Przechowywanie akt pracowniczych - przestrzegaj terminów

Materiał zewnętrzny Image

Przechowywanie akt pracowniczych jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego pracodawcy. Wymaga nie tylko właściwej organizacji, ale również ścisłego przestrzegania określonych terminów. Zrozumienie tego procesu i jego wymagań jest kluczem do prawidłowego i efektywnego zarządzania dokumentacją pracowniczą.

Dlaczego przechowywanie akt pracowniczych jest tak ważne?

Przechowywanie dokumentów związanych z zatrudnieniem jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także niezwykle ważnym elementem zarządzania zasobami ludzkimi. Dlaczego?

● Prawidłowe prowadzenie dokumentacji - przechowywanie akt pracowniczych pozwala na monitorowanie i śledzenie historii zatrudnienia pracowników, co jest niezbędne do prawidłowego prowadzenia dokumentacji.
● Bezpieczeństwo informacji - przechowywanie dokumentów w bezpieczny sposób zapewnia ochronę prywatnych i wrażliwych danych pracowników.
● Zgodność z przepisami - przestrzeganie określonych terminów przechowywania dokumentów jest kluczowe dla utrzymania zgodności z prawem pracy i ochrony przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi.

Terminy przechowywania akt pracowniczych

Każdy rodzaj dokumentu związany z zatrudnieniem ma określony wymóg czasowy, który musi być przestrzegany. Oto niektóre z nich:

● księgi i dokumenty rachunkowe - 5 lat
● dokumenty bankowe - 5 lat
● większość dokumentów medycznych - 5 lat
● dokumentacja pracownicza - 10 lat (po zmianie przepisów w 2019 roku)

Przechowywanie akt pracowniczych w wymaganych terminach jest kluczowe, ale może być także skomplikowane i czasochłonne. Dlatego wiele firm decyduje się na outsourcing przechowywania dokumentów.

Outsourcing przechowywania akt pracowniczych - postaw na skuteczność

Zlecając przechowywanie dokumentów w Rzeszowie firmie zewnętrznej, możesz skupić się na kluczowych aspektach działalności Twojej firmy, jednocześnie mając pewność, że Twoja dokumentacja pracownicza jest bezpieczna i zgodna z prawem. Specjalistyczne firmy oferujące przechowywanie akt mają odpowiednie narzędzia i doświadczenie, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczności.

Prawidłowe przechowywanie akt pracowniczych jest kluczowe dla każdego pracodawcy. Pamiętaj, że przestrzeganie terminów przechowywania dokumentów nie tylko zapewnia zgodność z prawem, ale także buduje zaufanie wśród pracowników. Outsourcing może być świetnym rozwiązaniem, które pozwoli Ci skupić się na innych aspektach prowadzenia firmy. Szukając partnera do realizacji takiej usługi warto stawiać jedynie na profesjonalistów, którzy mają doświadczenie. Jedną z takich firm jest Rhenus Office Systems.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =