Internet mobilny idealny nie tylko na wakacje

Materiał zewnętrzny Image

Pomimo popularności internetu mobilnego nadal wiele osób korzysta z tradycyjnych dostawców sieci. Tymczasem połączenia mobilne od jakiegoś czasu spokojnie mogą zastąpić „zwykłą” łączność – zarówno w podróży, jak i w zastosowaniach związanych z pracą, czy rozrywką. Na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę mobilnego, by zapewnić sobie pełną satysfakcję? Poniżej omawiamy kilka kwestii, które mogą się okazać kluczowymi.

Najtańszy abonament komórkowy

Dla wielu osób jednym z głównych wyznaczników przy przeglądaniu ofert na internet mobilny jest cena. Nic w tym dziwnego, w końcu nikt nie lubi wysokich rachunków.

Jak jednak wygląda ten rekonesans w praktyce? Sprawdzane są przede wszystkim oferty na najtańszy abonament bez telefonu oraz na telefon na kartę z dołączonym internetem. Niestety, obie opcje mają swoje minusy. W przypadku abonamentu problem polega oczywiście na uzależnianiu się od konkretnego dostawcy na dłuższy, wynikający z abonamentu czas. I im tańszych taryf szukamy, tym okres obowiązywania umowy jest dłuższy.

Z kolei jeśli chodzi o oferty na kartę, problemu z ewentualną zmianą operatora nie ma, jednak ceny są mniej atrakcyjne, aniżeli w przypadku abonamentu. Co więcej – internet na kartę to konieczność regularnego doładowywania stanu konta, co czasami może być nieco kłopotliwe.

Czy jednak to jedyne możliwości? Okazuje się, że bardzo ciekawą alternatywę proponuje sieć Otvarta (https://otvarta.pl/). W jej przypadku tani abonament telefoniczny funkcjonuje na nieco innych zasadach, po prostu z założenia dając klientom możliwość podpisania umowy na czas nieokreślony. Pomimo typowych dla abonamentu niskich cenach, użytkownicy zachowują pełną elastyczność, a sam operator zamiast bazować na „cyrografach”, buduje lojalność klientów poprzez jakość swoich usług.


Obrazek


Internet LTE czy 5G?

Wiele osób wybierając ofertę zwraca uwagę na to, by znaleźć internet mobilny bez limitu, ale już niekoniecznie przyglądają się jego parametrom szybkościowym. Często wychodzi się z założenia, że w praktyce wystarczy połączenie LTE. Czy słusznie? Niekoniecznie. Zanim to jednak wyjaśnimy, zwróćmy uwagę na przyczyny tego stanu rzeczy.

Przede wszystkim nie każda sieć komórkowa faktycznie proponuje pełne wsparcie dla 5G. Choć mamy już rok 2023, nadal u niektórych dostawców jest z tym pewien problem.

Po drugie – część sprzedawanych telefonów i tabletów nie jest przystosowana do tego, by w pełni wykorzystać internet 5G. Z drugiej jednak strony, jeśli Twój operator zapewni Ci tę jakość transferu, czy w przyszłości, przy decyzji o zmianie smartfona, nie weźmiesz pod uwagę tego parametru?

A dlaczego warto pomyśleć o 5G? Choć przywykliśmy do szybkości proponowanej przez LTE, internet mobilny 5G sprawdzi się znacznie lepiej przy chociażby wieloosobowych videokonferencjach – a te stanowią przecież coraz istotniejszy element pracy w wielu firmach. A trzeba powiedzieć jasno, że im więcej osób łączy się wizyjnie, tym większe ryzyko, ze „zwykłe” łącze internetowe w którymś momencie ulegnie przeładowaniu i połączenie zacznie się przycinać, co w przypadku rozmów biznesowych zdecydowanie nie byłoby wskazane.

Ale szybkość, stabilność i szeroko pojęta niezawodność połączenia, jaką oferuje internet 5G, ma również zastosowania bardziej rozrywkowe. Chociażby w gamingu – gdzie w trakcie wieloosobowych rozgrywek prowadzonych online zdarza się, że nawet ułamki sekund opóźnienia na łączach mogą zaważyć o losie wirtualnych pojedynków.

Nie zapomnijmy też o bardziej przyziemnej rozrywce. Choć filmy i seriale transmitowane na platformach VOD działają płynnie na większości łącz, zawsze może się zdarzyć sytuacja, gdy w tle zacznie się proces pobierania aktualizacji systemu. Również i w takich sytuacjach warto dysponować łączem o dużej przepustowości – a to domena waśnie internetu 5G.


Obrazek


Braki limitów

Oczywiście rozglądając się za internetem mobilnym, warto też zwrócić uwagę na to, czy nie ma limitów w rozmowach i wiadomościach SMS. Choć ta funkcjonalność występuje w wielu ofertach na rynku, sprawdzić nie zaszkodzi. I tu również Otvarta staje na wysokości zadania.

Wsparcie dla kart eSim

Standard eSim to następca fizycznych kart SIM oraz ich coraz mniejszych odpowiedników (mini, micro, nano). Wersja wirtualna nie tylko likwiduje problem z przekładaniem kart pomiędzy urządzeniami, ale wręcz pozwala na równoległe współdzielenie danych na przykład w smartfonie i na tablecie – są one po prostu synchronizowane poprzez chmurę. Apple już teraz zapowiada, ze w przyszłości będzie to jedyny standard obsługiwany przez jego urządzenia.

Opcja wygodna, jednak póki co oferowana tylko przez niektóre sieci komórkowe. Otvarta w tej mierze przeciera szlaki, pozwalając wszystkim użytkownikom na łatwe uruchomienie eSIM.


Obrazek


Stały numer IP

W przypadku wielu ofert na internet mobilny dostawcy oferują jedynie dynamiczny numer IP. Może to być problemem dla tych użytkowników, którzy w pracy korzystają z systemów, które ze względów bezpieczeństwa ograniczają dostęp zdalny tylko do połączeń nawiązywanych z konkretnych, znanych numerów IP. Może tu chodzić zarówno o systemy informatyczne, jak i po prostu o bazy danych zawierające informacje wrażliwe.

Problem tego typu co prawda można rozwiązać choćby przez oprogramowanie VPN, jednak posiadanie stałego numeru IP jest prostsze. Otvarta daje taką możliwość jako opcję do przełączania pomiędzy wariantem stałym i dynamicznym.

Warto? Warto!

Podsumowując, migracja do sieci Otvarta może przynieść sporo korzyści. Duże możliwości techniczne, tani abonament i elastyczna umowa to coś, co naprawdę można docenić.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =