Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej

Image

W poniedziałek w Stalowej Woli miała miejsce uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod długo oczekiwane zadanie. Chodzi o Hospicjum z Poradnią Medycyny Paliatywnej.

HOSPICJUM O NAJWYŻSZYM Z MOŻLIWYCH STANDARDZIE

To obiekt, który ma kojarzyć się z miłością, spokojem, opieką i troską. Będzie to miejsce, gdzie z godnością i pod najlepszym medycznych, społecznym, opiekuńczym nadzorem osoby ciężko chore będą miały zapewnione wszystko to, co potrzebne w ostatniej drodze życia. Takiego ośrodka bardzo brakowało w Stalowej Woli i okolicy. I ten ośrodek właśnie powstaje. Ma mieć najwyższe z możliwych standardy i najlepsze zaplecze medyczno- socjalne.

- Będzie to bardzo nowoczesny obiekt o najwyższych standardach, lecz najwyższe standardy to nie tylko jakość budynku, to przede wszystkim ludzie, którzy budują dane miejsce. Naszym celem jest utworzenie miejsca utkanego z wrażliwości i empatii oraz opiece o najwyższej jakości, gdzie zarówno pacjent, jak i jego bliscy będą mogli czuć się jak we własnym domu, gdzie personel, jak również wolontariusze będą wpisywali się w potrzeby indywidualne pacjentów, a nawet spełniali ich marzenia- mówiła Dorota Szymańska, pełnomocnik prezydenta do spraw utworzenia hospicjum.

W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, senator RP Janina Sagatowska, poseł na Sejm, wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka, dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio Anna Jochim- Labuda, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przewodniczący RM Stanisław Sobieraj, pełnomocnik Stalowej Woli ds. utworzenia Hospicjum Dorota Szymańska z zespołem, skarbnik Miasta Michał Buwaj, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli Wojciech Korkowski, lekarz onkolog, specjalista medycyny paliatywnej Aneta Słowik, przewodnicząca Komisji Zdrowia RM Karolina Paleń, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Jolanta Kowalewska, naczelnik Wydziału Realizacji Inwestycji Sylwester Piechota i jego zastępca Andrzej Wojtaś, naczelnik Wydziału Przygotowania Inwestycji Mirosław Tęcza, prezes zarządu firmy PESAM Daniel Mytnik, dyrektor ds. Inwestycji Marcin Zaborniak.

BUDOWA HOSPICJUM MOŻLIWA DZIĘKI OGROMNEMU WSPARCIU RZĄDU

Prezydent Stalowej Woli przypomniał przesłanie św. Pawła wyrażone w Drugim liście do Koryntian, w Hymnie do miłości. Bez miłości nic nie byłoby możliwe, nic by nie mogło się stać. Taka sentencja będzie przyświecać tworzeniu stalowowolskiego hospicjum.

- Parafrazując słowa św. Pawła, Stalowa Wola mogłaby mieć 5 mostów, mogłaby mieć aquaparki, parki, mogłaby mieć najnowocześniejsze szkoły, przedszkola, mogłaby być tutaj kopalnia złota i wszystko co możemy sobie wymarzyć, ale jeżeli miasto Stalowa Wola nie miałoby hospicjum zbudowanego na fundamencie miłości, to wszystko inne nie byłoby nic warte- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

A nowoczesne hospicjum, którego budowa była dopiero teraz możliwa, będzie wyznaczało nowe standardy, a świadczona w nim pomoc medyczna dla osób paliatywnie chorych, będzie na światowym poziomie. I te słowa były bardzo często podkreślane podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego.

- Dzięki olbrzymim środkom, które miasto Stalowa Wola pozyskało z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jesteśmy w stanie wznieść budynek o najwyższym standardzie, dedykowany dla 30 chorych, ale jednocześnie z rozwiązaniami, które wyznaczają nowy standard, tak aby ci, którzy w tym hospicjum będą mogli dojrzewać do momentu zakończenia swojego życia, bo tak trzeba to określić, mogli się tutaj czuć jak w domu, aby mogli czuć dobrą atmosferę, mogli mieć najlepsze warunki pod względem medycznym, w wysokim standardzie. To dzięki tym środkom i decyzji pana premiera Mateusza Morawieckiego (15 mln zł), możemy wznieść ten budynek o tak wysokim standardzie i tak nowoczesnych rozwiązaniach- powiedział prezydent Stalowej Woli.

