Krótki poradnik wiedzy. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o subsydiarnym akcie oskarżenia

Materiał zewnętrzny Image

Nie ulega wątpliwości, że karne postępowania sądowe wiążą się z precyzyjnym działaniem. Czasami nawet jeden z pozoru najmniejszy błąd może przesądzić o wydanym wyroku. W kodeksie karnym można spotkać się z określeniem subsydiarny akt oskarżenia. Czym dokładnie jest, kiedy można go złożyć i jak wygląda jego przygotowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym niniejszym wpisie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Subsydiarny akt oskarżenia z prawnego punktu widzenia – przedstawiamy najważniejsze kwestie

Przechodząc do meritum, wyjaśnijmy, czym dokładnie w świetle prawa jest subsydiarny akt oskarżenia? Możemy powołać się tutaj na art. 55 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym osoba poszkodowana ma prawo stać się oskarżycielem w danej sprawie. Oczywiście, aby tak było, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Kiedy jest to możliwe? W sytuacjach, kiedy prokurator np. ze względu na niewystarczającą liczbę dowodów nie otwiera postępowania sądowego lub decyduje się na jego umorzenie. Warto mieć na uwadze, że subsydiarny akt oskarżenia jest ostatecznym rozwiązaniem. Oznacza to, że nie może on zostać wniesiony jeszcze przed wydaniem decyzji przez prokuratora. Co więcej, trzeba zapamiętać, że aby akt został pozytywnie rozpatrzony, należy trzymać się ściśle ustalonych terminów na jego złożenie. Zgodnie z zapisami poszkodowany wcielający się w rolę oskarżyciela ma miesiąc od wydania negatywnej decyzji na przełożenie dokumentu. W przeciwnym wypadku złożenie subsydiarnego aktu oskarżenia staje się niemożliwe!

Doświadczony adwokat od spraw karnych jest Ci niezbędny! Sprawdź, dlaczego

Co powinno znaleźć się w subsydiarnym akcie oskarżenia? Poza wymaganymi podstawowymi informacjami niezbędne jest dokładne opisanie całego przestępstwa, a także prawidłowe wskazanie, do złamania, jakiego przepisu doszło. Subsydiarny akt oskarżenia nie może zawierać żadnych błędów. Co więcej, zgodnie z obowiązującym prawem, jego przygotowaniem musi zająć się wykwalifikowana osoba. Adwokat, dla którego sprawy karne nie stanowią tajemnic nie tylko zajmie się przygotowaniem niezbędnych formalności, ale także upewni się, że w Twoim przypadku złożenie subsydiarnego aktu oskarżenia jest możliwe. W polskim prawie istnieje zapis wskazujący, że akt ten może być złożony tylko i wyłącznie przy niektórych typach przestępstw. Oczywiście przygotowanie pisma to nie jedyne zadanie adwokata. To właśnie jego obowiązkiem jest przeprowadzenie Cię przez całe postępowanie i ustalenie jak najlepszej strategii działania! Chcesz zwiększyć szansę na wygraną? W takim razie skorzystaj z porady prawnej w Chojka Kancelaria Adwokacka. Powierz swoją sprawę w ręce profesjonalistów i nie ryzykuj nieprawidłowościami wynikającymi z braku specjalistycznej wiedzy prawnej! Skontaktuj się i dowiedz się więcej!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =