Podsumowanie prac związanych z modernizacją Okulickiego

Image

Od niedawna możemy już w pełni korzystać z przebudowanej ulicy Okulickiego. W tym miejscu zmieniło się wręcz wszystko.

ZADANIE NIEMAL NIEMOŻLIWE DO WYKONANIA ZOSTAŁO WYKONANE

Trzeba przyznać, że to obecnie najpiękniejsza ulica w mieście. Do jej modernizacji zabierano się przez długie lata, ponieważ wcześniej brakowało na ten cel pieniędzy, a i zakres prac do realizacji był ogromny. Wszyscy pamiętamy, że droga ta po deszczach zamieniała się w głębokie jezioro, brakowało więc odwodnienia, ale i poboczy, parkingów, zieleni, a chodnik był w opłakanym stanie. Ciągu rowerowego nie było wcale. Mała infrastruktura w postaci ławek czy koszy na śmieci nie istniała wręcz w ogóle. Inwestycja była trudna i bardzo skomplikowana. Ale wszystko się udało, a to najważniejsze, choć niektórzy uważali, że samorząd porwał się z motyką na słońce.

We wtorek 30 maja 2023 roku, przyszedł czas na podsumowanie tego mocno rozbudowanego projektu. Pośrodku inwestycji spotkali się parlamentarzyści: senator Janina Sagatowska, wiceminister Infrastruktury i poseł Rafał Weber, przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj, urzędnicy Urzędu Miasta zaangażowani w projekt i włodarz Stalowej Woli, gospodarz gminy Lucjusz Nadbereżny. Nad sukcesem inwestycji pracowało wiele osób: nad projektem, wykonawstwem, również MZK, które sprawiło, że ta część Stalowej Woli pokryła się drzewami, krzewami i zielenią.

- Dotrzymaliśmy słowa, zrealizowaliśmy ul. Okulickiego w zupełnie nowym standardzie, w standardzie, który wyznacza również naszą strategię jak chcemy podchodzić do wykonywania dróg, remontów, modernizacji, budowy nowych ulic na terenie Miasta Stalowej Woli, a więc w najwyższej jakości, w dbałości o to, aby droga pod względem technicznym, projektowym spełniała jak najwyższe standardy, do tego była również zawsze miejscem, które powinno być zazielenione, gdzie powinny pojawiać się nowe, duże drzewa, krzewy, tak aby nasze miasto było piękne, zielone, przyjazne dla swoich mieszkańców. Ten cel został osiągnięty- powiedział prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

INWESTYCJE ŁĄCZĄ SIĘ ZE SOBĄ W SPÓJNY CIĄG KOMUNIKACYJNY

W Stalowej Woli w ostatnim czasie wiele się działo. Remontowano różne odcinki ulic, ale to przede wszystkim budowa nowych dróg sprawiła, że znacznie poprawiła się komunikacja w mieście. Żywy organizm zaczął funkcjonować zgodnie z zamierzeniami. Już teraz widać, że diametralnie zmniejszył się ruch na głównych ulicach. Obwodnica, a także łącznik od Okulickiego, poprzez 11 Listopada, wiaduktem łączący się z ul. Przemysłową współgra w końcu z nowo wyremontowaną ul. Okulickiego. Razem to tworzy zupełnie nowy układ komunikacyjny. Zmiany te zaczynają się na osiedlu Młodynie, gdzie zmienił się układ komunikacyjny i gdzie powstał szereg odwodnień terenu.

- Cała wartość zadania, która została tutaj zrealizowana to 8 mln 269 tys. 109 zł, a więc bardzo duże zadanie zrealizowane na odcinku 536 m. Istotne jest to, że to zadanie mogliśmy zrealizować dzięki wielkiemu dofinansowaniu z Rządowego Programu Budowy Dróg. Ten fundusz dofinansował decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego nasze zadania w wysokości 5 mln 804 tys. 565 zł, a więc cała wartość dofinansowania to blisko 70% całości zadania, a 80% wydatków kwalifikowanych. Dzięki temu zrealizowaliśmy to zadanie budując można powiedzieć nowy odcinek drogi, bo zaczęliśmy od najistotniejszych elementów technicznych, a więc: budowy kolektorów wody deszczowej, które zostały wybudowane w systemie retencyjnym, podwójnych rur o dużym przekroju na większości odcinków, tj. ø1500, rozwiązując najistotniejszy problem dolnej części osiedla Młodynie, zalewania tej ulicy- powiedział prezydent.

Powstała nowa droga wraz z 2 drogami technicznymi, zatokami parkingowymi na 106 miejsc parkingowych, z których mogą korzystać nie tylko mieszkańcy osiedla, ale również firmy i ich klienci. W tym rejonie prowadzonych jest wiele działalności gospodarczych, hurtowni, sklepów. Z miejsc postojowych chętnie korzystają stalowowolanie i osoby przyjeżdżające z ościennych miejscowości na targ, zwłaszcza w piątek i sobotę.

Zadanie zostało wykonane z zachowaniem standardów ruchu drogowego. Pojawiło się doświetlenie skrzyżowań, przejść dla pieszych. Użyto do tego najnowocześniejszej technologii, a oświetlenie wykonano z użyciem energooszczędnego systemu LED.

NA WNIOSKI MIESZKAŃCÓW SZCZEGÓLNIE POSTAWIONO NA ZIELEŃ, CZYLI… WITAMY NOWĄ ALEJĘ LIPOWĄ

Jak mówi prezydent, miastu szczególnie zależało na tym, żeby nowoczesne rozwiązania „otoczyć” zielenią i zamienić nowy układ komunikacyjny w miejsce przyjemne dla człowieka, takie, gdzie można również pospacerować i odpocząć. Mieszkańcy Stalowej Woli bardzo mocno akcentują, że chcą miasta zielonego, chcą żyć w zgodzie z przyrodą, pośród drzew i krzewów. Na Okulickiego udało się znaleźć taki kompromis. W centrum, na ruchliwej ulicy, znalazły się duże drzewa, pojawiło się mnóstwo nasadzeń. O te zadbał MZK. Ważne jest to, że przyroda, która już na wstępie dobrze komponuje się z tym komunikacyjnym obszarem, nie została ułożona przypadkowo. Roślinność przetrwa w ruchu ulicznym, jest odporna na trudne warunki.

- 130 dużych, 6- metrowych drzew, które zostały nasadzone w sposób przemyślany, zaprojektowany w 3- metrowym pasie zieleni- wymienia Lucjusz Nadbereżny.- To są przede wszystkim lipy i można powiedzieć, że ul. Okulickiego stała się nową ul. Lipową, a do tego 1300 nasadzeń krzewów.

Wszystkie gatunki charakteryzują się atrakcyjną formą, kolorem, kwitnieniem oraz zmiennością dostosowaną do pór roku. Są więc szpalery z osiągającej do 20 metrów wysokości leszczyny tureckiej oraz dodatkowych sosen drobnokwiatowych „Glauca” w obrębie ogródka kieszonkowego. Użyte w projekcie gatunki krzewów izolacyjno- osłonowych to przede wszystkim ponad 1900 m2 tawuły japońskiej, ponad 1100 m2 róży „Marathon”, ponad 170 m2 pęcherznicy kalinolistnej, szpaler lilaków pospolitych, ok. 220 m2 różnorodnych krzewów, krzewinek i bylin w ogródku kieszonkowym, który został osłonięty żywopłotem (osiągnie ok. 1,5 m wysokości) oraz szpalerem drzew. Kompozycję uzupełniają trwałe ozdobne rośliny jak: irgi, rokitniki, jałowce, wrzosy, róże, kocimiętki. Pod roślinność przywieziono specjalistyczną ziemię. Ustawiono także 19 dużych ławek i 4 fotele dedykowane do indywidualnego spędzania czasu.

Jak mówi prezydent, ocenę prac już wystawiają sami mieszkańcy, którzy zdumieni są tym, że udało się uzyskać efekt lepszy niż obiecywano. Równocześnie podkreśla, że to trudne zadanie zostało wykonane dzięki zaangażowaniu lokalnych parlamentarzystów: senator Janinie Sagatowskiej i wiceministrowi Infrastruktury, posłowi Rafałowi Weberowi, bez wsparcia i pomocy których nie dałoby się uzyskać tak ogromnego dofinansowania, a którzy biorą udział w akcji "Trasa dotrzymanego słowa Prawa i Sprawiedliwości".

- Można powiedzieć, że ta droga jest właśnie na "Trasie dotrzymanego słowa” dzięki środkom rządowym, dzięki zaangażowaniu rządu Prawa i Sprawiedliwości takie realizacje są możliwe w Polsce, są możliwe w Stalowej Woli- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

ULICA GODNA BOHATERA GEN. OKULICKIEGO

Zaniedbana droga zmieniła swoje oblicze. Zauważyła to też senator Janina Sagatowska.

- Teraz ul. Okulickiego jest godna naszego wielkiego bohatera gen. Okulickiego. On cieszy się pewnie tam z nieba, że ma taką piękną ulicę i że będą się na niej wznosić piękne drzewa, piękna zieleń, że można- panie prezydencie- tak budować miasto, jak to pan zapowiadał zostając prezydentem, żeby nie kręcić się wokół jakiś własnych, nie wiadomo jakich wymyślonych spraw, tylko wokół człowieka. I to się dzieje w Stalowej Woli. Każda inwestycja, w której uczestniczymy, którą wspieramy, ma na celu człowieka- powiedziała senator Janina Sagatowska.

Podkreśliła też, że mieszkańcy chcą mieć wokół siebie miejsca, w których będzie dużo zieleni i miejsc do wypoczynku, gdzie będzie można się zatrzymać i poddać refleksji. I taką harmonię piękna i nowoczesności można spotkać w Stalowej Woli. Senator pochwaliła również samorząd miasta, który w Polsce należy do samorządów przodujących, jeśli chodzi o liczbę inwestycji i zaangażowanie w projekty i dbałość o człowieka. Podkreśliła, że tylko współpraca samorządów lokalnych z rządem pozwoli na rozwój Polski.

WICEMINISTER WEBER ZAPEWNIA: BĘDĄ KOLEJNE ŚRODKI RZĄDOWE NA ZADANIA SAMORZĄDOWE

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber powiedział, że jest dumny z tego, w jaki sposób została wykonana przebudowa ul. Okulickiego. Na ręce prezydenta Lucjusza Nadbereżnego złożył gratulacje przypominając, że realizacja tej inwestycji była kompleksowa i zaspokoiła potrzeby mieszkańców Stalowej Woli, a sam prezydent potrafi i w pełni korzysta z różnego rodzaju programów dających fundusze na realizację wielu zadań.

- Takie inwestycje, polegające nie tylko na poprawie jakości komunikacji, ale również na poprawie wizerunku danych ciągów drogowych, wspieramy, ponieważ w ramach Rządowego Funduszu Dróg, nasadzenia drzew, krzewów, są wydatkiem kwalifikowalnym. Na to też można otrzymać środki finansowe, oczywiście jeśli takie nasadzenia odbywają się w pasie jezdni. Zachęcamy samorządowców, aby na takie inwestycje patrzyli przez pryzmat wizerunku, jakości życia, pochłaniania przez zieleń spalin. Szykując wnioski, projektując takie zadania zachęcamy do tego, aby zauważać taką zieloną architekturę i wkomponować ją w ciągi drogowe. Myślę, że będziemy tę inwestycję stawiać jako wzór, jako taką, z której inne samorządy powinny czerpać i z której powinny korzystać, jeśli chodzi o realizację ambitnych zadań drogowych- mówił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Wiceminister zapewnił też, że w ramach Rządowego Funduszu Dróg Stalowa Wola będzie mogła pozyskać kolejne środki na zadania drogowe.

- Jesteśmy w trakcje ostatniej fazy uzgadniania planów inwestycyjnych z Ministerstwem Finansów na rok 2024. Już w tej chwili prosimy wójtów, burmistrzów, prezydentów o to żeby zastanawiać się, które inwestycje realizować, które drogi wymagają remontów, przebudowy. Szykujemy jeszcze więcej środków, ponieważ widzimy, że one procentują, widzimy, że nowe zadania drogowe, to większe bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale to również większy komfort, wygoda poruszania się- mówił wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj przypomniał, że zanim doszło do przebudowy ul. Okulickiego nawierzchnia drogi była mocno zużyta, a dodatkowo po deszczach zalegała na niej woda. Mieszkańcy mogli przekonać się, że mimo majowych deszczów nowa droga, jak również tunel pod ul. Przemysłową nie został zalany, a wszystko to za sprawą odpowiednio wykonanego odwodnienia.

- Po przebudowie drogi, po wymianie rur wodno- kanalizacyjnych problemu z zalewaniem drogi nie powinno już być. Jest to droga bezpieczna, dobrze doświetlona. Powstało 160 miejsc parkingowych. Ponadto powstała zieleń, która była specjalnie dobierana do tej ulicy, drzewa, które mają dawać dużo cienia i być odporne na życie w mieście- mówił Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miasta.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że miasto przygotowuje się do nowych inwestycji drogowych z Programu Inwestycji Strategicznych czy też Rządowego Funduszu Dróg.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =