Jak ekologiczne oczyszczalnie wpływają na ochronę środowiska i oszczędność wody?

Materiał zewnętrzny Image

Mówi się, że przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków mają pozytywny wpływ na środowisko. Czy wiesz, na czym on polega? Czy nie jest tak, że przymiotnik „ekologiczna” dodawany do oczyszczalni ścieków jest jedynie chwytem marketingowym, mającym zachęcić do zakupu klientów, którym zależy na ochronie naszej planety? Sprawdź, jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków i dlaczego zasługują na miano ekologicznych.

W ostatnich latach obserwuje się trend na bycie „eko”. Troska o środowisko naturalne jest oczywiście zjawiskiem pozytywnym. Może być jednak wykorzystywana przez producentów różnych produktów do zwiększenia sprzedaży. Dlatego warto uważnie przyglądać się rozwiązaniom ekologicznym, czy w istocie służą przyrodzie. Jak wygląda sytuacja z przydomowymi oczyszczalniami ścieków? Sprawdzamy!

Jak działa przydomowa ekologiczna oczyszczalnia ścieków?

Aby zrozumieć wpływ na środowisko przydomowej oczyszczalni, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jak działa ekologiczna oczyszczalnia ścieków. Praca takiego urządzenia przebiega zazwyczaj dwuetapowo.

Pierwszy etap zachodzi w osadniku gnilnym. Ścieki poddawane są tam wstępnemu oczyszczaniu mechaniczno-biologicznemu przy udziale bakterii beztlenowych. Dzięki grawitacyjnemu oddzieleniu większe cząstki nieczystości trafiają na dno, tworząc osad. Ulega on fermentacji, a następnie rozkłada się na proste związki rozpuszczalne w wodzie i nierozpuszczalne sole mineralne. Szara woda, czyli płynna część ścieków, przepływa przez kosz filtracyjny i ląduje w studzience rozdzielczej.

W drugim etapie następuje biologiczne oczyszczanie klarownych ścieków. Zachodzi tu ważny proces, który sprawia, że przydomowe oczyszczanie ścieków są przyjazne dla środowiska: niebezpieczne zanieczyszczenia zostają zneutralizowane. Dzięki temu uzyskujemy wodę o drugiej klasie czystości, która może trafić do gleby, rowu melioracyjnego lub stawu bez obaw o skażenie tych miejsc.

Jak ekologiczna oczyszczalnia ścieków wpływa na środowisko?

Każdy producent przydomowych oczyszczalni ścieków zanim dopuści swój produkt do użytku, poddaje go rygorystycznym testom. Dopiero po uzyskaniu odpowiednich atestów, które świadczą o tym, że oczyszczalnia jest całkowicie szczelna, urządzenie może trafić do sprzedaży. Dzięki temu każdy użytkownik ekologicznej oczyszczalni ścieków może mieć pewność, że nie dojdzie do skażenia gleby czy wód gruntowych. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

Oszczędzaj wodę dzięki przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków

Ponadto ekologiczna oczyszczalnia ścieków pozwala zaoszczędzić wodę pierwszej klasy czystości, czyli wodę pitną. Warto wiedzieć, że tylko niespełna 3 proc. wszystkich zasobów wody na ziemi stanowią wody słodkie, a jedynie 0,6 proc. wód słodkich może być źródłem wody pitnej. Oczywiste jest więc, że wodę należy oszczędzać. Pomoże w tym ekologiczna oczyszczalnia ścieków.

Uzdatniona w przydomowej oczyszczalni woda, która pochodzi z odpływów innych niż toaleta, może być używana do nawadniania ogrodu, czyszczenia lub chłodzenia maszyn. Tym sposobem można zaoszczędzić wodę pierwszej klasy czystości, co wpłynie pozytywnie nie tylko na środowisko, ale również na stan Twojego portfela.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =