Co to jest Blockchain i jak działa? (przewodnik 2023)

Materiał zewnętrzny Image

Chcesz zrozumieć wartość blockchain w szybko zmieniającym się środowisku cyfrowym? Przeczytaj nasz przewodnik.

Satoshi Nakamoto stworzył blockchain w celu ułatwienia transakcji w sieci bitcoin. Od tamtej pory technologia zaczęła żyć własnym życiem. Chociaż nadal jest szeroko stosowana w transakcjach kryptowalutowych, zyskuje popularność w wielu branżach.

Według badań, ponad 80 procent dużych firm już teraz polega na technologii blockchain. Kolejne zamierzają pójść w ich ślady.

Chcesz zrozumieć wartość blockchain w szybko zmieniającym się środowisku cyfrowym? Przeczytaj nasz przewodnik. Dowiesz się z niego, czym jest i jak działa blockchain oraz jakie ma zalety i wady.

Czym jest blockchain?

Blockchain to cyfrowy system rejestrowania informacji i udostępniania ich w rozległej sieci. Wszystkie transakcje zarejestrowane za pomocą tej metody są weryfikowalne i zasadniczo trwałe, ponieważ niezwykle trudno je zmienić.

Chociaż blockchain może wyglądać różnie w zależności od aplikacji, prawie zawsze zawiera te kluczowe elementy:

• Bloki. Poszczególne jednostki danych są zwykle określane jako bloki. Ułożone obok innych bloków, współpracują ze sobą i tworzą nadrzędny blockchain.

• Księga rachunkowa. Transakcje blockchain są rejestrowane za pośrednictwem księgi, która służy do dokumentowania wszelkich transferów własności.

• Funkcje hash. Odpowiedzialne za przekształcanie danych wejściowych w formy wyjściowe o stałej długości, odgrywają istotną rolę w identyfikacji autentycznych transakcji.

• Węzły. Każde urządzenie, które odgrywa rolę w większej sieci, nazywane jest węzłem. W ramach łańcucha bloków węzły uruchamiają oprogramowanie i weryfikują transakcje. Razem tworzą zdecentralizowaną sieć.

• Inteligentne kontrakty. Zarówno niezmienne, jak i nieodwracalne, są wykorzystywane do automatyzacji różnych funkcji. Składają się z programów uruchamianych po spełnieniu z góry określonych warunków.

Jak działa blockchain?

Zapewne znasz arkusze kalkulacyjne lub bazy danych. Blockchain jest do nich nieco podobny. Stanowi bazę danych, w której informacje są wprowadzane i przechowywane. Jednak kluczową różnicą między tradycyjną bazą danych lub arkuszem kalkulacyjnym a blockchainem jest sposób strukturyzacji danych i dostępu do nich.

Blockchain składa się z programów zwanych skryptami. Wykonują zadania charakterystyczne dla baz danych: wprowadzanie i uzyskiwanie dostępu do informacji oraz zapisywanie i przechowywanie ich w jakimś miejscu. Blockchain jest rozproszony. Oznacza to, że wiele kopii jest zapisywanych na wielu maszynach i wszystkie muszą być zgodne.

Blockchain zbiera informacje o transakcjach i wprowadza je do bloku, jak komórkę w arkuszu kalkulacyjnym zawierającą informacje. Po zapełnieniu, dane są poddawane algorytmowi szyfrowania, który tworzy liczbę szesnastkową zwaną hash.

Hash jest następnie wprowadzany do następnego nagłówka bloku i szyfrowany wraz z innymi zawartymi w nim informacjami. Tworzy serię połączonych ze sobą bloków.

Zalety i wady technologii blockchain

Blockchain często spotyka się zarówno z pochwałami, jak i ostrą krytyką. Sama technologia nie jest ani dobra, ani zła. Jak każde rozwiązanie, ma swoje zalety i wady.

Zalety

• Wysoki poziom przejrzystości. Niewiele rozwiązań jest tak przejrzystych jak technologia blockchain, która pozwala każdemu członkowi sieci zweryfikować zarejestrowane dane.

• Wolny od cenzury. Władze rządowe nie mogą zakłócać technologii blockchain. Wszyscy użytkownicy mają swobodę przeprowadzania transakcji według własnego uznania. Niektórzy zwolennicy blockchaina uważają, że jest jedyną realną opcją zwiększenia prywatności i uniknięcia cenzury w XXI wieku.

• Wszechstronność. Każda osoba lub organizacja może w pełni wykorzystać blockchain. Od opracowywania inteligentnych kontraktów po transakcje kryptograficzne, system oferuje nieskończoną liczbę zastosowań.

Wady

• Wysoki koszt wdrożenia. Koszt wdrożenia blockchaina może być zaskakująco wysoki. Nawet pozornie proste rozwiązania zaczynają się od kilku tysięcy dolarów. Deweloperzy blockchain pobierają wysokie stawki za swoje usługi, zwłaszcza gdy opracowują inteligentne kontrakty i zdecentralizowane aplikacje.

• Problem ze skalowalnością. Wraz ze wzrostem wolumenu transakcji zwiększa się również rozmiar bloku. W efekcie, otrzymanie informacji może zająć więcej czasu. Mogą również pojawić się problemy ze spójnością, ponieważ niektóre węzły są bardziej aktualne niż inne.

• Wysokie zużycie energii. Zwolennicy ochrony środowiska są coraz bardziej zaniepokojeni energochłonnym charakterem wydobywania kryptowalut i innych inicjatyw związanych z blockchainem.

Podsumowanie

Blockchain to cyfrowy system przechowywania danych. Składa się ze stale rosnącej liczby bloków danych, połączonych za pomocą kryptograficznych skrótów. Umożliwia bezpieczne rejestrowanie i dystrybucję informacji cyfrowych bez konieczności nadzoru ze strony określonych podmiotów rządowych lub innych organizacji.

Zdecentralizowany charakter blockchaina sprawia, że trudno nim manipulować. Jego przyszłość rysuje się w jasnych barwach. Regularnie pojawiają się nowe zastosowania w różnych branżach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
wyborca

Pierwszy akapit i już 2 błędy.

Blockchain był znany na długo przed Bitcoinem - ale to sobie doczytacie w Internecie.

Satoshi Nakamoto wiele lat później stworzył Bitcoina, w którym wykorzystał kryptografię i technologię blockchain.