Kto przebuduje lotnisko w Turbi?

Image

Plany są ogromne. Lotnisko w Turbi może otworzyć nasz region na świat z wykorzystaniem nie tylko infrastruktury drogowej, ale i powietrznej.

Miasto ogłosiło postępowanie przetargowe na ,,Opracowanie koncepcji rozbudowy i modernizacji lotniska w Turbi”, w sposób zgodny z wymaganiami techniczno-eksploatacyjnymi właściwymi dla lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C. 5 maja dokonano już otwarcia ofert. Do postępowania stanęły 3 firmy: 2 z Warszawy i 1 z Bydgoszczy. Szacunkowe kwoty są bardzo zróżnicowane. Firmy ze stolicy zaproponowały swoje usługi: jedna za 325 950 zł, druga za 79 000 zł. Pośrodku stawek stanęła spółka z Bydgoszczy- 173 000 zł.

- Bardzo ważnym uzupełnieniem komunikacyjnym Stalowej Woli przy tak innowacyjnej i szybko rozwijającej się strefie gospodarczej jest powstanie lotniska o charakterze biznesowym. Po wielu miesiącach analizy przestrzennej, rozeznania rynku oraz zgodności z obowiązującymi przepisami lotniczymi podjęliśmy decyzję o rozszerzeniu pierwotnych założeń remontu lotniska w Turbi. Powstanie koncepcja nie tylko modernizacji, ale także rozbudowy tego lotniska. Najważniejszymi częściami projektu są pas startowy o powierzchni sztucznej, długości 1350 metrów wraz z drogami kołowania samolotów, nowoczesne systemy nawigacyjne, lądowisko dla śmigłowców oraz cała infrastruktura towarzysząca wraz z zapleczem hotelowym. Prace koncepcyjne pozwolą nam wykonać kolejne kroki, którymi będą opiniowanie przedstawionych założeń w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, prace projektowe oraz poszukiwanie środków na realizację tego zadania. Działamy na terenie gminy Zaleszany, w miejscowości Turbia, ale teren lotniska jest w dyspozycji Miasta Stalowej Woli na podstawie wieloletniej umowy. Lotnisko, które jest położone bezpośrednio przy planowanym przebiegu drogi ekspresowej S74 nabiera zupełnie nowego znaczenia, a cały system komunikacyjny, który tworzymy od lat w Stalowej Woli byłby niepełny bez nowoczesnego lotniska, które jest w stanie przyjąć większe samoloty biznesowe, a tym samym zdecydowanie podnieść renomę Miasta i regionu – zaznaczył prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak informuje miasto zakres zamówienia obejmuje budowę drogi startowej o nawierzchni sztucznej (ok. 1350m x 30m) wraz z drogą kołowania, przedstawienie minimum dwóch różnych wariantów samolotu referencyjnego, którego ACN będzie determinować nośność drogi startowej (DS) i drogi kołowania (DK), a także płyty postojowej, przedłożenie szacunkowych kosztów dla każdego z zaproponowanych rozwiązań w celu optymalizacji wartości inwestycji, modernizację istniejącego pasa startowego o nawierzchni trawiastej do realizacji zadań szybownictwa sportowego, przedstawienie koncepcji drenażu oraz odwodnienia dla całej infrastruktury lotniska, modernizację istniejących hangarów wraz z wyznaczeniem wydzielonej części warsztatowej oraz koncepcję możliwości budowy nowych obiektów hangarowych wraz ze wskazaniem ich lokalizacji i potencjalnego przeznaczenia, budowę stacji paliw wraz z urządzeniami towarzyszącymi – przeznaczonej do stacjonarnego tankowania samolotów, wydzielenie płyty izolowanego stanowiska postojowego samolotów, lądowisko dla śmigłowców, parking dla samochodów osobowych, budowę niezbędnej infrastruktury technicznej, tj.: dróg, sieci technicznych itp. zgodnie z zachowaniem norm i standardów obowiązujących w branży lotniczej, zmianę sposobu użytkowania istniejącego budynku portu lotniczego w zakresie wydzielenia w nim części hotelowej. Ponadto należy uwzględnić modernizację sali szkoleniowej, pomieszczeń dla obsługi administracyjnej oraz technicznej. Budynek musi być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych wraz z zaproponowaniem liczby pokoi, konfigurację, standard oraz przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, wskazanie optymalnego systemu nawigacyjnego, umożliwiającego precyzyjne przeprowadzanie operacji lotniczych, oszacowanie kosztów nakładów inwestycyjnych w zakresie niniejszego opisu przedmiotu zamówienia z pominięciem budynku portu lotniczego oraz hangarów, a także późniejszych kosztów eksploatacyjnych, wskazanie optymalnego połączenia lotniska z węzłem projektowanej drogi S74 Opatów – Nisko wraz z jego opisem i szkicem, ogrodzenie terenu lotniska, koncepcję lotniczego toru modelarskiego, sporządzenie wykazu podstaw prawnych oraz spisu procedur mających na celu uzyskanie wszelkich wymaganych pozwoleń do prawidłowego funkcjonowania lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji i docelowym kodzie ICAO 3C, wykonanie badań w celu określenia nośności podłoża gruntowego na przedmiotowym lotnisku pod kątem spełnienia założonych wymagań nośności ACN/PCN oraz przedstawienie opinii dot. zaproponowanych rozwiązań konstrukcyjnych dla planowanej utwardzonej drogi startowej.

