Coraz więcej rodziców nie chce szczepić dzieci

Image

Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Stalowej Woli zorganizowała konferencję na temat szczepień ochronnych. Wydarzenie wpisało się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień.

- Podczas pandemii COVID-19 znacznie spadła wyszczepialność w pewnych grupach wiekowych. Chodzi o szczepienia, które dzieci powinny odbywać obowiązkowo. Były tego różne przyczyny. Pojawiło się również dużo antyszczepionkowych ruchów. W odpowiedzi na te sytuacje chcielibyśmy zapoznać społeczeństwo z tym czym są szczepienia, tak by ta rzetelna i prawdziwa informacja dotarła do społeczeństwa- mówi Stanisław Pieprzny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stalowej Woli.

Podczas konferencji zapewniano, że szczepienia są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym.

- Szczepienia ochronne są największym osiągnięciem medycyny, dlatego że przez tysiące lat ludzie umierali na choroby zakaźne, tzw. zarazy, epidemie, pandemie. Kiedy z narażeniem życia wynaleziono szczepionki, to one pozwoliły wytworzyć wcześniejszą odpowiedź niż zdążymy zachorować, czyli nauczyć się odpowiedzi na dany czynnik wywołujący ciężką chorobę. Niestety, zastraszająco rośnie liczba osób, które nie chcą się szczepić, nie tylko tymi szczepieniami zalecanymi np. przeciw grypie w przypadku osób starszych i ciężko chorych, ale nie chcą się szczepić szczepieniami, które do tej pory były obowiązujące- mówi lekarz epidemiolog Jolanta Kluz- Zawadzka.

Przed wybuchem pandemii wyszczepialność w powiecie stalowowolskim była na poziomie 97- 98%. Obecnie w poszczególnych grupach wiekowych jest to 83- 84%.

- Każdy lek może mieć pewne działania uboczne, po to są kwalifikacje do szczepień żeby zminimalizować takie możliwości. Jeżeli weźmiemy sobie prostą ulotkę z pierwszego lepszego leku jaką można dostać w aptece bez recepty, to jak popatrzymy na listę możliwych powikłań, to ta lista jest znacznie dłuższa niż powikłania, które mogą wystąpić po szczepieniu. Takie proste odczyny poszczepienne, które się spotyka, to zaczerwienienie, bolesność, ograniczenie ruchomości, to jest normalny przejściowy i oczekiwany objaw uboczny. Nie można powiedzieć, że nie występują poważne objawy neurologiczne, ale również mogą wystąpić po zwykłym Ibupromie czy Pyralginie- mówi Stanisław Pieprzny.

Program szczepień wprowadzono w latach 60- tych ubiegłego wieku. Podzielono je wtedy na obowiązkowe i zalecane. Od tego czasu corocznie ukazuje się kalendarz szczepień. Są to szczepienia odpowiednio dostosowane do kształtowania się układu odpornościowego dziecka.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =