Nadanie imienia Marii Skłodowskiej-Curie Publicznej Szkole Podstawowej w Kotowej Woli

Image

W środę 26 kwietnia 2023 r w Publicznej Szkole Podstawowej w Kotowej Woli odbyła się uroczystość nadania placówce imienia polskiej noblistki. Uroczysta akademia została poprzedzona Mszą Świętą, w trakcie której miało miejsce poświęcenie sztandaru szkoły oraz przekazanie go przez Radę Rodziców dyrektor szkoły Agnieszce Cygan, która z kolei przekazała go uczniom.

Po zakończeniu mszy zaproszeni goście, wraz z pocztami sztandarowymi z pozostałych szkół z Gminy Zaleszany, udali się w kierunku szkoły, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Wicekurator Oświaty w Rzeszowie – Stanisław Fundakowski, Wójt Gminy Zaleszany – Paweł Gardy, Prezes Stowarzyszenia Integracji Edukacyjnej „Pi-Ko-Ma”, Przewodnicząca Rady Gminy, dyrektorzy szkół podstawowych z terenu gminy Zaleszany, przedstawiciel Rady Gminy, Prezes Fundacji „Fundusz Lokalny SMK”, rodzice uczniów, absolwenci szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.

Na początku okolicznościową mowę wygłosiła dyrektor szkoły Agnieszka Cygan, która podkreśliła znaczenie dokonań Marii Skłodowskiej- Curie w światowej nauce. A tak uzasadniła wybór patrona:

- Musimy pamiętać, że nadanie szkole imienia nie jest tylko pustym gestem, zwyczajną zmianą nazwy. To przede wszystkim wskazanie całej szkolnej społeczności pewnego punktu odniesienia i wyznaczenie kierunku ich wspólnych działań i dążeń. Patron to pewien symbol, idea, która scala i jednoczy. Od dziś takim punktem odniesienia będzie dla nas Maria Skłodowska- Curie, znana na całym świecie polska wynalazczyni i dwukrotna laureatka Nagrody Nobla- powiedziała dyrektor.

Następnie głos zabrał Wicekurator Oświaty w Rzeszowie, a po nim Wójt Gminy Zaleszany.

W obecności szanownych gości i społeczności szkolnej przedstawiciele wszystkich klas złożyli ślubowanie na otrzymany sztandar, a po nim wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

Po części oficjalnej odbył się bogaty program artystyczny, w trakcie którego uczniowie szkoły za pomocą scenek przedstawili niektóre fakty z życia Marii, jej pracę w laboratorium, wieść o odkryciu radu, rozmowę z córkami. Program uświetnił śpiew piosenek w wykonaniu uzdolnionych wokalnie uczniów oraz ludowy taniec zaprezentowany przez dzieci z klasy 0.

Uroczystość nadania imienia zakończyła się pełnym sukcesem, o czym świadczyły pełne radości i dumy miny jej uczestników. Chodziło w niej bowiem nie tylko o dopełnienie tak ważnych formalności, które pozwoliły szkole stać się pełnoprawną placówką z imieniem oraz sztandarem, ale także o skłonienie do refleksji nad postacią patronki, postacią niebywale ciekawą, która zapisała się w historii jako jedna z największych wynalazczyń na świecie.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~ola

Impreza rzeczywiście dla wybranych dorosłych, dzieci stanowiły tylko tło. Jakie wydarzenie taka impreza.

wyborca

Wyborca miał zostać naukowcem, ale coś poszło nie tak i został patusem.

Jak się nie będziecie uczyć, to zostaniecie patusami jak wyborca.

~mncbgf

Parcie na szkło. Przed wyborami trzeba się pokazać, a gdzie dzieci?. Czyżby impreza dla wybranych?

~boby

Dziwne !!! Dlaczego nie J.P lub Kaczyńskiego ???

~jasio

jak sie dowie ze tyle sie napracowala nat atomem zeby wylondowac w kociejwoli tomoze sie załamac a wtedy na pewno podesla jej psychologa bo tak ostatnio rozwionzuje siem wszystkie problemy

~azas

Pocieszająca informacja.
Mieszkańcy Kotowej Woli wyzwolili się spod traumy potomków chłopstwa pańszczyźnianego i nie pozwolili na nazwanie szkoły imieniem Horodyńskich.

~jasio

Dziwne ze nie nazwali szkoly im jaroslawa k ?

~leb

Jakieś niedopatrzenie.
Dlaczego nie JPII ?

~xyz

Wątpiącym czy faktycznie szkole nadawano dwa razy imię patronki polecamy spojrzenie na szyld szkoły oraz dokumenty świadectw szkolnych opatrzonych pieczęcią szkoły. Tyle w temacie imprezy!

~wertenia

Panie wójcie zaleszański to pan nie wiedział, że szkoła miała już od dawna patronkę? Dał się pan celowo zrobić w bambuko czy to było z panem uzgodnione? Oj, wy lubicie szpanować i bawić się tworząc z rzeczy starych nowe, odkrywcze! Przecież to jest dziecinada. Jeśli szkoła nie miała sztandaru to i owszem skoro chcieli tego rodzice i uczniowie to powinna mieć i tyle.

~gina

Do "Pope", skoro jest to prawdą to teraz pan dyrektor Anders powinien wystąpić do organu prowadzącego o... przywrócenie imienia szkole poprzedniej patronki! Znane obecnie okoliczności mogą być podstawą do zmiany patrona. Dorobek noblistki nie budzi żadnych wątpliwości.

~Pope

Zacna patronka umiech w stw tez szkoła 2 była od początku Marii curie ale trzebabylo zmienić patrona na jp2. Patron jest niezmienny chyba ze fakty odkryte po latach go stawiają w złym świetle.. ale co ta wybitna kobieta zrobiła ze ja zastąpili??? Bez sensu

~mamma

Nie wiem po co drugi raz nadawać imię szkole podstawowej skoro ona od wielu już lat nosi to imię. Może tu chodziło o nowy sztandar dla szkoły im. noblistki? Sama nie wiem co się dzieje w tej szkole. Proszę zapytać poprzednią panią dyrektor to wam powie czy szkoła miała patrona? P.S. Nie zauważyłam obecności poprzedniej pani dyrektor, to przez przeoczenie moje czy to jest już persona non grata?

~Morsik

Pomysł fajny, niekontrowersyjny, a dzieciaki coś więcej będą wiedzieć... Skłodowska jak najbardziej świetna na patrona szkoły, noblistka ona, jej mąż, jej córka, super odkrycia..