Koncepcja powinna zawierać część graficzną: koncepcję planu zagospodarowania lotniska w skali 1:5000, plan ograniczeń wysokości zabudowy w rejonie lotniska w skali 1:25000 wraz z wykazem przeszkód lotniczych, profil drogi startowej w skalach 1:500/5000, rzuty kondygnacji budynku 1:100 oraz część opisową określającą wprowadzane zmiany na lotnisku zgodnie z wymogami ULC.

Teren lotniska, stanowiącego przedmiot zamówienia położony jest w województwie podkarpackim, w powiecie Stalowowolskim, w gminie Zaleszany, w odległości ok. 9 km od centrum Stalowej Woli. Obejmuje działki o numerach ewidencyjnych gruntów 1541/1, 1568/2, 1569/2 o łącznej powierzchni około 54 ha. Obecnie lotnisko pełni funkcje lotniska sportowego o kodzie ICAO: EPST. Lotnisko zarządzane jest przez Aeroklub Stalowowolski. Posiada jeden pas startowy trawiasty o wymiarach 870m x 100m. Od strony południowej biegnie droga krajowa nr 77. Od strony północno-zachodniej w sąsiedztwie lotniska planowany jest przebieg drogi ekspresowej S74 Opatów – Nisko. Kwota pierwotni przeznaczona na realizację zamówienia to 300 000 zł.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, nie musisz popierać, ale w chamski sposób pyska nie otwierać. Ty się martw o swoją emeryturę, o moją nie musisz, ale wiem dlaczego ty jesteś taki uczulony na kobiety:
Pierwsze, to teraz jesteś samotnikiem bo wypięły się na ciebie:
Po drugie, jak twój idol, ten stary kawaler z kotem idąc jego śladem też uważasz że "dają w szyję"
Po trzecie, piszesz, że kobiety bardzo ciebie szanują, bo ty jesteś taki sam do kobiet uprzejmy i elokwentny jak i katolik, znaczy "cymbał brzmiący", tylko to kamuflaż, a to sądzę po tym twoim wpisie, cyt:

3 Sierpnia 2021 10:46:50~Powiem wam
Kobiety potrafią i powinny: gotować, zmywać, prać, zmywać, sprzątać i zmywać. Kobiety nie potrafią i nie powinny: cała reszta.
Ty nienawidzisz kobiet i to cały twój ból.

~ekolog

Do e 2rds, no i znalazł się emeryt obrońca wszystkich kobiet , pajacu już sto razy ci komentowałem abyś nie pajacował i nie szukał taniej popularności. Czy ja mam popierać kobiety które łażą po ulicach i walczą o zabijanie nienarodzonych dzieci. Puknij się z całej siły o najbliższy mur jaki masz przed sobą może do ciebie coś dotrze lewaku. Ty jako ateista idziesz w przepaść bo nie długo nie będzie komu na twoją emeryturę pracować dziadku.

e2rds

~haha hau, a ty jak na razie to nauczyłeś się szcz ekać to kund lu do budy, a nie na forum ~haha hau. Bo widzisz zasrańcu, podpisałeś się ~hah ahau. Jak cię zapytają jak przedstawiasz się na forum, jaki masz nick, nazwę, to powiesz ~hahah au, nie szczekaj, albo wyj, tylko przedstaw się, a ty ~hah ahau, ~hah ahau ,~hah ahau. To ktoś powie, eee, to jakiś kundel niedorozwinięty w ludzkiej skórze i tylko nie wiadomo, wyje, czy szczeka ~hahahau,~hahahau,~hahahau. Pozdrawiam głąba.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, i znów głupoty piszesz, ale PiS-uary dają sobie, w białych rękawiczkach.

