Radni niepokoją się o coraz to nowsze wycinki lasów

Image

Radny Łukasz Warchoł, podczas obrad Rady Miejskiej, poruszył temat wycinki drzew na osiedlu Hutnik. Na przestrzeni ostatnich miesięcy temat związany „ubywaniem” terenów leśnych był już kilkakrotnie poruszany. Radni prosili, apelowali by zaniechać wyrębu, ale jak na razie w tym temacie nic się nie zmieniło.

- Mam sprawę, która ostatnio powraca jak bumerang, czyli wycinka lasu, a dokładnie na osiedlu Hutnik, ul. Wrzosowa. Według specustawy i dokumentów z Lasów Państwowych, czyli urządzania lasów na lata 2022- 2031 w dokumentach tych jest, że strefa buforowa pomiędzy osiedlem Hutnik a zakładami, które się teraz tworzą w strefie przemysłowej, powinna być nienaruszona. Natomiast jest tam prowadzona sukcesywna wycinka drzew przez nadleśnictwo, dlatego mieszkańcy w moim imieniu proszą o reakcję pana prezydenta, urzędu miasta oraz ewentualnie spotkanie prezydenta i mieszkańców z przedstawicielami nadleśnictwa w celu wyjaśnienia tego procederu- mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta radny Łukasz Warchoł.

Głos w tej sprawie zabrała Joanna Grobel- Proszowska, która również już kilkakrotnie poruszała tę sprawę na forum Rady Miasta. Radna jeszcze w marcu, wspólnie z Damianem Marczakiem złożyła interpelację, w której wnioskowała o zaniechanie dalszej dewastacji terenów leśnych oraz zwrócenie się do Ministerstwa Środowiska o korektę Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Rozwadów.

- Mieliśmy obiecane, że będzie spotkanie z nadleśnictwem, a nie było. Jednocześnie sprawa strefy ochronnej dla Miasta Stalowa Wola, zarówno osiedla Hutnik, jak i pozostałych osiedli, które graniczą ze Specjalną strefą ekonomiczną i dawną Hutą Stalowa Wola, jest niezbędnie konieczna. Otrzymałam w odpowiedzi na moją interpelację takie sformułowanie, że wszystko jest zgodne z Planem Urządzenia Lasu, a w mojej interpelacji zupełnie o co innego chodziło. Z panem radnym Damianem Marczakiem zwracaliśmy się o to, że ta nadmierna wycinka, jeśli nawet jest zgodna z Planem Urządzenia Lasu lub odbywa się ze względu „bezpieczeństwa”, to wnioskowałam o to, żeby Gmina Stalowa Wola zwróciła się o korektę tych planów dla naszego nadleśnictwa- mówiła Joanna Grobel- Proszowska.

Radna ponowiła prośbę o organizację spotkania z Nadleśnictwem Rozwadów. Wyraziła również nadzieję, że wezmą w nim udział także przedstawiciele Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, gdyż na terenie poligonów nadmierne wycinki mają również miejsce.

Trzeba pamiętać, że za wylesieniem kryje się konkretny zysk ze sprzedaży drewna. Nadleśnictwo Rozwadów w 2020 roku osiągnęło dochód z tego tytułu aż 16 mln 459 tys. 708 zł, a w 2021 roku- 17 mln 112 tys. 981 zł. Z danych uzyskanych przez stowarzyszenie Nasze Miasto wynika, że Nadleśnictwo Rozwadów w 2021 roku miało zawartych 150 umów sprzedaży drewna. W 2018 sprzedano łącznie 63 761 m3, w 2019- 63 433 m3, a w 2020 (dane na dzień 3 listopada- 56 045 m3) drewna.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~klops4

Jasno widać ze PISuar jest za wycinka drzew .A kto mowil o wielkich drzewach na Skarpie ze sa niebezpieczne i trzeba je wyciac? to widzicie jakiego nowotwora chodujecie na wslasnej kasie.PIS to zło.

~koko

Łezka w oku się kręci gdy wspomni się czas gdy to pan LN wespół ze swoim kolegą radnym PiS-u oraz leśnikiem w mundurze sadzili we trzech jednego dąbka przy drodze wojew. do Tarnobrzega. Dlaczego nie sadzą więcej takich drzew a wycinają bez opamiętania?

~Marek

Zapytajcie prywatnie bez kamer dowolnego leśniczego o ile zarosło pozyskanie w ostatnich latach w jego lesnictwie

~woczek

Pinokio nam zaśpiewa że tak bardzo zadluzyli się pis -iory w czosnkowych bankach i teraz odsetki splacamy sprzedając drewno.Polskie panstwowe zaklady/jest jeszcze kilka/ zostaly sprzedane więc z czego maja byc te odsetki.

~Kieliszek

Ile ta IKEA przerabia naszych drzew?

~Mieszkaniec

Najłatwiej i najbezpieczniej kradnie się to co stanowi wspólną własność - narodową. PiS i nie tylko ta Formacja Grabieżcza doskonale o tym wie, więc kradną na potęgę.

~Mieszkaniec

W Krakowie 27.01.2014 roku miały miejsce obrady Knesetu w których wzieli udział polscy politycy. W spotkaniu brali udział m.in. Andrzej Duda, Władysław Kosiniak-Kamysz, Marek Suski, prof. Krystyna Pawłowicz, Beata Mazurek …. tam został ustalony sposób częściowej spłaty za mienie utracone. Najpewniejszym sposobem ma być uzyskanie pieniędzy z naszych lasów - to nie rusza bezpośrednio kieszeni Polaków. Wszyscy ci dzisiaj pełnią jako osoby ZAUFANE dla PREZESA WAZNE FUNKCJE! PREZES nastręczył nam na prezydenta, p. Dudę i nas oszukał, to samo z premierem p.Morawieckim! MAJSTERSZTYK!!!!! - mający być sprawdzianem umiejętności przyszłej Dojnej Zmiany.