A za pomoc w otrzymaniu tak dużego wsparcia Lucjusz Nadbereżny podziękował senator Janinie Sagatowskiej i posłowi, wiceministrowi Rafałowi Weberowi, którzy mocno angażują się w pozyskanie funduszy dla Stalowej Woli i Podkarpacia. Bo na hospicjum czekają mieszkańcy nie od kilkunastu lat, a od kilku dekad. W dobie starzenia się społeczeństwa, tak wielu problemów chorobowych, takich miejsc bardzo brakuje. Dyskusje na temat konieczności utworzenia hospicjum prowadzone były już w czasach gdy Janina Sagatowska i Rafał Weber byli jeszcze radnymi RM Stalowa Wola. Tworzone miejsce będzie służyło nie tylko chorym, ale także ich rodzinom, bliskim, którzy w trudnych chwilach bardzo potrzebują wsparcia i pomocy. To hospicjum to jakby uwieńczenie tych starań, które kiedyś wydawały się być niemożliwe do spełnienia, a teraz stają się faktem.

- To projekt, który będzie łącznie kosztował 27,5 mln zł. To olbrzymie środki. Dziękuję panu przewodniczącemu Rady Miasta Stanisławowi Sobierajowi za świadomość radnych Miasta Stalowej Woli, że tworząc takie miejsce, korzystając ze środków rządowych wierzą, że warto z własnego budżetu miasta, dołożyć takie środki i wybudować obiekt, który będzie spełniał najwyższe standardy- mówił prezydent.

Do projektu wszyscy podeszli z ogromnym zaangażowaniem, również pracownicy magistratu, którzy od początku włożyli pracę najpierw w przygotowanie, a później już w sam proces realizacji zadania, bo żeby mogło powstać tak skomplikowane przedsięwzięcie trzeba dużo samozaparcia, wiedzy, umiejętności i cierpliwości, a także czasu na dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Dzięki temu hospicjum powstaje w szybkim tempie.

KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI- MIŁOŚĆ WYZNACZA STANDARDY

Podczas uroczystości prezydent Lucjusz Nadbereżny przypomniał postać założyciela i dyrektora Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio ks. Jana Kaczkowskiego, którego jutro będziemy obchodzili 7 rocznicę śmierci.

- Ks. Jan to osoba, która swoją miłością, swoim zaangażowaniem ze wspaniałym zespołem ludzi tworzył Puckie Hospicjum im. Ojca Pio. To hospicjum, które jest najlepszym przykładem, najlepszym standardem tego jak dzisiaj osobom, które są- można powiedzieć- w przeddzień świadomości swojej śmierci, podać rękę miłości, podać tą godność w realizacji nie tylko najwyższego standardu medycznego, ale jednocześnie poczucia szczęścia, spełnienia marzeń, otulenia miłością- mówił prezydent.

A te marzenia niejednokrotnie udało się zrealizować w Pucku. Były to często możliwe do spełnienia rzeczy, jak na przykład jazda limuzyną czy skok na spadochronie. Prezydent podziękował pracownikom Puckiego Hospicjum za pomoc i inspirację przy tworzeniu naszego hospicjum. Ta droga jest inna, czasem prowadząca pod prąd, ale wyznaczająca nowe standardy pomocy ludziom terminalnie chorym. Puckie Hospicjum straciło ks. Kaczkowskiego, a cierpienie, które spowodowane było jego odejściem, jeszcze bardziej zmieniło ich sposób patrzenia na świat i ból drugiego człowieka. Hospicjum wszak to nie tylko mury, ale edukacja, wzrastanie w świadomości i trudna zmiana na lepsze w sercach innych ludzi. Jak przypomniał prezydent śmierć wpisana jest w życie każdej rodziny, każdego człowieka. Hospicjum wznieść trzeba nie tylko z pustaków, cegieł i cementu, ale i miłości i dobroci serca. A tego też trzeba się nauczyć.

- Aby to hospicjum było takim miejscem, w którym serce Stalowej Woli i jej mieszkańców było w pełni oddane dla drugiego człowieka, w szacunku, miłości, w spojrzeniu na niego, w jego cierpieniu na jego piękno, na to kim jest i jaki jest. To jest nasza misja, to jest nasze zadanie, którego się podejmujemy, a jestem przekonany, że w gronie tak wspaniałych przyjaciół, którzy nas wspierają na każdym szczeblu, od parlamentarzystów, poprzez władze regionalne, będzie to możliwe- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Senator Janina Sagatowska podkreśliła, że jest dumna i szczęśliwa, bo po tylu latach udało się wreszcie zrealizować plany dotyczące budowy hospicjum. Przypomniała, że nie byłoby to możliwe gdyby nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, który dofinansowuje zadania, które służą człowiekowi.

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber mówił o tym, jak potrzebne w Stalowej Woli jest Hospicjum wraz z Poradnią Medycyny Paliatywnej, takie, które zapewni profesjonalną opiekę osobom chorych, potrzebujących, których rodzina nie jest już w stanie tego zrobić. Złożył podziękowania na ręce prezydenta Stalowej Woli, jak również urzędników, którzy angażują się w realizację tego przedsięwzięcia.

- Społeczeństwo Stalowej Woli zasługuje na takie miejsce wybitnej opieki. Życzę aby dokończenie budowy, a następnie uzbrojenie hospicjum, wyposażenie w sprzęt, a także zapewnienie tej profesjonalnej, medycznej opieki, również udział wolontariuszy, stało się faktem. Jestem przekonany, że hospicjum będzie spełniało swoją rolę- mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wicewojewoda Jolanta Sawicka podkreśliła, że hospicjum to miejsce szczególne, gdzie chorzy powinni mieć zapewnioną opiekę medyczną, psychologiczną, duchową, jak również serdeczność, ciepło i serce ludzi szlachetnych. Będzie to przecież namiastka ich domu.

- Obserwujemy, że teraz choroby są bardzo agresywne i nasilone. Słyszymy stale, że rak atakuje i będzie coraz więcej osób chorych, dlatego to hospicjum jest bardzo potrzebne- mówiła Jolanta Sawicka.

WSPARCIE PUCKIEGO HOSPICJUM ŚW. OJCA PIO

We wszystkich działaniach dotyczących organizacji opieki paliatywnej i hospicyjnej nasze miasto wspiera Puckie Hospicjum im. Św. Ojca Pio. Podczas uroczystości zabrała głos jego dyrektor Anna Jochim- Labuda.

- Stalowa Wola będąc miastem rozwijającym się, będąc miastem gdzie można żyć i pracować, będzie też miejscem gdzie będzie można żyć do końca, mimo ciężkiej, nieuleczalnej choroby. Wielki podziw i podziękowanie za zaufanie jakim obdarzył nas pan prezydent, jak i pani pełnomocnik pani Dorota Szymańska, że chcieliście państwo skorzystać z naszego wieloletniego doświadczenia. Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie z państwem być tutaj. Życzymy gotowości do mierzenia się z trudami, dlatego że hospicjum to nie tylko sukcesy i powodzenia, ale to też jest współdziałanie, współredakcja, współodpowiedzialność za niepowodzenia. Życzymy państwu dużo zdrowia i powodzenia- mówiła Anna Jochim- Labuda.

OTWARCIE HOSPICJUM W 2024 ROKU

W placówce zostanie przygotowanych 30 łóżek w pokojach 1 i 2- osobowych. W każdym z pokoi będzie mieścić się łazienka. Będzie także miejsce odpoczynku dla rodzin chorego. Ponadto w obiekcie znajdzie się m.in.: stołówka, jadalnia, świetlica, kaplica, pokoje zabiegowe i rehabilitacyjne. W poradni Medycyny Paliatywnej znajdować się będą 3 gabinety lekarskie, gabinet zabiegowy, gabinet rehabilitacyjny. W budynku poradni będzie można wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny. Sam budynek będzie nowoczesny, będzie spełniać najwyższe standardy, jeśli chodzi o energooszczędność.

Generalny wykonawca tej inwestycji zapewnił, że dom hospicyjny zostanie wybudowany z najwyższą starannością, by był to obiekt referencyjny dla miasta.

- Obiekt będzie wyposażony w dużo nowoczesnych urządzeń zapewniających możliwie jak najłatwiejszą obsługę tych pacjentów, żeby osoby, które tutaj pracują, sobie z tym radziły w jak najdogodniejszy sposób. Są to elementy do transportu pionowego, poziomego pacjentów, są łazienki z wyposażeniem, które umożliwiają podwieszenie pacjenta, wykonanie prostych czynności osobie, która jest w gorszym stanie zdrowia i która ma pewne ograniczenia. Tutaj ich nie będzie- mówił Daniel Mytnik, prezes zarządu firmy PESAM.

