Jak przygotować balkon na wiosnę, gdy mieszkasz w dużym mieście?

Materiał zewnętrzny Image

Mieszkając w dużym mieście zwykle nie można cieszyć się imponującym tarasem, na którym wypoczywa się po pracy. Nawet niewielki balkon może jednak pełnić funkcję zbliżoną do tej, jaką ma do spełnienia taras. Oczywiście, chcąc cieszyć się jego możliwościami dobrze jest we właściwy sposób przygotować go na wiosnę. Nie jest to zresztą wcale trudne zadanie.

Plan jako podstawa przygotowań

Nawet niewielki balkon w dużym mieście można zagospodarować na wiele sposobów. Jego obecność jest normą w mieszkaniach wynajmowanych w ramach najmu instytucjonalnego przez PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Już na etapie regulowania ustaleń związanych z wynajmem warto sprawdzić nie tylko powierzchnię balkonu, ale również jego położenie względem stron świata. Pomoże to w ustaleniu, jakie meble balkonowe kupić i jak walczyć z ograniczeniami typowymi dla dużych miast, takimi jak choćby hałas i zanieczyszczenia. Stworzenie planu sprawia, że prace przygotowawcze są nie tylko łatwiejsze, ale również mniej kosztowne.

Skuteczna walka z hałasem i zanieczyszczeniami

Osoby, które chcą spędzać czas na balkonie w wielkim mieście, muszą liczyć się z tym, że trudno będzie na nim o ciszę i intymność typową dla wiejskich tarasów. Pewnym problemem może okazać się również odczuwalna różnica jakości powietrza. Całkowita eliminacja tych niedogodności nie jest możliwa. Istnieją jednak sposoby na uczynienie ich bardziej znośnymi.

Tak w zapewnieniu intymności, jak i lepszej jakości powietrza pomogą znane z dość dużych rozmiarów rośliny balkonowe. W tym kontekście najczęściej wspomina się o dracenach, ozdobą balkonu może być jednak również fikus, a także szorstkowiec Fortunego – palma znana z tego, że jest w stanie poradzić sobie nawet z chłodnym powietrzem typowym dla polskiego klimatu. Każda z wymienionych tu roślin podnosi też walory estetyczne balkonu.

Oświetlenie i ochrona przed wiatrem

Przygotowując balkon na wiosnę, warto pamiętać o tym, że choć dni są coraz dłuższe, zmrok nadal zapada stosunkowo szybko. Jeśli więc chce się aktywnie spędzać czas na balkonie, nie można zapominać o oświetleniu. Nie może być ono zbyt intensywne –takie rozwiązanie mogłoby przeszkadzać sąsiadom. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do tego, aby zainwestować w energooszczędne diody LED. Są dyskretne, a przy tym opłacalne ekonomicznie.

Nie wolno też zapominać o tym, że wiosenny wiatr może być dość uciążliwy dla osób przesiadujących na balkonie. Jego porywy mogą być też pewnym zagrożeniem dla znajdujących się na balkonie roślin. Warto więc pomyśleć o sterowanym automatycznie zadaszeniu balkonowym lub o siatce ochronnej – tańszej a jednocześnie wcale nie mniej funkcjonalnej. Przed zainstalowaniem tego rodzaju osłony dobrze upewnić się, że umowa najmu instytucjonalnego na to pozwala.

Balkon w bloku wielorodzinnym w dużym mieście nie jest tym samym, co taras w domu jednorodzinnym. Niewielki wysiłek sprawi jednak, że polubisz jego urok i docenisz jego funkcję.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =