Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej

Image

W poniedziałek w Stalowej Woli miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod długo oczekiwane zadanie. Chodzi o Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej.

HOSPICJUM O NAJWYŻSZYM Z MOŻLIWYCH STANDARDZIE

To obiekt, który ma kojarzyć się z miłością, spokojem, opieką i troską. Będzie to miejsce, gdzie z godnością i pod najlepszym medycznych, społecznym, opiekuńczym nadzorem osoby ciężko chore będą miały zapewnione wszystko to, co potrzebne w ostatniej drodze życia. Takiego ośrodka bardzo brakowało w Stalowej Woli i okolicy. I ten ośrodek właśnie powstaje. Ma mieć najwyższe z możliwych standardy i najlepsze zaplecze medyczno- socjalne.

- Będzie to bardzo nowoczesny obiekt o najwyższych standardach, lecz najwyższe standardy to nie tylko jakość budynku, to przede wszystkim ludzie, którzy budują dane miejsce. Naszym celem jest utworzenie miejsca utkanego z wrażliwości i empatii oraz opiece o najwyższej jakości, gdzie zarówno pacjent, jak i jego bliscy będą mogli czuć się jak we własnym domu, gdzie personel, jak również wolontariusze będą wpisywali się w potrzeby indywidualne pacjentów, a nawet spełniali ich marzenia- mówiła Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta do spraw utworzenia hospicjum.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, senator RP Janina Sagatowska, poseł na Sejm, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio Anna Jochim- Labuda, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący RM Stanisław Sobieraj, pełnomocnik Stalowej Woli ds. utworzenia Hospicjum Dorota Szymańska z zespołem, skarbnik Miasta Michał Buwaj, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli Wojciech Korkowski, lekarz onkolog, specjalista medycyny paliatywnej Aneta Słowik, przewodnicząca Komisji Zdrowia RM Karolina Paleń, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Jolanta Kowalewska, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Piechota i jego zastępca Andrzej Wojtaś, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji Mirosław Tęcza, prezes zarządu firmy PESAM Daniel Mytnik, dyrektor ds. Inwestycji Marcin Zaborniak.

BUDOWA HOSPICJUM MOŻLIWA DZIĘKI OGROMNEMU WSPARCIU RZĄDU

Prezydent Stalowej Woli przypomniał przesłanie św. Pawła wyrażone w Drugim liście do Koryntian, w Hymnie do miłości. Bez miłości nic nie byłoby możliwe, nic by nie mogło się stać. Taka sentencja będzie przyświecać tworzeniu stalowowolskiego hospicjum.

- Parafrazując słowa św. Pawła, Stalowa Wola mogłaby mieć 5 mostów, mogłaby mieć aquaparki, parki, mogłaby mieć najnowocześniejsze szkoły, przedszkola, mogłaby być tutaj kopalnia złota i wszystko co możemy sobie wymarzyć, ale jeżeli miasto Stalowa Wola nie miałoby hospicjum zbudowanego na fundamencie miłości, to wszystko inne nie byłoby nic warte- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

A nowoczesne hospicjum, którego budowa była dopiero teraz możliwa, będzie wyznaczało nowe standardy, a świadczona w nim pomoc medyczna dla osób paliatywnie chorych, będzie na światowym poziomie. I te słowa były bardzo często podkreślane podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

- Dzięki olbrzymim środkom, które miasto Stalowa Wola pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jesteśmy w stanie wznieść budynek o najwyższym standardzie, dedykowany dla 30 chorych, ale jednocześnie z rozwiązaniami, które wyznaczają nowy standard, tak aby ci, którzy w tym hospicjum będą mogli dojrzewać do momentu zakończenia swojego życia, bo tak trzeba to określić, mogli się tutaj czuć jak w domu, aby mogli czuć dobrą atmosferę, mogli mieć najlepsze warunki pod względem medycznym, w wysokim standardzie. To dzięki tym środkom i decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego (15 mln zł), możemy wznieść ten budynek o tak wysokim standardzie i tak nowoczesnych rozwiązaniach- powiedział prezydent Stalowej Woli.

A za pomoc w otrzymaniu tak dużego wsparcia Lucjusz Nadbereżny podziękował senator Janinie Sagatowskiej i posłowi, wiceministrowi Rafałowi Weberowi, którzy mocno angażują się w pozyskanie funduszy dla Stalowej Woli i Podkarpacia. Bo na hospicjum czekają mieszkańcy nie od kilkunastu lat, a od kilku dekad. W dobie starzenia się społeczeństwa, tak wielu problemów chorobowych, takich miejsc bardzo brakuje. Dyskusje na temat konieczności utworzenia hospicjum prowadzone były już w czasach gdy Janina Sagatowska i Rafał Weber byli jeszcze radnymi RM Stalowa Wola. Tworzone miejsce będzie służyło nie tylko chorym, ale także ich rodzinom, bliskim, którzy w trudnych chwilach bardzo potrzebują wsparcia i pomocy. To hospicjum to jakby uwieńczenie tych starań, które kiedyś wydawały się być niemożliwe do spełnienia, a teraz stają się faktem.

- To projekt, który będzie łącznie kosztował 27,5 mln zł. To olbrzymie środki. Dziękuję panu przewodniczącemu Rady Miasta Stanisławowi Sobierajowi za świadomość radnych Miasta Stalowej Woli, że tworząc takie miejsce, korzystając ze środków rządowych wierzą, że warto z własnego budżetu miasta, dołożyć takie środki i wybudować obiekt, który będzie spełniał najwyższe standardy- mówił prezydent.

Do projektu wszyscy podeszli z ogromnym zaangażowaniem, również pracownicy magistratu, którzy od początku włożyli pracę najpierw w przygotowanie, a później już w sam proces realizacji zadania, bo żeby mogło powstać tak skomplikowane przedsięwzięcie trzeba dużo samozaparcia, wiedzy, umiejętności i cierpliwości, a także czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Dzięki temu hospicjum powstaje w szybkim tempie.

KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI- MIŁOŚĆ WYZNACZA STANDARDY

Podczas uroczystości prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał postać założyciela i dyrektora Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio ks. Jana Kaczkowskiego, którego jutro będziemy obchodzili 7 rocznicę śmierci.

- Ks. Jan to osoba, która swoją miłością, swoim zaangażowaniem ze wspaniałym zespołem ludzi tworzył Puckie Hospicjum im. Ojca Pio. To hospicjum, które jest najlepszym przykładem, najlepszym standardem tego jak dzisiaj osobom, które są- można powiedzieć- w przeddzień świadomości swojej śmierci, podać rękę miłości, podać tą godność w realizacji nie tylko najwyższego standardu medycznego, ale jednocześnie poczucia szczęścia, spełnienia marzeń, otulenia miłością- mówił prezydent.

A te marzenia niejednokrotnie udało się zrealizować w Pucku. Były to często możliwe do spełnienia rzeczy, jak na przykład jazda limuzyną czy skok na spadochronie. Prezydent podziękował pracownikom Puckiego Hospicjum za pomoc i inspirację przy tworzeniu naszego hospicjum. Ta droga jest inna, czasem prowadząca pod prąd, ale wyznaczająca nowe standardy pomocy ludziom terminalnie chorym. Puckie Hospicjum straciło ks. Kaczkowskiego, a cierpienie, które spowodowane było jego odejściem, jeszcze bardziej zmieniło ich sposób patrzenia na świat i ból drugiego człowieka. Hospicjum wszak to nie tylko mury, ale edukacja, wzrastanie w świadomości i trudna zmiana na lepsze w sercach innych ludzi. Jak przypomniał prezydent śmierć wpisana jest w życie każdej rodziny, każdego człowieka. Hospicjum wznieść trzeba nie tylko z pustaków, cegieł i cementu, ale i miłości i dobroci serca. A tego też trzeba się nauczyć.

- Aby to hospicjum było takim miejscem, w którym serce Stalowej Woli i jej mieszkańców było w pełni oddane dla drugiego człowieka, w szacunku, miłości, w spojrzeniu na niego, w jego cierpieniu na jego piękno, na to kim jest i jaki jest. To jest nasza misja, to jest nasze zadanie, którego się podejmujemy, a jestem przekonany, że w gronie tak wspaniałych przyjaciół, którzy nas wspierają na każdym szczeblu, od parlamentarzystów, poprzez władze regionalne, będzie to możliwe- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Senator Janina Sagatowska podkreśliła, że jest dumna i szczęśliwa, bo po tylu latach udało się wreszcie zrealizować plany dotyczące budowy hospicjum. Przypomniała, że nie byłoby to możliwe gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, który dofinansowuje zadania, które służą człowiekowi.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówił o tym, jak potrzebne w Stalowej Woli jest Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej, takie, które zapewni profesjonalną opiekę osobom chorych, potrzebujących, których rodzina nie jest już w stanie tego zrobić. Złożył podziękowania na ręce prezydenta Stalowej Woli, jak również urzędników, którzy angażują się w realizację tego przedsięwzięcia.

- Społeczeństwo Stalowej Woli zasługuje na takie miejsce wybitnej opieki. Życzę aby dokończenie budowy, a następnie uzbrojenie hospicjum, wyposażenie w sprzęt, a także zapewnienie tej profesjonalnej, medycznej opieki, również udział wolontariuszy, stało się faktem. Jestem przekonany, że hospicjum będzie spełniało swoją rolę- mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wicewojewoda Jolanta Sawicka podkreśliła, że hospicjum to miejsce szczególne, gdzie chorzy powinni mieć zapewnioną opiekę medyczną, psychologiczną, duchową, jak również serdeczność, ciepło i serce ludzi szlachetnych. Będzie to przecież namiastka ich domu.

- Obserwujemy, że teraz choroby są bardzo agresywne i nasilone. Słyszymy stale, że rak atakuje i będzie coraz więcej osób chorych, dlatego to hospicjum jest bardzo potrzebne- mówiła Jolanta Sawicka.

WSPARCIE PUCKIEGO HOSPICJUM ŚW. OJCA PIO

We wszystkich działaniach dotyczących organizacji opieki paliatywnej i hospicyjnej nasze miasto wspiera Puckie Hospicjum im. Św. Ojca Pio. Podczas uroczystości zabrała głos jego dyrektor Anna Jochim- Labuda.

- Stalowa Wola będąc miastem rozwijającym się, będąc miastem gdzie można żyć i pracować, będzie też miejscem gdzie będzie można żyć do końca, mimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Wielki podziw i podziękowanie za zaufanie jakim obdarzył nas pan prezydent, jak i pani pełnomocnik pani Dorota Szymańska, że chcieliście państwo skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie z państwem być tutaj. Życzymy gotowości do mierzenia się z trudami, dlatego że hospicjum to nie tylko sukcesy i powodzenia, ale to też jest współdziałanie, współredakcja, współodpowiedzialność za niepowodzenia. Życzymy państwu dużo zdrowia i powodzenia- mówiła Anna Jochim- Labuda.

OTWARCIE HOSPICJUM W 2024 ROKU

W placówce zostanie przygotowanych 30 łóżek w pokojach 1 i 2- osobowych. W każdym z pokoi będzie mieścić się łazienka. Będzie także miejsce odpoczynku dla rodzin chorego. Ponadto w obiekcie znajdzie się m.in.: stołówka, jadalnia, świetlica, kaplica, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. W poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą 3 gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, gabinet rehabilitacyjny. W budynku poradni będzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Sam budynek będzie nowoczesny, będzie spełniać najwyższe standardy, jeśli chodzi o energooszczędność.

Generalny wykonawca tej inwestycji zapewnił, że dom hospicyjny zostanie wybudowany z najwyższą starannością, by był to obiekt referencyjny dla miasta.

- Obiekt będzie wyposażony w dużo nowoczesnych urządzeń zapewniających możliwie jak najłatwiejszą obsługę tych pacjentów, żeby osoby, które tutaj pracują, sobie z tym radziły w jak najdogodniejszy sposób. Są to elementy do transportu pionowego, poziomego pacjentów, są łazienki z wyposażeniem, które umożliwiają podwieszenie pacjenta, wykonanie prostych czynności osobie, która jest w gorszym stanie zdrowia i która ma pewne ograniczenia. Tutaj ich nie będzie- mówił Daniel Mytnik, prezes zarządu firmy PESAM.

Prace związane z budową hospicjum powinny zakończyć się w październiku br. Później obiekt ma być wyposażany w nowoczesny sprzęt. Otwarcie placówki nastąpi w 2024 roku. Więcej na temat funkcjonowania hospicjum, standardów opieki, współpracy z Hospicjum Puckim będzie można się dowiedzieć podczas konferencji pn. „Hospicjum znaczy miłość”, 28 marca 2023, która odbędzie się w Centrum Aktywności Seniora 28 marca. Rozpocznie się ona o godz. 9:00.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =