Kto przebuduje lotnisko w Turbi?

Image

Plany są ogromne. Lotnisko w Turbi może otworzyć nasz region na świat z wykorzystaniem nie tylko infrastruktury drogowej, ale i powietrznej.

Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na ,,Opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji lotniska w Turbi”, w sposób zgodny z wymaganiami techniczno-eksploatacyjnymi właściwymi dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C. 5 maja dokonano już otwarcia ofert. Do postępowania stanęły 3 firmy: 2 z Warszawy i 1 z Bydgoszczy. Szacunkowe kwoty są bardzo zróżnicowane. Firmy ze stolicy zaproponowały swoje usługi: jedna za 325 950 zł, druga za 79 000 zł. Pośrodku stawek stanęła spółka z Bydgoszczy- 173 000 zł.

- Bardzo ważnym uzupełnieniem komunikacyjnym Stalowej Woli przy tak innowacyjnej i szybko rozwijającej się strefie gospodarczej jest powstanie lotniska o charakterze biznesowym. Po wielu miesiącach analizy przestrzennej, rozeznania rynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami lotniczymi podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu pierwotnych założeń remontu lotniska w Turbi. Powstanie koncepcja nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy tego lotniska. Najważniejszymi częściami projektu są pas startowy o powierzchni sztucznej, długości 1350 metrów wraz z drogami kołowania samolotów, nowoczesne systemy nawigacyjne, lądowisko dla śmigłowców oraz cała infrastruktura towarzysząca wraz z zapleczem hotelowym. Prace koncepcyjne pozwolą nam wykonać kolejne kroki, którymi będą opiniowanie przedstawionych założeń w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację tego zadania. Działamy na terenie gminy Zaleszany, w miejscowości Turbia, ale teren lotniska jest w dyspozycji Miasta Stalowej Woli na podstawie wieloletniej umowy. Lotnisko, które jest położone bezpośrednio przy planowanym przebiegu drogi ekspresowej S74 nabiera zupełnie nowego znaczenia, a cały system komunikacyjny, który tworzymy od lat w Stalowej Woli byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska, które jest w stanie przyjąć większe samoloty biznesowe, a tym samym zdecydowanie podnieść renomę Miasta i regionu – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak informuje miasto zakres zamówienia obejmuje budowę drogi startowej o nawierzchni sztucznej (ok. 1350m x 30m) wraz z drogą kołowania, przedstawienie minimum dwóch różnych wariantów samolotu referencyjnego, którego ACN będzie determinować nośność drogi startowej (DS) i drogi kołowania (DK), a także płyty postojowej, przedłożenie szacunkowych kosztów dla każdego z zaproponowanych rozwiązań w celu optymalizacji wartości inwestycji, modernizację istniejącego pasa startowego o nawierzchni trawiastej do realizacji zadań szybownictwa sportowego, przedstawienie koncepcji drenażu oraz odwodnienia dla całej infrastruktury lotniska, modernizację istniejących hangarów wraz z wyznaczeniem wydzielonej części warsztatowej oraz koncepcję możliwości budowy nowych obiektów hangarowych wraz ze wskazaniem ich lokalizacji i potencjalnego przeznaczenia, budowę stacji paliw wraz z urządzeniami towarzyszącymi – przeznaczonej do stacjonarnego tankowania samolotów, wydzielenie płyty izolowanego stanowiska postojowego samolotów, lądowisko dla śmigłowców, parking dla samochodów osobowych, budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.: dróg, sieci technicznych itp. zgodnie z zachowaniem norm i standardów obowiązujących w branży lotniczej, zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku portu lotniczego w zakresie wydzielenia w nim części hotelowej. Ponadto należy uwzględnić modernizację sali szkoleniowej, pomieszczeń dla obsługi administracyjnej oraz technicznej. Budynek musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zaproponowaniem liczby pokoi, konfigurację, standard oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, wskazanie optymalnego systemu nawigacyjnego, umożliwiającego precyzyjne przeprowadzanie operacji lotniczych, oszacowanie kosztów nakładów inwestycyjnych w zakresie niniejszego opisu przedmiotu zamówienia z pominięciem budynku portu lotniczego oraz hangarów, a także późniejszych kosztów eksploatacyjnych, wskazanie optymalnego połączenia lotniska z węzłem projektowanej drogi S74 Opatów – Nisko wraz z jego opisem i szkicem, ogrodzenie terenu lotniska, koncepcję lotniczego toru modelarskiego, sporządzenie wykazu podstaw prawnych oraz spisu procedur mających na celu uzyskanie wszelkich wymaganych pozwoleń do prawidłowego funkcjonowania lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C, wykonanie badań w celu określenia nośności podłoża gruntowego na przedmiotowym lotnisku pod kątem spełnienia założonych wymagań nośności ACN/PCN oraz przedstawienie opinii dot. zaproponowanych rozwiązań konstrukcyjnych dla planowanej utwardzonej drogi startowej.

