Kto przebuduje lotnisko w Turbi?

Image

Plany są ogromne. Lotnisko w Turbi może otworzyć nasz region na świat z wykorzystaniem nie tylko infrastruktury drogowej, ale i powietrznej.

Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na ,,Opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji lotniska w Turbi”, w sposób zgodny z wymaganiami techniczno-eksploatacyjnymi właściwymi dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C. 5 maja dokonano już otwarcia ofert. Do postępowania stanęły 3 firmy: 2 z Warszawy i 1 z Bydgoszczy. Szacunkowe kwoty są bardzo zróżnicowane. Firmy ze stolicy zaproponowały swoje usługi: jedna za 325 950 zł, druga za 79 000 zł. Pośrodku stawek stanęła spółka z Bydgoszczy- 173 000 zł.

- Bardzo ważnym uzupełnieniem komunikacyjnym Stalowej Woli przy tak innowacyjnej i szybko rozwijającej się strefie gospodarczej jest powstanie lotniska o charakterze biznesowym. Po wielu miesiącach analizy przestrzennej, rozeznania rynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami lotniczymi podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu pierwotnych założeń remontu lotniska w Turbi. Powstanie koncepcja nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy tego lotniska. Najważniejszymi częściami projektu są pas startowy o powierzchni sztucznej, długości 1350 metrów wraz z drogami kołowania samolotów, nowoczesne systemy nawigacyjne, lądowisko dla śmigłowców oraz cała infrastruktura towarzysząca wraz z zapleczem hotelowym. Prace koncepcyjne pozwolą nam wykonać kolejne kroki, którymi będą opiniowanie przedstawionych założeń w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację tego zadania. Działamy na terenie gminy Zaleszany, w miejscowości Turbia, ale teren lotniska jest w dyspozycji Miasta Stalowej Woli na podstawie wieloletniej umowy. Lotnisko, które jest położone bezpośrednio przy planowanym przebiegu drogi ekspresowej S74 nabiera zupełnie nowego znaczenia, a cały system komunikacyjny, który tworzymy od lat w Stalowej Woli byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska, które jest w stanie przyjąć większe samoloty biznesowe, a tym samym zdecydowanie podnieść renomę Miasta i regionu – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak informuje miasto zakres zamówienia obejmuje budowę drogi startowej o nawierzchni sztucznej (ok. 1350m x 30m) wraz z drogą kołowania, przedstawienie minimum dwóch różnych wariantów samolotu referencyjnego, którego ACN będzie determinować nośność drogi startowej (DS) i drogi kołowania (DK), a także płyty postojowej, przedłożenie szacunkowych kosztów dla każdego z zaproponowanych rozwiązań w celu optymalizacji wartości inwestycji, modernizację istniejącego pasa startowego o nawierzchni trawiastej do realizacji zadań szybownictwa sportowego, przedstawienie koncepcji drenażu oraz odwodnienia dla całej infrastruktury lotniska, modernizację istniejących hangarów wraz z wyznaczeniem wydzielonej części warsztatowej oraz koncepcję możliwości budowy nowych obiektów hangarowych wraz ze wskazaniem ich lokalizacji i potencjalnego przeznaczenia, budowę stacji paliw wraz z urządzeniami towarzyszącymi – przeznaczonej do stacjonarnego tankowania samolotów, wydzielenie płyty izolowanego stanowiska postojowego samolotów, lądowisko dla śmigłowców, parking dla samochodów osobowych, budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.: dróg, sieci technicznych itp. zgodnie z zachowaniem norm i standardów obowiązujących w branży lotniczej, zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku portu lotniczego w zakresie wydzielenia w nim części hotelowej. Ponadto należy uwzględnić modernizację sali szkoleniowej, pomieszczeń dla obsługi administracyjnej oraz technicznej. Budynek musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zaproponowaniem liczby pokoi, konfigurację, standard oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, wskazanie optymalnego systemu nawigacyjnego, umożliwiającego precyzyjne przeprowadzanie operacji lotniczych, oszacowanie kosztów nakładów inwestycyjnych w zakresie niniejszego opisu przedmiotu zamówienia z pominięciem budynku portu lotniczego oraz hangarów, a także późniejszych kosztów eksploatacyjnych, wskazanie optymalnego połączenia lotniska z węzłem projektowanej drogi S74 Opatów – Nisko wraz z jego opisem i szkicem, ogrodzenie terenu lotniska, koncepcję lotniczego toru modelarskiego, sporządzenie wykazu podstaw prawnych oraz spisu procedur mających na celu uzyskanie wszelkich wymaganych pozwoleń do prawidłowego funkcjonowania lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C, wykonanie badań w celu określenia nośności podłoża gruntowego na przedmiotowym lotnisku pod kątem spełnienia założonych wymagań nośności ACN/PCN oraz przedstawienie opinii dot. zaproponowanych rozwiązań konstrukcyjnych dla planowanej utwardzonej drogi startowej.