~hahahau

do ekolog, po o tego starego dziadka wszystkiego uczysz?

~ekolog

Do emeryta e 2rds, po co 100 razy te swoje brednie powtarzasz.? Najwięcej pieniędzy to prezydenci dużych miast przyznają na różne zboczone organizacje udające fundacje takie jak choćby LGBT. A wiesz emerycie kto w większych miastach siedzi przy korycie, czy nie wiesz to ci napiszę. Chciałeś po raz kolejny zaszkodzić partii PIS a zaszkodziłeś peło. Ty myślisz , że mieszkańcy naszego miasta STA LOVE J WOLI nic nie wiedzą a my wszystko wiemy. Emerycie zejdź z tej drogi bo to przez ciebie totalna opozycja przegra wybory i zrobią z ciebie kozła ofiarnego i będziesz tego ujadania bardzo żałował.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, i znów głupoty piszesz, tylko na dwa twoje zdanie ci odpowiem i to wystarczy, cyt:
"Według takich idi..tów jak ty to ludzie z PRAWICY to wszyscy są złodziejami a ja nikomu nawet złotówki w moim życiu nie ukradłem." w świetle prawa tak pis przyznając sobie kasę na różne fundacje okrada państwo, ty też kłamiesz. Pisząc te bzdury w godzinach urzędowania na państwowej posadzie zamiast uczciwie pracować nie kradniesz, tylko zgarniasz kasę legalnie w świetle prawa , tak jak PiS-aczki na wielu stanowiskach i w fundacjach.
Drugie, cyt: : że to ja najbardziej szanuję kobiety ale tylko kobiety a nie baby łażące po ulicach" tak, bardzo szanujesz, kobieta jaka by nie była, to jest kobietą, a u ciebie to szm ata, dzi wka i zd zira i przez ciebie przemawia to miłosierdzie zacnego katolika " cymbale brzmiący" a w gruncie rzeczy chama. Masz to zapisane w annałach Internetu dokąd Internet będzie istniał.

~ekolog

Do emeryta e 2rds, dziadku ty szukasz u drugich ludzi igły w oku a nie widzisz belki we własnym. To po pierwsze , po drugie to ty zabijasz dziką zwierzynę w polskich lasach i tylko przez to bardzo cichutko powinien żeś siedzieć. Ty emerycie gardzisz drugim człowiekiem bo tak komuna cię wychowała aby innymi gardzić. Czy ty emerycie wiesz , że każdy prawnik musi znać PISMO ŚWIĘTE na pamięć bo ni ma nigdzie więcej mądrości niż w PIŚMIE ŚWIĘTYM nazywanym przez ciebie dziadu MITEM. Według takich idi..tów jak ty to ludzie z PRAWICY to wszyscy są złodziejami a ja nikomu nawet złotówki w moim życiu nie ukradłem. Co do grzechów to ty rzuć kamieniem w grzesznika jeśli sam grzechów nie masz. Co do kobiet to tylko wczoraj ci wszystko wyjaśniłem , że to ja najbardziej szanuję kobiety ale tylko kobiety a nie baby łażące po ulicach wydzierające japy i obrażające rząd PIS. Dziś te twoje wszystkie ''kobiety'' wstydzą się ,że dały się tak zmanipulować i podpuścić totalnej opozycji bo nie miały żadnego pojęcia politycznego.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie,, przecież ty nie wierzysz w Boga, jesteś tylko "cymbał brzmiący" jak większość sukienkowych. To metoda od zarania dziejów by mieć władzę, trzymać owieczki na smyczy i dobrze żyć. Gdybyś ty wierzył i oni w Boga to byście nie kradli, oszukiwali, grzeszyli, zabijali, gwałcili, szczuli jednego na drugiego, ukrywali zbrodnie. Ciebie dotyczy okradanie podatnika, kadzenie, pisanie nieprawdy, czyli kłamstwa, obrażanie kobiet, a przecież wiara nakazuje wybaczać grzechy i być miłosiernym "cymbale brzmiący".