~do marucha

Zgadzam sie- bezczynność naszego kudłatego Pinokia jest wymowna.

~ekolog

Do emeryta e 2rds, dziadku ja o niebie ty o chlebie. Dla ciebie koniec to śmierć fizyczna a dla mnie to tylko koniec pewnego etapu w moim życiu. Bo ty wierzysz w UFOludziki ale w BOGA już nie. Koniec po za tym to nie tylko śmierć bo zanim stracisz życie też może być koniec marnego twojego życia pragnąc wszystkiego a przede wszystkim jako takiego zdrowia.

~RomekS

Ta rabunkowa i bezmyślna miejscami wycinka drzew to Katastrofa w skali kraju. Nie wiem czy z tym stwierdzeniem św.p. prof. Szyszko by się zgodził czy z też z rządem, że jest to planowe i konieczne. Łatwo można to sprawdzić wykonując mapę tych wycinek via 2023r i porównać z mapami z poprzednich lat jaka to skala . Trwa destrukcyjna wycinka której skala przerasta to co było dotychczas jakieś 3 lata wcześniej i w mieście to Samo. I mimo że las posadzony się odnowi To Nie za naszego pokolenia oczywiście ... .

~Marucha

Czy to, aby nie partia Pana 0 z pistolecikiem nie sprawuje pieczy nad lassami panstwowymi? Bo jeśli tak to nie ma się co dziwiwac, ani apelować to gangsterka w akcji. A i bezczynność naszego kudłatego Pinokia jest wymowna.

~Joa

Co się martwić, zalesią grunty w innych częściach Polski a Z naszych pięknych lasów zostanie pustynia. Będzie można odetchnąć pełną piersią wyziewami przemysłowymi.

~aaaaaaaa

ekooszołomy ustawiają wam życie podatki od wszystkiego ,od ogrzewania od odychania, zero samochodów i życie w okręgu w mieście jak w getcie.

~Sąsiadka

Dlaczego prezydent Lucjusz Nabrzeżny nie interweniuje w sprawie Naszych lasów? Czemu jakiś tam radny w formie apelu i tylko apelu próbuje zwrócić uwagę na ten problem?

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, po co brednie wypisujesz, ~Filozof ma rację, człowiek sobie kształtuje tylko życie, a koniec to dla każdego taki sam, bez względu na zasobność portfela, wiarę, poglądy, stanowisko, status społeczny. Nim coś napiszesz to pomyśl.

~ekolog

Do filozof, ty pseudo filozofie o życiu nie masz żadnego pojęcia skoro uważasz , że jak ktoś pracuje albo nic nie robi to ma taki sam koniec. A prawda jest taka jak przez całe życie nie będziesz bardzo ciężko robił to twoje życie zwłaszcza po 50 roku będzie życiem menela bezdomnego. Bo kto ci da jeść jak będziesz po 60 i do żadnej roboty już nie będziesz się nadawał. Proponuję ci oglądanie seriali KLOSZARD STORY to się dowiesz na czym życie polega.

~polak

Lasy państwowe muszą ciąć bo za co utrzymają pis mafię i czarnych

~Szifra

Zarządzający pasem sanitarnym lub buforowym oddzielającym Wschód od Zachodu, czytaj jak chcesz wiedzą, że w tym miejscu na mapie administracyjnej Europy nie obowiązują struktury państwa, czego dowody możemy obserwować od kilku lat. Więc kilku śmiałych i bezczelnych bazarowych cwaniaków, mieniących się elitą 4rp postanowiło ukraść to, co jeszcze pozostało, a co nazywa się państwowe. I ukradną bo kto i co im zrobi ?

~Uuuu

Radni apelują....śmiechu warte. Cała ta p i e r d/ lona opozycja i pozostała reszta niewiadomo czego jest siebie warta. Nie ma innych organów władzy w tym burdlu? To co się odbywa jest zwykłym przestępstwem i należy zgłaszać panie i panowie radni doniesienie o przestępstwie, a nie śmiechu warte apele.

~Ikiki

Tnie ta pisia banda aż wióry lecą

~yogi

wiecie ile zarabiają w Lasach Państwowych? nadleśniczy ma pensję porównywalną z pensją premiera. 95% zatrudnionych to urzędasy. skądś trzeba brać na to kasę. to państwo w państwie. był pare dni temu artykuł na onet.

~boby

Miałby się spalić to lepiej wyciąć hi hi...

~hrabia

Prowadzą wycinkę drzew w trosce o nasze zdrowie-nie będą pyliły.

~Grzegorz

fakt
Czy wtedy się cięło drzewa tak jak dzisiaj ?
Milcz PiS miernoto

~Grzegorz

Radny Augustyn milczy.

art2deco

No widzisz i nie grzmisz,,,,
Niemce znowu paskudnie szczekają. Konfederacja zapowiedziała już akcje wyrównawczą?

~Szachy.

Kiedy partia się kończy i figury i pionki lądują razem w dołku.

~Filozof

Skoro wszystko jest przemijające to jest nic niewarte. Czy pracujesz czy leżysz i tak ten sam koniec

~Karlay

Już nawet radni PiS mają dość wycinki. To otwarta wojna wewnątrz PiS. Chyba nie są za bardzo za Lucjankiem

art2deco

IKEA jest najlepsza.