wszyscy byli zadowoleni.Jedynie pasaż wzdłuż torów spełnia swoją rolę bardzo dobrze.Dla mnie jest to rewelacyjne miejsce jeśli chodzi o wybór produktów warzywno-owocowych i nie tylko.

~Liść

Po co komu taki bubel w centrum miasta targowisko i syf prezydent powinien temu się bliżej przyjrzeć u naszych sąsiadów jakoś sobie poradzili np. TarnobrEg

~Mati

Witam, ja osobiści bym to przekształcił w coś lepszego niż targowisko na którym z reszta jest sama drożyzna i coraz mniej ludzi tam chodzi

~jasio

jezeli komus teplyty nie pszeszkadzaly pszez 20 lat to teraz powinien sie wstydzic strzelic se włep lup uciec na kamczatkem

~Ubek

Pigalak w lasku zrobić dla pisówski.

~Ubek

NowaGWIAZDA ty parchy stajenny.
Zmieniłeś Nick ale zapomniałeś podpaski. Czuć cię na kilometr.

~Buahhaha

Ty NowaGwiazda co ty znowu bredzisz"Tam jeszcze nigdy nie widziałem żadnej starszej osoby aby tam przechodziła.Nic dziwnego że nie widziałeś nikogo bo widzisz czubek własnego nosa i nie wiesz co się dzieje dookoła wielki znawco. W przyszłości to sam tam handlować będziesz gwiazdo Mozambiku.

~huciak61

Mateti to ekolog ,powtarza za pis ze drzewa sa zle ,bo to zła komuna sadzila i trzeba wyciac .Bo za komuny wedlug niego wszystko bylo zle.

~Mateti

Wyciąć w piz...u te wstrętne sosny i nie będzie problemu z korzeniami. Dookoła byl remont a tu komuna dalej.

~forever

Panie radny Darku, proszę powrócić do tej pani co się tam potknęła i doznała uszczerbku na zdrowiu i pouczyć ją by skierowała pozew do sądu rejonowego w Stalowej Woli o zadośćuczynienie z tytułu doznanych szkód na zdrowiu. Może wygrać nawet kilka tysięcy zlotych tym bardziej, że miasto już się przyznało do fatalnych warunków tam panujących uzasadniając to... ochroną przyrody. Dlaczego w związku z tym nie ma tablic informacyjnych zakazujących przemieszczanie się tamtym terenem pieszym? Widać, że ochrona człowieka przegrywa na styku przyrody.

~emeryt

Zeby tylko nie zabe-ton,owali sosen tak jak to zrobili na skwerze przy ulicy Okulickiego.Sosna nie miala wody i zrobila sie brazowa zamiast zielona.Tacy de-bile ukladaja kostke ze kostka dolegala do pnia sosny.

~Justyna

Do ZIG i ~nowaGWIAZDA hejterów Lucusia. To są zadania radnego. Przeczytaj ustawę o samorządzie gminnym i wówczas wypowiadaj się jakie zadania ma radny. Sprawdź ile wniosków przedstawił radny PiS Małek zerooooo wniosków i interpelacji przez 5 lat pracy radnego

~Bracia

Na pale Zomowca sie potknąłem.

~Oglądacz

Do ~ nowa itd....
Weź się w końcu zdecyduj kim jesteś ! nowa GWIAZDA , KIBIC , ekolog i diabli wiedzą kto jeszcze !
Ale nieźle masz narąbane żeby tyle postów dziennie i to pod kilkoma nickami wstawiać ! Ale najważniejsze dla innych którzy tu prowadzą rozmowy jest to że przynajmniej od godziny 15 do godziny 9 następnego dnia mogą odetchnąć od twoich durnot !

~ZIG

Przytulak, weż się zajmij czymś pożytecznym wreszcie!!!
Coś zrób dla ludzi.
A nie wieczne pretensje, hejty, narzekania, pisanie pism, pisanie donosów do prokuratury!!!

~Tosia

Jeśli się wytnie drzewa to się wyrówna, a tak to se można pisać i narzekać. Tylko co powiedzą nasze ekoterorysty i ekoterrorystki??
Wycie będzie słychać aż w Madrycie... smiech2 smiech2 smiech2

~nowaGWIAZDA

Niech ten bezradny , nie prowokuje bo zaraz zacznie się gęganie , że wszędzie tylko beton. Tam jeszcze nigdy nie widziałem żadnej starszej osoby aby tam, przechodziła. Czego ten bezradny nie naprawił tego miejsca jak siedział blisko koryta u szreka. W przyszłości w następnej kadencji PANA PREZYDENTA L. NADBEREŻNEGO zrobimy tam takie kryte stoły na których handlarze będą handlować , widziałem takie w SOKOŁOWIE MAŁOPOLSKIM czy w BOJANOWIE.