Koncepcja powinna zawierać część graficzną: koncepcję planu zagospodarowania lotniska w skali 1:5000, plan ograniczeń wysokości zabudowy w rejonie lotniska w skali 1:25000 wraz z wykazem przeszkód lotniczych, profil drogi startowej w skalach 1:500/5000, rzuty kondygnacji budynku 1:100 oraz część opisową określającą wprowadzane zmiany na lotnisku zgodnie z wymogami ULC.

Teren lotniska, stanowiącego przedmiot zamówienia położony jest w województwie podkarpackim, w powiecie Stalowowolskim, w gminie Zaleszany, w odległości ok. 9 km od centrum Stalowej Woli. Obejmuje działki o numerach ewidencyjnych gruntów 1541/1, 1568/2, 1569/2 o łącznej powierzchni około 54 ha. Obecnie lotnisko pełni funkcje lotniska sportowego o kodzie ICAO: EPST. Lotnisko zarządzane jest przez Aeroklub Stalowowolski. Posiada jeden pas startowy trawiasty o wymiarach 870m x 100m. Od strony południowej biegnie droga krajowa nr 77. Od strony północno-zachodniej w sąsiedztwie lotniska planowany jest przebieg drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko. Kwota pierwotni przeznaczona na realizację zamówienia to 300 000 zł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ubek

Na końcu pasa startowego postawicie sobie ceglany murek i będziecie po przebiegnięciu paru metrów walić głową jako nowa dyscyplina sportowa dla pisułomnych.

e2rds

~Quo Vadis, już cię pytałem ~Quo Vadis, a ty nadal błądzisz, chyba ożłopałeś się tego wina z Kany i dreptasz w koło.

~boby

Może by tak z Radomia Przenieść do Turbi ???

nivea

Szukam pierwszego który wskaże mi jakie samoloty będą mogły z Turbii startować przy długości pasa startowego 1350m smiech2
Odpowiadam: żaden boing czy erbas tutaj nie wyląduje! Co najwyżej jakaś cessna
większe samoloty pasażerskie i zaplecze hotelowe XD

~Quo Vadis

Wiara czyni cuda, nie wiesz o tym??? a ty ateista....no tak.

~Kolega

Czyżby odezwał Edziu? Jego ulubione niki to taka prawda, inteligent, ekolog i kilka innych.
Swego czasu też straszyłeś prokuratorem, zrzutem ekranu itp bzdurami, a to było z pięć lat temu, albo więcej. Nic żeś Edziu nie zmądrzał od tamtej pory. A pamiętasz jak mi się chwaliles fotką z andrejem dopą? Niby to w ochronie robiłeś już w tedy było wiadomo żeś oszołom. Pa kolego i nie zaczepiaj porządnych obywateli chociaż mówią, piszą smutną prawdę.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligent znów kretyna z siebie roby przy śmierdzącej kiełbasie wyborczej. Świnia nieba nie widziała nawet z tej wierzy widokowej i wy lotniska nie zobaczycie i obiecanej S-74 w dwa lata.

~Warta

Wierzę w powodzenie tego projektu.
Był kiedyś pomysł, żeby zmodernizować lotnisko, ale jak zwykle skończyło się na "nie da się"....

~Tytuł

Jak zwykle rzeczowe i inteligentne wypowiedzi opozycyjnej szczujni.
Tym razem prym wiedzie hejter ukryty za nickiem "pytanko".kultura rodem z tvn24

~Tama

Co to za pisowska innowacyjna strefa gospodarcza? Trujące wyziewy z hsj, amelinium i niedługo od koreańców? Będą to skarżenie wiaderkami do samolotów nosić i wysyłać w świat? Czy moze drewno do Chin wielkim, maseczkowym samolotem?

~pytanko

Do taka prawda
Prokurator za określenie cwaniak?, szubrawiec? Ty to żeś się rzeczywiście z chxxx na głowy pozamieniał. Sprawdź sobie polityków pis skazanych prawomocnymi wyrokami; (ka)miński, du(da), kaczynski... Biedny i żałosny fiut jesteś. Nie wierzę i pewnie nie tylko ja że jest sobie taki idiota jak ty.

~Madras

do posła Webera i reszty pisiorow u koryta ,ile jeszcze będziecie wchodzic w ...upe ban dero wcom kosztem Polaków??
Dlaczego za to samo wykroczenie Polak idzie na 3 miesiące do pierdla a ukrainiec jest uniewinniony.
Co to ma być??

~Mlody

To my mamy tak rozwiniętą i innowacyjną strefę gospodarczą? Wszyscy młodzi wyjeżdżają że Stalowej Woli z powodu braku perspektyw a on chce jakieś lotnisko na wsi wskrzesić.Z kim on się na rozum zamienił ? Buhahah

~lala

Marzą o podniebnych szlakach a w porcie nawet nie ma kanalizacji. Dlaczego do tej pory nie podłączono budynku portu do gminnej kanalizacji skoro od ponad 15 lat Aeroklub dokonał wpłaty na kanalizację? Czy pieniądze Aeroklubu są mniej warte od innych którzy mają od dawna kanalizację? Ludzie zejdźcie z obłoków na ziemię bowiem człowiek nie potyka się na górach a na kretowiskach. Radni winni rozliczyć dotychczasowe poczynania p. Nadbrereżnego z wydatkowania ponad 200 tys. zło na remont... hangaru przechowującego prywatne statki powietrzne! Szkoda topić pieniądze w czymś co nigdy nie będzie zrealizowane. Turbia to nie Radom a Nadbereżny to nie Suski! Wystarczy?

~@pytanko

Chodzi ci o wyborców PO i lewicy?

~Drutu

Panie prezydencie, tylko inteligentni ludzie wiedzą jak to lotnisko jest potrzebne.
Proszę działać!

~ekolog

Ty zeus, to chyba twój już milionowy nick.

~taka prawda

Do pytanko , mocne słowa szubrawcy i cwaniaki to może jak masz odwagę to napisz kogo konkretnie masz na myśli bo za takie słowa to jest prokurator. Tak politycy z PIS to są szubrawcy bo dali takim jak ty co miesiąc pieniądze z programów 500 plus czy 13 i 14 emerytury emerytom. Człowieku ty nie wiesz w jakich ciężkich czasach ludzie na świecie żyją.

~Ruty

Widzę że komentarze pisze ta sama -"elita intelektualna"..
Naprawdę tylko na tyle stać opozycyjne trolle?
Wieczny hejt? .