~ekolog

Tak emerycie e 2rds, tego MITU uczą na uniwersytetach i każdy prawnik PISMO ŚWIĘTE musi znać jak pacierz i tabliczkę mnożenia. Po co się kompromitujesz w oczach wszystkich mieszkańców naszego miasta? W PIŚMIE ŚWIĘTYM jest więcej mądrości niż we wszystkich książkach razem wziętych.

~ekolog

Do e 2rds, MITY jak opiszesz to oglądasz w tych programach telewizyjnych o kosmitach.

~ekolog

Tak emerycie e 2rds, wiara w BOGA to dla ciebie i takich jak ty to MIT. Oj głupiutki ty jesteś i jeszcze tą swoją głupotę próbujesz promować tu na tym portalu. Kiedy ja komentowałem , że jeszcze nie nastąpiły pewne zdarzenia to zapomniałem dodać , że już wiele wystąpiło. Ale dla mnie najciekawsze jest to skąd około 2 tysiące lat temu wiedziano co nastąpi za 2 tysiące lat? Bo PISMO ŚWIĘTE było pisane około 2 tysiące lat temu.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, nadal jako idiota pracujesz na forum i to w godzinach pracy, ty myślisz że wiele wiesz opierając się na mitach, bardzo głupiutki jesteś. A ze świadkami Jehowa to nie raz dyskutowałem i już omijają mnie, oni mile rozmawiają jak nie zadajesz im trudnych pytań, tak jak i księżom.

~ekolog

Do e 2rds, ty jak zwykle nie masz o niczym żadnego pojęcia ale musisz ujadać. Zanim nastąpi to o czym wypociłeś na świecie musza nastąpić pewne zdarzenia a one jeszcze nie nastąpiły. Ja o wszystkim nie mam obowiązku cię informować bo mi nikt za takie informacje nie płaci. Gdybyś znał lepiej PISMO ŚWIĘTE to byś lepiej wszystko rozumiał ale wszystko przed tobą porozmawiaj ze świadkami JAHOWY oni cię wszystkiego nauczą a możesz ich spotkać na spacerze ze swoim kundelkiem tam w naszym parku centralnym.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, tak, tak, byłeś na grzybach i widziałeś poligon w Nowej Dębie i nadal głąbie piszesz N.D wymieniając jako poligon o którym od 6 maja od soboty jest głośno w całej Polsce, a jak piszesz, "że nie dawno byłeś na grzybach", to byłeś bardzo dawno, czas miniony tylko oddala się. A jeśli chodzi o to bezkarne atakowanie rakietami to nie dlatego nie atakują bo zostaną zestrzelone, tylko inni mogą również zaatakować w odwecie i wszyscy trzymają się w szachu. Gdyby którekolwiek z mocarstw było pewne , że żadna rakieta przeciwnika nie wedrze się na jego terytorium, to już dawno by była trzecia wojna światowa. Głupolu, to nie poszanowanie pokoju trzyma pokój na świecie, ale wzajemny strach przed odwetem, taka jest mentalność człowieka, jeszcze nie dorósł w swoim rozwoju do wartości najwyższych, nadal jesteśmy barbarzyńcami żądnymi władzy i nieograniczonych bogactw, czego przykłady są na każdym kroku.

~ekolog

Do ola , dziękuję za naukę ale ja nie mam tyle czasu wszystko sprawdzać a to jest tylko forum i czytam tu tysiące błędów rozmaitych ale nie zwracam na to uwagi bo najważniejszy jest sens wypowiedzi, abyśmy się rozumieli. Do emeryta e 2rds, dziadku nie odwracaj kota ogonem ty zawsze odpowiadasz na co ci wygodnie ale nie ze mną takie numery można powiedzieć BRUNER. Dobrze emerycie ja cię nie poinformuję i sobie zaszkodzę bo wiadomo , że odpowiedź będzie straszna z mojej strony jak ty mnie sprowokujesz. W jakim świecie ty żyjesz myślisz , że można kogoś bezkarnie zaatakować rakietami, przecież odpowiedź będzie 100 krotnie okrutniejsza niż zaczepka. Czy ja komentowałem , że nasze F- 16 będą lądować na LOTNISKOWCACH coś ci się wszystko myli. Ale na kilometrowym pasie startowym w TURBI na pewno każdy polski pilot z łatwością wyląduje. Na poligonie w N.D. nie dawno byłem tej jesieni na grzybach, nawet miałem trochę strachu bo nie daleko mnie pilnowała wojskowa ochrona i gdyby mnie złapali to dostał bym mandat przynajmniej 500 złotych. Więc wiem jak tam wszystko jest zorganizowane i jak tam można bezpiecznie wszystko ukryć. Ty jesteś taki typowy BURAK co nie szanuje naszego polskiego żołnierza brak ci odpowiedniej empatii i patriotyzmu.

~ola

Do piszącego z podpisem "ekolog", proszę nie zaperzać się ale wątpliwym autorytetem może się cieszyć ów obywatel skoro pisząc na forum sadzi byki ortograficzne. Nie jest to gołosłowne. Otóż pisząc odmianę wsi TURBIA, zawsze należy pisać przez jedno "I" a nie dwa. Dlaczego? Bowiem jest to wyraz rodzimego pochodzenia więc obowiązuje zasada w ortografii pisania przez jedno "I"(TURBI)!

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie i znów robisz z siebie kretyna, czy myślisz, że przeciwnik to cię poinformuje, ty głąbie ~ekolog vel pseudointeligencie, jutro to o tej i o tej godzinie będę strzelał do ciebie rakietami w to i to miejsce, przygotuj się, czemuś ty taki głupi.
~ekolog vel pseudointeligencie, cyt: Emerycie ja o samolotach lądujących na LOTNISKOWCACH zęby zjadłem a ty mnie chcesz uczyć na czym polega lądowanie wojskowych samolotów na LOTNISKOWCU. , to czemuś taki głupi i chcesz lądować naszymi F-16 na pokładzie "okrętu wodnego".
Jeśli chodzi o poligon w Nowej Dębie to widziałeś go, w d... możesz magazynować uzbrojenie a nie na tym poligonie w całkowicie odkrytym terenie, nie rób z siebie kolejny raz idioty. Jeśli chodzi o tą nazwę Poligon w Nowej Dębie to żadna tajemnica bo głąbie o nim trąbią od paru dni w całej Polsce w związku z manewrami Anakonda-23, a ty głąbie robisz z tego tajemnicę o której wszyscy wiedzą, za granicą też. Oj głupi ty głupi a uważasz się
za "najinteligentniejszego na tym forum i nie tylko ".Pozdrawiam, zmądrzej.
A, i nie mów mi o żelaznej kopule Izraela, bo nawet ona nie jest szczelna w 100 %, a nam do tej kopuły to myślę, że murzynom z buszu bliżej do nas.

~TURBI Syn

UWAGA MIESZKAŃCY SASIN BĘDZIE ZARZĄDZAŁ PRZEBUDOWĄ LOTNISKA. BRAWO ;) maja wykupować działki , ciekawe po ile?