Prace związane z budową hospicjum powinny zakończyć się w październiku br. Później obiekt ma być wyposażany w nowoczesny sprzęt. Otwarcie placówki nastąpi w 2024 roku. Więcej na temat funkcjonowania hospicjum, standardów opieki, współpracy z Hospicjum Puckim będzie można się dowiedzieć podczas konferencji pn. „Hospicjum znaczy miłość”, 28 marca 2023, która odbędzie się w Centrum Aktywności Seniora 28 marca. Rozpocznie się ona o godz. 9:00.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~JASIO

STALOWA WOLA JEST I NADAL STAJE SIĘ WIELKIM HOSPICJUM CZYTAJ WYKAŃCZALNIĄ DZIĘKI BRAKU SZACUNKU DLA JEJ MIESZKAŃCÓW DLA RESZTEK PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ NATURALNEGO EKOSYSTEMU ZNISZCZONEGO PRZEZ DECYDENTÓW BARBARZYŃCÓW KTÓRZY W IMIĘ OBCEGO KAPITAŁU I SUPER TRUCICIELI ZAGŁĄBIA ALUMINIUM I MIEDZI ZGOTOWALI NAM I PRZYRODZIE TEN LOS !!!!
BO LASU JUŻ NIE MA JEST WSZECHOBECNA TRUCIZNA I ŚCIEMA !!!!

~Panama

Widzisz edek, jakbyś jeszcze powysilał makówkę, to by się lista osiągnięć Szlęzaka duastycznie wydłużyła, a tak to taktycznie uciąłeś smiech2 Nawet liści bym ci grabić nie dał.

~katia

Co było ważniejsze podczas tej zabawy w 'murarkę", samo wzięcie kielni w rękę czy późniejsza bibka w... Sezamie? Dla niewtajemniczonych warto zapodać, że po oficjalnym pogadaniu towarzystwo udało się do Sezamu i tam dopełnili reszty ciężkiej harówki. Brawo wy! P.S. Od czasu do czasu któś pisze o biesiadowaniu b. prezydenta w Romie... Jaka to różnica Roma czy Sezam?

~taka prawda

Do panama, po co się hejterze ośmieszasz w oczach wszystkich POLAKÓW. Jak przy korycie siedział SZREK to nic nie robił bo na nic nie było grosza. Przecież on sam mówił , że nic nie może zrobić bo znikąd nie ma grosza. Owszem postawił tą pustą bibliotekę, i ten wiadukt w ROZWADOWIE donikąd czy ten inkubator przerobił ze starej stołówki hucianej który to już dziś nie istnieje. Trzy dzieła jakie przez 12 lat dokonał ten SZREK a jeszcze zapomniałem postawił jeden blok koło naszego CENTRUM SPORTOWEGO.

~Panama

Tu widać jak na dłoni kto jest dobrym gospodarzem. Andrzej Szlęzak nie paplał tylko działał. I to skutecznie działał. Miasto się rozwijało bez siedzenia w końcowym odcinku układu pokarmowego partyjnej centrali. Stalową Wolę miał w sercu i działał jak prawdziwy gospodarz. Nawet Rzeszów nam zazdrościł takiego prezydenta. U Nabulesznego mamy co chwilę jakąś wydmuszkę albo zbuka. Ile to już było zapowiedzi, wyłonionych projektantów i wizualizacji na dykcie. Czy zarobił choć złotówkę na inwestycje? Czy kasa jest tylko z partyjnych dotacji wraz z kredytem zaciągniętym na nasze barki?
A jasełek i obertasów z pisią kliką przy tym co nie miara. Na razie mamy masową ucieczkę mieszkańców, gospodarczy marazm, zatrute powietrze, zdewastowaną przyrodę i długów do spłacenia po kokardkę.

~Sagi

Dalej kwiczą opozycyjne trolle?
Żenada

~Ubek

Adam
W ich wydaniu nie da się.
W ich mniemaniu to są ich pieniądze więc dlaczego nie zrobić z tego Mikołaja.

~Adam

Czy nie można tak po prostu wybudować hospicjum, drogi, placu zabaw itd. bez tej „szopki”?

e2rds

~Tw ój stary wieprz, wiesz, że to mi nawet pasuje taki nick. Będę cę tak tytułował.

e2rds

~Tw ój stary, witaj stara świnio, znów kwiczysz, już na pl etek znalazłeś, a, już możesz zd yc hać, nie musisz ryć, ja otrzymałem już 13-tkę. Możesz tylko kwiczeć śmier.zący wieprzu i kiedyś musisz zdechnąć

~Twój stary

Erdeesiatko niewierne ssij stary obleśny zboczony świński grzbiecie

e2rds

~Tw ój stary, witaj stara świnio, znów kwiczysz, już na pl etek znalazłeś, a, już możesz zd yc hać, nie musisz ryć, ja otrzymałem już 13-tkę.

~Twój stary

Będę brał ciebie aucie erdsiu

~ty też

youtube.com/watch?v=Kn25V_iJ8pk

~Frank

Akt erekcyjny pisany gotykiem jak za Kazimierza Wielkiego... ktoś tu nam dryfuje na oubitę

~Ojosdelsala

3 most, wieża, tężnie, osiedle bloków, aquapauk pobudowane. To teuaz się wziął za hospicjum. Kiełbacha z farszem z dykty na całego smiech2

e2rds

~Twój stary, witaj stara świnio, znów kwiczysz, ten nick ~He he ci nie wystarczył, pod tym się odezwałeś.

~Piu Piu 3

Idą wybory, to i gębacza pełno smiech2

~Twój stary

Erdeesik skarbciu gdzie jesteś

~jasio

U pisowcow jest mnostwo komuchow

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, a, z tą moja partią PZPR to nadal głupi jesteś i to mnie bawi, zresztą nie tylko ty głupi jesteś i nic o mnie nie wiesz.

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, nadal kretyna z siebie robisz, widzisz Palec i Sznur, czyli nowa odbudowana PZPR na lepiej od dawnych PZPR-ców co najmniej 100 razy lepiej i więcej zagarniają, dawna PZPR to kociaczki, a nie tłuste obgomne Koty.

~taka prawda

Do e 2rds, emerycie o czym ty gęgasz za słusznie minionych czasów członkowie PZPR zawsze mieli dużo lepiej niż ci co do tej partii nie należeli. Sam dziadku jesteś tego przykładem , gdybyś do partii PZPR nie należał to dziś byś miał emeryturę na poziomie 1500 złotych na rękę. Tak , że nie kompromituj się bo wszyscy mieszkańcy wiedzą jak to było w tamtych czasach.

e2rds

Chyba po tym waleniu ciebie pseudointeligencie to tym tępym łbie znów wieczorem będzie kwiczał ten zboczony, obleśny świniak ~He he, na 100 %.

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, jeszcze ci chciałem przytoczyć takie stare powiedzonko z czasów Gomółki, może coś dotrze do tego twojego głupiego łba, choć wątpię. W czasach takiego zrównywania wszystkich po komunistycznemu było takie powiedzenie " trzeba zrównać inżyniera z robotnikiem, robotnika z rolnikiem, a rolnika z ziemią" doskonale to chcesz ty zasrańcu robić i ten wasz NIE-RZĄD.

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, a z tą "rawniłowką" którą chcesz wprowadzić w emeryturach, może i w płacach, oczywiście nie dla PiS-arów to nie myślałem, ze ty czysty komunista jesteś, to wybitnie komunistyczne zasady kretynie są, a tak jedziecie na komunistów, czyli idiota jesteś, albo de.il.

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, i jeszcze jedno zasrańcu, kraść tym uczciwie pracującym to wy potraficie, opanowaliście to doskonale i dawać to ukradzione cześć do własnej kieszeni i ochłapy tym co się opi.rda.ali by na was głosowali.

e2rds

~ekolog vel ~taka prawda vel pseudointeligent, nie rób z siebie idioty, a z inflacją to obiecałeś już w ubiegłym roku po wakacjach, że spadnie poniżej 5 %, więc nie rób kolejny raz z siebie idioty. Też z siebie idiotę robisz z tymi emeryturami, de.ilu, ci co długo i ciężko pracowali w szkodliwych warunkach mają wysokie emerytury, a ty de.ilu chcesz ich teraz zrównać z tymi co pracowali w biurach, albo tylko 20 lat, albo wcale i maja kasę po współmałżonku, albo niewiele odprowadzali jak rolnicy i de.il jesteś i taki de.il nigdy nie powinien rządzić. Ty jesteś z tych co rozdają nierobom by na nich głosowali i sam pie.dzisz w stołek i zgarniasz kasę podatnika, okradasz podatnika i jeszcze przy tym robisz z siebie idiotę, jesteś gnój nad gnoje.

~Anka

OMG ale ty jesteś paskudny

~taka prawda

Do emeryta e 2rsds, czy była w POLSCE jeszcze 2 lata temu inflacja, nie było jej a dostawaliśmy co roku wielkie podwyżki wynagrodzenia i rewaloryzację emerytur na wysokim poziomie. A zwłaszcza tacy jak ty bo zawsze brałeś więcej od innych i jeszcze na inflacje narzekasz dziadku. Ja gdybym decydował to ci co mają wysokie emerytury to dostawali by maksymalnie 100 złotych miesięcznie podwyżki a tym co mają po 1500 złotych [na rękę] bym co roku dołożył przynajmniej 500 złotych na rękę. Wtedy wszyscy POLACY by mnie pokochali bo bym wprowadził sprawiedliwość społeczną na którą już od wielu lat wszyscy POLACY czekają. Ale wszystko przed nami bo już politycy rozmawiają o emeryturze obywatelskiej która dla wszystkich będzie jednakowa.