Koncepcja powinna zawierać część graficzną: koncepcję planu zagospodarowania lotniska w skali 1:5000, plan ograniczeń wysokości zabudowy w rejonie lotniska w skali 1:25000 wraz z wykazem przeszkód lotniczych, profil drogi startowej w skalach 1:500/5000, rzuty kondygnacji budynku 1:100 oraz część opisową określającą wprowadzane zmiany na lotnisku zgodnie z wymogami ULC.

Teren lotniska, stanowiącego przedmiot zamówienia położony jest w województwie podkarpackim, w powiecie Stalowowolskim, w gminie Zaleszany, w odległości ok. 9 km od centrum Stalowej Woli. Obejmuje działki o numerach ewidencyjnych gruntów 1541/1, 1568/2, 1569/2 o łącznej powierzchni około 54 ha. Obecnie lotnisko pełni funkcje lotniska sportowego o kodzie ICAO: EPST. Lotnisko zarządzane jest przez Aeroklub Stalowowolski. Posiada jeden pas startowy trawiasty o wymiarach 870m x 100m. Od strony południowej biegnie droga krajowa nr 77. Od strony północno-zachodniej w sąsiedztwie lotniska planowany jest przebieg drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko. Kwota pierwotni przeznaczona na realizację zamówienia to 300 000 zł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Jhgg

Hehe Ty idioto anonimowy

~Jhgg

Hehe Ty idioto anonimowy

e2rds

~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, kwicz, kwicz, tylko tyle świnia może.

~He he

Erdeesik zboczony obleśny świński knurze wszyscy jadą po tobie jak chcą hehe

e2rds

Nie dość, że ~He he, zboczony, obleśny, świński knur kwiczy, to jeszcze obleśna ~babcia wtóruje. Obleśna ~babciu, ty już dość na forum masz tych swoich obleśnych wpisów, mam całą kolekcję, więc nie kwicz i nie żądaj przypomnienia. Pozdrawiam serdecznie kwiczących.
~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, zaczepki to ty szukasz cały czas, ryj cię swędzi jak przynajmniej raz dziennie nie jest obijany.

~babcia

Żal mi cie emerycie, zrob sobie zieloną herbate lub udaj na ul.Wyszynskiego tam cie wyciszą. Nie siedz tyle przy komputerze przy pisaniu wulgaryzmow...w twym wieku...nie pasuje tak kwiczeć.

~He he

Już erdeesik nie wytrzymał ciśnienia i pisze szuka zaczepki judaszek heheh

e2rds

~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, cyt: "Nie masz co robić całymi dniami i przesiadujesz tutaj", przygadywał ~He he, zboczony, obleśny, świński knur sam kwicząc całymi dniami człowiekowi, może na chlanie mu brakuje i dlatego kwiczy.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, widzisz, wiedziałem, uderz ~taka prawda vel pseudointeligenta w łeb, a zboczona obleśna świnia ~He he natychmiast kwiczy. Pozdrawiam.

~xXx

Skończy sie jak w Radomiu Wystartuje jeden pusty samolot dla TVP

~He he

Hej erdeesik nie wiesz z kim już piszesz.Nie masz co robić całymi dniami i przesiadujesz tutaj , żal mi cie knurze

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, nie rób z siebie kretyna, nie wszystkich tylko zboczonego, obleślego świńskiego knura ~He he i jeszcze piszącego pod innymi nickami. Czy ty kretynie nie widzisz nic złego w tym wpisie, cyt:
8 Maja 2023 21:16:54
~He he
Erdeesik blond knura masz na ofiar Katynia i tam się dalej z nim zabawiaj a nie smrodzisz ciągle heheh
Ruszającego zmarłych, a może to twoje nicki tylko pisane po godzinach urzędowania i próbujące mnie uciszyć, pod innymi też. Jakim idiotą trzeba być by w takich wpisach nie widzieć nic złego, a jak ja odpisuję do takiego knura to już obrażam go, a może to ciebie obrażam i nie możesz tego ścierpieć. Mogę tu przytoczyć kretynie całą stronę tych jego, tej świni ludzkiej, wpisów tych obleśnych też, tego twojego pomocnika i obrońcy(może to ukryty ty sam).
Dlatego jeszcze raz, nie rób z siebie idioty broniąc zboczonych, obleśnych świń w ludzkiej skórze, bo znak, że takim samym jesteś.

~taka prawda

Do emeryta e 2rds, skończ to obrażanie wszystkich a nazywanie ludzi świniami to mi przypomina 2 wojnę światową NIEMCY tak o wszystkich POLAKACH się wypowiadali. Czy ty też masz niemieckie korzenie i geny?, bo nikt o POLAKACH tak się nie wypowiada tylko ty.

~Pilot

Jak to kto? Nasz kochany Lucek!

~lotnik

bardzo ładnie, tylko pamiętajcie o brzozach

~RYDZ

Pięknie Panie Wojcie Zaleszan tak na marginesie jest nieopodal lotniska ulicą GRANICZNA OBOK SALONU KOREANSKIEGO WZADEN SPOSÓB NIEDA SIĘ NORMALNIE PSZEJECHAC DÓŁ NA DOLE ,,,WSTYD,,WSTYD,,PANIE WOJCIE,, WSTYD,,POZDRAWIAM

~Śmigiełko

No jakto kto ....??? Ja widzę tylko jednego chętnego oraz co najmniej kilkudziesięciu kiboli tego jednego co zawsze go wspierają i nigdy nie odpuszczają. Tak też jest rym razem ... największym budowniczym w Stalowej Woli jest.....głośno teraz trzeba krzyknąć .......!!!! Radny PRZYTUŁA I CAŁA KOMUNISTYCZNA OPOZYCJA Z BUTRYNOWĄ NA CZELE....TAK TO ONI PRZEBUDUJĄ LOTNISKO ....wezmą łopaty I będą budować ...Ale najpierw zainterweniują gdzieś tam podobnie jak to było z interwęcją w sprawie pracowników elektrowni... Tak że spokojnie te ludzie Przytuła Butrynowa i reszta tego towarzystwa zbuduje lotnisko...!! Brawo ...!! Niech żyje Przytuła Butrynow I tusrk i inne miernoty komunistyczno libertyńsko wieśniacze.... Za łopaty się brać i do roboty....kmioty...!!!

~Zumba

U nas zbudujemy My. Bo w Elblągu POKO nie chce nic robic tylko donosić I prywatyzować.

e2rds

~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, tylko ci kwiczeć pozostało, a ten co leży nie rusza się, mnie też, a obleśna świnia tylko może kwiczeć, więc kwiczy z nerwów, bo to świnia obleśna i do tego ludzka.

~He he

Widać jak cię to rusza i jak się oburzasz wypisujesz całe poematy i się żalisz .Myślisz że będziesz tylko innych obrażał a tu z ciebie ludzie sobie robia polewkę heheh

e2rds

~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, myślisz, że mnie to tyka zboczeńcu, że ruszasz zmarłych, karma wraca, kiedyś jak będziesz zdychał to to sobie przypomnisz hieno cmentarna.

e2rds

~He he, zboczony, obleśny, świński knurze, może byś przynajmniej raz coś na temat artykułu napisał, a nie świnio obleśna ciągle kwiczysz, nie dość, że kwiczysz to jeszcze śmierdzisz, a ~fakt ci wtóruje i ~fakt, że też kwiczy.
~fakt, bo widzisz, jak się ma tyle świń koło siebie które kwiczą to ~fakt że o tym się pisze, popatrz w lustro i to ~fakt, że natychmiast zobaczysz kwiczącego świniaka.

~He he

Erdeesik blond knura masz na ofiar Katynia i tam się dalej z nim zabawiaj a nie smrodzisz ciągle heheh

~fakt

Tak Asad , Masz rację a tym najwiekszym mędrcą miewa sie ten szpec od chlewu, to jego hobby widać bo pisać o nim to jego pasja.Długo nie trzeba sie wczytywać i szukać, e2rd. sam sie pcha w oczy.

~Asad

Aż dziw bierze ile tu w naszej mieścinie mądrych, czytając te komentarze. Szkoda, że jeden z drugim swojego życia nie potrafią ułożyć a i mamusię o zgodę na wyjście pytają. Szkoda, że tej waszej inteligencji na ulicy nie widać wprost przeciwnie buractwo i chamstwo.

e2rds

~He he, widzę, że zboczony, obleśny knur z barłogu wylazł i kwiczy, blond kuzynki z usług zadowolone.

~Widz

Lotnisko powinni rozbudować ci sami wysokiej klasy specjaliści, co wybudowali fabrykę maseczek, osiedle leśna, promy, milion eletrycznych samochodów, elektrownię Ostrołęka, no i oczywiście ci od CPK.

e2rds

~he he, nie przejmuj się, ja i tak win nie pije, ale i świniaki jak ty też nie piją, co najwyżej pomyje.

~he he

Takiego wina jak pili w Kanie Galilejskiej ty oszołomie nie bedziesz pił nigdy w swoim marnym ziemskim życiu ....ateisto marny....erdeesie.

~He he

Erdeesik do budy napletku niemyty