Stalowowolscy strażacy wzbogacili się o nowe samochody

Image

27 marca odbyła się uroczysta zbiórka z okazji poświęcenia i przekazania nowych pojazdów pożarniczych komendzie powiatowej PSP w Stalowej Woli oraz przekazania średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych jednostkom ochotniczych straży pożarnych w Turbi i Dąbrowie Rzeczyckiej, a także z okazji wręczenia promes na zakup ciężkiego i lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek OSP w Pysznicy i Zbydniowie.

Na uroczystości pojawiło się wielu gości, którzy chcieli pogratulować coraz bardziej nowoczesnego sprzętu. Na apelu obecni byli m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Podkarpacki Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Bogusław Kida, przedstawiciele samorządów powiatu stalowowolskiego na czele ze Starostą stalowowolskim Januszem Zarzecznym.

Na początku uroczystości został złożony meldunek podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbryg. Andrzejowi Babcowi przez dowódcę uroczystości kpt. Mirosława Niedbałę. Po przyjęciu meldunku głos zabrał komendant powiatowy PSP w Stalowej Woli mł. bryg. Szczepan Kozioł, który przywitał uczestników wydarzenia, a następnie przystąpiono do ceremonii przekazania pojazdów. Tak oto komenda powiatowa PSP w Stalowej Woli wzbogaciła się o dwa nowe pojazdy.

Pierwszy z nich to średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault D16 . Pojazd wyposażony jest silnik o mocy 286KM. Posiada uterenowiony napęd 4x4, kabinę w układzie 1+1+4, a także został wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 3000 litrów i zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 300 litrów. Na wyposażeniu pojazdu znajduje się system piany sprężonej CAFS. Ponadto samochód posiada autopompę o wydajności 2846 l/min przy ciśnieniu 8 bar, działko wodno-pianowe o wydajności 1600 l/min, linię szybkiego natarcia o długości 60 m, wciągarkę linową, maszt oświetleniowy z lampami LED oraz sprzęt oświetleniowy i łączności. Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego na kwotę 1 074 897,00 zł został sfinansowany ze środków budżetu państwa - budżet Wojewody Podkarpackiego w kwocie 909 381,00 zł oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 165 516,00 zł.

Drugim nowym pojazdem jest 5 miejscowy SUV z 175 konnym silnikiem benzynowym marki TOYOTA, który zastąpił wysłużonego 20-letniego Nissana X-Traila, przekazanego w ubiegłym roku dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowinach. Wartość pojazdu to 154 tysiące złotych. Na jego zakup złożyło się Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli w kwocie 79 tysięcy złotych oraz Urząd Miasta w Stalowej Woli w kwocie 75 tysięcy złotych. Będzie on pełnił funkcję samochodu operacyjnego. Oprócz zawodowych strażaków, z nowych pojazdów tego dnia cieszyć się mogli druhowie z jednostek ochotniczych straży pożarnych w Turbii i Dąbrowie Rzeczyckiej. Kilkuletni pojazd, który dzielnie służył zawodowym strażakom, został przekazany druhom z jednostki ochotniczej straży pożarnej w Turbii. Pojazd marki Mercedes Atego 1429 z silnikiem o mocy 286 KM posiada uterenowiony napęd 4x4, kabinę w układzie 1+1+4, a także jest wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów i zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 250 litrów. Wartość tego auta w dniu zakupu wynosiła 517 880 tys. zł.

Druhowie z Turbii przekazali swój dotychczasowy samochód GBA 2/20 marki STAR 266 druhom z Dąbrowy Rzeczyckiej.

Kolejnym bardzo ważnym elementem uroczystości było przekazanie promesy na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego o wartości 1 250 000 zł dla jednostki OSP w Pysznicy oraz przekazanie dofinansowania na zakup lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego o wartości 400 000 zł dla jednostki OSP w Zbydniowie. Po przekazaniu promes głos zabrali zaproszeni goście którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Uroczystość zakończyło złożenie meldunku podkarpackiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP nadbryg. Andrzejowi Babcowi.

mł. bryg. Krystian Bąk / st. asp. Kuliński Paweł

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kris35

Nie rozumiem słowa ''poświęcenia''' w tym artykule . Jakie ma ono znaczenie? Bo może to słowo znaczyć wiele albo i nic .

~jasio

czy promesa mozna gasic

~Mieszkaniec

Wszystko co pomaga naszym strażakom to pomoże nam.

~raider-s

W uzupełnieniu opisu Renault D16 - jeżeli w wozie bojowym zainstalowany jest system CAFS, to znajdują się w nim również 2 zbiorniki na środek pianotwórczy. Jeden ze środkiem do piany ''tradycyjnej'', drugi ze środkiem do wytwarzania piany sprężonej. Oba różnią się między sobą m. in. ceną zakupu. 300 + ?

~J 23

A dlaczego te samochody nie są elektryczne? Przecież elektryczne są lepsze.