~ekolog

Do e 2rds, po co pajacujesz i porównujesz czasy pokoju z czasami wojny bo te rakiety co spadły o których wypociłeś to spadły tylko dlatego , że nikt się tego nie spodziewał bo kto kogo atakuje jak jest pokój. Ten pierwszy przypadek o którym wypociłeś to czysty przypadek. Ale do rzeczy w czasie wojny IRACKO - IZRAELSKIEJ SADDAM wystrzelił kilka tysięcy potężnych sowieckich rakiet na IZRAEL i raptem może kilka uderzyło w IZRAEL. Czy ty nigdy nie słyszałeś o takim systemie obrony przeciwrakietowej jak ŻELAZNA KOPUŁA.? To poczytaj w GOOGLE i się wszystkiego dowiesz. Nawet UKRAINA zabiega o tą KOPUŁE od władz IZRAELA ale wiadomo , że nie wszystko można mieć co by się chciało mieć. Co do elektryczności to nie było w średniowieczu prądu i ludzie jakoś żyli i gdyby go znowu zabrakło to ludzie z tym nauczą się żyć bo człowiek jest bardzo inteligentnym stworzeniem potrafi szybko do wszystkiego się dostosować. Wystarczy , że ma co zjeść i wodę do picia i w miarę nie za zimno w zimie to ze wszystkim sobie poradzi. Popatrz na ludzi bezdomnych bo nawet takie programy można zobaczyć w telewizji nic nie mają a jakoś sobie w życiu radzą bo muszą. Najważniejsza jest głowa a właściwie to to co masz w środku tej głowy jak jesteś silny psychicznie to ze wszystkim sobie poradzisz. Bo bardzo często ludzie bardzo bogaci popełniają samobójstwa, wystarczy ,że poddasz się przeciwnościom i stresowi. Emerycie ja o samolotach lądujących na LOTNISKOWCACH zęby zjadłem a ty mnie chcesz uczyć na czym polega lądowanie wojskowych samolotów na LOTNISKOWCU. Jeszcze niedawno ujadałeś jak to strasznie ciężko POLAKOM się żyje a teraz nagle uważasz , że żyjemy w sielance? Ty na pewno masz sielankę z twoją emeryturą. NA pewno w czasie 2 wojny światowej łatwiej się żyło POLAKOM na wsi niż w mieście. Bo mieszkańcy wsi mieli wodę ze studni, piece w chałupie w którym mogli sobie chleb upiec czy codziennie jakiejś strawy ugotować. Każdy miał [ albo każdy] kawałek ziemi i coś było do gęby włożyć, choćby ziemniaka i zatrzymać głód. Dziś ta ziemia stoi odłogiem bo niby się nie opłaca jej uprawiać a dawniej nawet po wojnie wszystko się opłacało bo robić się chciało. A chłopi pracowali bardzo ciężko bo nie było takiego sprzętu rolniczego jak dziś. Wystarczy popatrzeć na takie programy w telewizji jak ROLNICY PODLASIE czy TAK SIĘ ŻYJE NA WSI.

~ekolog

Do emeryta e 2rds, oj dziadku , dziadku po co się kompromitujesz i dajesz wpuszczać w maliny. Ty niby masz swoje lata a wiedzę bardzo ograniczoną tyle wiesz co w GOOGLE wyczytasz. Poligony to najbardziej strategiczne miejsca w czasie wojny , czy nie słyszałeś ,że jest taki poligon w N. D. nie piszę całej nazwy bo nie wszyscy wszystko muszą wiedzieć ale ty się na pewno domyślisz o czym komentuję. Tam w czasie 2 wojny światowej po pokonaniu naszego wojska przez NIEMCÓW i zdobyciu tego poligonu wszystkie okoliczne wioski zostały wysiedlone [ w obrębie 15 kilometrów od poligonu]. Na poligonach w czasie wojny to są zmagazynowane uzbrojenie i wszelką broń i nie tylko. Dlatego to miejsce najbardziej strategiczne w czasie wojny.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, chciałem ci uświadomić głąbie, że strategicznymi obiektami dla każdego miasta są wodociągi, gazownie i źródła zasilania energii elektrycznej, wystarczy ich zniszczyć i miasto jest w upadku. Dla nas dochodzi elektrownia i zakłady zbrojeniowe, w niektórych miastach lotniska cywilne i lotniska wojskowe, a szczególnie systemy naprowadzania. Dzisiejsze społeczeństwo nie jest przystosowane do życia bez energii elektrycznej, wystarczy, że jej zabraknie nic kupisz, nie wybierzesz pieniędzy, nie ma wody, gazu, a nawet studnie które kiedyś były na terenie miast zostały zlikwidowane, niewiele osób jest tego świadome, żyjemy w sielance, że tak jest, tak ma być i tak będzie.

~zak

Miasto się wyludnia, inflacja większą niż w zachodniej Europie a ci sobie lotnisko planują, postępków obecnej władzy można przelać na papier i napisać kolejny scenariusz filmu Barei smiech2

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, czemu ty idiotę z siebie robisz, jakim punktem strategicznym jest poligon i co na nim mają bombardować, te tysiące lei po pociskach by więcej lei zrobić, no czemuś ty taki głupi, to po pierwsze.
Po drugie, cyt: " Ja kulę ziemską kilkanaście razy obleciałem w moim życiu dookoła. " dodaj jeszcze i pół Ameryki i nadal głupi jesteś. Samoloty które mamy nie są przystosowane do lądowania na lotniskowcach których i tak nie mamy. W takich samolotach ze względu na twardsze lądowanie na pokładzie okrętu jest wzmocnione podwozie, samolot posiada hak zaczepowy o linę hamującą, a niektóre i awaryjnie są chwytane w specjalną siatkę na pokładzie. Już samo użycie słów "okrętu wodnego" jest kompromitacją bo nie słyszałem o okręcie który pływa po lądzie i cyt: " Pamiętaj ważną rzecz krowa co dużo ryczy mało mleka daje.".

Po trzecie, cyt:" Bo żeby coś zniszczyć to trzeba pokonać systemy obrony przeciw rakietowej." i kolejny raz, nie rób z siebie idioty, już dwie rakiety na nas spadły, dobrze ,że druga nie wybuchła i nie na jakieś miasto i to nasz system obrony, nawet tej drugiej przez par miesięcy nie można było znaleźć, nie rozśmieszaj mnie z tym systemem antyrakietowym. Myślisz, że jak dojdzie do zmasowanego uderzenia to samolotami będą atakować, to głupolu zostanie wystrzelone w określone cele tyle rakiet, że żaden system obronny tego nie wytrzyma. Nie ma głąbie dzisiaj żaden kraj tak szczelnego systemu, by nie bać się innego kraju, po prostu w tych tematach jesteś głupi.

~ekolog

Muszę jeszcze dodać , że pisząc o okrętach wodnych miałem na myśli [ LOTNISKOWCE] bo zaraz emeryt mnie zaatakuje, że głupoty komentuję.

~ekolog

Jeszcze do emeryta e 2rds, przy dzisiejszej broni takie filozofowanie jakie ty uprawiasz to cię kompromituje. Bo żeby coś zniszczyć to trzeba pokonać systemy obrony przeciw rakietowej. A atak nalot [samolotami] jest jest skazany na klęskę co widać na UKRAINIE. Gdyby UKRAINA miała taką broń defensywną jaką ma NATO to kto wie czy ta wojna już by się nie skończyła.

~ekolog

Jeszcze do emeryta e 2rds, przy dzisiejszej broni takie filozofowanie jakie ty uprawiasz to cię kompromituje. Bo żeby coś zniszczyć to trzeba pokonać systemy obrony przeciw rakietowej. A atak nalot [samolotami] jest jest skazany na klęskę co widać na UKRAINIE. Gdyby UKRAINA miała taką broń defensywną jaką ma NATO to kto wie czy ta wojna już by się nie skończyła.

~ekolog

Do e 2rds, emerycie idąc twoim tokiem myślenia to mamy jeszcze poligon wojskowy kilometr od naszego miasta , może nie centrum tego poligonu ale jest. Ty o lataniu samolotami nie masz zielonego pojęcia bo nigdy w życiu nawet pasażerskim samolotem nie latałeś a zabierasz głos o samolotach wojskowych. Ja kulę ziemską kilkanaście razy obleciałem w moim życiu dookoła. Dobry pilot to ląduje na zwykłej drodze asfaltowej bez żadnego problemu a amerykańscy piloci lądują tymi F - 16 na pasie startowym okrętu wodnego który ma długość 100 metrów. A swoją drogą gdyby ciebie dziadku wysłano na MISJE do na przykład LIBANU czy SYRII to po wyjściu z portu lotniczego byś się zes rał w drodze do hotelu kilkanaście razy. Natomiast z hotelu nawet pałą by nikt cię na zewnątrz nie wygnał taki z ciebie bohater. Pamiętaj ważną rzecz krowa co dużo ryczy mało mleka daje.

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, cyt: " mieszkańcy STA LOVE J WOLI chodzili dumni i się wszyscy cieszyli ,że mamy bardzo blisko prawdziwe lotnisko. A w czasie gdyby doszło do wojny to spełniało by pierwszorzędną rolę dla naszego bezpieczeństwa." i może F-16 by tu lądowały, pas 1500 metrów, aleś głupi. Każdy obiekt mający znaczenie strategiczne z punktu widzenia wojny jest najbardziej zagrożony na zniszczenie. Dla nas mieszkańców to wystarczające, że mamy zbrojeniówkę i elektrownię i w razie ruchawki idziemy na pierwszy ogień, czemu idiotę z siebie robisz.

~ekolog

Najwyższy czas wybudować tam w TURBII taki pas startowy na półtora kilometra długi aby mieszkańcy STA LOVE J WOLI chodzili dumni i się wszyscy cieszyli ,że mamy bardzo blisko prawdziwe lotnisko. A w czasie gdyby doszło do wojny to spełniało by pierwszorzędną rolę dla naszego bezpieczeństwa.