~Zeusss

Już chyba tylko najtęższe umysły się nie połapały umiech Już śpieszę z odpowiedzią. Przebuduje święty Dygda smiech2
Mamy uok wybouczy i świetlisty menadżeu szaleje z z fantazjami. Na kolejnym etapie przetarg będzie unieważniony, bo za drogo, bo nikt nie będzie chciał w rozliczeniu czeków z dykty itepe smiech2 Ileż to już razy, a to podwułko, a to pauk joudanowski, a to most, a to aquapauk smiech2

~Wojskowy.

Może ta za 79 tyś jest skromniejsza ? Lepiej zrobić coś raz a dobrze. I aby spełniało światowe standardy.

~Olaf

Nadbereżny na radzie miasta uzasadniał zwiększenie wydatków na koncepcję rozbudowy lotniska w Turbi z kwoty 140 tys zł na 300 tys zł faktem przeprowadzenia rozpoznania rynku. Na podstawie złożonych w przetargu ofert cenowych widać że w urzędzie miasta gó.... zrobili a nie badanie rynku.
Teraz Kudłaty i jego ferajna będzie musiała stanąć na uszach aby odrzucić dwie tańsze oferty, zwłaszcza tą za 79 tys zł, i wybrać jedynie słuszną 4 razy droższą ofertę za 325,9 tys zł. Kroi sie mega wałek.

~pytanko

do taka prawda
Mądrym wyborcą naszego miasta.... Ale żeś pirdlnął jak gołąb o parapet. Zdajesz się być głupszy niż poczatkowo zakładałem. Mądrych wyborców nigdy nie było nie tylko w naszym mieście, ale i w Polsce od 1989 roku. Bo jak można nazwać społeczeństwo, które sobie wybiera szubrawców i cwaniaków na swoich włodarzy?

wytacarz

Jeszcze jakby w okolicach lotniska był AQUA PARK, kryte lodowisko i tor FORMUŁY1 to byłoby super!!!

~Waldek

I bardzo dobrze. Komuś wreszcie zależy na tym mieście. Lotnisko w Turbii to rudera obecnie i od lat prosi się o rozbudowę. Stalowa Wola ma wielkie ambicje i żaden hejt tego nie zmieni. Żyłka wam pęknie przy podpisaniu umowy. Marszałek Ortyl chce wesprzeć rozbudowę w bardzo dużym stopniu i chwała mu za to. Prezydencie Lucjuszu oni szczekają a ty rób swoje z Rafałem i Panią Senator.

~Ubek

Klon
Stalowa Wola ma dzisiaj 45 tys mieszkańców wg MZK i jego deklaracji śmieciowych pozostała ilość to tylko puste meldunki.

~taka prawda

Do pytanko , to ty prowokatorze próbujesz podnosić ciśnienie mądrym wyborcom z naszego miasta. A świniopasem to ty jesteś wiem to po twoich wypocinach bo nikt mądry by takich wypocin nie produkował. Uważaj aby ciebie nie zabtrano do miejsca odosobienia.

~***"""

Qurewa dziady jedne nie potrafią wskrzesić połączeń pks do okolicznych miejscowości, prywaciarz wygryzł państwowego przewoźnika, a lotniska im we łbach. Im wyżej mierzą tym z większym chukiem zalicza glebę.

~***"""

Qurewa dziady jedne nie potrafią wskrzesić połączeń pks do okolicznych miejscowości, prywaciarz wygryzł państwowego przewoźnika, a lotniska im we łbach. Im wyżej mierzą tym z większym chukiem zalicza glebę.

~pytanko

~pytanko
Do taka prawda
Ty obmierzły prowokatorze jeśli w tym coś napisał byłaby odrobinka szczerości to może (?) bym uwierzył, że są takie pokręcone oszołomy jak ty. Tylko twoje wpisy mają na celu sprowokowanie i zaognienie wpisów na dany temat. Co do istoty tematu to ów samolot dla tych świniopasów latających z Warszawy do Stalowej Woli i z powrotem o których piszesz może się nie ziścić... Mogą zostać powiezieni, ale kibitką do miejsca odosobnienia...